US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Gazprom usiluje o smírné řešení v antimonopolním sporu s EU

Největší ruský producent plynu Gazprom a Evropská komise míří k "vzájemně výhodnému" řešení případu, ve kterém Gazprom čelí obvinění z porušení antimonopolních pravidel. Uvedl to ve středu ruský podnik. Evropská komise jednání s ním označila za otevřené a konstruktivní.

Redakce IW
Redakce IW
9. 3. 2016 | 22:06
Komodity

Evropská komise loni v dubnu obvinila Gazprom z porušování antimonopolních pravidel ve střední a východní Evropě. Gazprom je podezřelý, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a že se snaží některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Některým zákazníkům také zřejmě účtuje nepřiměřeně vysoké ceny za plyn, které váže na vývoj cen ropy.

Podle unijních pravidel by Gazpromu mohla hrozit pokuta až 7,6 miliardy dolarů. Byla by to zhruba desetina jeho příjmů za předloňský rok.

Zástupce šéfa Gazpromu Alexandr Medveděv a evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová ve středu v Bruselu jednali o ústupcích, za kterých by obvinění mohla být stažena. Obě strany prý v jednáních budou pokračovat.

"Díky tvrdé práci a konstruktivnímu přístupu obou stran postupujeme směrem k vzájemně přijatelnému řešení," uvedl podle agentury Reuters Medveděv v prohlášení. Obdobně mluvčí komise Ricardo Cardoso označil debatu za "otevřenou a konstruktivní".

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem.

Zdroj: ČTK

Evropská unieKomodityRuskoZemní plyn
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie