Americké akcie v závěru týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily
|

Americké akcie v závěru týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily

Americké akciové trhy po dvou dnech poklesu v pátek získávaly půdu pod nohama a v polovině obchodování jejich hlavní indexy posilovaly až o půl procenta. Investory na Wall Street povzbuzovaly signály možné dohody o odvrácení řeckého bankrotu. Trh podpořily i příznivé údaje z ekonomiky. Nakonec ale indexy uzavřely páteční seanci smíšeně.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec v pátek posílil o 0,31 % na 17 946,68 bodu, S&P 500 ztratil kosmetických 0,04 % na 2 101,49 bodu a Nasdaq odepsal 0,62 % na 5 080,50 bodu. Index volatility VIX v pátek vzrostl jen mírně, zato výnos 10letých vládních dluhopisů se opět přiblížil hladině 2,5 %, když narostl o zhruba pět bazických bodů na 2,4744 %.

Za týden Dow odepsal 0,38 %, S&P 500 ztratil 0,40 % a Nasdaq po překonání historických maxim v první polovině týdne nakonec umazal 0,71 %. (Ano, náš výpočet je přesnější než grafy z Google Finance.)

Americké akcie (22.-26. června 2015)

Věřitelé navrhli prodloužit program finanční pomoci pro Řecko o pět měsíců a eurozóna by mezitím mohla zemi pomoci se splátkami dluhu využitím peněz zablokovaných na účtu pro rekapitalizaci řeckých bank. Současný úvěrový program pro Řecko vyprší v úterý, kdy země zároveň musí uhradit splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu. Naděje na dohodu se nyní upínají k sobotnímu zasedání ministrů financí eurozóny. Řekům se ale návrh (překvapivě) příliš nezamlouvá. "Většinu doby obchodujeme na základě zpráv, které přicházejí z Řecka," řekl agentuře Reuters Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank.

Wall Street v pátek také podpořily údaje o nárůstu spotřebitelské důvěry. Indexu Dow pomáhaly výše zejména akcie Nike (+4,26 %), která ve čtvrtek oznámila solidní výsledky hospodaření. K poklesu na trhu Nasdaq naopak přispěl propad cen akcií výrobců mikroprocesorů poté, co firma Micron Technology (-18,15 %) ve čtvrtek předpověděla, že ceny čipů pro osobní počítače dále klesnou.

Index S&P 500 se již několik měsíců drží mezi 2 070 a 2 130 body. Blížící se výsledková sezóna za druhý kvartál by měla zajistit živější vývoj, když ani probíhající nervózní vyjednávání Řecka s věřiteli zatím nedokázala americký trh uvrhnout do větší nejistoty. Podle analytiků je ale páteční růst výnosů amerických vládních dluhopisů, které jsou považovány za jedno z nejbezpečnějších aktiv na globálních trzích, znamením, že obchodníci věří v alespoň dočasnou dohodu o řeckých dluzích a záchranném programu.

Euro sice na závěr týdne oslabovalo, kurzy se však pohybovaly pouze v úzkém rozpětí kvůli pokračujícímu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli. Komentáře politiků ohledně nejnovějšího návrhu dohody, která má Atény zachránit před bankrotem, byly spíše jízlivé. Nakonec se euro vůči dolaru během dne kvůli nejistotě kolem Řecka propadlo až na třítýdenní minimum 1,1130 USD. V závěru pátečního obchodování v New Yorku se jednotná evropská měna prodávala za 1,1163 USD. Oproti čtvrtku tak oslabila o 0,4 % a za celý týden odepsala téměř 1,7 %, napsala agentura Reuters.

Řecký premiér Alexis Tsipras v pátek kritizoval věřitele a jejich aktuální návrh dohody. Naznačil, že jej evropští partneři a věřitelé "vydírají", a to podle něj není v souladu s principy Evropské unie. "Okamžitá bezprostřední reakce eura je zřejmě kvůli komentáři Tsiprase. Ale nechci přeceňovat tyto kroky, protože v zásadě očekávám, že se jednání budou konat do 29. nebo 30. června," řekl agentuře Reuters stratég z Americas G10 Richard Cochinos. Podle dalších analytiků, pokud strany o víkendu najdou kompromisní řešení, mohlo by to pro euro znamenat dočasný růst. V delším výhledu však hodnota dolaru poroste díky výhledu růstu úroků v USA.

Euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, se má kvůli řecké krizi znovu sejít v sobotu. Čtvrteční schůzka nic nového nepřinesla. Řecko se snaží dohodnout s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostalo zbývajících 7,2 miliardy eur z již dříve dohodnutého záchranného programu. Bez nich by zemi hrozil bankrot a možná i odchod z eurozóny.

Ceny ropy na světových trzích v pátek dále mírně klesaly a cena severomořské ropy Brent sestoupila pod 63 dolarů za barel. Investoři se zaměřují na jednání světových mocností o íránském jaderném programu a na snahu eurozóny o odvrácení řeckého bankrotu.

Ministři financí eurozóny povedou v sobotu klíčová jednání o osudu Řecka. V případě řeckého bankrotu by ceny komodit v čele s ropou zřejmě klesly, jak pod vlivem vzestupu dolaru vůči euru, tak v obavách z oslabení evropské poptávky, uvádějí analytici.

Trh rovněž sleduje vývoj jednání mezi Teheránem a světovými mocnostmi o íránském jaderném programu, jehož konečný termín je 30. června. V případě dosažení dohody by byly zrušeny sankce na íránský vývoz ropy.

"V relativně krátkém čase by na globální trh přišel značný objem nepotřebné ropy, protože Írán má v plovoucích skladovacích kapacitách velké objemy, které by na trh dorazily velmi rychle," řekl agentuře Reuters Dominick Chirichella z organizace Energy Management Institute. Dohoda s Íránem by podle Oleho Hansena ze Saxo Bank mohla srazit ceny o 5-10 %.

Za zmínku stojí i další jen nepatrný pokles počtu aktivních ropných vrtů v USA. Ten sice klesl již 29. měsíc v řadě, trend poklesu ale výrazně zpomaluje.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl 29. týden v řadě na 628 z 631 v předchozím týdnu. Je jich tak v otevřených nejméně od 6. srpna 2010. Poprvé od loňského prosince ale vzrostl celkový počet vrtů (ropa a plyn), a to o 2 na 859.
 • Nejvyšší soud v USA zlegalizoval sňatky párů stejného pohlaví na federální úrovni, respektive označil za protiústavní jejich zákaz.
 • Mizuho začíná pokrývat akcie společností Facebook, Amazon.com a Yahoo!. Všem uděluje doporučení "kupovat".
 • BMO snižuje doporučení na akcie společnosti Target na "market perform" z "outperform".
 • Sterne Agee zvyšuje doporučení na akcie UnitedHealth na "kupovat" z "neutral", cílovou cenu zvyšuje na 161 ze 145 dolarů.
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu vzrostl na pětiměsíční maximum 96,1 bodu z 90,7 bodu v květnu, předběžná data počítala s mírnějším růstem na 94,6 bodu.

Hlavní události týdne na amerických trzích

 • Osobní příjmy Američanů v květnu vzrostly v souladu s očekáváním o 0,5 %, stejně jako v dubnu (revidováno na 0,5 % z 0,4 %). Osobní výdaje vzrostly o 0,9 %, tedy nejvíce od roku 2009, očekával se růst o 0,7 % po dubnovém růstu o 0,1 % (revidováno z 0,0 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu se v květnu meziročně zvýšily o 1,2 %, jak se očekávalo.
 • Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Spojených státech v červnu klesl na 54,8 bodu z květnových 56,2 bodu (odhad: 56,5 bodu). Kompozitní index se snížil na 54,6 bodu z předchozích 56 bodů.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 20. června vzrostl na 271 tisíc z 268 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 267 tisíc). Očekával se růst na 272 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 13. června vzrostl na 2,247 milionu z 2,225 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,222 milionu), čekal se pokles na 2,215 milionu.
 • Producent vzácných kovů Molycorp vyhlásil bankrot.
 • Evercore snižuje doporučení na akcie Amazon.com na "držet" z "kupovat".
 • Citigroup snížila doporučení na akcie Netflix na "neutral" z "kupovat".
 • Telsey zvyšuje doporučení na akcie Office Depot na "outperform" z "market perform" díky plánované fúzi se Staples.
 • BB&T začíná pokrývat akcie L Brands s doporučením "kupovat". Mateřská společnost Victoria's Secret má prý solidní management a dobrou pozici značky.
 • Bank of America Merrill Lynch zvýšila doporučení na akcie Eli Lilly na "kupovat" z "neutral".
 • InterActiveCorp (IAC), která vlastní i seznamovací web Tinder, oddělí divizi The Match Group do samostatné společnosti.
 • Americká technologická společnost Google začala na veřejných silnicích v Kalifornii testovat vlastní malé automobily s plně automatizovaným řízením. Připojí se tak k vozům japonské značky Lexus, které už na silnicích se stejným programovým vybavením pro samočinné řízení jezdí několik let. Vlastní auta Googlu budou jezdit z bezpečnostních důvodů s řidičem, který v případě potíží do řízení zasáhne, sdělila firma.
 • Výsledky Micron Technology ve fiskálním 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,57 USD), tržby: 3,85 miliardy USD (odhad: 3,9 miliardy USD).
 • Výsledky Nike ve 4Q (kvartál do 31. května): Růst zisku o 24 % i díky větším prodejům basketbalové obuvi s vysokou marží. Čistý zisk dosáhl 865 milionů USD (98 centů na akcii), před rokem firma vydělala jen 698 milionů USD. Tržby narostly o 4,8 % na 7,78 miliardy USD.
 • Provozovatel obchodů s jídlem a drogistickým zbožím Kroger oznámil split akcií v poměru 1 ku 2, program zpětných odkupů akcií v objemu 500 milionů USD a 13,5% zvýšení dividendy na 0,21 USD kvartálně.
 • Podle finálních dat klesl americký hrubý domácí produkt v prvním kvartálu jen o 0,2 % anualizovaně proti předchozímu čtvrtletí. Dříve zveřejněný údaj počítal s 0,7% poklesem. Osobní spotřeba mezičtvrtletně vyskočila o 2,1 %, očekávala se revize na 1,9% růst oproti původně hlášeným +1,8 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prvních třech měsících letošního roku vzrostly o 0,8 %, jak se očekávalo.
 • Ruský prezident Vladimir Putin ve středu o rok prodloužil zákaz dovozu západních potravin. Moskva tak zareagovala na prodloužení sankcí Evropské unie, uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a kvůli ruské roli v ukrajinském konfliktu. Ruská protiopatření mají podle agentury TASS platit jeden rok počínaje středou.
 • Deutsche Bank snižuje doporučení na akcie Citigroup a Goldman Sachs na "držet" z "kupovat".
 • Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie General Motors na "neutral" z "kupovat", cílovou cenu snižuje na 40 z 46 dolarů.
 • Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Ford Motor na "koupit" z "neutral", cílovou cenu zvyšuje na 19 z 18 dolarů.
 • Zásoby ropy v USA se minulý týden podle očekávání již osmý týden za sebou snížily. Údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) potvrdily trend zmírňování přebytku suroviny na americkém trhu, uvedla agentura Reuters. Komerční zásoby se v týdnu do 19. června snížily o 4,9 milionu barelů, na překladišti v Cushingu o 1,87 milionu barelů (nejvíce za téměř 16 měsíců), produkce narostla na 9,6 milionu barelů denně. Zásoby jsou pro tuto část roku stále nejvyšší za posledních 80 let.
 • Výsledky Bed Bath & Beyond za 1Q: Čistý zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 2,74 miliardy USD (v souladu s odhady).
 • Carl Icahn prodal poslední akcie společnosti Netflix. Na své pozici vydělal více než 1 000 %.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu klesly o 1,8 % meziměsíčně, čekal se jen procentní pokles po -1,5 % v dubnu (revidováno z -1 %). Objednávky očištěné o auta naopak o půl procenta vzrostly a jádrové objednávky kapitálového zboží očištěné o dopravní a vojenskou techniku, které jsou indikátorem budoucích kapitálových výdajů firem, se zvýšily o 0,4 % při očekávání 0,5% růstu po 0,3% poklesu v dubnu.
 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v květnu vzrostly na sedmileté maximum. Zvýšily se o 2,2 % meziměsíčně na celoročně přepočítané tempo 546 tisíc jednotek. Mediánová cena domu se meziročně o procento snížila na 282 800 dolarů. Data za duben, březen i únor byla revidována výše. Dubnový údaj byl upraven na 534 tisíc jednotek z původně hlášených 517 tisíc jednotek.
 • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v červnu klesl na nejnižší hladinu od října 2013, na 53,4 bodu z květnových 54 bodů, ačkoli se očekával mírný nárůst na 54,1 bodu.
 • Index cen domů v dubnu vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (odhad: +0,5 %, březen: +0,3 %).
 • 3M koupí firmu Capital Safety za zhruba 1,8 miliardy USD.
 • Podle Jeromeho Powella z Fedu by americká ekonomika měla být do září v takovém stavu, aby to ospravedlnilo první zvýšení úrokových sazeb. Ke druhému by dle jeho názoru mohlo dojít ještě v prosinci, tento krok je ale prý méně pravděpodobný než zářijové zvýšení.
 • Syngenta opět odmítla akviziční nabídku ze strany společnosti Monsanto ve výši 45 miliard dolarů.
 • Barclays zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "overweight" z "equal weight".
 • Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry hospodařil v prvním fiskálním čtvrtletí s očištěnou ztrátou, která byla vyšší, než čekali analytici, a příjmy firmy klesly. Příjmy ze softwarových aktivit, které se mají stát novou hlavní aktivitou firmy, se však ve srovnání se stejným obdobím loni více než zdvojnásobily, uvedla firma v úterním prohlášení.
 • Novým výkonným ředitelem výrobce letadel Boeing byl jmenován Dennis Muilenburg.
 • Americká technologická společnost Apple bude umělcům a nahrávacím firmám platit peníze za hudbu přehrávanou v nové streamovací službě Apple Music i během tříměsíční zkušební doby. Apple se ke změně rozhodl poté, co populární americká zpěvačka Taylor Swiftová prohlásila, že službě kvůli nespokojenosti s její platební politikou neposkytne své nové album.
 • Prodeje starších domů v USA v květnu vzrostly více, než se čekalo. Vyskočily o 5,1 % meziměsíčně na celoročně přepočítané tempo 5,35 milionu jednotek, tedy nejvíce od listopadu 2009. Počítalo se s 4,8% růstem na 5,28 milionu jednotek (duben revidován z 5,04 milionu na 5,09 milionu).
 • Americká podnikatelka v oblasti životního stylu a proslulá televizní moderátorka Martha Stewartová prodala svůj podnik Martha Stewart Living Omnimedia společnosti Sequential Brands Group. Mediální a obchodní společnost Stewartové dohoda podle agentury Reuters ohodnotila na zhruba 353 milionů USD.
 • Index aktivity chicagského Fedu v květnu vzrostl na -0,17 bodu z -0,19 bodu (revidováno z -0,15 bodu, odhad: +0,16 bodu).
 • Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie společnosti Expedia na "koupit" z "držet", na akcie Priceline naopak snížila doporučení na "držet" z "koupit".
 • Pfizer koupí dvě vakcíny proti meningitidě od GlaxoSmithKline za 130 milionů dolarů.
 • Williams Companies odmítla nabídku na odkup od nejmenované firmy ve výši 48 miliard dolarů. Jiným nabídkám se prý nebrání.
 • Cigna odmítla akviziční nabídku od konkurenční společnosti Anthem ve výši 47 miliard dolarů. Nabídka prý není "v nejlepším zájmu akcionářů".
 • Sterne Agee snižuje doporučení na akcie společnosti Alcoa na "neutral" z "kupovat", cílovou cenu snižuje na 12 ze 17 dolarů.

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (23. ledna)
Co musíte ráno vědět (23. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. ledna)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, fungování které organizace chce změnit Donald Trump a jaká...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu odevzdaly počáteční zisky a uzavřely okolo nuly

Americké akcie uzavřely obchodování bez výraznějších změn, ačkoli indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč
včera v 21:50

Volkswagenu hrozí v Kanadě pokuta v přepočtu kolem 3,4 miliardy Kč

Kanadská prokuratura navrhla vyměřit německému automobilovému koncernu Volkswagen pokutu 196,5 milionu kanadských...
Kanada Volkswagen Evropské akcie
Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby
včera v 21:20

Boeing: Výrobu letadel MAX obnovíme před jejich návratem do služby

Americká strojírenská společnost Boeing hodlá obnovit výrobu letadel 737 MAX několik měsíců před jejich návratem do...
Boeing Americké akcie
ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu
včera v 20:20

ČNB odmítá, že se obává dopadu investičních pojistek na stabilitu

Česká národní banka odmítá tvrzení spolku Podvedení klienti, že se obává dopadů kauzy kolem smluv investičního...
ČNB Centrální banky Česká republika
Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě
včera v 19:53

Studie: Čína zvýšila akvizice ve střední a východní Evropě

Počet fúzí a akvizic v rozvíjejících se zemích střední a východní Evropy v loňském roce klesl o 6,5 % na 1 958...
Čína Investice Střední a východní Evropa
Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila
včera v 19:32

Debatu o změně pravidel pro hypotéky Poslanecká sněmovna nedokončila

Sněmovna ani po dvouhodinové debatě nerozhodla v prvním čtení o vládní novele, která má České národní bance přinést...
Hypotéky Česká ekonomika Česká republika
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD
včera v 18:35

Analytici: Problémy se 737 MAX mohou Boeing stát až 25 miliard USD

Až 25 miliard dolarů by mohly amerického výrobce letadel Boeing stát problémy se stroji 737 MAX. Odhad analytiků ve...
Boeing Americké akcie
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně
včera v 18:13

Francie ohlásila prozatímní dohodu s USA ohledně digitální daně

Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský ministr Bruno Le...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu uzavřely v červených číslech, dolů je stáhly obavy z koronaviru

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v minusu, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců
včera v 17:40

Jaguar Land Rover propustí na severu Anglie asi 500 zaměstnanců

Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) propustí deset procent zaměstnanců ve svém závodě Halewood na severu...
Auta Spojené království
Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard
včera v 17:21

Sněmovna podpořila digitální daň, má vynést ročně asi pět miliard

Na velké internetové firmy by mohla v Česku v budoucnu dopadnout sedmiprocentní digitální daň. Vládní návrh, který ji...
Daně Česká republika
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen
včera v 16:59

Tržní hodnota Tesly přesáhla 100 miliard USD, předčila Volkswagen

Tržní hodnota amerického výrobce elektromobilů Tesla ve středu poprvé překročila 100 miliard dolarů. Tesla tak v...
Tesla Americké akcie Volkswagen
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu…
včera v 16:45

Pražská burza v polovině týdne výrazně zpevnila, akcie Avastu zdražily o více než 3 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX stoupl o 0,92 % na 1 140,48 bodu, a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků
včera v 16:24

Trump znovu kritizoval centrální banku za zvyšování úroků

Prezident Donald Trump ve středu znovu kritizoval americkou centrální banku za její zvyšování úrokových sazeb. V...
Fed Donald Trump Centrální banky
USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %
včera v 16:10

USA: Prodeje starších domů v prosinci stouply o 3,6 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stouply o 3,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,54...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA +0,32 %, S&P 500 +0,37 %, Nadsaq +0,52 %

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v úvodu seance vystoupaly na nová intradenní maxima.
Americké akcie
Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii
včera v 15:19

Kaufland nečekaně zrušil plánovanou expanzi v Austrálii

Německý řetězec supermarketů Kaufland překvapivě zrušil plány na expanzi do Austrálie. Místo toho se soustředí na...
Německo Maloobchod Austrálie