Americké akcie v závěru týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily
|

Americké akcie v závěru týdne uzavřely smíšeně a za celý týden mírně ztratily

Americké akciové trhy po dvou dnech poklesu v pátek získávaly půdu pod nohama a v polovině obchodování jejich hlavní indexy posilovaly až o půl procenta. Investory na Wall Street povzbuzovaly signály možné dohody o odvrácení řeckého bankrotu. Trh podpořily i příznivé údaje z ekonomiky. Nakonec ale indexy uzavřely páteční seanci smíšeně.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec v pátek posílil o 0,31 % na 17 946,68 bodu, S&P 500 ztratil kosmetických 0,04 % na 2 101,49 bodu a Nasdaq odepsal 0,62 % na 5 080,50 bodu. Index volatility VIX v pátek vzrostl jen mírně, zato výnos 10letých vládních dluhopisů se opět přiblížil hladině 2,5 %, když narostl o zhruba pět bazických bodů na 2,4744 %.

Za týden Dow odepsal 0,38 %, S&P 500 ztratil 0,40 % a Nasdaq po překonání historických maxim v první polovině týdne nakonec umazal 0,71 %. (Ano, náš výpočet je přesnější než grafy z Google Finance.)

Americké akcie (22.-26. června 2015)

Věřitelé navrhli prodloužit program finanční pomoci pro Řecko o pět měsíců a eurozóna by mezitím mohla zemi pomoci se splátkami dluhu využitím peněz zablokovaných na účtu pro rekapitalizaci řeckých bank. Současný úvěrový program pro Řecko vyprší v úterý, kdy země zároveň musí uhradit splátku dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu. Naděje na dohodu se nyní upínají k sobotnímu zasedání ministrů financí eurozóny. Řekům se ale návrh (překvapivě) příliš nezamlouvá. "Většinu doby obchodujeme na základě zpráv, které přicházejí z Řecka," řekl agentuře Reuters Jack Ablin z chicagské BMO Private Bank.

Wall Street v pátek také podpořily údaje o nárůstu spotřebitelské důvěry. Indexu Dow pomáhaly výše zejména akcie Nike (+4,26 %), která ve čtvrtek oznámila solidní výsledky hospodaření. K poklesu na trhu Nasdaq naopak přispěl propad cen akcií výrobců mikroprocesorů poté, co firma Micron Technology (-18,15 %) ve čtvrtek předpověděla, že ceny čipů pro osobní počítače dále klesnou.

Index S&P 500 se již několik měsíců drží mezi 2 070 a 2 130 body. Blížící se výsledková sezóna za druhý kvartál by měla zajistit živější vývoj, když ani probíhající nervózní vyjednávání Řecka s věřiteli zatím nedokázala americký trh uvrhnout do větší nejistoty. Podle analytiků je ale páteční růst výnosů amerických vládních dluhopisů, které jsou považovány za jedno z nejbezpečnějších aktiv na globálních trzích, znamením, že obchodníci věří v alespoň dočasnou dohodu o řeckých dluzích a záchranném programu.

Euro sice na závěr týdne oslabovalo, kurzy se však pohybovaly pouze v úzkém rozpětí kvůli pokračujícímu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli. Komentáře politiků ohledně nejnovějšího návrhu dohody, která má Atény zachránit před bankrotem, byly spíše jízlivé. Nakonec se euro vůči dolaru během dne kvůli nejistotě kolem Řecka propadlo až na třítýdenní minimum 1,1130 USD. V závěru pátečního obchodování v New Yorku se jednotná evropská měna prodávala za 1,1163 USD. Oproti čtvrtku tak oslabila o 0,4 % a za celý týden odepsala téměř 1,7 %, napsala agentura Reuters.

Řecký premiér Alexis Tsipras v pátek kritizoval věřitele a jejich aktuální návrh dohody. Naznačil, že jej evropští partneři a věřitelé "vydírají", a to podle něj není v souladu s principy Evropské unie. "Okamžitá bezprostřední reakce eura je zřejmě kvůli komentáři Tsiprase. Ale nechci přeceňovat tyto kroky, protože v zásadě očekávám, že se jednání budou konat do 29. nebo 30. června," řekl agentuře Reuters stratég z Americas G10 Richard Cochinos. Podle dalších analytiků, pokud strany o víkendu najdou kompromisní řešení, mohlo by to pro euro znamenat dočasný růst. V delším výhledu však hodnota dolaru poroste díky výhledu růstu úroků v USA.

Euroskupina, tedy ministři financí zemí eurozóny, se má kvůli řecké krizi znovu sejít v sobotu. Čtvrteční schůzka nic nového nepřinesla. Řecko se snaží dohodnout s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostalo zbývajících 7,2 miliardy eur z již dříve dohodnutého záchranného programu. Bez nich by zemi hrozil bankrot a možná i odchod z eurozóny.

Ceny ropy na světových trzích v pátek dále mírně klesaly a cena severomořské ropy Brent sestoupila pod 63 dolarů za barel. Investoři se zaměřují na jednání světových mocností o íránském jaderném programu a na snahu eurozóny o odvrácení řeckého bankrotu.

Ministři financí eurozóny povedou v sobotu klíčová jednání o osudu Řecka. V případě řeckého bankrotu by ceny komodit v čele s ropou zřejmě klesly, jak pod vlivem vzestupu dolaru vůči euru, tak v obavách z oslabení evropské poptávky, uvádějí analytici.

Trh rovněž sleduje vývoj jednání mezi Teheránem a světovými mocnostmi o íránském jaderném programu, jehož konečný termín je 30. června. V případě dosažení dohody by byly zrušeny sankce na íránský vývoz ropy.

"V relativně krátkém čase by na globální trh přišel značný objem nepotřebné ropy, protože Írán má v plovoucích skladovacích kapacitách velké objemy, které by na trh dorazily velmi rychle," řekl agentuře Reuters Dominick Chirichella z organizace Energy Management Institute. Dohoda s Íránem by podle Oleho Hansena ze Saxo Bank mohla srazit ceny o 5-10 %.

Za zmínku stojí i další jen nepatrný pokles počtu aktivních ropných vrtů v USA. Ten sice klesl již 29. měsíc v řadě, trend poklesu ale výrazně zpomaluje.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl 29. týden v řadě na 628 z 631 v předchozím týdnu. Je jich tak v otevřených nejméně od 6. srpna 2010. Poprvé od loňského prosince ale vzrostl celkový počet vrtů (ropa a plyn), a to o 2 na 859.
 • Nejvyšší soud v USA zlegalizoval sňatky párů stejného pohlaví na federální úrovni, respektive označil za protiústavní jejich zákaz.
 • Mizuho začíná pokrývat akcie společností Facebook, Amazon.com a Yahoo!. Všem uděluje doporučení "kupovat".
 • BMO snižuje doporučení na akcie společnosti Target na "market perform" z "outperform".
 • Sterne Agee zvyšuje doporučení na akcie UnitedHealth na "kupovat" z "neutral", cílovou cenu zvyšuje na 161 ze 145 dolarů.
 • Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu vzrostl na pětiměsíční maximum 96,1 bodu z 90,7 bodu v květnu, předběžná data počítala s mírnějším růstem na 94,6 bodu.

Hlavní události týdne na amerických trzích

 • Osobní příjmy Američanů v květnu vzrostly v souladu s očekáváním o 0,5 %, stejně jako v dubnu (revidováno na 0,5 % z 0,4 %). Osobní výdaje vzrostly o 0,9 %, tedy nejvíce od roku 2009, očekával se růst o 0,7 % po dubnovém růstu o 0,1 % (revidováno z 0,0 %). Jádrové výdaje na osobní spotřebu se v květnu meziročně zvýšily o 1,2 %, jak se očekávalo.
 • Předběžný index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Spojených státech v červnu klesl na 54,8 bodu z květnových 56,2 bodu (odhad: 56,5 bodu). Kompozitní index se snížil na 54,6 bodu z předchozích 56 bodů.
 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 20. června vzrostl na 271 tisíc z 268 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 267 tisíc). Očekával se růst na 272 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 13. června vzrostl na 2,247 milionu z 2,225 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,222 milionu), čekal se pokles na 2,215 milionu.
 • Producent vzácných kovů Molycorp vyhlásil bankrot.
 • Evercore snižuje doporučení na akcie Amazon.com na "držet" z "kupovat".
 • Citigroup snížila doporučení na akcie Netflix na "neutral" z "kupovat".
 • Telsey zvyšuje doporučení na akcie Office Depot na "outperform" z "market perform" díky plánované fúzi se Staples.
 • BB&T začíná pokrývat akcie L Brands s doporučením "kupovat". Mateřská společnost Victoria's Secret má prý solidní management a dobrou pozici značky.
 • Bank of America Merrill Lynch zvýšila doporučení na akcie Eli Lilly na "kupovat" z "neutral".
 • InterActiveCorp (IAC), která vlastní i seznamovací web Tinder, oddělí divizi The Match Group do samostatné společnosti.
 • Americká technologická společnost Google začala na veřejných silnicích v Kalifornii testovat vlastní malé automobily s plně automatizovaným řízením. Připojí se tak k vozům japonské značky Lexus, které už na silnicích se stejným programovým vybavením pro samočinné řízení jezdí několik let. Vlastní auta Googlu budou jezdit z bezpečnostních důvodů s řidičem, který v případě potíží do řízení zasáhne, sdělila firma.
 • Výsledky Micron Technology ve fiskálním 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,57 USD), tržby: 3,85 miliardy USD (odhad: 3,9 miliardy USD).
 • Výsledky Nike ve 4Q (kvartál do 31. května): Růst zisku o 24 % i díky větším prodejům basketbalové obuvi s vysokou marží. Čistý zisk dosáhl 865 milionů USD (98 centů na akcii), před rokem firma vydělala jen 698 milionů USD. Tržby narostly o 4,8 % na 7,78 miliardy USD.
 • Provozovatel obchodů s jídlem a drogistickým zbožím Kroger oznámil split akcií v poměru 1 ku 2, program zpětných odkupů akcií v objemu 500 milionů USD a 13,5% zvýšení dividendy na 0,21 USD kvartálně.
 • Podle finálních dat klesl americký hrubý domácí produkt v prvním kvartálu jen o 0,2 % anualizovaně proti předchozímu čtvrtletí. Dříve zveřejněný údaj počítal s 0,7% poklesem. Osobní spotřeba mezičtvrtletně vyskočila o 2,1 %, očekávala se revize na 1,9% růst oproti původně hlášeným +1,8 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu v prvních třech měsících letošního roku vzrostly o 0,8 %, jak se očekávalo.
 • Ruský prezident Vladimir Putin ve středu o rok prodloužil zákaz dovozu západních potravin. Moskva tak zareagovala na prodloužení sankcí Evropské unie, uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a kvůli ruské roli v ukrajinském konfliktu. Ruská protiopatření mají podle agentury TASS platit jeden rok počínaje středou.
 • Deutsche Bank snižuje doporučení na akcie Citigroup a Goldman Sachs na "držet" z "kupovat".
 • Goldman Sachs snižuje doporučení na akcie General Motors na "neutral" z "kupovat", cílovou cenu snižuje na 40 z 46 dolarů.
 • Goldman Sachs zvyšuje doporučení na akcie Ford Motor na "koupit" z "neutral", cílovou cenu zvyšuje na 19 z 18 dolarů.
 • Zásoby ropy v USA se minulý týden podle očekávání již osmý týden za sebou snížily. Údaje vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) potvrdily trend zmírňování přebytku suroviny na americkém trhu, uvedla agentura Reuters. Komerční zásoby se v týdnu do 19. června snížily o 4,9 milionu barelů, na překladišti v Cushingu o 1,87 milionu barelů (nejvíce za téměř 16 měsíců), produkce narostla na 9,6 milionu barelů denně. Zásoby jsou pro tuto část roku stále nejvyšší za posledních 80 let.
 • Výsledky Bed Bath & Beyond za 1Q: Čistý zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 2,74 miliardy USD (v souladu s odhady).
 • Carl Icahn prodal poslední akcie společnosti Netflix. Na své pozici vydělal více než 1 000 %.
 • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v květnu klesly o 1,8 % meziměsíčně, čekal se jen procentní pokles po -1,5 % v dubnu (revidováno z -1 %). Objednávky očištěné o auta naopak o půl procenta vzrostly a jádrové objednávky kapitálového zboží očištěné o dopravní a vojenskou techniku, které jsou indikátorem budoucích kapitálových výdajů firem, se zvýšily o 0,4 % při očekávání 0,5% růstu po 0,3% poklesu v dubnu.
 • Prodeje nových domů ve Spojených státech v květnu vzrostly na sedmileté maximum. Zvýšily se o 2,2 % meziměsíčně na celoročně přepočítané tempo 546 tisíc jednotek. Mediánová cena domu se meziročně o procento snížila na 282 800 dolarů. Data za duben, březen i únor byla revidována výše. Dubnový údaj byl upraven na 534 tisíc jednotek z původně hlášených 517 tisíc jednotek.
 • Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v červnu klesl na nejnižší hladinu od října 2013, na 53,4 bodu z květnových 54 bodů, ačkoli se očekával mírný nárůst na 54,1 bodu.
 • Index cen domů v dubnu vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (odhad: +0,5 %, březen: +0,3 %).
 • 3M koupí firmu Capital Safety za zhruba 1,8 miliardy USD.
 • Podle Jeromeho Powella z Fedu by americká ekonomika měla být do září v takovém stavu, aby to ospravedlnilo první zvýšení úrokových sazeb. Ke druhému by dle jeho názoru mohlo dojít ještě v prosinci, tento krok je ale prý méně pravděpodobný než zářijové zvýšení.
 • Syngenta opět odmítla akviziční nabídku ze strany společnosti Monsanto ve výši 45 miliard dolarů.
 • Barclays zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "overweight" z "equal weight".
 • Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry hospodařil v prvním fiskálním čtvrtletí s očištěnou ztrátou, která byla vyšší, než čekali analytici, a příjmy firmy klesly. Příjmy ze softwarových aktivit, které se mají stát novou hlavní aktivitou firmy, se však ve srovnání se stejným obdobím loni více než zdvojnásobily, uvedla firma v úterním prohlášení.
 • Novým výkonným ředitelem výrobce letadel Boeing byl jmenován Dennis Muilenburg.
 • Americká technologická společnost Apple bude umělcům a nahrávacím firmám platit peníze za hudbu přehrávanou v nové streamovací službě Apple Music i během tříměsíční zkušební doby. Apple se ke změně rozhodl poté, co populární americká zpěvačka Taylor Swiftová prohlásila, že službě kvůli nespokojenosti s její platební politikou neposkytne své nové album.
 • Prodeje starších domů v USA v květnu vzrostly více, než se čekalo. Vyskočily o 5,1 % meziměsíčně na celoročně přepočítané tempo 5,35 milionu jednotek, tedy nejvíce od listopadu 2009. Počítalo se s 4,8% růstem na 5,28 milionu jednotek (duben revidován z 5,04 milionu na 5,09 milionu).
 • Americká podnikatelka v oblasti životního stylu a proslulá televizní moderátorka Martha Stewartová prodala svůj podnik Martha Stewart Living Omnimedia společnosti Sequential Brands Group. Mediální a obchodní společnost Stewartové dohoda podle agentury Reuters ohodnotila na zhruba 353 milionů USD.
 • Index aktivity chicagského Fedu v květnu vzrostl na -0,17 bodu z -0,19 bodu (revidováno z -0,15 bodu, odhad: +0,16 bodu).
 • Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie společnosti Expedia na "koupit" z "držet", na akcie Priceline naopak snížila doporučení na "držet" z "koupit".
 • Pfizer koupí dvě vakcíny proti meningitidě od GlaxoSmithKline za 130 milionů dolarů.
 • Williams Companies odmítla nabídku na odkup od nejmenované firmy ve výši 48 miliard dolarů. Jiným nabídkám se prý nebrání.
 • Cigna odmítla akviziční nabídku od konkurenční společnosti Anthem ve výši 47 miliard dolarů. Nabídka prý není "v nejlepším zájmu akcionářů".
 • Sterne Agee snižuje doporučení na akcie společnosti Alcoa na "neutral" z "kupovat", cílovou cenu snižuje na 12 ze 17 dolarů.

