MONETA Money Bank za první čtvrtletí vykázala čistý zisk 1,08 miliardy Kč
|

MONETA Money Bank za první čtvrtletí vykázala čistý zisk 1,08 miliardy Kč

Finanční dům MONETA Money Bank hospodařil v prvním čtvrtletí letošního roku s čistým ziskem 1,08 miliardy Kč. O rok dříve společnost dosáhla ve stejném období čistého zisku 1,18 miliardy Kč. Provozní výnosy se bance meziročně snížily na 2,77 miliardy Kč z 3,05 miliardy Kč.

Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Evropské banky MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)

Čistý úrokový příjem Monetě meziročně klesl na 2,18 miliardy Kč z 2,36 miliardy Kč a příjmy z poplatků a provizí se bance snížily na 490 milionů Kč z 572 milionů Kč. Celkové provozní náklady Monety dosáhly v prvním čtvrtletí 1,18 miliardy Kč, o rok dříve činily 1,39 miliardy Kč. Čistá úroková marže se bance mezikvartálně snížila o 0,4 procentního bodu na 6,3 %.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1Q2016

Podíl úvěrů v selhání (NPL) se mezikvartálně snížil na 8,4 % z 11,7 %, náklady na rizika se bance nicméně mezičtvrtletně zvýšily na 237 milionů Kč ze 167 milionů Kč.

K 31. březnu banka evidovala hotovost a hotovostní ekvivalenty v hodnotě 20,03 miliardy Kč, o rok dříve to bylo 17,3 miliardy Kč. Ukazatel kapitálové síly CET 1 společnosti byl ke konci prvního čtvrtletí 17,9 %, mezičtvrtletně se tak zvýšil o 20 bazických bodů ze 17,7 %.

Celková hodnota úvěrového portfolia společnosti byla ke konci čtvrtletí 107,7 miliardy Kč, ke konci loňského roku činila 108,4 miliardy Kč. Hodnota úvěrového portfolia v segmentu retailových klientů se mezičtvrtletně snížila na 53,5 miliardy Kč z 53,7 miliardy Kč a hodnota úvěrového portfolia v segmentu korporátních klientů se mezikvartálně snížila na 54,2 miliardy Kč z 54,7 miliardy Kč.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za retailový a korporátní segment

V segmentu retailových klientů společnost zaznamenala výrazný nárůst objemu spotřebitelských úvěrů, který byl ale převážen poklesem objemu hypotečních úvěrů. Banka nicméně ve výsledkové zprávě uvedla, že eviduje zvýšený počet žádostí o hypotéku, což by mělo přispět ke změně trendu ve vývoji objemu hypoték. K mírnému poklesu hodnoty úvěrového portfolia v segmentu korporátních klientů banka poznamenala, že první čtvrtletí je tradičně slabší než zbylé tři kvartály, mimo jiné vlivem situace v zemědělství.

Objem vkladů klientů se zvýšil jak v retailovém, tak korporátním segmentu. Celkový objem vkladů klientů činil ke konci března 111 miliard Kč, mezikvartálně se tak zvýšil o 2,1 % ze 108,7 miliardy Kč.

"Čistý zisk se propadl o 9 % na 1,079 miliardy Kč, což bylo způsobeno poklesem všech složek provozních výnosů a růstem rizikových nákladů. Změna cenové politiky a výrazné snížení úrokových sazeb úvěrů od začátku tohoto roku se projevily v poklesu čisté úrokové marže na 6,3 % (6,7 % v roce 2015). Na druhou stranu se však zastavil dosavadní pokles objemu úvěrů a na konci března byla výše úvěrového portfolia oproti konci roku téměř beze změny," okomentoval výsledky analytik z J&T Banky Milan Lávička.

"Za očekávaným výrazným propadem výnosů z poplatků a provizí je pokles či zrušení některých poplatků a nižší poplatky z karetních operací. Propad výnosů je částečně kompenzován nižšími provozními náklady, nicméně tento pokles je dán spíše jednorázovými faktory a v průběhu roku se vývoj nákladů otočí s tím, jak začnou nabíhat avizované náklady spojené s oddělením od mateřské společnosti. Rizikové náklady jsou sice meziročně o 42 % vyšší, stále však zůstávají na nízké úrovni. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 8,4 % (11,7 % na konci roku 2015), k čemuž přispěl také prodej části nesplácených úvěrů (1,1 miliardy Kč). I přes pokles zisku si banka udržela vysokou návratnost vlastního kapitálu (14,9 %)," uvedl dále Lávička.

"Celkově jsou pro nás výsledky neutrální a korespondují s informacemi, které management již prezentoval během vstupu na pražskou burzu. Pokles čistého zisku je relativně nízký vůči našemu celoročnímu očekávání (-21 %), nicméně ve zbytku roku lze očekávat výrazný růst nákladů oproti prvnímu čtvrtletí," dodal analytik.

Podle analytika ze společnosti Patria Finance Václava Kmínka je při pohledu na výsledky a komentáře managementu patrné, že společnost v prvním čtvrtletí nezaúčtovala platby ročního příspěvku do Garančního systému finančního trhu (GSFT, dříve Fondu pojištění vkladů) a Fondu pro řešení krize, což výrazně vylepšilo její nákladovost ve srovnání s Komerční bankou nebo Erste Group Bank. "Očekáváme tak spíše neutrální reakci trhu," uvedl Kmínek.

"Výsledky jsou meziročně výrazně slabší. Většina důležitých dat a trendů za uplynulý kvartál však již byla zveřejněna v prospektu k proběhlému úpisu, a měla by tedy být již trhem zahrnuta v ocenění. Důležitější bude vývoj v nadcházejících kvartálech," doplnili analytici z České spořitelny.

MONETA Money Bank vystupovala do konce dubna pod značkou GE Money Bank. Přejmenování banky souvisí se změnou akcionářské struktury, kdy ze skupiny odchází její dosud jediný vlastník GE Capital International Holdings.

V pátek 6. května se s akciemi MONETA Money Bank začalo v podmíněném režimu obchodovat na pražské burze, nepodmíněné obchodování bylo zahájeno v úterý 10. května. Jediný rozdíl mezi podmíněným a nepodmíněným obchodováním spočívalo podle analytika ze společnosti CYRRUS Marka Hatlapatky v tom, že pokud by z nějakého důvodu v úterý nebylo nezačalo oficiální obchodování, byly by obchody uzavřené v rámci podmíněného režimu anulovány.

MONETA Money Bank nabídla v rámci vstupu na pražskou burzu k prodeji celkem 260,61 milionu kmenových akcií za 68 Kč za kus. Nabízeny byly pouze stávající akcie, žádné nové vydány nebyly.

Dne 13. dubna 2016 GE Money Bank svému vlastníkovi GE Capital International Holdings vyplatila ve formě dividendy téměř 4,51 miliardy Kč. Dividenda představovala celkový zisk skupiny po zdanění za rok 2015, a neměla tedy vliv na výši regulatorního kapitálu ani poměr CET1. Před vstupem na pražskou burzu MONETA uvedla, že hodlá nadále minimálně 70 % svého zisku vyplácet ve formě dividendy.

MONETA Money Bank je v ČR šestou největší bankou, která má milion klientů. Ve zhruba 230 pobočkách zaměstnává více než 3 000 lidí.

Petr Koblic (BCPP): Očekávám zařazení akcií MONETA Money Bank do mezinárodních indexů, pro drobné investory může být tahákem dividenda
Finanční dům MONETA Money Bank vstoupil se svými akciemi na pražskou burzu a podle generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha Petra Koblice to byla cesta na akciový trh jako z učebnice. Co MONETA přinese pražské burze a co nabídne investorům?
Zdroj: MONETA Money Bank
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend…
před 12 minutami

Banky v eurozóně by se mohly v příštím roce vrátit k výplatě dividend, zní z ECB

Člen rady guvernérů Evropské centrální banky Yves Mersch v úterý v rozhovoru pro Financial Times řekl, že banky v...
Evropské banky Evropské akcie Dividendy
Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa
před hodinou

Reuters: Akcionáři Metra jednají o návrhu na nového šéfa

Hlavní akcionáři německé obchodní společnosti Metro jednají o společném návrhu na budoucí obsazení funkce předsedy...
Evropské akcie Management
ECB varuje: Zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé
ECB varuje: Zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé
10:45

ECB varuje: Zisky evropských bank v příštím roce zůstanou slabé

Zisky evropských finančních domů zůstanou v příštím roce slabé. Pokud by přitom banky byly slabou ziskovostí stižené...
Evropské banky Banky Finanční sektor
USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny
10:38

USA kvůli podhodnocení jüanu zavedou cla na vázací drátky z Číny

Spojené státy zavedou clo na čínské vázací drátky, které se používají například k uzavření sáčků s pečivem či ke...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích v polovině týdne skončilo smíšeně. Akcie čínského výrobce mobilních...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK
10:02

Koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 USD/CZK. Naposledy byla takto silná koncem září 2018. Mezi...
Česká koruna USD/CZK Forex (FX)
Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu
08:44

Reuters: Letadla Boeing 737 MAX už se připravují k provozu

Budoucnost letadel Boeing 737 MAX, která získala povolení vrátit se po určitých úpravách do provozu, je nyní v rukou...
Boeing Doprava Spojené státy americké (USA)
Zisk Dellu díky poptávce po počítačích stoupl ve třetím finančním…
08:07

Zisk Dellu díky poptávce po počítačích stoupl ve třetím finančním čtvrtletí o 66,7 %

Americké počítačové společnosti Dell Technologies vzrostl ve fiskálním třetím čtvrtletí čistý zisk na 832 milionů USD...
Americké akcie Počítače Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
včera v 17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
včera v 16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR