US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie zahájily březen silným růstem, pomohl jim růst cen ropy i slušná makrodata

Všechny tři hlavní americké akciové indexy v úterý přidaly výrazně přes dvě procenta a zakončily seanci poblíž denních maxim. Pomohl jim růst cen ropy a lepší než očekávaný údaj o aktivitě ve zpracovatelském průmyslu od ISM.

Redakce IW
Redakce IW
1. 3. 2016 | 22:00
Americké akcie

Index Dow posílil o 2,11 % na 16 865,08 bodu, S&P 500 přidal 2,39 % na 1 978,34 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 2,89 % na 4 689,60 bodu. Posílily tituly v devíti z deseti hlavních sektorů, na červené nule zakončily den síťové společnosti, nejvíce se naopak dařilo technologickým, finančním a ropným společnostem. Index volatility VIX klesl o bezmála čtrnáct procent na 17,70 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů přidal přes devět bazických bodů na 1,8266 %, když z denních minim těsně nad 1,70 % vystoupal až nad 1,83 %.

"Akcie dnes posilují tak trochu kvůli ničemu. Určitě se nestalo nic, co by vysvětlovalo růst cen o více než 2 %, spíše se část traderů honí za nějakými technickými obrázky na grafech," připomněl John Caruso, senior market stratég z RJO Futures, nedávné překonání 50denního průměru u indexu S&P 500. Podle dalších komentářů hodnoty okolo 1 955 bodů zmíněného indexu donutily pokrývat short pozice některé pesimisty, a tak ceny povyrostly výrazněji, než by odpovídalo úterním zprávám z ekonomiky.

Možnost, že by se americká ekonomika ale přece jen dočkala ještě letos dalšího zvyšování sazeb ze strany Fedu, a tedy i větší důvěra v sílu hospodářství jako takového, by ale mohly na trh působit dlouhodoběji.

Nejlépe si vedly finanční společnosti v čele s akciemi Morgan Stanley (+5,63 %) a Citigroup (+6,25 %). I přes úterní vysoký růst o zhruba tři procenta však finanční sektor zůstává letos odvětvím s nejhorším výkonem. Od začátku roku index finančního sektoru oslabil o zhruba devět procent, hlavně kvůli nejistotě ohledně dalšího vývoje úroků v USA.

Silné byly v úterý i velké technologické firmy jako Apple (+3,97 %), Alphabet (+3,48 %) nebo Amazon (+4,80 %).

Silnější dolar i ropa

Americký dolar se během úterního obchodování vyšplhal na měsíční maximum vůči euru a posiloval i k japonskému jenu. Příznivé údaje o americkém zpracovatelském sektoru totiž podpořily vyhlídky na růst úrokových sazeb ve Spojených státech.

Americký Institut nákupních manažerů (ISM) uvedl, že index aktivity zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech v únoru vystoupil na 49,5 bodu z lednových 48,2 bodu. Překonal tak očekávání analytiků, kteří čekali jeho únorovou hodnotu v průměru na 48,5 bodu.

Ceny ropy během odpoledne kolísaly a po počátečním růstu se dočasně vrátily k poklesu. Na trhu převládala nervozita z nadměrných dodávek, ke které přispěl i ruský prezident Vladimir Putin. Ten sice řekl, že ruští producenti ropy se dohodli, že letos nebudou zvyšovat těžbu, nenaznačil ale, že by v úvahu připadala i možnost koordinovaného snížení těžby.

"Lidé jsou posedlí komentáři od klíčových producentů ropy," řekl agentuře Reuters analytik z investiční banky Natixis Abhishek Deshpande. "Zdá se, že trhem teď hýbe sebemenší komentář, který naznačuje řešení nadprodukce, anebo který naopak s žádnými kroky nepočítá," dodal.

Putin uvedl, že ruské ropné společnosti souhlasí s návrhem na zmrazení těžby ropy, na kterém se Rusko nedávno dohodlo s několika dalšími významnými producentskými zeměmi. Analytici jsou ale k dohodě o zmrazení těžby skeptičtí a upozorňují, že na trhu i po zmrazení těžby zůstane převis nabídky nad poptávkou kolem jednoho milionu barelů denně. Účinné pro rovnováhu trhu by podle nich bylo snížení těžby.

Ceny ropy se nejprve zvyšovaly, a to díky překvapivému uvolnění měnové politiky v Číně. Tento krok posílil očekávání, že by se mohla zvýšit poptávka po ropě z Číny, která je největším světovým konzumentem komodit.

Později během dne ale na trhy dorazily zprávy o tom, že američtí producenti ropy a plynu z břidlic již byli donuceni začít snižovat těžbu, a dále o tom, že jednání Ruska s dalšímu těžařskými státy o zmrazení produkce jsou blízko dokončení a že s dohodou zatím souhlasilo asi 15 zemí.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Dollar Tree ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 5,37 miliardy USD (odhad: 5,41 miliardy USD).
  • Výsledky AutoZone ve 2QFY2016: Zisk na akcii 7,43 USD (odhad: 7,28 USD), tržby 2,26 miliardy USD (v souladu s odhady).

Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie