US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie v pondělí mírně zpevnily, podpořil je obrat na trhu s ropou

Americké akcie čtvrtý březnový týden zahájily opatrným růstem. Během dne všechny tři hlavní indexy kolísaly, v druhé polovině obchodování se ale dostaly nad nulu a v kladném teritoriu již zůstaly. Podporu našly mimo jiné na trhu s ropou, když černé zlato smazalo úvodní ztráty a nakonec se vydalo výše.

Redakce IW
Redakce IW
21. 3. 2016 | 21:30
Americké akcie

Dow posílil o 0,12 % na 17 623,87 bodu, širší S&P 500 přidal 0,1 % na 2 051,60 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,28 % na 4 808,87 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,64 % na 13,79 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 1,916 %.

V plusu uzavřela polovina z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, naopak nejslabší výkony podaly sektor základních materiálů a energetické odvětví.

Akcie technologické společnosti Apple (-0,01 %) uzavřely na červené nule navzdory tomu, že firma na tiskové konferenci představila nové verze mobilního telefonu iPhone a tabletu iPad. Nový iPhone s označením SE je vybavený 4palcovým displejem a procesorem Apple A9. Prodávat se bude ve verzi s pamětí 16 i 64 GB. Fotoaparát nového modelu má rozlišení 12 megapixelů a dokáže natáčet 4K video. Další vylepšení se týká rychlejších modulů pro LTE a wi-fi. Cena 4palcového iPhonu SE bude v USA začínat na 399 USD, v Evropě bude dostupný od 489 EUR. Současně Apple představil tablet iPad Pro s 9,7palcovou obrazovkou a nové řemínky pro hodinky Apple Watch.

Tisková konference byla odborníky i uživateli zařízení od Applu netrpělivě očekávána, některé reakce po jejím skončení ovšem upozorňovaly, že Apple nepředstavil prakticky nic nového, žádnou zásadní inovaci. Na to upozorňují i analytici, podle nichž bude pro Apple stále těžší uživatele přesvědčovat, aby své telefony obměňovali za nové verze stejně často jako dosud.

Více než sedm procent připsaly akcie farmaceutické společnosti Valeant Pharmaceuticals (+7,41 %), která v pondělí oznámila, že její šéf Michael Pearson odstoupí z funkce a členem jejího představenstva se stane aktivistický investor Bill Ackman, který v ní drží významný podíl. Současně firma oznámila, že její výsledky za roky 2014 a 2015 jsou kvůli přehodnocení jejích vztahů s prodejcem speciálních léků Philidor "nespolehlivé". Revidované výsledky chce společnost zveřejnit do 29. dubna, již nyní ale uvedla, že by se její zisk za rok 2014 měl snížit o 33 milionů dolarů, zatímco zisk za první čtvrtletí roku 2015 by se naopak měl o 24 milionů USD zvýšit při současném snížení tržeb o 21 milionů USD.

Akcie hotelového řetězce Starwood Hotels & Resorts (+4,49 %) pak posílily o čtyři a půl procenta poté, co společnost obdržela od Marriott International (-1,18 %) vylepšenou nabídku na převzetí, které nyní dává přednost před nabídkou čínské skupiny Anbang Insurance. Marriott nyní za jednu akcii Starwood Hotels & Resorts nabízí 79,53 USD, celková hodnota transakce tak dosahuje 13,6 miliardy USD. Poslední nabídka Anbang Insurance Group oceňuje Starwood Hotels & Resorts na 13,2 miliardy USD.

Dolar zpevnil, ropa smazala úvodní ztráty a nakonec zdražila

Americký dolar zahájil týden růstem, a zastavil tak propad, který minulý týden vyvolaly komentáře americké centrální banky (Fed). Dolar ale podpořil i pokles kurzu libry, za kterým stály obavy z odchodu Británie z Evropské unie.

Krátce po 17.00 SEČ euro vůči dolaru odepisovalo zhruba 0,2 % na 1,1251 EUR/USD a dolar vůči japonskému jenu přidával 0,1 % na 111,66 USD/JPY. Večer se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,1246 a kurz USD/JPY kolem 111,94.

Fed minulý týden podle očekávání nechal měnovou politiku beze změn, naznačil ale, že úrokové sazby hodlá zvyšovat pomaleji, než předpokládal ještě na konci loňského roku. Nyní se však podle analytiků zdá, že trh přehodnotil názor na to, kam až euro a další měny mohou jít.

Britská libra klesá hlavně kvůli obavám z rozštěpení britské vládní konzervativní strany před červnovým referendem o členství v EU. Obavy, zda se premiérovi Davidu Cameronovi podaří udržet vládní stranu jednotnou a Británii v EU, se zvýšily po páteční rezignaci ministra pro zaměstnanost a penzijní reformu Iana Duncana Smithe. Ten je hlasitým euroskeptikem.

Světové ceny ropy během pondělí smazaly počáteční ztráty a vrátily se k růstu, k němuž jim pomohla zpráva o úbytku zásob suroviny v klíčovém americkém překladišti Cushing. Zdražování ropy ale brzdí obavy, že těžaři ve Spojených státech by mohli v reakci na růst cen opět začít zvyšovat produkci.

Severomořská ropa Brent s dodáním v květnu vykazovala kolem 18.15 SEČ nárůst o 0,3 % na zhruba 41,30 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 1,4 % a nacházela se těsně pod 40 USD za barel. Večer se barel ropy Brent prodával za 42,29 USD a cena ropy WTI se pohybovala kolem 41,69 USD za barel.

Obchodníci s odvoláním na údaje výzkumné organizace Genscape uvedli, že zásoby ropy v překladišti Cushing minulý týden klesly o 570 574 barelů na 69,05 milionu barelů. "Velký úbytek to určitě není, přerušuje to ale sérii růstů," řekl agentuře Reuters obchodník Peter Donovan z Liquidity Energy.

Za počátečním poklesem cen ropy stála páteční zpráva společnosti Baker Hughes, podle které američtí těžaři minulý týden přerušili 12 týdnů postupného omezování produkce a zvýšili počet provozovaných vrtných souprav o jednu. Analytici přitom čekali další pokles tohoto ukazatele, který za poslední rok pod tlakem cenového propadu klesl o dvě třetiny a je nejníže od roku 2009.

Zlato v pondělí večer zlevňovalo o více než 11 dolarů na 1 244,44 USD za trojskou unci a cena stříbra klesala o sedm centů na 15,84 USD za trojskou unci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie