Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, index Dow stoupl poosmé v řadě
|

Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, index Dow stoupl poosmé v řadě

Americký akciový index Dow v úterý poosmé za sebou posílil, a zažívá tak nejdelší růstovou sérii od března 2013. Podpořily ho dobré hospodářské výsledky firmy Johnson & Johnson. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ale mírně klesly. Náladu na akciovém trhu ovlivnilo mimo jiné rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu snížit odhad růstu světové ekonomiky pro letošní i příští rok. Po konci obchodování zveřejnil své hospodářské výsledky softwarový vývojář Microsoft.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow posílil o 0,14 % na nové zavírací maximum 18 559,01 bodu, širší S&P 500 ale klesl o 0,14 % na 2 163,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,38 % na 5 036,37 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,78 % na 11,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,5543 %.

Devět z deseti hlavních sektorů skončilo v červených číslech, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a telekomunikační sektor, v plusu se udrželo odvětví necyklického spotřebního zboží a jenom mírně kleslo průmyslové odvětví.

Americké akcie (19. července 2016)

V indexu Dow nejvíce zdražily akcie řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (+2,18 %), farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (+1,71 %) a zdravotnické skupiny UnitedHealth Group (+1,31 %). Nedařilo se naopak cenným papírům softwarové společnosti Microsoft (-1,61 %), banky Goldman Sachs (-1,18 %) nebo chemického obra DuPont (-0,84 %).

Akcie McDonald's podpořila mimo jiné zpráva o partnerství společnosti s vývojářem mobilní hry Pokémon Go v rámci uvedení aplikace na japonský trh. Vybrané provozovny McDonald's budou ve hře Pokémon Go označeny jako místa, kde se hráči setkávají, aby poměřili svoje síly. Server TechCrunch, který informaci přinesl, rovněž poznamenal, že pokud se koncept osvědčí, měl by být podle očekávání rozšířen i na další trhy.

Společnost Johnson & Johnson a skupina UnitedHealth Group zveřejnily před začátkem obchodování čtvrtletní hospodářské výsledky, které překonaly odhady analytiků. Johnson & Johnson vykázala za uplynulý kvartál upravený zisk na akcii 1,74 USD nad odhadem trhu 1,68 USD při tržbách 18,48 miliardy USD nad odhadem trhu 17,98 miliardy USD. UnitedHealth Group pak vykázala upravený kvartální zisk na akcii 1,96 USD nad odhadem trhu 1,89 USD při tržbách 46,49 miliardy USD nad odhadem trhu 45,05 miliardy USD. Johnson & Johnson navíc zvýšila výhled zisku na akcii za celý letošní rok na 6,63-6,73 USD z původních 6,43-6,58 USD a výhled tržeb posunula na 71,5-72,2 miliardy USD ze 70,8-71,5 miliardy USD.

Také za vývojem ceny akcií investiční banky Goldman Sachs stály hospodářské výsledky. Banka oznámila, že jí ve druhém čtvrtletí vzrostl zisk o 78 % na 1,63 miliardy dolarů. Podobně jako jiné firmy na Wall Street se i Goldman Sachs zaměřovala na snižování nákladů. Celkové provozní výdaje jí za čtvrtletí klesly o 25,5 % na 5,47 miliardy USD.

Akcie internetové videopůjčovny a televize Netflix (-13,13 %) klesly kvůli nečekaně slabým údajům o vývoji počtu předplatitelů ve druhém čtvrtletí. Společnost v pondělí večer uvedla, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,09 USD nad odhadem trhu 0,03 USD při tržbách 1,97 miliardy USD pod odhadem 2,11 miliardy USD. Počet předplatitelů firmě celosvětově vzrostl o 1,68 milionu, v USA se počet předplatitelů zvýšil o 160 tisíc a ve zbytku světa stoupl o 1,52 milionu. Analytici odhadovali, že celosvětově firmě počet předplatitelů vzrostl o 2,46 milionu.

Akcie softwarového vývojáře Microsoft, který kvartální hospodářské výsledky zveřejnil po konci obchodování, v úterním after-marketu rostly o více než tři procenta. Firma uvedla, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 0,69 USD nad odhadem trhu 0,58 USD. Tržby firmě meziročně klesly na 20,61 miliardy USD z 22,18 miliardy USD.

Dolar díky příznivým datům zpevňoval, ceny ropy klesly

Americký dolar se během úterního obchodování vůči koši hlavních světových měn vyšplhal na čtyřměsíční maximum. Podpořily ho překvapivě příznivé údaje o červnové výstavbě obytných nemovitostí ve Spojených státech.

Takzvaný dolarový index vystoupil až na 97,15 bodu, což je nejvyšší hodnota od poloviny března. Euro se vůči dolaru propadlo na třítýdenní minimum 1,1 EUR/USD.

