Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, makrodata dění na Ukrajině nepřevážila

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování oslabovaly. Investoři se do nákupů odmítali pouštět v reakci na vyjádření ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že jeho země čelí ruské invazi. Obavy investorů během dne alespoň zčásti opadly, k čemuž dopomohla mimo jiné i poměrně solidní makrodata. Příznivé údaje z americké ekonomiky ovšem u některých investorů vyvolávají obavy, že by tamní centrální banka (Fed) mohla začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud předpokládalo. Nejsledovanější akciové indexy se tak nad nulu nedostaly.
Dow oslabil o 0,25 % na 17 079,57 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,17 % a po dvou dnech se vrátil pod 2 000 bodů, když uzavřel na 1 996,74 bodu, a technologický Nasdaq klesl o 0,26 % na 4 557,69 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím z odvětví základních materiálů, zlevnily ale i finanční tituly nebo cenné papíry z energetického sektoru. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a telekomunikační odvětví. Index volatility VIX stoupl o 2,3 % na 12,05 bodu.
"Události podobné tomu, co se aktuálně odehrává na východní Ukrajině, mají na vývoj na amerických trzích pouze krátkodobý efekt," řekl podle agentury Bloomberg Bob Landry, portfoliomanažer ze společnosti USAA Investment Management. "Dnes byla navíc část ztrát burz v důsledku vývoje geopolitiky vykompenzována údaji o vývoji amerického HDP a také daty o prodejích domů," dodal.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí tempem 4,2 % anualizovaně, očekávala se revize na 3,9 % z předchozího odhadu 4 %. Osobní spotřeba vzrostla o 2,5 % v souladu s prvním odhadem, očekávala se přitom revize níže o 0,1 procentního bodu. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 2 % v souladu s odhady. Největší zásluhu na tom měly investice, které byly nejsilnější za poslední dva roky.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 23. srpna klesl o jeden tisíc na 298 tisíc. Čekal se růst na 300 tisíc z předchozích 299 tisíc (revidováno z 298 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 16. srpna na 2,527 milionu z 2,502 milionu. Očekávalo se 2,510 milionu.
- Rozjednané prodeje domů v červenci ve Spojených státech se meziměsíčně zvýšily o 3,3 %, čekal se 0,5% růst po červnovém propadu o 1,3 % (revidováno z -1,1 %). Index je tak nejvýše za posledních 11 měsíců. Meziročně se prodeje snížily o 2,1 %, čekal se 3,5% poklesl po červnovém propadu o 4,7 % (revidováno z -4,5 %).
- Zisk amerických bank ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,3 % na 40,2 miliardy USD. Růst podpořilo snížení rezerv na ztrátové úvěry a omezení výdajů, včetně výdajů na mzdy. Uvedla to ve čtvrtek Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Americká technologická firma Apple ve čtvrtek rozeslala pozvánky na setkání, na němž má být 9. září odhalen její nový produkt. Není samozřejmě příliš těžké uhádnout, co firma s nakousnutým jablkem ve znaku představí. S největší pravděpodobností se pochlubí novým modelem mobilního telefonu iPhone.
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (-1,17 %), výrobce letadel Boeing (-0,85 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,83 %). Posílily naopak akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,70 %), chemického gigantu DuPont (+0,33 %) či řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,32 %).
Akcie maloobchodního prodejce Dollar General (+0,78 %) zdražily poté, co společnost oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 251,3 milionu dolarů neboli 0,83 USD na akcii při tržbách 4,72 miliardy USD (meziročně +7,5 %). Loni firma ve druhém čtvrtletí vydělala 245,5 milionu dolarů neboli 0,75 USD na akcii. Firma taktéž potvrdila svoji nabídku na převzetí konkurenčního podniku Family Dollar Stores za 9 miliard dolarů v hotovosti, která se však ze strany Family Dollar dočkala na začátku měsíce odmítnutí. Firma podporuje nabídku na převzetí od řetězce Dollar Tree, přestože ten je za ní ochotný zaplatit jen 8,5 miliardy dolarů v hotovosti a vlastních akciích.
Mírně vzrostla také cena akcií technologické společnosti Apple (+0,12 %). Firma ve čtvrtek rozeslala pozvánky na setkání, na němž má být 9. září odhalen její nový produkt. Očekává se, že se bude jednat o novou verzi populárního mobilního telefonu iPhone. John Paczkowski ze serveru Re/code nicméně již ve středu řekl, že by Apple novým produktem mohl všem vyrazit dech. To samozřejmě v případě, že by oním zařízením nebyl nový iPhone, nýbrž připravované chytré hodinky přezdívané iWatch.
Zlevnily naopak akcie provozovatele platebních karet Visa (-1,17 %), na něž analytik Wayne Johnson ze společnosti Raymond James snížil investiční doporučení na "market perform" z "outperform". Johnson ve svém komentáři napsal, že zůstává velmi optimistický v otázce dlouhodobé prosperity firmy a jejích snah o převedení podstatné části hotovostních plateb na bezhotovostní transakce. V krátkodobém horizontu však údajně postrádá silný katalyzátor, který by se pozitivně projevil do hospodaření společnosti.
Akcie oděvní firmy a výrobce módních doplňků Guess? (-8,81 %) výrazně zlevnily v reakci na slabé hospodářské výsledky, které firma zveřejnila již ve středu po závěru trhů. Společnost za uplynulý kvartál vykázala zisk 22 milionů dolarů neboli 0,26 USD na akcii. Loni ve stejném období vydělala 39,9 milionu dolarů neboli 0,47 USD na akcii. Tržby jí v 2Q2014 klesly meziročně o 4,8 % na 608,6 milionu dolarů.
Nedařilo se ani akciím oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (-4,84 %), která ve čtvrtek oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 12,9 milionu USD neboli 0,17 USD na akcii při tržbách 891 milionů eur. Na úrovni zisku firma očekávání trhu naplnila, tržbami však zaostala.
Dolar prošel další poklidnou seancí
Dolar ve čtvrtek v páru k euru i jenu převážně stagnoval. K jednotné evropské měně se v úvodu obchodoval za 1,319 EUR/USD. Během dne sice oslabil až k 1,316 EUR/USD, nakonec ale většinu zisků odevzdal a krátce po desáté hodině se pohyboval zpět nad 1,318 EUR/USD. Americká měna při dílčím posilování těžila z příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států, euru naopak přitížil vývoj na Ukrajině.
K japonskému jenu se dolar během většiny dne pohyboval v pásmu 103,65 až 103,80 USD/JPY.
Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent zůstala blízko nejnižší hodnoty za posledních 14 měsíců, cena severoamrické lehké ropy WTI ale mírně vzrostla. Na vývoj Brentu mají nadále vliv zprávy o vysokých dodávkách suroviny na trh a rovněž očekávání slabší poptávky kvůli slabšímu růstu globální ekonomiky. "Ropa je všude. Je zde prostě příliš mnoho dodávek, ale poptávka teď byla špatná," uvedl Tony Nunan ze společnosti Mitsubishi.
Barel Brentu se v úvodu obchodování prodával za 102,70 USD a krátce po desáté hodině se jeho cena pohybovala poblíž 102,50 USD. Severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 82 centů na 94,67 USD za barel.
Náladu investorů dále ovlivňuje také politická nestabilita v Iráku a Libyi, i když vývoz z obou zemí v posledních měsících vzrostl. Analytici se však obávají, že zotavení těžby ropy v Libyi může být jen krátkodobé, a to kvůli bojům o kontrolu nad touto zemí. Dlouhodobé plány na těžbu v Iráku by pak mohlo ohrozit islámské povstání. Irák je druhým největším producentem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.
Naopak v posledních třech letech prudce vzrostla těžba ropy v Severní Americe. Tato surovina by mohla vykompenzovat případné výpadky těžby způsobené konfliktem na Blízkém východě a v severní Africe. Podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) těžba ropy v USA od ledna 2011 do července 2014 stoupla o více než čtyři miliony barelů denně. Neplánované výpadky těžby činily 2,8 milionu barelů denně.
Cena zlata ve čtvrtek vzrostla zhruba o sedm dolarů na 1 289,73 USD za trojskou unci.
Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch