Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, čtvrtletí a pololetí dopadly nejednoznačně
|

Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, čtvrtletí a pololetí dopadly nejednoznačně

Americké akcie v úterý po výrazném propadu ze začátku týdne, který mělo na svědomí dění kolem řecké dluhové krize, ožily a mírně zdražily. Investoři sledují nejnovější zprávy a sázejí na to, že se silně zadluženému Řecku na poslední chvíli podaří dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Akcie za sebou navíc mají další měsíc, druhé čtvrtletí a také první pololetí.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v úterý posílil o 0,13 % na 17 619,51 bodu, širší S&P 500 přidal 0,27 % na 2 063,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,57 % na 4 968,87 bodu. Index volatility VIX klesl přes 3 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se zvýšil téměř o tři bazické body na 2,35 %.

Sedm z deseti hlavních sektorů v úterý uzavřelo v plusu. Dobře si vedly finanční tituly, cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie ze sektoru zdravotní péče. V mínusu skončily akcie z odvětví základních materiálů, cenné papíry ze sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Za červen Dow odepsal 2,19 %, S&P 500 přišel o 2,11 % a Nasdaq klesl o 1,64 %. Druhé čtvrtletí bylo pro americké akcie nejednoznačné – Dow přišel o 0,9 % a S&P 500 ztratil 0,24 %, zatímco Nasdaq o 1,75 % vzrostl (desátý kvartál v řadě). První pololetí pak pro Dow znamenalo ztrátu 1,16 %, zatímco S&P 500 naopak v prvních šesti měsících roku přidal 0,2 % a Nasdaq zpevnil o 5,3 %.

Evropská komise na poslední chvíli předložila Řecku nový návrh jako poslední pokus o dohodu před koncem platnosti záchranného programu eurozóny. Řecko má do půlnoci uhradit splatný dluh ve výši 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu, z Atén se ale do všech stran nesou hlasy, že MMF na účet peníze nedorazí.

"Sledujeme víceméně odraz vzhůru po pondělním poklesu. Dohady o dohodě na poslední chvíli vedou k likvidacím krátkých pozic (zpětnými nákupy vypůjčených akcií, které investoři předtím prodali v očekávání cenového poklesu)," řekl agentuře Reuters Peter Cardillo z investiční firmy Rockwell Global Capital.

Americké akcie (30. června 2015)

"Trhy stále spekulují, že se nakonec Řecko s věřiteli na něčem dohodne," poznamenal Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth. "Já takový vývoj nečekám."

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie zábavní společnosti Walt Disney (+0,96 %), banky JPMorgan Chase (+0,83 %) a technologické firmy Apple (+0,72 %). Nejvýrazněji pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,69 %), farmaceutické firmy Merck (-0,63 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,56 %).

Akcie výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit (+14,87 %) výrazně zdražily poté, co analytik Mark Sue z RBC Capital Markets zahájil jejich pokrývaní s doporučením "outperform" a cílovou cenou 45 USD. Akcie firmy od vstupu na burzu (18. června) zdražily již o zhruba 80 % v očekávání dalšího růstu prodejů nositelné elektroniky včetně sportovních náramků a chytrých hodinek.

Dařilo se i cenným papírům výrobce zařízení pro úpravu a skladování vody Pentair (+6,7 %) v reakci na zprávu, že fond soukromého kapitálu Trian Fund Management koupil 7,2 % akcií firmy a zvažuje koupi dalších cenných papírů podniku.

Akcie provozovatele kasin Wynn Resorts (+5,05 %) patřily v indexu S&P 500 mezi nejvíce posilující tituly. Společnosti pomohl komentář analytiků z Deutsche Bank, kteří poznamenali, že se situace kolem propadu příjmů z hazardních her v Macau stabilizovala.

Nedařilo se naopak akciím módního domu Michael Kors Holdings (-2,95 %), které zlevnily již pošesté v řadě poté, co firma minulý měsíc varovala, že její hospodářské výsledky za první finanční čtvrtletí pravděpodobně nenaplní očekávání trhu.

Zlevnily i akcie společnosti Apollo Education Group (-17,18 %), která v pondělí zveřejnila hospodářské výsledky za své třetí fiskální čtvrtletí. Provozovatel University of Phoenix a dalších vzdělávacích institucí oznámil, že mu počet nově přijatých studentů v meziročním srovnání klesl o 13 % na 29 400. Kvartální zisk firmě klesl na 48,1 milionu dolarů neboli 0,44 USD na akcii z 66 milionů dolarů neboli 0,59 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Na úrovni upraveného zisku na akcii společnost vykázala výsledek 0,53 USD. Tržby se firmě meziročně snížily o 14 % na 681,5 milionu dolarů.

Dolar k euru zpevnil, ropa zdražila

Euro v úterý na devizových trzích oslabovalo k dolaru i dalším předním světovým měnám. Investoři se chystají na to, že Řecko téměř jistě neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu včas dlužnou splátku.

Krátce po desáté hodině jednotná evropská měna ztrácela k dolaru 0,8 % na 1,1146 EUR/USD a americká měna k japonskému jenu oslabovala o 0,16 % na 122,36 USD/JPY.

Za celý červen euro k dolaru posílilo zhruba o 1,4 % a dolar k jenu oslabil o 1,3 %. Ve druhém čtvrtletí euro k americké měně zpevnilo o 2,9 % a dolar k jenu přidal 1,9 %. Od začátku roku pak euro k dolaru ztratilo 7,9 % a dolar k jenu zpevnil o 2,3 %.

Za úterním poklesem eura k dolaru stojí zčásti fakt, že Atény neuhradí dluh MMF splatný k úterní půlnoci, uvedl analytik Jason Leinwand z Riverside Risk Advisors. Naděje na východisko z řecké krize ale vzhledem k očekávanému referendu nemizí, což omezuje propad hodnoty eura, sdělil také.

Jednotnou evropskou měnu podle analytiků opět nakupovali investoři, kteří předtím sázeli na její prudký pokles, jenž v úterý ovšem nenastal. Euro po dramatickém víkendovém vývoji řecké krize v pondělí sestoupilo až na čtyřtýdenní minimum 1,0955 USD, později se ale vzpamatovalo a dostalo se až na 1,1279 USD, tedy nejvyšší hodnotu za necelý týden.

Světové ceny ropy po pondělním poklesu na třítýdenní minima v úterý mírně vzrostly. Investoři na trhu s ropou sledovali vývoj řecké krize a jednání o jaderném programu Íránu. "Trhy mají obavy, že by řecké nesplacení dluhu MMF mohlo podkopat hospodářský růst v Evropě a poptávku po palivech," řekl agentuře Reuters Tamás Varga, analytik z makléřské firmy PVM Oil Associates.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o 2,6 % na 63,54 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou chvíli rostla o dvě procenta na 59,36 USD za barel.

V červnu barel Brentu zlevnil o 2,8 %, ve druhém čtvrtletí jeho cena ale vzrostla o 13 % a za první pololetí se zvýšila o 11,6 %. Ropa WTI v červnu zlevnila o 1,14 %, za červen ale přidala přes 22 % a od začátku roku zdražila o 12,4 %.

Investoři rovněž pozorně sledují vrcholící vídeňská jednání světových mocností o íránském jaderném programu. Dohoda by mohla ukončit sankce na vývoz íránské ropy, což by mohlo zvýšit přebytek suroviny na globálním trhu. Jednání měla skončit do úterý, podle činitelů ale budou prodloužena.

Zlato v úterý zlevnilo o necelých osm dolarů na 1 172,16 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o šest centů na 15,73 USD za trojskou unci.

**V červnu zlato zlevnilo o 1,5 %, v druhém čtvrtletí odepsalo 1,2 % a v prvním pololetí přišlo taktéž o 1,2 %. Stříbro za červen zlevnilo o 6,3 %, v druhém kvartálu jeho cena klesla o 5,3 % a za prvních šest měsíců roku kov zlevnil o 3,1 %.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu vzrostl na 101,4 bodu z 95,4 bodu v květnu. Očekával se růst na 97,3 bodu.
  • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v červnu vzrostl na 49,4 bodu z 46,2 bodu v květnu (odhad: 50,6 bodu).
  • RBC Capital Markets začala pokrývat akcie Fitbit s doporučením "outperform" a cílovou cenou 45 dolarů.
  • Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,9 %. Očekával se růst cen o 5,5 %. V březnu index stoupl o 5,04 % meziročně.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Německé úřady uložily automobilkám pokutu 100 milionů eur
11:53

Německé úřady uložily automobilkám pokutu 100 milionů eur

Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám - BMW, Volkswagenu a Daimleru - úhrnnou pokutu 100 milionů eur...
Německo Auta
OECD mírně zhoršila odhad růstu světové ekonomiky v příštím roce
OECD mírně zhoršila odhad růstu světové ekonomiky v příštím roce
11:39

OECD mírně zhoršila odhad růstu světové ekonomiky v příštím roce

Růst světové ekonomiky by měl v letošním i v příštím roce činit 2,9 %, což představuje nejnižší tempo od globální...
Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2020 Světová ekonomika
Akciím francouzské loterijní firmy FDJ se první den na burze daří
11:26

Akciím francouzské loterijní firmy FDJ se první den na burze daří

Akciím částečně zprivatizované francouzské loterijní firmy Française des Jeux (FDJ) se první den obchodování na...
Evropské akcie Francie Sázky a hazard
Avast: Bývalý šéf prodává ve zrychleném úpisu 18 milionů akcií firmy
11:02

Avast: Bývalý šéf prodává ve zrychleném úpisu 18 milionů akcií firmy

Bývalý generální ředitel vývojáře antivirového softwaru Avast Vincent Steckler prodává ve zrychleném úpisu 18 milionů...
Avast Management Akcie ČR
Akcie FCA po žalobě klesají, rozhovory o fúzi s PSA ale pokračují
10:45

Akcie FCA po žalobě klesají, rozhovory o fúzi s PSA ale pokračují

Akcie italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve čtvrtek na milánské burze oslabují poté, co se...
Evropské akcie Auta
Erste Group Bank publikovala výhled pro příští rok, očekává ROTE nad…
Erste Group Bank publikovala výhled pro příští rok, očekává ROTE nad…
10:20

Erste Group Bank publikovala výhled pro příští rok, očekává ROTE nad úrovní 10 %

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank publikovala výhled pro příští rok. Návratnost kapitálu (ROTE) očekává nad...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Trump naznačil možné celní úlevy pro Apple
09:41

Trump naznačil možné celní úlevy pro Apple

Donald Trump naznačil možné celní úlevy na součástky, které americká společnost Apple dováží pro své počítače, chytré...
Donald Trump Apple Mezinárodní obchod
Google omezí zaměřování politické reklamy na konkrétní uživatele
09:28

Google omezí zaměřování politické reklamy na konkrétní uživatele

Americká internetová společnost Google znemožní inzerentům zaměřovat politickou reklamu na konkrétní uživatele na...
Alphabet (Google) Reklama a marketing Politika
Home Credit zastavil přípravy ke vstupu na hongkongskou burzu
09:10

Home Credit zastavil přípravy ke vstupu na hongkongskou burzu

Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se...
PPF Primární úpis akcií (IPO)
Nejbohatší Evropan dá miliardu dolarů do obchodního domu v Paříži
09:03

Nejbohatší Evropan dá miliardu dolarů do obchodního domu v Paříži

Nejbohatší Evropan, majitel výrobce luxusního zboží LVMH Bernard Arnault investuje více než jednu miliardu dolarů do...
Francie Maloobchod LVMH
Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
Co musíte ráno vědět (21. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (21. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, co Vladimir Putin předpovídá východní Evropě a jakou...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu kvůli zprávám o komplikaci obchodních…
Americké akcie ve středu kvůli zprávám o komplikaci obchodních…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu kvůli zprávám o komplikaci obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabovaly vlivem zprávy o tom, že Spojené státy a Čína možná nedokončí první...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
USA začaly udělovat licence firmám pro obchodování s firmou Huawei
včera v 21:39

USA začaly udělovat licence firmám pro obchodování s firmou Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou...
Spojené státy americké (USA) Čína Technologie
Fed na posledním zasedání tohoto roku zřejmě nechá sazby beze změny,…
Fed na posledním zasedání tohoto roku zřejmě nechá sazby beze změny,…
včera v 20:08

Fed na posledním zasedání tohoto roku zřejmě nechá sazby beze změny, ukázal zápis z říjnového jednání

Americká centrální banka už se letos k dalšímu snížení úroků nechystá. Naznačil to zápis z říjnového zasedání Fedu,...
Fed Centrální banky Úrokové sazby
GM žaluje rivala FCA, viní ho z korupce při vyjednávání s odbory
včera v 19:34

GM žaluje rivala FCA, viní ho z korupce při vyjednávání s odbory

Americká automobilka General Motors (GM) ve středu zažalovala konkurenta Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Viní ho, že...
Auta Korupce
Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu
včera v 19:00

Itálie má výhrady k chystané reformě evropského záchranného fondu

Itálie má výhrady k reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), na které se shodli ministři financí eurozóny...
Itálie Evropská unie
Francie získá privatizací loterijní firmy FDJ dvě miliardy eur
včera v 18:20

Francie získá privatizací loterijní firmy FDJ dvě miliardy eur

Privatizace francouzské státní loterijní společnosti Française des Jeux (FDJ) vynese dvě miliardy eur. Uvedl to ve...
Francie Privatizace Sázky a hazard
Evropské akcie v polovině týdne klesly kvůli hrozbě dalšího zvýšení…
Evropské akcie v polovině týdne klesly kvůli hrozbě dalšího zvýšení…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne klesly kvůli hrozbě dalšího zvýšení cel

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu, když je dolů stáhla výhrůžka amerického...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě