Brexit by prý stál britskou domácnost nejméně 850 liber ročně

Vystoupení Británie z Evropské unie by vedlo k poklesu životní úrovně Britů. Průměrný příjem britské domácnosti by kvůli nižším příjmům ze zahraničního obchodu klesl nejméně o 850 liber ročně. Uvedla to v pátek Londýnská ekonomická škola (LSE). Podle pesimističtějšího scénáře by pokles příjmu mohl být dvojnásobný.
"Naše práce nenechává nikoho na pochybách, že odchod z EU znamená významnou zátěž pro reálné mzdy a důchody," uvedl podle ředitel centra LSE pro ekonomickou výkonnost John Van Reenen.
Referendum o budoucnosti Británie v EU slíbil pod tlakem části členů své Konzervativní strany premiér David Cameron. Sám vede kampaň za setrvání Británie v EU, někteří jeho ministři ale vyzývají voliče k odchodu z unie, která podle nich kromě jiného omezuje svrchovanost a zatěžuje státní rozpočet Británie. Referendum se bude konat v červnu.
Evropská unie je pro Británii největším obchodním partnerem. Cameron, šéf britské centrální banky a představitelé řady velkých firem a bank již upozornili na rizika, která by odchod z EU pro britskou ekonomiku mohl znamenat.
Výzkumníci z LSE tvrdí, že vyšší náklady obchodování s Evropou, kam míří 45 % britského vývozu, by jasně převažovaly nad úsporami, které by takzvaný brexit znamenal pro unijní rozpočet.
Odhadovaný ušlý příjem 850 liber je optimističtějším scénářem, který stojí na předpokladu, že Británie by po odchodu z EU měla podobný status jako Norsko. Norsko má s EU dohodu o volném obchodu. Není však součástí celní unie EU, a naráží tudíž na některé obchodní překážky. Rovněž musí přispívat do unijního rozpočtu či přijímat unijní nařízení.
Zdroj: ČTK