Americké akcie v úterý zlevnily, index Nasdaq Composite klesl nejníže od poloviny března
|

Americké akcie v úterý zlevnily, index Nasdaq Composite klesl nejníže od poloviny března

Všechny tři hlavní americké akciové indexy zahájily úterní obchodování zhruba 0,6% poklesem a nakonec odepsaly kolem procenta. Náladu investorů ovlivnily špatné ekonomické zprávy z Číny a Evropy, které posílily obavy ohledně růstu světové ekonomiky.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

V Číně byl v noci na úterý zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společností Markit Economics. Ukazatel klesl v dubnu na 49,4 bodu z 49,7 bodu v březnu, čekal se naopak růst na 49,9 bodu. Je-li index pod 50 body, dochází k poklesu aktivity. Čínský PMI ve výrobním sektoru se nachází v pásmu kontrakce bez přerušení již 14 měsíců.

Nečekaně na tříleté minimum klesla v dubnu také výroba v britském zpracovatelském průmyslu. Evropská komise mezitím oznámila, že EU i eurozóna letos porostou pomaleji, než se doposud čekalo. Hrubý domácí produkt EU vzroste podle nejnovějšího odhadu Bruselu o 1,8 % a HDP eurozóny o 1,6 %.

Dow klesl o 0,78 % na 17 750,91 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,87 % na 2 063,37 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,13 % na 4 763,22 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 6,27 % na 15,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o sedm bazických bodů na 1,798 %.

V mínusu v úterý skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor, relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Americké akcie (3. května 2016)

Akcie farmaceutické společnosti Pfizer (+2,74 %) přidaly téměř tři procenta poté, co firma zveřejnila slušné hospodářské výsledky za letošní první čtvrtletí. Společnosti vzrostly v prvním kvartálu zisk i příjmy, hospodaření podpořilo převzetí firmy Hospira a zájem o nové léky na rakovinu. Příjmy se podniku zvýšily o 20 % na 13,01 miliardy dolarů a překonaly odhady analytiků dotázaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali 12,02 miliardy USD. Také zisk na akcii byl lepší než prognózy analytiků. Bez mimořádných položek činil 67 centů, zatímco analytici čekali jen 55 centů. Firma současně zlepšila výhled zisku a příjmů na celý letošní rok. Příjmy se mají nově pohybovat v rozmezí 51 až 53 miliard dolarů místo dřívějších 49 až 51 miliard dolarů a zisk na akcii má činit 2,38 až 2,48 dolaru. Doposud firma čekala zisk 2,2 až 2,3 dolaru na akcii.

V indexu Dow skončila většina emisí v červených číslech, nejvíce zlevnily akcie technologického podniku United Technologies (-2,15 %), investiční banky JPMorgan Chase (-1,93 %) a energetické firmy Chevron (-1,93 %). Nad nulou se udržely kromě akcií Pfizeru ještě cenné papíry technologické firmy Apple (+1,64 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,27 %), výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (+0,16 %) a řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+0,16 %).

Akcie Applu úterním vzestupem přerušily nejdelší sérii poklesů od roku 1998. V pondělí akcie klesly poosmé v řadě, když odepsaly 0,1 %. Nejdelší šňůra poklesů akcií Applu za posledních 18 let srazila tržní kapitalizaci firmy zhruba o 80 miliard USD.

Po konci úterního obchodování zveřejnila kvartální hospodářské výsledky mimo jiné mediální firma CBS (v řádném obchodování -1,43 %). Firma oznámila, že v prvních třech měsících letošního roku dosáhla zisku 473 milionů USD neboli 1,02 USD na akcii, loni firma vykázala za stejné období zisk na akcii 0,78 USD. Tržby se podniku zvýšily meziročně o 10 % na 3,85 miliardy USD. Analytici odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 0,94 USD při tržbách 3,83 miliardy USD. Akcie CBS v after-marketu v reakci na výsledky zdražovaly zhruba o 2 %.

Dolar posílil k euru, ale oslabil k jenu

Euro v úterý vůči americkému dolaru stouplo na nové osmiměsíční maximum a poprvé od loňského srpna překonalo hranici 1,16 EUR/USD, později ale o všechny zisky přišlo.

Japonský jen vůči dolaru v úterý stoupl až na nejvyšší hodnotu za 18 měsíců. Japonská měna pokračuje v růstu poté, co japonská centrální banka minulý týden překvapivě nechala svoje měnové stimuly téměř beze změny.

Japonští politici již vyjádřili obavy ohledně posilování domácí měny, která vůči dolaru letos zatím přidává více než 12 %. Její další růst zřejmě podnítí spekulace, že japonská centrální banka dříve či později zakročí.

Světové ceny ropy v úterý kvůli obnoveným obavám investorů z převisu nabídky nad poptávkou pokračovaly v poklesu. Dolů je tlačil rovněž propad na akciových trzích.

Irák oznámil, že dodávky z ropných polí na jihu země v dubnu stouply na 3,4 milionu barelů denně z březnových 3,3 milionu. Produkce ropy v Saúdské Arábii by se podle zdrojů agentury Reuters mohla v brzké době vyšplhat zpět na téměř rekordní úroveň 10,5 milionu barelů denně. Těžbu ropy po zrušení západních sankcí zvyšuje také Írán.

K poklesu cen ropy podle analytiků přispívá rovněž očekávání dalšího růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Analytici dotázaní agenturou Reuters se domnívají, že zásoby v USA minulý týden stouply o 1,4 milionu barelů.

Zlato v úterý zlevnilo zhruba o čtyři dolary na 1 287,19 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o devět centů na 17,441 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

  • Stav americké ekonomiky zůstává příznivý a umožňuje americké centrální bance pokračovat v pozvolném zvyšování úrokových sazeb. Prohlásil to v úterý šéf sanfranciského Fedu John Williams. "Očekávám, že v příštích letech budeme sazby postupně zvyšovat. Situace na trhu práce se dále zlepšuje a inflace podle očekávání poroste," řekl Williams ve vysílání Bloomberg Radio. Slabý růst amerického HDP v letošním prvním čtvrtletí byl podle Williamse dán sezónními faktory a nevypovídá nic o skutečném stavu americké ekonomiky.
  • Společnost TCS Capital Management, druhý největší akcionář CME, koupila v pátek a pondělí asi 72 tisíc akcií firmy. Ceny obchodů byly 2,76 až 2,82 USD za akcii. TCS má nyní dohromady 17,3 milionu akcií CME, což je 12,7 % akciového kapitálu firmy.
  • ISM index aktivity pro oblast New Yorku v dubnu vzrostl na 57 bodů, nejvyšší hodnotu za letošní rok, z březnových 50,4 bodu.
  • Analytici se domnívají, že prodej osobních vozů v USA vzrostl v dubnu meziročně o pět procent. Míří tak k překonání loňského celoročního rekordu 17,5 milionu prodaných vozů, napsal deník The Wall Street Journal. Prodej vozů automobilky Honda v dubnu v USA stoupl o 14,4 % (odhad: +10 %), prodej vozů Nissan se zvýšil o 12,8 % (odhad: +11 %), prodej vozů Fiat Chrysler vzrostl o 5,6 % (odhad: +4,3 %), prodej vozů Ford stoupl o 3,6 % (odhad: +3,8 %), prodej vozů Toyota se zvýšil o 3,8 % (odhad: +3,6 %) a prodej vozů Mercedes-Benz vzrostl o 0,2 %. Prodej vozů BMW naopak klesl o 8,3 %, prodej vozů Hyundai se snížil o 8,5 %, prodej vozů GM zaznamenal pokles o 3,5 % (odhad: -1,7 %) a prodej vozů koncernu Volskwagen spadl o 9,65 %.

Výsledková sezóna

  • Americké farmaceutické společnosti Pfizer vzrostly v prvním čtvrtletí zisk i příjmy. Hospodaření podpořilo převzetí firmy Hospira a zájem o nové léky na rakovinu. Čistý zisk se zvýšil o 27 % na 3,02 miliardy USD, oznámila v úterý společnost.
  • Výsledky Valero Energy v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,66 USD), tržby 15,6 miliardy USD (odhad: 16,04 miliardy USD).
  • Výsledky Duke Energy v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,13 USD (odhad: 1,14 USD), tržby 5,62 miliardy USD (odhad: 6,02 miliardy USD).
  • Výsledky CVS Health v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 43,2 miliardy USD (odhad: 43 miliard USD).
  • Výsledky Archer-Daniels-Midland v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 14,4 miliardy USD (odhad: 16,85 miliardy USD).
  • Výsledky CBS v 1Q: Zisk na akcii 1,02 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 3,85 miliardy USD (odhad: 3,83 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu 2 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

DEGIRO ETF

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
Co musíte ráno vědět (27. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v západní Evropě a v Praze, kolik mohou v příštím roce přidat evropské tituly a co...
Musíte vědět
Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku
včera v 20:44

Němečtí zaměstnanci Amazonu zahájili před Black Friday stávku

Zaměstnanci distribučních center Amazonu v Koblenci a v Lipsku zahájili před každoroční výprodejovou akcí Black...
Amazon Německo
ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %
včera v 19:27

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka (ČNB) nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro...
ČNB Centrální banky Regulace
Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur
včera v 18:19

Reuters: Německo by si napřesrok mohlo půjčit přes 180 miliard eur

Německá vláda by si v příštím roce mohla půjčit přes 180 miliard eur, tedy téměř dvojnásobek původně plánovaných 96...
Německo Úvěry Koronavirus
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek opět mírně ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek opět mírně ztrácely. Vliv dobrých zpráv týkajících se vývoje vakcín ruší...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets
včera v 17:51

ČNB upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets

Česká národní banka dnes upozornila na aktivity společnosti Cooper Markets. Ta nabízí na internetových stránkách...
ČNB Regulace
Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné
včera v 17:17

Podle Maďarska a Polska je veto rozpočtu EU nutné

Maďarsko a Polsko považují za nutné své veto sedmiletého rozpočtu Evropské unie a unijního fondu na podporu ekonomik...
Evropská unie Rozpočet Maďarsko
Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky
včera v 17:14

Dozorčí rada ČEZ prodloužila mandát Benešovi o další čtyři roky

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek prodloužila předsedovi představenstva a generálnímu řediteli...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb
včera v 16:56

Rusnok: Rozpočtová politika vlády může urychlit zvyšování sazeb

Snaha podpořit více ekonomiku pomocí rozpočtové politiky vlády, například v podobě snížení daní, by mohla podle...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie ve čtvrtek mírně oslabila. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru
včera v 16:26

Křetínského fond se stal největším akcionářem ve Foot Lockeru

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče se stal největším akcionářem...
Fúze a akvizice Americké akcie
Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická
včera v 16:12

Maserati chce mít do pěti let auta hybridní či zcela elektrická

Auta od výrobce luxusních vozů Maserati, který je součástí italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler...
Auta Elektřina
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost
včera v 15:56

Bankovní sektor si podle ČNB udržel i v době pandemie odolnost

Bankovní sektor je stabilní a i v době pandemie si udržel odolnost vůči možným nepříznivým šokům, a to i díky...
ČNB Banky
Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon
včera v 15:19

Evropská komise pokutovala farmaceutické firmy Teva a Cephalon

Evropská komise vyměřila farmaceutickým společnostem Teva a Cephalon pokutu 60,5 milionu eur za dohodu, která...
Evropská unie Farmacie
MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku
včera v 14:44

MF stále počítá se schválením změn daní do konce roku

Ministerstvo financí nadále počítá s tím, že daňový balíček bude schválen do konce letošního roku. Většina opatření,...
Česká ekonomika Daně
Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené
včera v 14:00

Americké trhy zůstávají na Den díkůvzdání zavřené

Na finančních trzích ve Spojených státech se ve čtvrtek kvůli oslavám Dne díkůvzdání neobchoduje. V pátek bude...
Americké akcie
Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu
včera v 13:49

Foxconn přesune část výroby pro Apple z Číny do Vietnamu

Tchajwanská společnost Foxconn, která je smluvním výrobcem elektroniky, přesune na žádost americké firmy Apple část...
Čína Vietnam Apple
Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér…
včera v 13:45

Australská telekomunikační firma Telstra dostala pokutu za nefér smlouvy s domorodci

Největší australská telekomunikační společnost Telstra zaplatí pokutu 50 milionů australských dolarů (808 milionů Kč)...
Austrálie Telekomunikace
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil…
včera v 13:45

Kryptoměny prudce korigují zisky z posledních dní, bitcoin se vrátil pod 17 500 USD

Kryptoměny ve čtvrtek obrátily a zamířily prudce dolů, kurz bitcoinu se vrátil pod 17 500 USD, ethereum pod 550 USD....
Kryptoměny Bitcoin
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %
včera v 13:28

Barclays: Akcie jako BP mohou v příštím roce přidat přes 50 %

Evropské akcie čeká v roce 2021 růst. Předpovídají to analytici banky Barclays, podle kterých bude vývoj trhu...
Evropské akcie Ropa Výhled na rok 2021