SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na květnovém zasedání ponechala sazby beze změny, kurzový závazek podle nové prognózy ukončí zřejmě v polovině roku 2017
|

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: ČNB na květnovém zasedání ponechala sazby beze změny, kurzový závazek podle nové prognózy ukončí zřejmě v polovině roku 2017

Bankovní rada České národní banky na svém květnovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba a diskontní sazba tak zůstávají na 0,05 % a lombardní sazba zůstává na 0,25 %. Bankovní rada také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz české měny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci guvernéra ČNB Miroslava Singera po zasedání jsme sledovali živě.

Česká ekonomika ČNB Úrokové sazby Česká republika Centrální banky

Kurzový závazek je jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu koruny na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako "poblíž hladiny 27 EUR/CZK". Takovému posílení ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Pokud se kurz vzdálí hladině 27 EUR/CZK na slabší straně, ČNB do vývoje nezasahuje a nechává o něm rozhodovat trh.

Rada dále uvedla, že vidí jako pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí v polovině roku 2017. Termín možného ukončení intervencí ČNB odůvodnila vývojem inflace, která se nadále nachází pod dvouprocentním cílem.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Další intervence provedla centrální banka loni v červenci a pokračovala v nich i v dalších měsících. Podle dostupných statistik celkem do konce února intervenovala ČNB za zhruba 520 miliard korun.

Růst českého HDP podle ČNB příští rok zrychlí 3,4 %

Guvernér ČNB Miroslav Singer na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady rovněž představil aktuální makroekonomickou prognózu. V ní ČNB zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,3 %. Naopak zlepšila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na 3,4 %. V předchozí únorové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,7 % a v roce 2017 o 3 %.

ČNB rovněž upravila odhad vývoje inflace. V druhém čtvrtletí 2017 počítá centrální banka s inflací 1,8 % a ve třetím čtvrtletí 2017 s inflací 2,2 %. V minulé prognóze odhadovala, že inflace bude ve druhém čtvrtletí 2,1 %. Odhad pro třetí čtvrtletí zůstal nezměněný.

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle Singera mírně protiinflační. Proti růstu cen by mohl působit vývoj cen průmyslových výrobců v eurozóně a promítnutí dlouhodobě nízké inflace do vývoje některých ukazatelů, zejména mezd. V této souvislosti Singer upozornil, že je ČNB připravena v případě systematického poklesu inflačních očekávání posunout hladinu kurzového závazku na ještě slabší úroveň.

Evropská komise očekává, že český hrubý domácí produkt vzroste letos o 2,1 % a příští rok o 2,6 %. České ministerstvo financí letos počítá s růstem HDP o 2,5 % a příští rok o 2,6 %.

Zasedání bankovní rady se ve čtvrtek zúčastnilo šest ze sedmi jejích členů. Nebyl přítomen Pavel Řežábek.

Tisková konference

14.21 Singer: Bankovní rada dnes jednomyslně rozhodla o zachování sazeb beze změny.

14.22 Singer: Naše rozhodnutí se opírá o novou prognózu, která předpokládá stabilitu sazeb na stávající velmi nízké úrovni a používání kurzu jako nástroje měnové politiky do poloviny roku 2017.

Zasedání ČNB (květen 2016)

14.23 Singer: Jako pravděpodobné vidíme ukončení kurzového závazku v polovině roku 2017.

Zasedání ČNB (květen 2016)

14.24 Singer: Ceny výrobců se k růstu vrátí až v příštím roce, celková inflace postupně poroste, ale ani příští rok nedosáhne 2 %.

14.25 Singer: Domácí inflace se v prvním kvartálu zvýšila, přesto je stále hluboko pod 2% cílem. Pozitivně se projevuje růst domácí ekonomiky a mezd.

Zasedání ČNB (květen 2016)

14.26 Singer: Celková inflace se v nejbližším období sníží k nule, nelze přitom vyloučit ani krátkodobé sklouznutí do záporu. Ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku však postupně dosáhne cíle a nejspíše jej i překročí.

14.27 Singer: Růst HDP letos z loňského mimořádně vysokého růstu zpomalí na 2,3 % především kvůli poklesu vládních investic. Po odeznění tohoto efektu pak růst české ekonomiky v příštím roce zrychlí nad 3 %. Mzdy se letos budou zvyšovat stabilním tempem, v příštím roce se výrazně zvýší.

Zasedání ČNB (květen 2016)

14.29 Singer: Dynamika nominálních mezd bude mírnější až do příštího roku.

14.30 Singer: Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy jako mírně protiinflační. Významným rizikem je vývoj cen průmyslových výrobců v eurozóně. Rizikem je rovněž promítnutí dlouhodobě nízké inflace do vývoje nominálních veličin, zejména mezd.

14.30 Singer: Bankovní rada zdůrazňuje, že neukončí kurzový závazek dříve než v roce 2017, pravděpodobně v polovině. I dnes jsme diskutovali o možnosti využití záporných úrokových sazeb, případně posunutí kurzového závazku.

14.32 Singer: Nediskutovali jsme přesně, jak by inflační očekávání musela klesnout, abychom zasáhli a upravili kurzový závazek, pouze jsme konstatovali, že máme povinnost situaci sledovat a případně jí upravit svou politiku. Kdybychom viděli nějaký systematický pokles inflačních očekávání, tak bychom už zasáhli.

"Jednání ČNB v ničem příliš nepřekvapilo. Oficiální komunikace ohledně konce kurzového závazku se nezměnila a ČNB neukončí kurzový závazek dříve než v roce 2017. Banka zopakovala, že se ukončení závazku pravděpodobně odsouvá spíše k polovině roku 2017, náš názor však zůstává stejný – dokud nebudou známí alespoň dva noví členové bankovní rady a jejich názor na politiku kurzového závazku, nelze na další posouvání závazku spoléhat. K ukončení závazku tak stále může dojít i v prvních měsících roku 2017," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro ČR.

"Banka po delší době opět přišla s rétorikou obav z poklesu inflačních očekávání, která se mohou nepříznivě projevit v dynamice mezd. Obdobnou argumentaci využívala ČNB i na začátku minulého roku, kdy se inflace přibližovala nulové hranici. Obavy banky se však nenaplnily a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by nízkoinflační prostředí mělo na tuzemskou ekonomiku nepříznivé dopady, zejména když je nízká inflace způsobena nabídkovými faktory, jako jsou ropa či potraviny. Dnešní hrozbu dalšího oslabení koruny tak lze chápat jako další verbální intervenci a potřebu vyslat signál, že banka je připravena jednat. S ohledem na příznivý vývoj na trhu práce a klesající míru nezaměstnanosti (a zároveň i nadcházející personální změny v bankovní radě) ji však nelze brát příliš vážně," dodal Seidler.

"My i nadále přikládáme zhruba 70% pravděpodobnost tomu, že k exitu ČNB může dojít až později (na přelomu let 2017 a 2018). Důvodem je jen velmi pozvolné ožívání eurozóny, které brzdí růst inflace v ČR. Slova o možnosti posunutí kurzového závazku na ještě slabší úroveň jsou podle nás ze strany ČNB spíše snahou znejistit zahraniční investory spekulující na posílení koruny po exitu než připravováním si půdy pro tento krok. Podle prognózy ČNB dosáhne inflace v české ekonomice cíle ve třetím čtvrtletí příštího roku, a to navíc za stavu, kdy se v prognóze ČNB od poloviny příštího roku zvyšují sazby (bez zvýšení sazeb by byla prognóza inflace v příštím roce vyšší). Na toto zvýšení sazeb se díváme spíše jako na technickou záležitost konstrukce prognózy a nečekáme, že by v příštím roce ČNB sazby skutečně zvyšovala. Bankovní rada navíc vidí jen mírná, nikoli silná protiinflační rizika. Proto si nemyslíme, že nyní hrozí posunutí závazku na slabší úroveň. Pravděpodobnost zavedení záporných úrokových sazeb je podle nás relativně nízká. V současnosti se objem intervencí snížil, a proto nyní ČNB neuvažuje, že by v nejbližší době záporné sazby zavedla," doplnil analytik z České spořitelny Jiří Polanský.

Zdroj: ČNB, ČTK, ING

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích mají za sebou další středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta
16:50

Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 procenta na 961,70 bodu. Proti růstu akcií...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily…
10:30

Asijské akcie ve středu převážně rostly, mírně pod nulou skončily trhy v Číně a Hongkongu

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve středu skončilo převážně v plusu. Mírně pod nulou den zakončily...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii