Americké akcie ve čtvrtek nejprve výrazně ztrácely, od denních minim se ale odrazily zpět k nule. Investoři hodnotili nová opatření ECB
|

Americké akcie ve čtvrtek nejprve výrazně ztrácely, od denních minim se ale odrazily zpět k nule. Investoři hodnotili nová opatření ECB

Wall Street má za sebou velice živý den. Po počátečním růstu a rychlém pádu téměř procento do mínusu se hlavní indexy zvedly a zakončily poblíž nuly, S&P 500 dokonce těsně v zeleném teritoriu. Náladu na trhu ovlivňovaly i spíše nepříznivé zprávy týkající se ropy.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow nakonec oslabil o kosmetických 0,03 % na 16 995,13 bodu, S&P 500 přidal necelý bod na 1 989,57 bodu (+0,02 %) a Nasdaq Composite se nevymanil ze ztrát a odepsal 0,26 % na 4 662,16 bodu. Nejvíce ztrácel sektor energií (-0,6 %), všechna odvětví tedy zakončovala blízko nuly, v plusu se udržely například tituly ze sektorů základních materiálů nebo síťových služeb. Index volatility VIX nakonec klesl o 1,58 % na 18,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelých pět bazických bodů na 1,9253 %.

S&P 500 (10. března 2016)

"Oznámená opatření ECB (snížení sazeb, nové kolo TLTRO, rozšíření QE) vnímám jako vzkaz, že ECB nedochází munice. Dále to podle Draghiho spíše nebudou úrokové sazby, ale odkupy aktiv, banka ale zkrátka ještě má karty, se kterými lze hrát," uvedl Sameer Samana, globální stratég z Wells Fargo Investment Institute. "Rally ve druhé polovině čtvrtečního obchodování byla podle mě o tom, že se investoři spíše soustředili na to, co ECB udělala, než na to, že v oblasti sazeb již nevidí prostor pro další opatření."

"Nejde o to, jestli ECB udělala méně, nebo více, než se čekalo. Draghi zkrátka oznámil, že bude s větší silou dělat něco, co dosud nefungovalo," nesouhlasí Peter Boockvar, hlavní analytik The Lindsey Group.

Silnější euro, slabší ropa

Euro se ve čtvrtek vyšplhalo na třítýdenní maximum vůči americkému dolaru a dostalo se nad 1,12 USD. Jednotná evropská měna nejprve prudce oslabila v reakci na rozhodnutí Evropské centrální banky nečekaně výrazně uvolnit měnovou politiku. Později však zamířila vzhůru, neboť šéf ECB Mario Draghi dal najevo, že s dalším snižováním úroků prozatím nepočítá.

ECB snížila všechny své úrokové sazby, posílila program nákupů dluhopisů a nabídla bankám nové kolo levných úvěrů. Euro se bezprostředně po tomto oznámení propadlo až na šestitýdenní minimum 1,0823 USD. Později ale propad zastavilo a následný růst kurz měny vynesl až nad 1,12 USD.

"Viděli jsme prudký pohyb kurzu kvůli jednomu Draghiho výroku, že nepředpokládá další snižování sazeb. Až se ale situace uklidní, bude podle mého názoru euro opět směřovat dolů. A to proto, že ECB svými opatřeními překonala očekávání," řekl agentuře Reuters analytik Omer Esiner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.

Ceny ropy na světových trzích zastavily růst, a sestoupily tak z letošních maxim. K poklesu přispěly obavy, že kvůli jarní údržbě rafinérií v USA se ještě více zvýší zásoby ropy v tamních skladech, vliv mají ale také obnovené pochybnosti, zda budou velcí producenti ropy skutečně schopni se dohodnout na omezení těžby.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby benzínu v USA minulý týden výrazně klesly, zásoby ropy se ale zvýšily a vystoupily na nový rekord 521,9 milionu barelů. Někteří analytici ve čtvrtek uvedli, že kvůli údržbě rafinérií by se zásoby mohly ještě zvýšit.

Zdroje agentury Reuters uvedly, že avizovaná schůzka zástupců největších světových vývozců ropy z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i mimo ni se pravděpodobně neuskuteční. Jednání o možném zmrazení produkce se předpokládá 20. března v Moskvě. Írán ale ještě neřekl, zda by se k takové dohodě připojil. A bez něj podle řady dalších producentů nemá smysl debatu vést.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

 • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 5. března klesl na 259 tisíc z 277 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 278 tisíc). Čekalo se 275 tisíc. 4týdenní průměr se snížil na 267 500 žádostí. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 27. února klesl na 2,225 milionu z 2,257 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,255 milionu.
 • Americké domácnosti ve čtvrtém kvartálu 2015 celkově zbohatly o 1,637 bilionu USD (3Q2015: -1,321 bilionu USD). Posun ukazatele souvisel mimo jiné s vývojem cen akcií na konci loňského roku.
 • Podíl individuálních investorů v průzkumu příslušní asociace, kteří nahlížejí na akcie optimisticky, se v posledním týdnu zvýšil z 32 % na 37,4 %, podíl medvědů naopak klesl z 29,2 % na 24,4 %. Podle analytiků jde po několika týdnech růstu cen akcií o typickou změnu.
 • Společnost Apple rozeslala pozvánku na svůj jarní event, během kterého hodlá představit novinky ve své nabídce. Sledovaná událost se bude konat 21. března v pro firmu domovském Cupertinu. Analytici a fanoušci očekávají například aktualizace softwaru pro Apple Watch, nový iPad Pro s úhlopříčkou 9,7 palce a upgrade iPhonu s úhlopříčkou 4 palce. Akcie Applu ve čtvrtek +0,05 %.
 • Americká internetová společnost Yahoo! jmenovala dva nové členy své správní rady. Firma k tomuto kroku přistoupila v době, kdy uvažuje o budoucnosti svých klíčových internetových aktivit. Akcie Yahoo! za poslední rok oslabily o více než 20 % a někteří velcí investoři tlačí firmu k tomu, aby své klíčové aktivity odprodala. Akcie Yahoo! ve čtvrtek -2,06 %.
 • Amazon plánuje provozovat vlastní leteckou přepravu. Poskytovatel leteckých cargo služeb Air Transport Services Group oznámil, že si od něj největší on-line obchod pronajal 20 letounů Boeing 767 na pět až sedm let. Akcie Amazinu ve čtvrtek -0,10 %.
 • Toyota se hodlá více soustředit na segment vozů bez řidiče (samořízených aut). Firma si najala kompletní sestavu zaměstnanců společnosti Jaybridge Robotics, která v oboru podniká. Akcie Toyoty ve čtvrtek +0,78 %.
 • Společnost Twitter nabízí svým zaměstnancům nový program bonusů složených z hotovosti a akcií firmy. Snaží se tak ve firmě udržet talenty. Informaci přinesl list Wall Street Journal. Akcie Twitteru ve čtvrtek -5,92 %.
 • Piper Jaffray zvýšila doporučení na akcie společnosti Expedia z "neutral" na "overweight" a zvýšila cílovou cenu na 140 USD z dosavadních 130 USD. Akcie Expedie ve čtvrtek +3,49 %.

Výsledková sezóna

 • Výsledky Dollar General ve 4Q: Zisk na akcii 1,30 USD (odhad: 1,26 USD), tržby 5,29 miliardy USD. Firma zvýšila kvartální dividendu o 13,6 % na 0,25 USD z 0,22 USD a ve fiskálním roce 2016 plánuje odkoupit vlastní akcie za zhruba 1 miliardu USD. Akcie ve čtvrtek +10,64 %.
 • Výsledky Vail Resorts ve 4Q: Provozovatel lyžařských středisek oznámil zisk na akcii 3,14 USD (odhad: 2,99 USD), tržby dosáhly 599,4 milionu USD (odhad: 591,1 milionu USD). Firma zvýšila kvartální dividendu na 0,81 USD. Akcie ve čtvrtek -3,89 %.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, CNBC

Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
včera v 16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
včera v 15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
včera v 15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
včera v 14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
včera v 14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
včera v 13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
včera v 11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
včera v 11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
včera v 11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
včera v 10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
včera v 10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy