Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně

Evropské akciové trhy se ve čtvrtek na směru neshodly, když investoři vstřebávali rozhodnutí ropného kartelu OPEC nezavést těžební limit a mírně optimistický výhled do nejbližší budoucnosti evropské ekonomiky ze strany ECB, který šéf banky Mario Draghi představil na tiskové konferenci po zasedání instituce.
Index STOXX Europe 600 přidal necelé procento a skončil na 344,35 bodu.
Indexy velkých akciových trhů se pohybovaly nevýrazně - britský FTSE 100 odepsal 0,1 %, německý DAX zaznamenal vzestup o 0,03 % a francouzský CAC 40 poklesl o 0,21 %.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Evropská centrální banka (ECB) na svém červnovém zasedání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %, kam je ECB snížila v březnu. V nezměněném objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje také program kvantitativního uvolňování. Rozhodnutí pokračovat v měnové politice beze změny trh očekával. Banka současně oznámila, že nákupy firemních dluhopisů, které oznámila v březnu, spustí 8. června a druhou sérii programu TLTRO (cílené dodání likvidity evropským komerčním bankám) odstartuje 22. června. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě.
- Španělských nezaměstnaných v květnu ubylo 119,8 tisíce. Očekávalo, že úbytek bude čítat 110 tisíc lidí.
- Americké ministerstvo obchodu by mělo koncem tohoto měsíce schválit s podmínkami převzetí druhé největší pivovarnické firmy na světě SABMiller jejím větším konkurentem Anheuser-Busch InBev. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informovaný zdroj. Součástí povolení dohody by mohlo být opatření, které zabrání pivnímu gigantu, aby dostal z regálů obchodů drobné řemeslné pivovary.
- Ceny výrobců v eurozóně v dubnu meziročně poklesly o 4,4 % (odhad: -4,1 %, březen: -4,1 %). Meziměsíčně poklesly o 0,3 %, stejně jako v březnu. Očekávalo se přitom, že pokles bude pouze 0,1 %.
- Britský index nákupních manažerů ve stavebnictví dosáhl v květnu 51,2 bodu. To je méně než v dubnu, kdy čítal 52 bodů. Očekávalo se, že stejnou hodnotu bude mít i v květnu.
- Saúdská firma Aramco a největší polská rafinerie PKN podepsaly dohodu o dodávkách ropy. Aramco začne již v červnu dodávat polské firmě 50 000 barelů ropy denně. Pro PKN je to první dlouhodobá dohoda o dodávkách se zemí z Perského zálivu.
- K úplným zákazům provozování internetových služeb, jako jsou Uber nabízející spolujízdu či Airbnb, přes které je možné si zamluvit krátkodobé bydlení, by měly země EU přistupovat až jako ke krajnímu řešení. Myslí si to Evropská komise, která ve čtvrtek ve snaze v unii podpořit takzvanou "ekonomiku sdílení" zveřejnila svůj pohled na to, jak by státy měly v těchto otázkách postupovat.
- Objem těžby ropy v Rusku v květnu druhý měsíc za sebou poklesl. Snížil se na 10,83 milionu barelů ropy denně z dubnových 10,84 milionu. Stále však zůstávala v blízkosti dlouholetého maxima, na které se vyšplhala na začátku jara. Ukázaly to podle agentury Reuters dnešní předběžné údaje ruského ministerstva energetiky.
- Britský řetězec obchodních domů BHS čeká likvidace. Nuceným správcům se totiž nepodařilo najít kupce pro tuto společnost, která provozuje 163 obchodů a zaměstnává asi 11 000 lidí. Většina z nich pravděpodobně přijde o práci, oznámila ve čtvrtek společnost Duff & Phelps, která se zabývá restrukturalizací podniků.
- Ropný kartel OPEC na čtvrtečním zasedání ve Vídni ponechal svou těžební politiku beze změny. Kartel se podle agentury Reuters nedokázal shodnout na žádném novém těžebním limitu. Dva z delegátů pak uvedli, že na post nového generálního tajemníka byl vybrán nigerijský kandidát Mohammed Barkindo.
Zdroj: CNBC
Aktuality
2. 7. | 16:45