Zdroj: CNBC, ČTK, MarketWatch

Co musíte ráno vědět (4. prosince)
Co musíte ráno vědět (4. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (4. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, kdo si zase vyšlápne na Facebook a jak vypadá optimismus na...
Musíte vědět
Vláda USA viní Facebook z diskriminace vůči domácí pracovní síle
včera v 22:48

Vláda USA viní Facebook z diskriminace vůči domácí pracovní síle

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo Facebook, že se dopouští diskriminace vůči potenciálním zaměstnancům ze...
Facebook Sociální sítě Internet
Americké akcie ve čtvrtek převážně posílily, index S&P 500 stanovil…
Americké akcie ve čtvrtek převážně posílily, index S&P 500 stanovil…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek převážně posílily, index S&P 500 stanovil nové absolutní maximum

Americké akcie ve čtvrtek převážně zpevnily. Většinu předchozích zisků ovšem ke konci obchodování smazaly po zprávě...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách proti covidu-19
včera v 18:19

Facebook hlásí, že bude mazat nepravdy o vakcínách proti covidu-19

Společnost Facebook ve čtvrtek oznámila, že začne na svých platformách mazat dezinformace o vakcínách proti nemoci...
Facebook Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
Evropské akcie ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět skončily smíšeně, hlavním důvodem nejistoty byl brexit

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět skončily se smíšenými výsledky. Hlavním faktorem, který přinesl...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu vzrostla
Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu vzrostla
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu vzrostla

Pražská burza ve čtvrtek po třech dnech poklesu otočila směr. Index PX posílil o 0,45 % na 966,04 bodu. V plusu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX
včera v 16:44

Ryanair si objednal dalších 75 letadel Boeing 737 MAX

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair si objednala dalších 75 letadel Boeing 737 MAX v katalogové hodnotě...
Doprava Boeing
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla
včera v 16:00

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v listopadu nenadchla

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v listopadu hodnoty 55,9 bodu....
Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny
včera v 15:19

S&P Dow Jones Indices začne sestavovat indexy pro kryptoměny

Společnost S&P Dow Jones Indices začne v příštím roce sestavovat indexy pro kryptoměny. Stala se tak dalším finančním...
Indexy S&P 500 Dow Jones
EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska
včera v 14:46

EU zvažuje krizový fond bez Maďarska a Polska

Evropská komise by v případě pokračování rozpočtové krize, kdy Budapešť a Varšava blokují dohodu o budoucí podobě...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu…
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA po dvou týdnech růstu klesl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 28. listopadu nově 712 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního…
včera v 14:18

Studie: Schválené změny daní zvýší růst ekonomiky o 0,9 procentního bodu

Aktuálně sněmovnou schválené změny daní v podobě zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 % a...
Česká ekonomika Hospodářský růst Daně
Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
včera v 11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod