Americké akcie v úvodu týdne hledaly směr, podařilo se jim však zakončit v plusu

Americké akciové trhy zahájily pondělní obchodování mírným vzestupem, brzy ale přírůstky ztratily a v polovině dne už byly hlavní indexy v červených číslech. Po zbytek dne kolísaly střídavě mezi ziskem a ztrátou.
Americké akcie zahájily nový týden nejistě, střídavě posilovaly a ztrácely, jak se investoři snažili strávit zveřejněná makrodata i stupňující se napětí v Iráku.
Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí řekl, že jsdou Spojené státy připraveny jednat o Iráku s Íránem, s nímž už Washington desítky let neudržuje diplomatické styky. Kerry nevyloučil ani nasazení bezpilotních letadel proti islamistům v Iráku.
"Trh hledá směr," říká Stephen Carl z Williams Capital Group. "V pondělí zveřejněná makrodata nebyla ve skutečnosti nijak převratná. Něco z toho ukazuje na pozitivní vývoj, ale mnoho je třeba ještě prokázat. Lidé sledují Irák a širší geopolitickou situaci."
Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu vzrostla o 0,6 %, ačkoli se očekával mírnější růst o 0,5 % po dubnovém propadu o 0,1 % (revidováno z -0,4 %). Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) se v červnu vyšplhal na 19,3 bodu z 19 bodů v květnu (odhad: 15 bodů).
Dow zpevnil o 0,03 %, S&P 500 o 0,08 % a Nasdaq o 0,24 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společností Chevron, Home Depot a Coca-Cola, dolů ho naopak tlačily akcie firem UnitedHealth, General Electric a Cisco Systems.
Akcie General Electric ztrácely kolem 0,8 % v reakci na zveřejnění nabídky na převzetí francouzského Alstomu ze strany Siemens a Mitsubishi Heavy Industries.
Cenné papíry Yahoo! oslabovaly o téměř 6 % poté, co čínský internetový obchod Alibaba (v němž Yahoo! drží 22,6% podíl), který plánuje vstoupit na burzu, oznámil zpomalení růstu tržeb v minulém čtvrtletí.
Podle Financial Times by firmy Nissan a BMW chtěly jednat se společností Tesla Motors o spolupráci na budování sítí dobíjecích stanic pro své elektromobily. Tesla díky tomu na burze posílila o více než 8 %.
Z indexu S&P 500 nejvíce ztrácela společnost Vertex Pharmaceuticals (-8,7 %) poté, co analytici ze Sanford C. Bernstein prohlásili, že třetí fáze testování nového léku VX809 Cystic Fibrosis "s velkou pravděpodobností" nebude úspěšná.
Trh nadále podporuje silná aktivita na trhu firemních fúzí. Americký výrobce zdravotnického zařízení Medtronic se dohodl na převzetí irského konkurenta Covidien, za kterého zaplatí 42,9 miliardy dolarů. Ústředí přesune do Irska, aby ušetřil na daních. Akcie Covidienu na to reagovaly posílením o více než 20 %.
Cenné papíry Fusion-io zpevnily o více než 22 %, když společnost SanDisk oznámila záměr firmu koupit za 1,1 miliardy dolarů. Nabídka ve výši 11,25 dolaru za akcii je 21 % nad hodnotou cenných papírů Fusion-io z 13. června. Akcie SanDisk posílily o 3,5 %.
Ceny ropy kvůli Iráku pokračují v růstu, trh čeká na kroky USA
Ceny ropy na světových trzích pokračovaly v růstu, i když pomaleji než minulý týden, kdy vystoupily na maxima od loňského podzimu. Ceny vzhůru tlačí zejména ofenziva sunnitských islamistů v Iráku, která vyvolává obavy z možného narušení vývozu ropy. Tato blízkovýchodní země je druhým největším producentem suroviny v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).
Cena severomořské ropy Brent krátce před 21.45 vykazovala nárůst o zhruba 40 centů na přibližně 112,85 USD za barel. Americká lehká ropa WTI se pohybovala prakticky beze změny blízko 106,20 USD za barel.
Ceny Brentu i americké ropy WTI kvůli dění v Iráku v uplynulém týdnu stouply o více než čtyři procenta. Pro Brent to bylo největší zvýšení za bezmála rok.
V pondělí růst cen poněkud ubral na rychlosti. Trhy čekají, zda se vývoj v Iráku dotkne vývozu ropy a zda Spojené státy zasáhnou, aby pomohly vládě v Bagdádu v boji proti ozbrojencům. Americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že Spojené státy uvažují o leteckých úderech, aby Bagdádu pomohly zastavit vzbouřence. Kvůli Iráku USA zvažují i jednání s Íránem, s nímž Washington desítky let neudržuje diplomatické styky.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká ekonomika poroste letos kvůli velmi slabému výkonu v prvním čtvrtletí jen o dvě procenta. Předpověděl to v pondělí Mezinárodní měnový fond, který tím snížil svou dubnovou předpověď růstu o 2,8 %. Největší světová ekonomika nedosáhne plné zaměstnanosti dříve než v roce 2017, což centrální bance USA umožní odkládat zvyšování úrokových sazeb, uvedl fond ve své výroční zprávě o americké ekonomice.
- Nejvyšší soud zamítl stížnost Argentiny na to, že soud nižší instance špatně pochopil její dluhopisové smlouvy a porušil její suverenitu, a Argentina tak může čelit dalšímu krachu. Musí totiž vyplatit 1,33 miliardy dolarů ze zmíněných dluhopisů ještě dříve, než vyplatí splátku z restrukturalizovaného dluhu, na obojí však podle prohlášení činitelů země nemá prostředky.
- Čínský trh firemních dluhopisů loni co do velikosti předehnal obdobný americký trh a v příštích pěti letech bude spotřebovávat až třetinu peněz směřujících ve světě do firemních obligací. Uvedla to v pondělí mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor´s (S&P).
- Americká finanční společnost Paradigm Capital Management zaplatí 2,2 milionu dolarů v rámci urovnání sporu s regulátory. Ti ji obvinili, že se mstila zaměstnanci, který upozornil na sporné obchody. Oznámila to v pondělí tamní Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Je to poprvé, kdy komise vznesla obvinění podle nových pravomocí, které jí umožňují chránit takzvané whistleblowery, tedy oznamovatele, před odvetou.
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v červnu roste na 19,3 bodu z 19 bodů v květnu (odhad: 15 bodů).
- Index cen domů NAHB v červnu vzrostl na 49 bodů, trh očekával růst na 47 bodů z květnových 45 bodů.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v květnu vzrostla o 0,6 %, ačkoliv se očekával mírnější růst o 0,5 % po dubnovém propadu o 0,1 % (revidováno z -0,4 %). Využití kapacit vzrostlo v květnu na 79,1 % z dubnových 78,9 %.
- Spotřeba ropy ve Spojených státech loni rostla co do objemu nejsilněji na světě a poprvé od roku 1999 předehnala růst spotřeby v Číně. Díky rozvoji těžby z břidlicových ložisek rekordně rostla i americká těžba ropy a ropné rezervy. Spojené státy tak zásadně přispěly k tomu, že světové prokázané rezervy ropy se v roce 2013 zvýšily o více než jedno procento. V pondělní výroční zprávě to uvedla britská ropná společnost BP.