Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, čtvrtletí a pololetí dopadly nejednoznačně
|

Americké akcie se v úterý oklepaly z pondělního poklesu a mírně posílily. Červen pro ně byl ztrátový, čtvrtletí a pololetí dopadly nejednoznačně

Americké akcie v úterý po výrazném propadu ze začátku týdne, který mělo na svědomí dění kolem řecké dluhové krize, ožily a mírně zdražily. Investoři sledují nejnovější zprávy a sázejí na to, že se silně zadluženému Řecku na poslední chvíli podaří dosáhnout dohody s mezinárodními věřiteli. Akcie za sebou navíc mají další měsíc, druhé čtvrtletí a také první pololetí.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow v úterý posílil o 0,13 % na 17 619,51 bodu, širší S&P 500 přidal 0,27 % na 2 063,12 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,57 % na 4 968,87 bodu. Index volatility VIX klesl přes 3 % na 18,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se zvýšil téměř o tři bazické body na 2,35 %.

Sedm z deseti hlavních sektorů v úterý uzavřelo v plusu. Dobře si vedly finanční tituly, cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží a akcie ze sektoru zdravotní péče. V mínusu skončily akcie z odvětví základních materiálů, cenné papíry ze sektoru necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Za červen Dow odepsal 2,19 %, S&P 500 přišel o 2,11 % a Nasdaq klesl o 1,64 %. Druhé čtvrtletí bylo pro americké akcie nejednoznačné – Dow přišel o 0,9 % a S&P 500 ztratil 0,24 %, zatímco Nasdaq o 1,75 % vzrostl (desátý kvartál v řadě). První pololetí pak pro Dow znamenalo ztrátu 1,16 %, zatímco S&P 500 naopak v prvních šesti měsících roku přidal 0,2 % a Nasdaq zpevnil o 5,3 %.

Evropská komise na poslední chvíli předložila Řecku nový návrh jako poslední pokus o dohodu před koncem platnosti záchranného programu eurozóny. Řecko má do půlnoci uhradit splatný dluh ve výši 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu, z Atén se ale do všech stran nesou hlasy, že MMF na účet peníze nedorazí.

"Sledujeme víceméně odraz vzhůru po pondělním poklesu. Dohady o dohodě na poslední chvíli vedou k likvidacím krátkých pozic (zpětnými nákupy vypůjčených akcií, které investoři předtím prodali v očekávání cenového poklesu)," řekl agentuře Reuters Peter Cardillo z investiční firmy Rockwell Global Capital.

Americké akcie (30. června 2015)

"Trhy stále spekulují, že se nakonec Řecko s věřiteli na něčem dohodne," poznamenal Robert Pavlik, hlavní tržní stratég Boston Private Wealth. "Já takový vývoj nečekám."

Z indexu Dow nejvíce zdražily akcie zábavní společnosti Walt Disney (+0,96 %), banky JPMorgan Chase (+0,83 %) a technologické firmy Apple (+0,72 %). Nejvýrazněji pod nulou naopak seanci zakončily cenné papíry maloobchodního řetězce Wal-Mart (-0,69 %), farmaceutické firmy Merck (-0,63 %) a výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-0,56 %).

Akcie výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit (+14,87 %) výrazně zdražily poté, co analytik Mark Sue z RBC Capital Markets zahájil jejich pokrývaní s doporučením "outperform" a cílovou cenou 45 USD. Akcie firmy od vstupu na burzu (18. června) zdražily již o zhruba 80 % v očekávání dalšího růstu prodejů nositelné elektroniky včetně sportovních náramků a chytrých hodinek.

Dařilo se i cenným papírům výrobce zařízení pro úpravu a skladování vody Pentair (+6,7 %) v reakci na zprávu, že fond soukromého kapitálu Trian Fund Management koupil 7,2 % akcií firmy a zvažuje koupi dalších cenných papírů podniku.

Akcie provozovatele kasin Wynn Resorts (+5,05 %) patřily v indexu S&P 500 mezi nejvíce posilující tituly. Společnosti pomohl komentář analytiků z Deutsche Bank, kteří poznamenali, že se situace kolem propadu příjmů z hazardních her v Macau stabilizovala.

Nedařilo se naopak akciím módního domu Michael Kors Holdings (-2,95 %), které zlevnily již pošesté v řadě poté, co firma minulý měsíc varovala, že její hospodářské výsledky za první finanční čtvrtletí pravděpodobně nenaplní očekávání trhu.

Zlevnily i akcie společnosti Apollo Education Group (-17,18 %), která v pondělí zveřejnila hospodářské výsledky za své třetí fiskální čtvrtletí. Provozovatel University of Phoenix a dalších vzdělávacích institucí oznámil, že mu počet nově přijatých studentů v meziročním srovnání klesl o 13 % na 29 400. Kvartální zisk firmě klesl na 48,1 milionu dolarů neboli 0,44 USD na akcii z 66 milionů dolarů neboli 0,59 USD na akcii ve stejném období o rok dříve. Na úrovni upraveného zisku na akcii společnost vykázala výsledek 0,53 USD. Tržby se firmě meziročně snížily o 14 % na 681,5 milionu dolarů.

Dolar k euru zpevnil, ropa zdražila

Euro v úterý na devizových trzích oslabovalo k dolaru i dalším předním světovým měnám. Investoři se chystají na to, že Řecko téměř jistě neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu včas dlužnou splátku.

Krátce po desáté hodině jednotná evropská měna ztrácela k dolaru 0,8 % na 1,1146 EUR/USD a americká měna k japonskému jenu oslabovala o 0,16 % na 122,36 USD/JPY.

Za celý červen euro k dolaru posílilo zhruba o 1,4 % a dolar k jenu oslabil o 1,3 %. Ve druhém čtvrtletí euro k americké měně zpevnilo o 2,9 % a dolar k jenu přidal 1,9 %. Od začátku roku pak euro k dolaru ztratilo 7,9 % a dolar k jenu zpevnil o 2,3 %.

Za úterním poklesem eura k dolaru stojí zčásti fakt, že Atény neuhradí dluh MMF splatný k úterní půlnoci, uvedl analytik Jason Leinwand z Riverside Risk Advisors. Naděje na východisko z řecké krize ale vzhledem k očekávanému referendu nemizí, což omezuje propad hodnoty eura, sdělil také.

Jednotnou evropskou měnu podle analytiků opět nakupovali investoři, kteří předtím sázeli na její prudký pokles, jenž v úterý ovšem nenastal. Euro po dramatickém víkendovém vývoji řecké krize v pondělí sestoupilo až na čtyřtýdenní minimum 1,0955 USD, později se ale vzpamatovalo a dostalo se až na 1,1279 USD, tedy nejvyšší hodnotu za necelý týden.

Světové ceny ropy po pondělním poklesu na třítýdenní minima v úterý mírně vzrostly. Investoři na trhu s ropou sledovali vývoj řecké krize a jednání o jaderném programu Íránu. "Trhy mají obavy, že by řecké nesplacení dluhu MMF mohlo podkopat hospodářský růst v Evropě a poptávku po palivech," řekl agentuře Reuters Tamás Varga, analytik z makléřské firmy PVM Oil Associates.

Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o 2,6 % na 63,54 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou chvíli rostla o dvě procenta na 59,36 USD za barel.

V červnu barel Brentu zlevnil o 2,8 %, ve druhém čtvrtletí jeho cena ale vzrostla o 13 % a za první pololetí se zvýšila o 11,6 %. Ropa WTI v červnu zlevnila o 1,14 %, za červen ale přidala přes 22 % a od začátku roku zdražila o 12,4 %.

Investoři rovněž pozorně sledují vrcholící vídeňská jednání světových mocností o íránském jaderném programu. Dohoda by mohla ukončit sankce na vývoz íránské ropy, což by mohlo zvýšit přebytek suroviny na globálním trhu. Jednání měla skončit do úterý, podle činitelů ale budou prodloužena.

Zlato v úterý zlevnilo o necelých osm dolarů na 1 172,16 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o šest centů na 15,73 USD za trojskou unci.

**V červnu zlato zlevnilo o 1,5 %, v druhém čtvrtletí odepsalo 1,2 % a v prvním pololetí přišlo taktéž o 1,2 %. Stříbro za červen zlevnilo o 6,3 %, v druhém kvartálu jeho cena klesla o 5,3 % a za prvních šest měsíců roku kov zlevnil o 3,1 %.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu vzrostl na 101,4 bodu z 95,4 bodu v květnu. Očekával se růst na 97,3 bodu.
  • Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v červnu vzrostl na 49,4 bodu z 46,2 bodu v květnu (odhad: 50,6 bodu).
  • RBC Capital Markets začala pokrývat akcie Fitbit s doporučením "outperform" a cílovou cenou 45 dolarů.
  • Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve 20 amerických městech, meziročně vzrostly o 4,9 %. Očekával se růst cen o 5,5 %. V březnu index stoupl o 5,04 % meziročně.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
před 19 minutami

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
10:30

Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily trhy v Číně a Hongkongu

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve středu skončilo převážně v plusu. Mírně pod nulou den zakončily...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny
08:42

Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny

Británie ve středu jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké...
Spojené království Koronavirus
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu…
08:15

Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,78 centu a speciální dividendu 11 centů na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2020, který skončil v září, čistý zisk 19,6...
Stock Spirits Alkohol a drogy Akcie ČR
Salesforce.com kupuje za 27,7 miliardy dolarů aplikaci Slack
08:09

Salesforce.com kupuje za 27,7 miliardy dolarů aplikaci Slack

Americký vývojář podnikového softwaru salesforce.com se dohodl na převzetí aplikace pro pracovní komunikaci Slack za...
Americké akcie Technologie Fúze a akvizice
Německo: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vyskočily o 8,2 % …
08:03

Německo: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vyskočily o 8,2 % (odhad: +5,9 %, říjen: +6,5 %)

Meziměsíčně v listopadu tržby německých maloobchodních prodejců stouply o 2,6 %, čekal se 1,2% růst po 2,2% poklesu v...
Německo Maloobchod
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
Co musíte ráno vědět (2. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky
včera v 21:25

Kontrolní orgán Facebooku označil první sporně smazané příspěvky

Nezávislá kontrolní rada ustavená společností Facebook poprvé přišla s případy, v nichž podle ní americký...
Facebook Americké akcie Sociální sítě
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v…
včera v 21:20

Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD

Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku...
Americká ekonomika Podpora ekonomiky Spojené státy americké (USA)