Americký trh práce opět šokoval. Mimo zemědělství v červnu vzniklo 287 tisíc pracovních míst
|

Americký trh práce opět šokoval. Mimo zemědělství v červnu vzniklo 287 tisíc pracovních míst

Americká ekonomika v červnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 287 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo jen asi 180 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,9 % z 4,7 %, čekal se růst na 4,8 %. Nečekaně silná tvorba pracovních příležitostí do hry opět vrátila možnost relativně brzkého zvýšení sazeb ze strany Fedu.

Americká ekonomika Nezaměstnanost Spojené státy americké (USA) Pracovní trh

Data za duben byla upravena na 144 tisíc ze 123 tisíc, údaj za květen byl nicméně revidován na 11 tisíc z 38 tisíc. Květnová data pro trhy byla obrovským zklamáním, očekával se přírůstek zhruba 160 tisíc míst. Nečekaně špatná statistika tvorby míst minulý měsíc dramaticky snížila pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb v USA, protože pokračování pozitivního vývoje na trhu práce Fed opakovaně zmiňuje jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení své měnové politiky.

Míra participace se v červnu zvýšila na 62,7 % z 62,6 % v květnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i lidi, kteří hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou nedobrovolně zaměstnáni jen na částečný úvazek, v červnu klesla na 9,6 % z 9,7 % v květnu.

Průměrná hodinová mzda vzrostla v červnu o 0,1 % meziměsíčně a o 2,6 % meziročně. V květnu byl meziměsíční růst průměrné hodinové mzdy 0,2 % a meziroční růst dosáhl tempa 2,5 %. Analytici čekali, že červnový meziměsíční přírůstek bude opět 0,2 %. Podle ekonomů je nutné, aby mzdy rostly alespoň tříprocentním tempem, pokud se má míra inflace dostat ke dvouprocentní úrovni, kterou si Fed stanovil jako cíl.

Červnový přírůstek pracovních míst byl nejsilnější od loňského podzimu. Soukromý sektor podle zprávy vytvořil 265 tisíc pracovních míst (odhad: 170 tisíc, květen: -6 tisíc) a veřejný sektor přidal asi 22 tisíc míst (květen: 17 tisíc). Statistika zahrnuje i přibližně 35 tisíc zaměstnanců telekomunikační firmy Verizon Communications, kteří se do práce vrátili po stávce. Růst celkové míry nezaměstnanosti a mírný pokles míry nezaměstnanosti U6 naznačují, že se na pracovní trh vrátili i lidé, kteří dříve hledání zaměstnání vzdali.

V kategorii pracovní síly v červnu přibylo 414 000 lidí, kdežto v předešlých dvou měsících z ní souhrnně více než 800 000 osob vypadlo. Zatímco počet zaměstnaných se zvýšil o 67 000, počet registrovaných nezaměstnaných narostl o 347 000.

Zpráva naznačuje, že ekonomika USA po útlumu v prvních měsících roku opět sílí. Americká centrální banka by tak mohla v nejbližších měsících přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Fed však tento krok v poslední době podmiňuje vedle ožívání trhu práce a růstu inflace též stabilizací trhů po červnovém rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie.

Podle čtvrteční zprávy soukromé organizace ADP v červnu soukromí zaměstnavatelé vytvořili zhruba 172 tisíc pracovních míst. Po revidovaných květnových 168 tisících (revidováno ze 173 tisíc) trh počítal s horším výsledkem. Analytici čekali, že vzniklo asi 159 tisíc pracovních míst.

"Zveřejněná data jsou skvělou zprávou. Krátkodobé plány Fedu to sice nezmění, protože se stále čeká, jaké budou dopady výsledku britského referenda, vysílá to ale příznivý signál," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.

"Solidní ekonomická data, mimo jiné údaje o růstu HDP nebo indexy nákupních manažerů, naznačují, že situace na trhu práce se bude nadále zlepšovat, a ukazují, že růst počtu pracovních míst by měl být opět stabilní," dodávají analytici z Capital Economics.

