Pegasu Nonwovens se ve třetím čtvrtletí propadl čistý zisk na 507 tisíc eur, tržby se snížily na 58 milionů eur
|

Pegasu Nonwovens se ve třetím čtvrtletí propadl čistý zisk na 507 tisíc eur, tržby se snížily na 58 milionů eur

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že se mu v letošním třetím čtvrtletí v meziročním srovnání propadl čistý zisk o 94,3 % na 507 tisíc eur. Tržby společnosti meziročně poklesly o 4 % na 58 milionů eur. Zisk EBITDA ve třetím čtvrtletí činil 8,2 milionu eur, meziročně tak klesl o 31,4 %. Firma slabé výsledky vysvětluje kurzovými rozdíly, souvisejícími s posilováním dolaru, přeceněním opčního akciového plánu a přenosovým mechanismem.

PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens) Akcie ČR Výsledková sezóna

Za prvních devět měsíců letošního roku společnost vykázala čistý zisk 16,8 milionu eur a zisk EBITDA 29,7 milionu eur při tržbách 169,6 milionu eur. Výnosy tak meziročně klesly o 1,2 %, zisk EBITDA klesl o 12,7 % a čistý zisk se snížil o 13,5 %.

Celkové provozní náklady se v prvních devíti měsících roku bez odpisů firmě meziročně zvýšily o 1,6 % na 139,9 milionu eur. V samotném třetím čtvrtletí provozní náklady bez odpisů činily 49,8 milionu eur, což je o 2,8 % meziročně více. Hlavním důvodem navýšení byly vyšší mzdové náklady z důvodu přecenění opčního akciového plánu společnosti v hodnotě 3,5 milionu eur.

Odpisy dosáhly v prvních třech čtvrtletích roku 12 milionů eur, meziročně o 7,5 % více. V samotném třetím čtvrtletí tohoto roku činily odpisy 4 miliony eur, meziročně o 7,1 % více. K nárůstu přispělo zejména posílení dolaru vůči euru, které mělo vliv na výši odpisů egyptského výrobního závodu.

EBITDA marže Pegasu dosáhla za prvních devět měsíců roku 17,5 %, meziročně tedy zaznamenala růst o 2,3 procentního bodu. EBITDA marže upravená o vliv přecenění opčního akciového plánu dosáhla za prvních devět měsíců roku 19,6 %, a byla tedy meziročně o 0,5 procentního bodu nižší.

Produkce ve třetím čtvrtletí dosáhla 23 723 tun, meziročně se tak snížila o 4 %. Za první tři kvartály roku produkce činila 75 559 tun, meziročně tedy naopak byla o 1,7 % vyšší.

Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky za 3Q a 9M2015

Společnost uvedla, že výsledky byly výrazně ovlivněny přenosovým mechanismem. Zatímco v roce 2014 byl růst cen polymerů v prvních devíti měsících roku pozvolný, letos ceny na začátku roku klesaly a poté od března do července naopak prudce rostly, a to až nad maximální hodnoty z loňského roku, přičemž ve zbytku třetího kvartálu se poté držely blízko těchto maxim.

Ve výhledu pro zbytek letošního roku společnost uvedla, že na základě výsledků dosažených za prvních devět měsíců roku a s ohledem na vývoj na evropském trhu netkaných textilií včetně očekávaného vývoje na trhu s polymery očekává, že zisk EBITDA dosáhne spodní hranice rozmezí 44-48,5 milionu eur.

"Provozní výsledky za třetí čtvrtletí byly ovlivněny obdobnými faktory, které působily i v předchozím čtvrtletí. Přestože se ceny polymerů stabilizovaly, dopad přenosového mechanismu byl stále výrazně negativní. Na ukazatel EBITDA také nepříznivě působilo přecenění opčního akciového programu, i když v menší míře než v předchozím čtvrtletí. Citelný byl i dopad nižší výroby, především z titulu pravidelných odstávek, k jejichž souběhu v tomto čtvrtletí došlo," napsal generální ředitel společnosti Pegas Nonwovens František Řezáč. "Pozitivně se naopak vyvíjel prodej a tento vývoj pokračuje i ve čtvrtém čtvrtletí. V této souvislosti bych rád zmínil i stav jednání ohledně prodejů pro příští rok, na základě kterých je naše výrobní kapacita téměř plně vyprodána. V našem hospodaření by se do konce roku měl významně promítnout i pokles cen polymerů, které od začátku srpna razantně zlevnily."

"Přestože výsledky za třetí čtvrtletí nenaplnily zcela naše očekávání, pozitivní výhled pro následující čtvrtletí nás naplňuje optimismem a naším hlavním cílem je splnění celoročního výhledu EBITDA. Dosažení tohoto cíle pro nás představuje velkou výzvu, jelikož následkem vývoje ceny našich akcií je zisk EBITDA společnosti za tento rok prostřednictvím přecenění opčního akciového programu zatížen částkou přibližně 3,5 milionu eur. Doufáme však, že i bez zohlednění tohoto těžko předvídatelného vlivu budeme schopni dosáhnout alespoň na spodní hranici rozpětí, kterou jsme si stanovili pro tento rok," doplnil Řezáč.

Dluh společnosti nečekaně stoupl o 8,5 %

Celkové investice společnosti dosáhly za prvních devět měsíců roku 4,3 milionu eur, poklesly tak meziročně o 45,1 %. Ve třetím čtvrtletí činily investice 2,8 milionu eur, o 56,1 % méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Z této částky byly kapitálové výdaje na rozšíření 2 miliony eur. Společnost současně oznámila, že celkové investiční výdaje v roce 2015 nepřesáhnou 10 milionů eur.

Hodnota čistého dluhu k 30. září 2015 dosahovala 154 milionů eur, byla tedy o 8,5 % vyšší než k 31. prosinci 2014. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA byl 3,59. Čistý dluh firmě narostl zejména v prvním kvartálu letošního roku a souvisel s poklesem závazků z obchodního styku, kdy společnost v plné míře začala využívat finančního zvýhodnění za včasnou platbu při nákupu polymerů.

"Celkově byly výsledky Pegasu slabé i bez zohlednění přenosového mechanismu. Firma překvapivě reportovala nárůst čistého dluhu i přes nízké investiční výdaje. Očekáváme proto negativní reakci trhu. Pegas bude navíc 1. prosince vyřazen z indexu MSCI Czech Republic v třídě indexů Global Standard Indexes, takže očekáváme negativní technické flow okolo 30. listopadu," říká Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

V konferenčním hovoru management společnosti naznačil, že pro rok 2016 necítí výrazný tlak na marže a že jejich mírný pokles by měl být kompenzován úsporami. Zároveň vedení vidí velký zájem o novou high-end linku v Egyptě, kterou firma začíná stavět.

"Pro příští rok vidíme potenciál pro dividendu ve výši 1,25 eura na akcii. Výhled nevypadá špatně, ale myslíme si, že atraktivita akcií firmy pro investory vzroste až po vyřazení titulu z indexu MSCI," dodal Bártek.

V souladu s rozhodnutím valné hromady byla k 28. říjnu vyplacena dividenda ve výši 1,15 eura na akcii. Dividenda nebyla vyplacena na 229 558 akcií, které k rozhodnému dni pro výplatu dividendy, tedy k 16. říjnu, držela sama společnost. Celková výše vyplacené dividendy činila 10,35 milionu eur.

Dále společnost uvedla, že v rámci probíhajícího programu zpětného odkupu akcií odkoupila od 1. října do 18. listopadu 81 163 vlastních akcií v celkové pořizovací hodnotě 62,9 milionu Kč. Celkem tak společnost k 18. listopadu odkoupila 286 220 vlastních akcií v celkové pořizovací hodnotě 244,5 milionu Kč.

"Jde o 62 % schváleného odkupu vlastních akcií a 3,1 % celkového počtu. Maximálně může Pegas v souladu s rozhodnutím společnosti vykoupit 5 % vydaných akcií (461,5 tisíce kusů) za cenu do 1 000 Kč, a to do 14. června 2016," říká Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

Zdroj: Pegas Nonwovens
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...