Evropské akcie ve čtvrtek smazaly část zisků kvůli neuspokojivému pokračování jednání Řecka s věřiteli

Evropské akcie ve čtvrtek odevzdaly část zisků poté, co zástupci Mezinárodního měnového fondu oznámili, že jednání s Řeckem nikam nepokročila.
Britský FTSE 100 připsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,74 % a německý DAX 0,60 %. Regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,57 %. Nejlépe si vedl realitní sektor, ztrácely naopak sektor základních materiálů a telekomunikace.
Zástupci Mezinárodního měnového fondu ve čtvrtek odešli z jednání s Řeckem s tím, že jsou mezi stranami "velké neshody", nechali však otevřené dveře dalšímu kolu rozhovorů. Věřitelé stále silněji kritizují řeckou vládu za to, že se odmítá podvolit jejich požadavkům, a riskuje tak platební neschopnost a vyloučení z eurozóny. Řecký ASE index ve čtvrtek před prohlášením MMF posiloval o více než 8 %.
"Evropské akcie představují dobrou hodnotu, investoři jsou víc ustrašení, než by měli být," říká John Haynes, šéf analytického oddělení v Investec Wealth & Investment. "Řeckého rizika se nebojíme a na konci roku bude Evropa výš, než je teď, což z ní činí dobré místo pro investování," dodává.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- I po čtvrtečním setkání řeckého premiéra Alexise Tsiprase s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a pokračujících rozhovorech na technické úrovni jsou Řecko a jeho mezinárodní věřitelé vzdáleni dohodě o poskytnutí další úvěrové pomoci Aténám výměnou za reformy. Po zhruba dvouhodinovém jednání v Bruselu Tsipras de facto připustil, že obě strany nepokročily kupředu.
- Británie výrazně snížila odhad výběru daní z těžby ropy a plynu na příštích 25 let. Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) nyní očekává, že za příští čtvrtstoletí získá státní pokladna jen kolem osmi miliard liber, zatímco ještě loni počítal s částkou 57 miliard GBP. To je špatná zpráva i pro Skotsko, kde stoupenci nezávislosti tvrdili, že prodej ropy a plynu jim pomůže.
- Německému výrobci luxusních vozů Porsche v květnu vzrostl prodej o 24,6 % na 20 582 aut. Odbyt podpořila poptávka v Evropě a v Číně a podle mluvčího automobilky k růstu přispěl i zájem o malý sportovně-užitkový vůz Macan. Ten automobilka uvedla na trh loni v dubnu.
- Británie zahájí v nadcházejících měsících prodej svého podílu v částečně zestátněné bance Royal Bank of Scotland (RBS), kterou vláda zachraňovala během finanční krize. Ve středu to podle agentury Reuters prohlásil britský ministr financí George Osborne. Stát v RBS vlastní 80procentní podíl. Akcie banky ve čtvrtek výrazně zpevnily a k růstu pomohly i celé londýnské burze.
- Němečtí držitelé řeckých dluhopisů, kteří před více než třemi lety nesouhlasili s výměnou cenných papírů za nové s výrazně nižší hodnotou, mohou po Řecku požadovat náhradu škody. Konstatoval to ve čtvrtek evropský soud v Lucemburku.
- Podle guvernéra Evropské centrální banky a zároveň šéfa německé Bundesbanky Jense Weidmanna je korekce na trzích s dluhopisy důkazem toho, že investoři, kteří si vychutnávali nadšení z kvantitativního uvolňování, jsou nyní schopní se poprat s obratem na trhu. "Současná hladina volatility na trzích s dluhopisy není nijak výjimečně vysoká - ve skutečnosti byla naopak v minulém roce až nezvykle nízká," uvedl Weidmann. "Tyto pohyby na trhu představují pozitivní vývoj, protože posílí uvědomění investorů o riziku," dodal Weidmann.
- Kyjev by mohl během několika týdnů přestat splácet peníze držitelům ukrajinských státních dluhopisů, pokud se s nimi nedohodne na restrukturalizaci dluhu. Uvedla to podle listu Financial Times ukrajinská ministryně financí Natalija Jarešková během návštěvy Spojených států.
- Americká firma Amazon se stala terčem evropských antimonopolních úřadů. Ve čtvrtek bylo zahájeno oficiální vyšetřování, které má za úkol odhalit praktiky, jimiž Amazon, jakožto největší distributor elektronických knih, vyvíjí nátlak na nakladatele. Firma je podezřelá z toho, že s nakladateli uzavírá smlouvy, v nichž je nutí k tomu, aby jí sdělovali podrobnosti podmínek s konkurenčními distributory, čímž znemožňuje těmto menším distributorům efektivně Amazonu konkurovat.
- Evropští regulátoři nejspíš zamítnou akvizici energetické divize francouzského Alstomu americkou GE kvůli možnému poškození konkurence.
- Řecko nedokáže dostát svým závazkům "v následujících třiceti dnech", protože Evropa ho má už dost, říká kontrariánský investor Mark Grant.
- Britský antimonopolní úřad (CMA) ve čtvrtek ve svém konečném rozhodnutí nařídil irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, aby snížila svůj podíl v domácím konkurentovi Aer Lingus na pouhých pět procent ze současných téměř 30 procent. Rozhodnutí by podle agentury Reuters mohlo usnadnit plánované převzetí společnosti Aer Lingus firmou International Airlines Group (IAG), která již vlastní největší britské aerolinky British Airways.
- Levicoví demonstranti ve čtvrtek uspořádali demonstraci vsedě před budovou řeckého ministerstva financí. Na fasádu vyvěsili transparent protestující proti úsporným opatřením. Právě jejich pokračování je přitom podmínkou poskytnutí další mezinárodní úvěrové pomoci Řecku, kterému jinak v nejbližší době hrozí platební neschopnost.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku se v letošním prvním čtvrtletí zvýšila na 26,6 % z 26,1 % v posledních třech měsících loňského roku. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů tamního statistického úřadu ELSTAT.
- Spojené království získalo prodejem půlky svého 30% podílu v Royal Mail 750 milionů liber. Zároveň podle tiskového prohlášení vláda nevidí důvod držet jakýkoli podíl v poštovní společnosti, která byla až do roku 2013 vlastněná státem. Prodej první části podílu v pět set let starém provozovateli poštovních služeb před dvěma lety vyvolal kritiku ze strany opozice a odborů, podle nichž byl prodán za příliš nízkou cenu po 87% nárůstu cen akcií.
Zdroj: Bloomberg