Údaje amerického ministerstva obchodu ukázaly, že výstavba obytných nemovitostí ve Spojených státech v červnu rostla svižnějším tempem, než čekali analytici. Příznivé hospodářské údaje zvyšují pravděpodobnost, že americká centrální banka (Fed) relativně brzy přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

"Je tady více optimismu ohledně americké ekonomiky," řekl agentuře Reuters analytik Vassili Serebriakov ze společnosti Crédit Agricole. Trh si podle něj začíná myslet, že Fed by ke zvýšení úroků mohl přikročit ještě v letošním roce. Zvýšení úrokových sazeb obecně zvyšuje atraktivitu měny.

Ceny ropy v úterý přišly o počáteční zisky a nakonec klesly. Trh sice předpokládá, že zásoby suroviny v USA devátý týden za sebou klesly, tento vliv ale vyrovnávají posilující dolar a přetrvávající nadbytek ropy na trhu.

Brent večer zlevňoval o 0,2 % na 46,82 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI večer klesala o 0,9 % na 44,80 USD za barel.

Průzkum agentury Reuters mezi analytiky naznačil, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,2 milionu barelů, což by byl devátý týdenní pokles za sebou. Americká vládní agentura EIA zveřejní zprávu o stavu zásob ve středu večer.

Zlato v úterý večer zdražovalo o více než šest dolarů na 1 332,42 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra klesala o zhruba 12 centů na 19,93 USD za trojskou unci.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americká investiční banka Goldman Sachs zvýšila zisk ve druhém čtvrtletí o 78 % na 1,63 miliardy dolarů. Uvedená částka představuje čistý zisk rozdělitelný mezi držitele běžných akcií. V přepočtu na akcii vzrostl zisk během tří měsíců do konce června na 3,72 USD z 1,98 USD před rokem. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítali v průměru se ziskem 3 USD na akcii. Na zisku ve stejném období před rokem se podepsala rezerva 1,45 miliardy USD, kterou si banka dala stranou na urovnání právních sporů spojených s hypotékami.
  • Výsledky UnitedHealth Group ve 2Q: Zisk 1,75 miliardy USD (loni: 1,59 miliardy USD), tržby 46,5 miliardy USD (loni: 36,3 miliardy USD).
  • Výsledky Johnson & Johnson ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 1,68 USD), tržby 18,48 miliardy USD (loni: 17,79 miliardy USD). Firma zvýšila výhled zisku na akcii za celý letošní rok na 6,63-6,73 USD z původních 6,43-6,58 USD a výhled tržeb posunula na 71,5-72,2 miliardy USD ze 70,8-71,5 miliardy USD.
  • Výsledky Philip Morris International ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,15 USD (odhad: 1,20 USD), tržby 6,95 miliardy USD (odhad: 6,77 miliardy USD).
  • Výsledky Lockheed Martin ve 2Q: Zisk na akcii 3,32 USD (odhad: 2,94 USD), tržby 12,9 miliardy USD (odhad: 12,6 miliardy USD).
  • Výsledky Microsoft ve 4QFY2016: Upravený zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 20,61 miliardy USD (loni: 22,18 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +3 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
před hodinou

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů
16:23

CVVM: S rozšířením Dukovan souhlasí necelá polovina Čechů

S výstavbou nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech souhlasí 47 procent Čechů. Proti je 38 procent lidí, zbytek...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu
15:52

Britský oděvní řetězec Bonmarché vstoupil pod nucenou správu

Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O...
Spojené království Maloobchod Bankrot
Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem
15:06

Analýza: Na 13. platy a odměny bude mít letos třetina firem

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným...
Pracovní trh Česká ekonomika
ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby
14:31

ECB: Spotřebitelé kvůli viru více využívají bezhotovostní platby

Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom...
ECB Spotřebitelé Platební karty
ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání
14:15

ADP: Zaměstnanost v soukromém sektoru opět nenaplnila očekávání

V americkém soukromém sektoru si v listopadu našlo práci 307 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po říjnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Ze světa investičních doporučení (2. prosince)
13:30

Ze světa investičních doporučení (2. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v…
11:55

Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky
Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8…
11:21

Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % …
11:04

Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %)

Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
Evropská ekonomika Eurozóna Inflace
Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti
10:36

Finanční ředitel Erste Group Bank kupoval akcie společnosti

Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus....
Erste Group Bank Evropské banky Banky
TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů
10:33

TMR plánuje novou emisi dluhopisů pro refinancování starších bondů

Provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts (TMR) oznámil, že v únoru 2021 pravděpodobně vydá...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Firemní dluhopisy
Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou
10:33

Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když...
Tesla Auta Fúze a akvizice