US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Do Asie teče stále více ruské ropy. Arabští producenti musejí dávat slevy

Poptávka po ropě v Evropě upadá a Spojené státy jsou díky břidlicím téměř soběstačné. Ropní producenti z Blízkého východu proto upínají své naděje k asijskému trhu. I tam ale musejí o svůj podíl bojovat, přibyl jim totiž vážný konkurent - Rusko. To nejenže zvýšilo dodávky ropy do Asie, ale ještě své rivaly donutilo dávat při už tak nízkých cenách černého zlata slevy.

Redakce IW
Redakce IW
19. 2. 2015 | 16:44
Asijská ekonomika

Rusko, druhý největší producent surové ropy ve světě, loni zvýšilo tržby za ropu v Číně, Japonsku a Jižní Koreji o čtvrtinu. Podíl jeho dodávek na tamní trhy se zvýšil na 8,7 % ze 7,2 % v roce 2013. Saúdské Arábii naopak podíl na trhu klesl o dva procentní body na 24 % a snížil se i Kataru a Kuvajtu.

Ropní producenti teď v Asii cítí značný potenciál. Mezinárodní energetická agentura (IEA) kontinentu předpověděla, že letos na pozici největšího konzumenta nahradí USA. Odhaduje se, že denní spotřeba ropy v Asii dosáhne 31,2 milionu barelů, zatímco americká spotřeba bude jen 31,1 milionu barelů. Spotřeba černého zlata na starém kontinentu by pak mohla poklesnout na 14 milionů barelů denně.

Win-win situace

Nárůst tržeb v Asii Rusům pomáhá vyrovnat se se sankcemi ze strany Západu i propadem cen energií. "Asijští spotřebitelé chtějí dodávky diverzifikovat a Rusko ropu má, takže je to win-win situace," vysvětlil viceprezident společnosti IHS Victor Shum. "Alternativou pro Rusko je nasměrovat ropu na západ, do Evropy, ovšem to není region s rostoucí poptávkou."

Rusko loni prodalo do Číny, Japonska a Jižní Koreje okolo 51 milionů tun ropy, v roce 2013 to bylo o deset milionů tun méně. Trojice největších asijských ropných importérů přijala celkem 592 milionů tun této suroviny.

Deset slev za 15 měsíců

Saúdská Arábie loni prodala celkem 142 milionů tun ropy, což je o čtyři miliony tun méně než v předchozím roce. Dodávky Kataru se snížily o 7,4 % na 30 milionů tun a objem prodejů Kuvajtu dosáhl 41 milionů tun.

Saúdští Arabové kvůli poklesu prodejů přistoupili k opakovaným slevám. Dodávky ropy pro asijské odběratele cenově zvýhodnili celkem desetkrát za posledních 15 měsíců. Ostatní země jako Írán nebo Kuvajt musely tyto slevy následovat, aby si svůj podíl na trhu udržely.

Zdroj: Bloomberg

Asijská ekonomikaRopaRusko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie