Americké akcie zahájily týden poklesem o necelé procento, nejlépe se držel Dow. Alcoa zahájila výsledkovou sezónu lepšími než očekávanými čísly

Hlavní americké akciové indexy vstoupily do druhého lednového týdne ztrátami, když investoři na startu výsledkové sezóny měli tendenci prodávat pod dojmem klesajících cen ropy. Trh tak neudržel počáteční mírné zisky.
Index Dow odepsal 0,54 % na 17 640,84 bodu, S&P 500 ztratil 0,81 % na 2 028,26 bodu a klesl pod svůj 50denní klouzavý průměr. Nasdaq oslabil o 0,84 % na 4 664,71 bodu. Na zelené nule se udržely sektory zdravotní péče a telekomunikací, v čele poklesů stála odvětví energetiky a technologií. Index volatility VIX vzrostl o zhruba 11 0% na 19,5 bodu. Výnos 10letých státních dluhopisů USA spadl o další 4 bazické body na 1,91 %. Dolarový index stoupl o zhruba 0,1 %, téměř procento přidalo zlato a je nejdražší za uplynulý měsíc.
"Loňský rok byl pro akcie velice úspěšný, nyní ale sledujeme potíže způsobené propadem cen ropy s nejasnými dopady na výsledky za čtvrtý kvartál," uvedl Phil Orlando, akciový stratég z Federated Investors. Goldman Sachs vydala v pondělí negativní výhled na trh s ropou, která i v reakci na to ztratila zhruba 5 %. Banka se vyjádřila nelichotivě například o akciích poskytovatele služeb v oblasti těžby a zpracování ropy Schlumberger (snížení doporučení z "koupit" na "neutrální"), který tento týden mimochodem zveřejňuje výsledky za uplynulý kvartál.
Bristol-Myers Squibb (+3,08 %) posílila po zprávě, že farmakologický gigant pokročil ve vývoji léku na rakovinu plic. Výrobce sportovního oblečení Lululemon Athletica (+6,75 %) na burze exceloval po zvýšení svého výhledu tržeb za čtvrté čtvrtletí. SanDisk (-13,88 %) se naopak zařadila mezi poražené po oznámení, že tržby budou horší, než uváděl předchozí výhled firmy. Po zhoršení celoročního výhledu zisku se propadly také cenné papíry výrobce šperků Tiffany & Co. (-13,96 %).
Energetické firmy (sektor v rámci S&P 500 -2,3 %) zasáhla levnější ropa, která oslabila na nová šestiletá minima. Naopak příznivě vyznělo po skončení obchodování oznámení výsledků hospodaření výrobce hliníku Alcoa (v řádném obchodování +0,37 %, v poobchodní fázi ve 22.30 +1,3 %). V týdnu se čekají výsledky také od velkých amerických bank nebo Intelu. Akcie biotechnologické firmy NPS Pharmaceuticals (+8,21 %) zamířily prudce vzhůru díky zprávě o převzetí podniku irským výrobcem léků Shire za 5,2 miliardy dolarů.
Steven Major z HSBC byl loni jeden z mála, kdo predikovali pokles výnosů 10letých amerických státních dluhopisů. Konsenzus je pro letošní rok opět nastaven "na sever", Major očekává před návratem na 2,5 % na konci roku pokles až na 1,5 %.
Další propad cen ropy
Cena severomořské ropy Brent se v pondělí propadla o pět procent. Poprvé od dubna 2009 se tak dostala pod 48 dolarů za barel. Dolů ji nadále tlačí neochota klíčových těžařských zemí reagovat na převis nabídky nad poptávkou snižováním produkce. Investiční banka Goldman Sachs navíc prudce snížila odhady cen ropy pro letošní rok. Cena Brentu podle banky letos v průměru dosáhne 50,4 USD za barel, původně počítala s 83,75 USD za barel.
Barel severomořské ropy Brent zažil největší celodenní propad od roku 2011 a obchodování ukončil na ceně 47,43 USD, nejnižší úrovni od března 2009. Ropě neprospělo také vyjádření saúdského prince Al-Valída bin Talála, který Marii Bartiromo pro USA Today řekl, že se cena ropy již nikdy nevrátí nad 100 USD za barel. "taková cena je umělá," uvedl.
Těžké časy předpověděl princ také americké těžbě z břidlic. Americká ropa WTI v pondělí také výrazně ztrácela. Mimochodem, šestiměsíční cílová cena Goldman Sachs pro WTI je nyní 39 USD za barel, dosud to bylo 75 USD.
Dolar v pondělí mírně posílil vůči euru i vůči koši šesti hlavních měn.
Odklon od rizikových investic se projevil zvýšeným zájmem o zlato, které se na spotovém trhu obchoduje nejvýše za poslední měsíc.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Výsledky společnosti Alcoa za 4Q2014: Očištěný zisk na akcii 33 centů (odhad Bloomberg: 27 centů, odhad Reuters: 29 centů), tržby 6,38 miliardy USD (odhad: 6,04 miliardy USD). Akcie výrobce hliníku v poobchodní fázi v reakci na zprávu přidávaly zhruba 1,3 %.
- Dva členové Fedu - Dennis Lockhart a John Williams - pochválili americkou ekonomiku a trh práce. Banka by podle nich mohla (nebo měla) poprvé zvýšit základní sazbu zhruba v polovině roku.
- Nikoho by asi nemělo překvapit, že poté, co loňské náklady bank na urovnávání právních sporů dosáhly 178 miliard dolarů (což je ve skutečnosti jen cena za to, že se banky dopouštěly kriminální činnosti a nechaly se přitom nachytat), se vedení dvakrát nepohrne do zvyšování bonusů zaměstnancům. A přesto je tím někdo velmi šokován... bankéři.
- Ceny ropy byly možná v bublině, o které se - jak to u bublin na trzích bývá - pouze nemluvilo. David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff, k tomu poznamenává: "Na trzích s ropou byla klasická bublina. Ceny se pohybovaly parabolicky výše, kolem ropy bylo hodně humbuku, na trh se hrnula spousta různých typů investorů a celý sektor je velice zadlužený (zapákovaný.)"
- Začátek roku nebyl pro americké akcie nic moc. Podle Thomase Leeho z Fundstrat Global Advisors je to ale pro zachování býčího trendu jedině dobře. Svůj názor opírá o historii, ve které první dny v mínusu až na jednu výjimku znamenaly vždy celoroční zisk S&P 500.
- Výnosy 250 největších maloobchodních řetězců světa loňském finančním roce, tedy do konce června 2014, vzrostly na 4,4 bilionu dolarů ze 4,3 bilionu USD v předchozím roce. Největším přitom zůstal americký řetězec Wal-Mart Stores, vyplývá ze studie sestaveného společností Deloitte ve spolupráci s organizací STORES Media.
- Největší americká automobilka General Motors na detroitském autosalonu představila koncept nového elektromobilu, který dokáže na jedno nabití urazit přes 320 kilometrů. Nový vůz s názvem Chevrolet Bolt by se měl podle firmy objevit na trhu v roce 2017 s cenou kolem 30 tisíc USD. Bolt by se tak mohl stát velkou konkurencí pro amerického výrobce elektromobilů Tesla Motors. Ten plánuje ve zhruba stejném časovém horizontu přijít s elektromobilem s podobným dojezdem a cenou kolem 35 tisíc USD. Automobilka GM v Detroitu představila rovněž novou verzi svého hybridního automobilu Chevrolet Volt, který začala prodávat již v roce 2010.
Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC, FXstreet.com