Americké akcie v úterý po slibném úvodu uzavřely nejednotně

Americké akcie v první polovině úterního obchodování převážně posilovaly a index Nasdaq Composite přidával až procento. Wall Street pomohly údaje o růstu spotřebitelské důvěry v USA. Druhá polovina seance již byla méně příznivá.
Dow nakonec posílil o 0,3 % na 16 049,13 bodu a S&P 500 připsal 0,12 % na 1 884,09 bodu, zatímco Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,59 % na 4 517,32 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,9 % na 26,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 2,05 %.
V plusu se udrželo pět z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména průmyslovému odvětví, sektoru základních materiálů a finančnímu odvětví, zaostaly naopak cenné papíry z energetického sektoru, odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru veřejných služeb.
Náladu na trhu, jímž v pondělí otřásly další slabé údaje z čínské ekonomiky, v úterý zlepšila zpráva o nečekaném zlepšení důvěry amerických spotřebitelů. Index spotřebitelské důvěry za září se vyhoupl na nejvyšší úroveň od letošního ledna.
Trh se již pomalu připravuje na začátek výsledkové sezóny za letošní třetí čtvrtletí. Investiční banka Goldman Sachs v úterý předpověděla, že zisky firem z indexu S&P 500 letos poprvé za pět let klesnou. Cílovou cenu pro index S&P 500 snížila na 2 000 bodů z předchozích 2 100 bodů. Podle Davida Sneddona z Credit Suisse je pro index zásadní udržet se nad 1 820 až 1 832 body, jinak index potvrdí, že vrchol na 2 130 byl dlouhodobě poslední.
Pokles pod 1 820 by znamenal potvrzení, že vrchol indexu S&P 500 okolo 2 130 byl na delší dobu poslední. Tvrdí to David Sneddon z Credit Suisse.Posted by investicniweb.cz on 29. září 2015
"Investoři čekají, zda akciové indexy otestují srpnová minima," říká Peter Coleman ze společnosti Convergex. "Na obzoru bohužel není žádný katalyzátor, který by měl sílu akcie poslat výše. Sestupný trend zřejmě neskončí, dokud nebude jasné, kam míří Fed a zda již ropa narazila na své dno," dodává.
Velké varování investorům prostřednictvím videa poslal známý investor Carl Icahn. V klipu kritizuje chování firem, finanční inženýrství, centrální banku a její nulové sazby a další faktory, které pomohly nafouknout ceny akcií do neopodstatněné velikosti.
Akcie internetové společnosti Yahoo! (+2,39 %) zdražily přes dvě procenta poté, co firma v pondělí večer oznámila, že její výkonná rada schválila vyčlenění 15% podílu v čínském internetovém prodejci Alibaba Group Holding (+0,75 %) do nezávislé společnosti Aabaco. Rozhodnutí nedokázala zvrátit ani nejistota, zda bude transakce osvobozena od daně.
Mírně zdražily akcie tabákové firmy Reynolds American (+0,12 %), která uvedla, že prodává práva na značku Natural American Spirit mimo americký trh japonskému podniku Japan Tobacco za zhruba pět miliard dolarů. Japan Tobacco už dříve získala od Reynolds, která se chce zaměřit na americký trh, mezinárodní práva na značky Camel a Winston. Značku Natural American Spirit bude používat poté, co koupí od Reynolds zahraniční pobočky její divize Santa Fe Natural Tobacco. Ty zaměstnávají kolem 280 lidí, zejména v Evropě a Japonsku.
V červených číslech uzavřely akcie internetové a technologické společnosti Google (-0,26 %). Firma v úterý představila dva nové neblokované mobilní telefony Nexus 5X a Nexus 6P. Telefony si tedy budou moci uživatelé koupit i bez podpisu smlouvy o poskytování mobilních služeb s některým z mobilních operátorů. Telefon Nexus 5X s displejem s úhlopříčkou 5,2 palce se bude prodávat za 379 dolarů a telefon Nexus 6P s 5,7palcovým displejem bude nabízen za 425 dolarů. Oba telefony budou mít předplacených 50 dolarů do obchodu s aplikacemi Google Play a tři měsíce služby Google Music. Firma na úterní akci představila také další nová zařízení - 10,2palcový tablet Pixel C a novou generaci zařízení pro streamování videa a hraní her v televizi Chromecast.
V indexu Dow nejvíce zdražily akcie konglomerátu 3M (+2,29 %), provozovatele platebních karet Visa (+1,98 %) a farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+1,83 %). Zlevnily naopak cenné papíry technologické společnosti Apple (-3,01 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-2,02 %) nebo maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,04 %).
Dolar oslabil k euru i jenu, ropa přidala téměř 2 %
Jednotná evropská měna v úterý dopoledne na devizovém trhu mírně klesala. Důvodem byla horší statistika o vývoji inflace v Německu a Španělsku. Ve druhé polovině obchodování ale euro zabralo a nakonec mírně zpevnilo.
Spotřebitelské ceny ve Španělsku v září klesly nejrychleji za sedm měsíců. Inflace v září podle předběžných odhadů klesla i v Německu, a to poprvé po osmi měsících. Investoři se obávají, že pokles cen v Německu srazí do deflace i celou eurozónu.
Krátce po desáté hodině euro k dolaru rostlo o 0,1 % na 1,125 EUR/USD a dolar k japonskému jenu ztrácel 0,15 % na 119,77 USD/JPY. Dolarový index, který sleduje pohyb amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,12 % na 95,92 bodu.
Komoditním měnám pomohlo oživení akcií těžařské a obchodní firmy Glencore. Ty v pondělí kvůli obavám, zda bude společnost schopna splácet dluh, klesly téměř o třetinu.
Investoři se nyní soustředí na páteční zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA. Ta by měla ukázat, zda americký trh práce zůstává v relativně dobrém stavu.
Světové ceny ropy se v úterý po silném pondělním propadu zvýšily téměř o dvě procenta. Podpořily je zejména signály dalšího snižování zásob v USA. Odhady poklesu zásob ve Spojených státech ale zastínily sílící obavy investorů o vývoj čínské ekonomiky.
Severomořská ropa Brent krátce po desáté hodině zdražovala o 1,83 % na 48,22 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI ve stejnou chvíli rostla o 1,64 % na 45,21 USD za barel.
Investoři nyní čekají na údaje o týdenním vývoji zásob ropy v USA. Společnost pro průzkum trhu Genscape odhadla, že zásoby v klíčovém překladišti ropy v Cushingu v Oklahomě klesly minulý týden o více než milion barelů. Oficiální údaje o vývoji zásob vyjdou ve středu.
Ceny ropy se za poslední měsíc po vlně propadů stabilizovaly, zůstávají ale více než 50 % pod maximy z loňského června. K jejich poklesu přispíval silný růst těžby v USA spolu s udržováním vysoké produkce kartelu OPEC v situaci, kdy Čína a další velké rozvíjející se ekonomiky slábnou.
Zlato v úterý zlevnilo zhruba o 0,4 % na 1 127,44 USD za trojskou unci. Cena stříbra naopak o 0,4 % vzrostla a kov se krátce po desáté hodině prodával za 14,65 USD za trojskou unci.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v září vzrostl na 103 bodů ze 101,3 bodu (odhad: 96 bodů).
- Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 4,96 %. Čekal se růst o 5,15 % po +4,9 % v červnu (revidováno z +5 %). Meziměsíčně naopak ceny ve dvaceti největších městech USA klesly o 0,2 % po 0,19% poklesu v červnu, očekával se 0,1% růst.
- Deutsche Bank zvyšuje doporučení na akcie Johnson & Johnson na "kupovat" z "držet".
- Telsey Advisory Group začíná pokrývat akcie Panera Bread s doporučením "outperform".
- UBS zvyšuje doporučení na akcie Raytheon na "kupovat" z "neutral".
- Credit Suisse zvyšuje doporučení na akcie McDonald's na "outperform" z "neutral".
- Americká tabáková společnost Reynolds American prodává práva na značku Natural American Spirit mimo americký trh japonskému podniku Japan Tobacco za zhruba pět miliard dolarů. Vyplývá to z úterního sdělení obou firem. Japonská společnost je tak blíže svému cíli stát se největším světovým výrobcem cigaret a předstihnout své konkurenty Philip Morris International a British American Tobacco.
- Goldman Sachs snižuje predikci růstu indexu S&P 500 do konce letošního roku na 2 000 bodů z předchozích 2 100 bodů, predikci EPS v indexu S&P 500 snižuje o 4 % na 109 dolarů.
- Německá mediální skupina Axel Springer se dohodla na převzetí amerického zpravodajského portálu Business Insider. Německá firma již v portálu vlastní devět procent akcií a v rámci dohody koupí dalších 88 % za 343 milionů dolarů. Transakci ještě musejí schválit regulační úřady.
- Sterne Agee začala pokrývat akcie GoPro, Garmin, Apple, Samsung Electronics a Western Digital s doporučením "kupovat".
- Carl Icahn navýšil svůj podíl ve společnosti Cheniere Energy na 11,43 % z 9,59 %.
- Výkonná rada americké internetové společnosti Yahoo! schválila vyčlenění 15% podílu v čínském internetovém prodejci Alibaba Group Holding do nezávislé společnosti Aabaco. Rozhodnutí nedokázala zvrátit ani nejistota, zda bude transakce osvobozena od daně. Do společnosti Aabaco, kterou budou ovládat současní akcionáři Yahoo!, má být převeden celý asi 15% podíl Yahoo! v Alibabě.
- Světové ceny ropy zůstanou ještě nějakou dobu nízko. Řekl to rakouskému listu Kurier šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Agentura později dementovala původní formulaci listu, podle které Birol údajně prohlásil, že se ceny ropy budou "dlouhou dobu" držet kolem dnešní úrovně zhruba 45 dolarů za barel. "(Birol) kategoricky popřel, že by řekl, 'cena 45 dolarů za barel zůstane dlouhou dobu'," sdělil agentuře Reuters mluvčí IEA Greg Frost. Tuto větu pak článek na webové stránce Kurieru vypustil.
- Firmy amerického miliardáře Warrena Buffetta snížily podíl v německé zajišťovně Munich Re pod deset procent. Buffett už dříve uvedl, že výhled pro zajišťovací průmysl se zhoršil. Zajišťovna uvedla, že Buffettovy firmy Berkshire Hathaway a National Indemnity Company teď vlastní v Munich Re podíl 9,7 %. Jejich podíl klesl z 12 %.
- Mikroblogovací sociální síť Twitter zvažuje povolení zpráv delších než 140 znaků. S odvoláním na své zdroje o tom informuje web Re/code, který se věnuje informačním technologiím. Zatím ale není jasné, jak budou zprávy vypadat.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK