Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech růstu mírně klesly. Ropa se vyšplhala nad 50 USD za barel
|

Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech růstu mírně klesly. Ropa se vyšplhala nad 50 USD za barel

Akcie na amerických trzích ve čtvrtek celý den kolísaly a nakonec uzavřely kolem nuly. Dva ze tří hlavních indexů nepatrně klesly. Slabost zasáhla surovinový sektor a na investory negativně zapůsobily nepřesvědčivé dílčí údaje z americké ekonomiky. Dařilo se ale ropě, která se po téměř sedmi měsících vrátila nad psychologicky důležitou úroveň 50 dolarů za barel.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech sice v dubnu vzrostly, bez odvětví obrany a dopravních prostředků však zaznamenaly již třetí pokles v řadě. To podle analytiků naznačuje, že průmyslový sektor nadále trápí dopady nedávného vzestupu dolaru a slabá zahraniční poptávka.

Dow nakonec klesl o 0,05 % na 17 843,08 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,02 % na 2 090,10 bodu, zatímco Nasdaq Composite posílil o 0,14 % na 4 901,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,38 % na 13,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 1,83 %.

V plusu skončilo šest z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo odvětví necyklického spotřebního zboží, sektoru veřejných služeb a technologickému odvětví. Pod nulou skončily energetický sektor, odvětví základních materiálů a finanční sektor. Odvětví zdravotní péče skončilo na nule.

Americké akcie (26. května 2016)

Akcie maloobchodního řetězce Dollar Tree (+12,77 %) vyskočily téměř o 13 % poté, co firma zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí a zlepšila svůj celoroční výhled. Za první tři měsíce letošního roku prodejce vykázal zisk 232,7 milionu dolarů neboli 0,98 USD na akcii. Upravený zisk na akcii vzrostl meziročně na 89 centů ze 71 centů. Tržby společnosti vyskočily z 2,18 miliardy USD na 5,05 miliardy USD, za tímto vývojem ovšem stojí akvizice konkurenční společnosti Family Dollar. Výhled upraveného zisku na akcii pro celý rok 2016 společnost navýšila na 3,58 až 3,80 USD z 3,35 až 3,65 USD. Trh čeká v průměru 3,77 USD. Výhled tržeb společnost upravila na 20,79 až 21,08 miliardy USD z 20,76 až 21,11 miliardy USD.

Zdražily i akcie prodejce Dollar General (+4,61 %), který rovněž reportoval výsledky za letošní první čtvrtletí. Čistý zisk na akcii firmě meziročně stoupl na 1,03 USD z 0,84 USD a tržby se jí zvýšily o sedm procent na 5,27 miliardy USD. Trh čekal zisk na akcii 0,95 USD a tržby 5,28 miliardy USD.

Cenné papíry výrobce tiskáren a počítačů HP (+6,89 %) připsaly bezmála sedm procent, rovněž v reakci na kvartální hospodářské výsledky, které ale v tomto případě společnost zveřejnila již ve středu večer. Upravený zisk na akcii se společnosti zvýšil proti stejnému období v loňském roce na 41 z 39 centů. Tržby se snížily o 11 % na 11,59 miliardy dolarů. Analytici čekali v průměru upravený zisk na akcii 0,38 USD a tržby 11,72 miliardy USD.

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie technologické společnosti Apple (+0,79 %), výrobce nealkoholických nápojů Cola-Cola (+0,7 %) a maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+0,64 %). Nedařilo se naopak cenným papírům chemické společnosti DuPont (-1,86 %) či akciím investičních bank Goldman Sachs (-1,26 %) a JPMorgan Chase (-0,75 %).

Dolar klesl, ropa se vrátila po 7 měsících nad 50 USD

Dolar ve čtvrtek všeobecně oslaboval a jeho index vůči koši hlavních světových měn sestoupil na minimum za osm dní. Nové nepřesvědčivé údaje z americké ekonomiky narušily předpoklady brzkého zvýšení úrokových sazeb v USA.

Ke konci dne dolar vůči euru klesal o zhruba půl procenta na 1,1216 USD. Evropská měna tak ožila ze středečního 10týdenního minima 1,1126 USD. Vůči jenu dolar klesal o 0,4 % na 109,70 JPY. Index, který měří hodnotu dolaru k šesti hlavním měnám, oslaboval o 0,4 % na 94,938 bodu.

Čtvrteční pokles americké měny smazal část zisků, jichž dolar dosáhl od 18. května, kdy zápis z posledního zasedání Fedu naznačil, že by sazby v USA mohly růst rychleji, než se dosud očekávalo. V následujících dnech dolar podporovala podobně laděná vyjádření činitelů Fedu.

Ceny ropy se ve čtvrtek poprvé za téměř sedm měsíců vrátily nad hranici 50 USD za barel. Vzhůru je tlačila zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob suroviny ve Spojených státech a výpadky těžby v různých částech světa. Večer se barel Brentu prodával za 50,14 USD a barel ropy WTI stál 50,03 USD.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 4,2 milionu barelů. Analytici přitom očekávali pokles jen o 2,5 milionu barelů. K růstu cen ropy přispívají také výpadky v těžbě, například v důsledku požárů v Kanadě či násilí v Libyi a Nigérii.

"Geopolitické problémy v západní Africe a na Blízkém východě, výpadky v dodávkách, zvýšená poptávka a možná i slabší dolar, to všechno pomáhá tlačit ceny ropy vzhůru," uvedl analytik Jonathan Barratt ze společnosti Ayers Alliance. "Nemyslím si však, že růst bude trvalý, protože ceny dosáhnou úrovně, která na trh vrátí ropu z břidlicových ložisek v USA," dodal.

Cena Brentu se začátkem letošního roku v důsledku nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let propadla pod hranici 30 dolarů za barel. Obavy ohledně převisu nabídky nad poptávkou sice od té doby polevily, Brent však stále zůstává hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se jeho cena pohybovala v blízkosti 115 dolarů za barel.

Zlato ve čtvrtek zdražilo o více než 10 dolarů na 1 230,29 USD za trojskou unci a cena stříbra vzrostla o 23 centů na 16,54 USD za trojskou unci.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Dollar Tree v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 5,37 miliardy USD (odhad: 5,41 miliardy USD).
  • Výsledky Dollar General v 1Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,95 USD), tržby 5,27 miliardy USD (odhad: 5,28 miliardy USD).
  • Výsledky Abercrombie & Fitch v 1Q: Ztráta na akcii 0,59 USD (odhad: -0,51 USD), tržby 685,5 milionu USD (odhad: 709,5 milionu USD).
  • Výsledky Patterson v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 1,45 miliardy USD (odhad: 1,47 miliardy USD).
  • Výsledky Signet Jewelers v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,95 USD (odhad: 1,94 USD), tržby 1,58 miliardy USD (odhad: 1,54 miliardy USD).
  • Výsledky Airgas v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 1,29 miliardy USD (odhad: 1,34 miliardy USD).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů
před 33 minutami

EFG: Investujte do nových "zelených" dluhopisů

Zájem o společensky odpovědné projekty v posledních letech sílí, a proto velcí i malí investoři hledají možnosti, jak...
Firemní dluhopisy Ekologie a životní prostředí
Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost
18:01

Evropa si podle Berlína musí zachovat datovou nezávislost

Evropa musí prosazovat své hodnoty nejen v zahraniční politice, ale také v digitálním světě. V pondělí to na úvod on...
Evropa Informační technologie
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě
18:00

Evropské akcie neudržely ranní zisky, skončily v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř jedno procento,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu…
17:45

První český investiční robo-advisor Portu již spravuje přes miliardu korun

První český on-line investiční robo-advisor Portu překročil hranici 1 miliardy korun pod správou a 20 tisíc...
Investiční strategie Investování
General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům
17:12

General Motors svolá téměř šest milionů aut kvůli airbagům

Největší americká automobilka General Motors (GM) svolá 5,9 milionu vozů kvůli potenciálně nebezpečným nafukovačům...
Americké akcie Auta
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl…
16:50

Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu....
Shrnutí obchodování v ČR Akcie ČR
Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu
16:25

Ruský úřad kvůli zakázanému obsahu zahájil řízení proti Googlu

Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google. Jako důvod...
Rusko Alphabet (Google) Regulace
Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft
16:13

Americká vláda uzavřela dohodu s provozovateli taxislužby Uber a Lyft

Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota...
Spojené státy americké (USA) Uber Lyft
Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil
15:50

Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu
15:12

Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční...
Čína Mobilní telefony
Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe
14:52

Jeff Bezos poprvé investuje do start-upu v Africe

Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Afrika
Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na…
13:51

Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují...
Primární úpis akcií (IPO) Akciový trh
Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování…
13:43

Šéf aerolinek Qantas: U mezinárodních letů bude požadované očkování proti covidu-19

Šéf australské letecké společnosti Qantas Alan Joyce uvedl, že až bude k dispozici vakcína proti covidu-19, bude jeho...
Koronavirus Doprava Turismus a cestovní ruch
Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla…
12:22

Slovensko vyjde z krize na rozdíl od ČR s rekordním dluhem, uvedla nezávislá slovenská rozpočtová rada

Slovensko na rozdíl od České republiky v plné míře nevyužilo dřívějšího příznivého vývoje ekonomiky k ozdravení...
Slovensko Koronavirus Krize
Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci
11:55

Německo chce být připraveno očkovat proti covidu ještě v prosinci

Německo chce být připraveno očkovat proti koronaviru ještě v prosinci. V pondělí to během návštěvy sasko-anhaltského...
Německo Koronavirus
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí…
11:30

Chceme bydlet ve svém. Kvůli koronaviru na to ale nebudeme mít, myslí si dvě třetiny Čechů

Téměř dvě třetiny Čechů, kteří by chtěli bydlet ve vlastním, si myslí, že kvůli koronavirové epidemii a jejím dopadům...
Česká republika Česká ekonomika Realitní trh
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně rostly, proti proudu šlo Japonsko

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří v pondělí skončilo v plusu. Pod nulou uzavřely jenom japonské...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii