Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, makrodata dění na Ukrajině nepřevážila
|

Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily, makrodata dění na Ukrajině nepřevážila

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování oslabovaly. Investoři se do nákupů odmítali pouštět v reakci na vyjádření ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že jeho země čelí ruské invazi. Obavy investorů během dne alespoň zčásti opadly, k čemuž dopomohla mimo jiné i poměrně solidní makrodata. Příznivé údaje z americké ekonomiky ovšem u některých investorů vyvolávají obavy, že by tamní centrální banka (Fed) mohla začít zvyšovat úrokové sazby dříve, než se dosud předpokládalo. Nejsledovanější akciové indexy se tak nad nulu nedostaly.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,25 % na 17 079,57 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,17 % a po dvou dnech se vrátil pod 2 000 bodů, když uzavřel na 1 996,74 bodu, a technologický Nasdaq klesl o 0,26 % na 4 557,69 bodu. Oslabilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména akciím z odvětví základních materiálů, zlevnily ale i finanční tituly nebo cenné papíry z energetického sektoru. V zelených číslech naopak skončily sektor služeb a telekomunikační odvětví. Index volatility VIX stoupl o 2,3 % na 12,05 bodu.

Americké akcie (28. srpna 2014)

"Události podobné tomu, co se aktuálně odehrává na východní Ukrajině, mají na vývoj na amerických trzích pouze krátkodobý efekt," řekl podle agentury Bloomberg Bob Landry, portfoliomanažer ze společnosti USAA Investment Management. "Dnes byla navíc část ztrát burz v důsledku vývoje geopolitiky vykompenzována údaji o vývoji amerického HDP a také daty o prodejích domů," dodal.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Podle zpřesněného odhadu expandovala americká ekonomika ve druhém čtvrtletí tempem 4,2 % anualizovaně, očekávala se revize na 3,9 % z předchozího odhadu 4 %. Osobní spotřeba vzrostla o 2,5 % v souladu s prvním odhadem, očekávala se přitom revize níže o 0,1 procentního bodu. Jádrová osobní spotřeba se zvýšila o 2 % v souladu s odhady. Největší zásluhu na tom měly investice, které byly nejsilnější za poslední dva roky.
  • Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 23. srpna klesl o jeden tisíc na 298 tisíc. Čekal se růst na 300 tisíc z předchozích 299 tisíc (revidováno z 298 tisíc). Počet pokračujících žádostí vzrostl v týdnu do 16. srpna na 2,527 milionu z 2,502 milionu. Očekávalo se 2,510 milionu.
  • Rozjednané prodeje domů v červenci ve Spojených státech se meziměsíčně zvýšily o 3,3 %, čekal se 0,5% růst po červnovém propadu o 1,3 % (revidováno z -1,1 %). Index je tak nejvýše za posledních 11 měsíců. Meziročně se prodeje snížily o 2,1 %, čekal se 3,5% poklesl po červnovém propadu o 4,7 % (revidováno z -4,5 %).
  • Zisk amerických bank ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,3 % na 40,2 miliardy USD. Růst podpořilo snížení rezerv na ztrátové úvěry a omezení výdajů, včetně výdajů na mzdy. Uvedla to ve čtvrtek Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
  • Americká technologická firma Apple ve čtvrtek rozeslala pozvánky na setkání, na němž má být 9. září odhalen její nový produkt. Není samozřejmě příliš těžké uhádnout, co firma s nakousnutým jablkem ve znaku představí. S největší pravděpodobností se pochlubí novým modelem mobilního telefonu iPhone.

Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zlevnily cenné papíry provozovatele platebních karet Visa (-1,17 %), výrobce letadel Boeing (-0,85 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,83 %). Posílily naopak akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,70 %), chemického gigantu DuPont (+0,33 %) či řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,32 %).

Akcie maloobchodního prodejce Dollar General (+0,78 %) zdražily poté, co společnost oznámila, že ve druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 251,3 milionu dolarů neboli 0,83 USD na akcii při tržbách 4,72 miliardy USD (meziročně +7,5 %). Loni firma ve druhém čtvrtletí vydělala 245,5 milionu dolarů neboli 0,75 USD na akcii. Firma taktéž potvrdila svoji nabídku na převzetí konkurenčního podniku Family Dollar Stores za 9 miliard dolarů v hotovosti, která se však ze strany Family Dollar dočkala na začátku měsíce odmítnutí. Firma podporuje nabídku na převzetí od řetězce Dollar Tree, přestože ten je za ní ochotný zaplatit jen 8,5 miliardy dolarů v hotovosti a vlastních akciích.

Mírně vzrostla také cena akcií technologické společnosti Apple (+0,12 %). Firma ve čtvrtek rozeslala pozvánky na setkání, na němž má být 9. září odhalen její nový produkt. Očekává se, že se bude jednat o novou verzi populárního mobilního telefonu iPhone. John Paczkowski ze serveru Re/code nicméně již ve středu řekl, že by Apple novým produktem mohl všem vyrazit dech. To samozřejmě v případě, že by oním zařízením nebyl nový iPhone, nýbrž připravované chytré hodinky přezdívané iWatch.

Zlevnily naopak akcie provozovatele platebních karet Visa (-1,17 %), na něž analytik Wayne Johnson ze společnosti Raymond James snížil investiční doporučení na "market perform" z "outperform". Johnson ve svém komentáři napsal, že zůstává velmi optimistický v otázce dlouhodobé prosperity firmy a jejích snah o převedení podstatné části hotovostních plateb na bezhotovostní transakce. V krátkodobém horizontu však údajně postrádá silný katalyzátor, který by se pozitivně projevil do hospodaření společnosti.

Akcie oděvní firmy a výrobce módních doplňků Guess? (-8,81 %) výrazně zlevnily v reakci na slabé hospodářské výsledky, které firma zveřejnila již ve středu po závěru trhů. Společnost za uplynulý kvartál vykázala zisk 22 milionů dolarů neboli 0,26 USD na akcii. Loni ve stejném období vydělala 39,9 milionu dolarů neboli 0,47 USD na akcii. Tržby jí v 2Q2014 klesly meziročně o 4,8 % na 608,6 milionu dolarů.

Nedařilo se ani akciím oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (-4,84 %), která ve čtvrtek oznámila, že v letošním druhém čtvrtletí hospodařila se ziskem 12,9 milionu USD neboli 0,17 USD na akcii při tržbách 891 milionů eur. Na úrovni zisku firma očekávání trhu naplnila, tržbami však zaostala.

Dolar prošel další poklidnou seancí

Dolar ve čtvrtek v páru k euru i jenu převážně stagnoval. K jednotné evropské měně se v úvodu obchodoval za 1,319 EUR/USD. Během dne sice oslabil až k 1,316 EUR/USD, nakonec ale většinu zisků odevzdal a krátce po desáté hodině se pohyboval zpět nad 1,318 EUR/USD. Americká měna při dílčím posilování těžila z příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států, euru naopak přitížil vývoj na Ukrajině.

K japonskému jenu se dolar během většiny dne pohyboval v pásmu 103,65 až 103,80 USD/JPY.

Světové ceny ropy se ve čtvrtek vyvíjely nejednotně. Severomořská ropa Brent zůstala blízko nejnižší hodnoty za posledních 14 měsíců, cena severoamrické lehké ropy WTI ale mírně vzrostla. Na vývoj Brentu mají nadále vliv zprávy o vysokých dodávkách suroviny na trh a rovněž očekávání slabší poptávky kvůli slabšímu růstu globální ekonomiky. "Ropa je všude. Je zde prostě příliš mnoho dodávek, ale poptávka teď byla špatná," uvedl Tony Nunan ze společnosti Mitsubishi.

Barel Brentu se v úvodu obchodování prodával za 102,70 USD a krátce po desáté hodině se jeho cena pohybovala poblíž 102,50 USD. Severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 82 centů na 94,67 USD za barel.

Náladu investorů dále ovlivňuje také politická nestabilita v Iráku a Libyi, i když vývoz z obou zemí v posledních měsících vzrostl. Analytici se však obávají, že zotavení těžby ropy v Libyi může být jen krátkodobé, a to kvůli bojům o kontrolu nad touto zemí. Dlouhodobé plány na těžbu v Iráku by pak mohlo ohrozit islámské povstání. Irák je druhým největším producentem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.

Naopak v posledních třech letech prudce vzrostla těžba ropy v Severní Americe. Tato surovina by mohla vykompenzovat případné výpadky těžby způsobené konfliktem na Blízkém východě a v severní Africe. Podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) těžba ropy v USA od ledna 2011 do července 2014 stoupla o více než čtyři miliony barelů denně. Neplánované výpadky těžby činily 2,8 milionu barelů denně.

Cena zlata ve čtvrtek vzrostla zhruba o sedm dolarů na 1 289,73 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna
Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst
včera v 21:43

Francouzská firma Sodexo zruší přes 2 000 pracovních míst

Francouzská cateringová společnost Sodexo hodlá v rámci restrukturalizace zrušit 2 083 pracovních míst ve Francii....
Evropské akcie
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické…
včera v 21:00

Americké akciové indexy uzavřely v úterý smíšeně, technologické tituly napravily část pondělních ztrát

Americké akcie převážně oslabily. Jejich ceny tlačily dolů mimo jiné slabé naděje na brzké dosažení dohody o nových...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu
včera v 19:22

Analytik: Počet uživatelů telefonů iPhone překonal miliardu

Počet aktivních uživatelů telefonů iPhone od americké technologické společnosti Apple minulý měsíc poprvé překonal...
Apple Mobilní telefony Americké akcie
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě od...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
včera v 17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %
včera v 16:50

Pražská burza se v úterý vrátila k růstu, přidala 0,56 %

Pražská burza smazala pondělní pokles a začala opět růst. Index PX přidal 0,56 % na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
včera v 16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
včera v 15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
včera v 15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
včera v 14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
včera v 14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
včera v 14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
včera v 13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
včera v 13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň