Pegasu Nonwovens se ve třetím čtvrtletí propadl čistý zisk na 507 tisíc eur, tržby se snížily na 58 milionů eur
|

Pegasu Nonwovens se ve třetím čtvrtletí propadl čistý zisk na 507 tisíc eur, tržby se snížily na 58 milionů eur

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že se mu v letošním třetím čtvrtletí v meziročním srovnání propadl čistý zisk o 94,3 % na 507 tisíc eur. Tržby společnosti meziročně poklesly o 4 % na 58 milionů eur. Zisk EBITDA ve třetím čtvrtletí činil 8,2 milionu eur, meziročně tak klesl o 31,4 %. Firma slabé výsledky vysvětluje kurzovými rozdíly, souvisejícími s posilováním dolaru, přeceněním opčního akciového plánu a přenosovým mechanismem.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR Výsledková sezóna

Za prvních devět měsíců letošního roku společnost vykázala čistý zisk 16,8 milionu eur a zisk EBITDA 29,7 milionu eur při tržbách 169,6 milionu eur. Výnosy tak meziročně klesly o 1,2 %, zisk EBITDA klesl o 12,7 % a čistý zisk se snížil o 13,5 %.

Celkové provozní náklady se v prvních devíti měsících roku bez odpisů firmě meziročně zvýšily o 1,6 % na 139,9 milionu eur. V samotném třetím čtvrtletí provozní náklady bez odpisů činily 49,8 milionu eur, což je o 2,8 % meziročně více. Hlavním důvodem navýšení byly vyšší mzdové náklady z důvodu přecenění opčního akciového plánu společnosti v hodnotě 3,5 milionu eur.

Odpisy dosáhly v prvních třech čtvrtletích roku 12 milionů eur, meziročně o 7,5 % více. V samotném třetím čtvrtletí tohoto roku činily odpisy 4 miliony eur, meziročně o 7,1 % více. K nárůstu přispělo zejména posílení dolaru vůči euru, které mělo vliv na výši odpisů egyptského výrobního závodu.

EBITDA marže Pegasu dosáhla za prvních devět měsíců roku 17,5 %, meziročně tedy zaznamenala růst o 2,3 procentního bodu. EBITDA marže upravená o vliv přecenění opčního akciového plánu dosáhla za prvních devět měsíců roku 19,6 %, a byla tedy meziročně o 0,5 procentního bodu nižší.

Produkce ve třetím čtvrtletí dosáhla 23 723 tun, meziročně se tak snížila o 4 %. Za první tři kvartály roku produkce činila 75 559 tun, meziročně tedy naopak byla o 1,7 % vyšší.

Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 3Q a 9M2015

Společnost uvedla, že výsledky byly výrazně ovlivněny přenosovým mechanismem. Zatímco v roce 2014 byl růst cen polymerů v prvních devíti měsících roku pozvolný, letos ceny na začátku roku klesaly a poté od března do července naopak prudce rostly, a to až nad maximální hodnoty z loňského roku, přičemž ve zbytku třetího kvartálu se poté držely blízko těchto maxim.

Ve výhledu pro zbytek letošního roku společnost uvedla, že na základě výsledků dosažených za prvních devět měsíců roku a s ohledem na vývoj na evropském trhu netkaných textilií včetně očekávaného vývoje na trhu s polymery očekává, že zisk EBITDA dosáhne spodní hranice rozmezí 44-48,5 milionu eur.

"Provozní výsledky za třetí čtvrtletí byly ovlivněny obdobnými faktory, které působily i v předchozím čtvrtletí. Přestože se ceny polymerů stabilizovaly, dopad přenosového mechanismu byl stále výrazně negativní. Na ukazatel EBITDA také nepříznivě působilo přecenění opčního akciového programu, i když v menší míře než v předchozím čtvrtletí. Citelný byl i dopad nižší výroby, především z titulu pravidelných odstávek, k jejichž souběhu v tomto čtvrtletí došlo," napsal generální ředitel společnosti Pegas Nonwovens František Řezáč. "Pozitivně se naopak vyvíjel prodej a tento vývoj pokračuje i ve čtvrtém čtvrtletí. V této souvislosti bych rád zmínil i stav jednání ohledně prodejů pro příští rok, na základě kterých je naše výrobní kapacita téměř plně vyprodána. V našem hospodaření by se do konce roku měl významně promítnout i pokles cen polymerů, které od začátku srpna razantně zlevnily."

"Přestože výsledky za třetí čtvrtletí nenaplnily zcela naše očekávání, pozitivní výhled pro následující čtvrtletí nás naplňuje optimismem a naším hlavním cílem je splnění celoročního výhledu EBITDA. Dosažení tohoto cíle pro nás představuje velkou výzvu, jelikož následkem vývoje ceny našich akcií je zisk EBITDA společnosti za tento rok prostřednictvím přecenění opčního akciového programu zatížen částkou přibližně 3,5 milionu eur. Doufáme však, že i bez zohlednění tohoto těžko předvídatelného vlivu budeme schopni dosáhnout alespoň na spodní hranici rozpětí, kterou jsme si stanovili pro tento rok," doplnil Řezáč.

Dluh společnosti nečekaně stoupl o 8,5 %

Celkové investice společnosti dosáhly za prvních devět měsíců roku 4,3 milionu eur, poklesly tak meziročně o 45,1 %. Ve třetím čtvrtletí činily investice 2,8 milionu eur, o 56,1 % méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Z této částky byly kapitálové výdaje na rozšíření 2 miliony eur. Společnost současně oznámila, že celkové investiční výdaje v roce 2015 nepřesáhnou 10 milionů eur.

Hodnota čistého dluhu k 30. září 2015 dosahovala 154 milionů eur, byla tedy o 8,5 % vyšší než k 31. prosinci 2014. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA byl 3,59. Čistý dluh firmě narostl zejména v prvním kvartálu letošního roku a souvisel s poklesem závazků z obchodního styku, kdy společnost v plné míře začala využívat finančního zvýhodnění za včasnou platbu při nákupu polymerů.

"Celkově byly výsledky Pegasu slabé i bez zohlednění přenosového mechanismu. Firma překvapivě reportovala nárůst čistého dluhu i přes nízké investiční výdaje. Očekáváme proto negativní reakci trhu. Pegas bude navíc 1. prosince vyřazen z indexu MSCI Czech Republic v třídě indexů Global Standard Indexes, takže očekáváme negativní technické flow okolo 30. listopadu," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

V konferenčním hovoru management společnosti naznačil, že pro rok 2016 necítí výrazný tlak na marže a že jejich mírný pokles by měl být kompenzován úsporami. Zároveň vedení vidí velký zájem o novou high-end linku v Egyptě, kterou firma začíná stavět.

"Pro příští rok vidíme potenciál pro dividendu ve výši 1,25 eura na akcii. Výhled nevypadá špatně, ale myslíme si, že atraktivita akcií firmy pro investory vzroste až po vyřazení titulu z indexu MSCI," dodal Bártek.

V souladu s rozhodnutím valné hromady byla k 28. říjnu vyplacena dividenda ve výši 1,15 eura na akcii. Dividenda nebyla vyplacena na 229 558 akcií, které k rozhodnému dni pro výplatu dividendy, tedy k 16. říjnu, držela sama společnost. Celková výše vyplacené dividendy činila 10,35 milionu eur.

Dále společnost uvedla, že v rámci probíhajícího programu zpětného odkupu akcií odkoupila od 1. října do 18. listopadu 81 163 vlastních akcií v celkové pořizovací hodnotě 62,9 milionu Kč. Celkem tak společnost k 18. listopadu odkoupila 286 220 vlastních akcií v celkové pořizovací hodnotě 244,5 milionu Kč.

"Jde o 62 % schváleného odkupu vlastních akcií a 3,1 % celkového počtu. Maximálně může Pegas v souladu s rozhodnutím společnosti vykoupit 5 % vydaných akcií (461,5 tisíce kusů) za cenu do 1 000 Kč, a to do 14. června 2016," říká Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

Zdroj: Pegas Nonwovens
Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu…
před hodinou

Evropské akcie v úvodu týdne mírně klesly kvůli pesimismu Pekingu stran obchodní dohody

Evropské akciové trhy v pondělí mírně ztratily. Náladu na trzích ovlivnil vývoj obchodního vztahu mezi USA a Čínou,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci
před hodinou

Yandex kvůli obavám Kremlu navrhl svoji restrukturalizaci

Ruská internetová společnost Yandex představila plán restrukturalizace, jejímž cílem je uklidnit obavy Kremlu z...
Rusko Technologie Internet
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní
před hodinou

Vláda USA prodloužila licenci pro obchodování s Huawei o 90 dní

Americká vláda v pondělí prodloužila o 90 dní licenci, která umožňuje americkým podnikům obchodovat s čínským...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové
17:25

Coty koupí podíl v kosmetické značce Kylie Jennerové

Kosmetická společnost Coty koupí většinový podíl ve značce krémů a dekorativní kosmetiky hvězdy reality show Kylie...
Fúze a akvizice Americké akcie Krása a zdraví
Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury
17:06

Studie: Německo musí investovat 500 miliard eur do infrastruktury

Německo potřebuje investovat 500 miliard eur do infrastruktury, protože desítky let pro ni příliš nedělalo. Uvedli to...
Německo Investice Infrastruktura
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly…
16:45

Pražská burza v pondělí ztratila zhruba půl procenta, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v minusu, index PX odepsal 0,46 % na 1 078,18 bodu. Nedařilo se zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok
16:23

Gazprom navrhl Ukrajině novou smlouvu o plynu na rok

Ruský plynárenský monopol Gazprom poslal Ukrajině oficiální dopis, ve kterém navrhuje buď prodloužení současné...
Rusko Ukrajina Zemní plyn
Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně
16:11

Vláda schválila zavedení sedmiprocentní digitální daně

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, v pondělí...
Česká republika Daně
Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR
14:42

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v ČR

Zahraniční pracovníky využívají dvě třetiny stavebních firem v Česku. U těchto společností tvoří v průměru 16 procent...
Česká republika Stavebnictví
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku
14:18

Johnson: Británie odloží plánované snížení daně ze zisku

Britská konzervativní vláda se rozhodla odložit snížení daně ze zisku plánované na příští rok. Na konferenci...
Spojené království Daně Politika
Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)
14:00

Ze světa investičních doporučení (18. listopadu)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese
12:45

Německo se podle centrální banky nemusí obávat recese

Hospodářský růst v Německu v letošním čtvrtém čtvrtletí zůstane slabý, není však důvod obávat se recese. Ve své...
Německo Centrální banky Recese
Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX
12:09

Airbus dostal miliardové objednávky, Boeing zakázku na letoun MAX

Dubajská letecká společnost Emirates koupí 50 letounů Airbus A350. Hodnota transakce podle katalogových cen činí 16...
Airbus Evropské akcie Boeing
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb
11:48

Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb

Německý automobilový koncern Volkswagen snížil střednědobý výhled provozního zisku a tržeb. Ukazuje to podniková...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext
11:30

Firma SIX má zájem o španělskou burzu, podobně jako Euronext

Společnost SIX Group, která spravuje burzovní infrastrukturu a finanční systémy ve Švýcarsku, podala nabídku na...
Španělsko Fúze a akvizice
O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií
11:17

O2 Czech Republic minulý týden pokračovala v odkupu vlastních akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic minulý týden nakoupila 53 907 vlastních akcií za průměrnou cenu 223,50...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Zpětné odkupy akcií
Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu
10:58

Trh s kryptoměnami se v úvodu týdne pohybuje v plusu

Digitální měny v pondělní převážně rostou. Bitcoin kolem 11.00 SELČ podle serveru coinmarketcap.com rostl o 0,7 % na...
Kryptoměny Bitcoin