Americký dolar v reakci na páteční zprávu k euru posílil z 1,1084 EUR/USD až na 1,1020 EUR/USD, brzy ale o zisky přišel a k euru naopak oslaboval. Kolem 15.25 SELČ se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,11.

"Červnová čísla byla silná, je ale potřeba mít na paměti, že přišla po velice slabé květnové statistice. Průměrný přírůstek pracovních míst ve druhém čtvrtletí je jen asi 151 tisíc," zdůrazňuje Chris Low z FTN Financial.

Květnové snížení míry nezaměstnanosti (na 4,7 % z 5 %), pokles míry participace (na 62,6 % z 62,8 %) a slabá tvorba nových míst trhy vyděsily. Podle Johna Robertsona, ekonoma atlantské pobočky Fedu, byl ale květen jistou anomálií. Americký statistický úřad data z trhu práce standardně očišťuje o sezónní vlivy. Jedním z faktorů, jež bere v potaz, je i konec školního roku přivádějící na pracovní trh mladé lidi, kteří si chtějí během prázdnin přivydělat. Jak ale Robertson upozorňuje, letos byl tento efekt slabší než obvykle, takže klasické očištění dat umocnilo úbytek počtu nezaměstnaných v kategorii pracovní síly, a tedy negativně ovlivnilo jak míru nezaměstnanosti, tak míru participace.

Přechod lidí mezi kategoriemi "nezaměstnaní" a "mimo pracovní sílu" (neočištěná data)

"Fed se stále obává možných negativních dopadů vývoje ve světě (Čína, brexit) na americkou ekonomiku. A také se pravděpodobně obává, že by zvýšení sazeb mohlo výrazněji posílit dolar, což by negativně ovlivnilo jak reálnou ekonomickou aktivitu, tak cenový vývoj. Proto bude pravděpodobně ještě chvíli vyčkávat a sledovat situaci doma i ve světě. I přesto je jedno zvýšení sazeb pro letošní rok podle nás stále ve hře, ačkoli trhy tomu příliš nevěří, což je ale dáno extrémně špatnou komunikací Fedu," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.

Americká ekonomika v 1Q zpevnila o 1,1 %, inflace zpomalila

Americká ekonomika v prvních třech měsících letošního roku podle finálních údajů zpevnila o 1,1 % anualizovaně. Čekal se 1% růst po 1,4% růstu ve čtvrtém kvartálu minulého roku. Zpřesněná předběžná zpráva počítala s 0,8% růstem. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se v prvním čtvrtletí zvýšily o 2 % mezikvartálně, čekal se 2,1% růst po 1,3% zvýšení v posledních třech měsících loňského roku.

Hospodářský růst v USA v prvním čtvrtletí brzdily silný dolar a slabá světová poptávka. Americký export nicméně podle opravených údajů stoupl o 0,3 % namísto dříve ohlášeného poklesu o dvě procenta.

Růst spotřebitelských cen v USA v květnu zpomalil na 0,2 % po zvýšení o 0,4 % v dubnu. Vyšší výdaje za bydlení a zdravotní péči ale podpořily jádrovou inflaci. Meziroční míra inflace se zvýšila o procento po dubnovém nárůstu o 1,1 %. Takzvaný jádrový index, který nezahrnuje ceny čerstvých potravin a energie, vzrostl o 0,2 %, což je zhruba stejný nárůst jako v předešlém měsíci. Jeho meziroční míra růstu tudíž zrychlila na 2,2 % z dubnových 2,1 %.

Zdroj: Bloomberg, WSJ, CNBC, Forbes, ČTK

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
včera v 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black FRiday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
včera v 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny
Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu
27. 11. 2020 11:23

Polsko nechce řešit spory o spojení vlády práva s penězi u soudu

(AKTUALIZOVÁNO) Polská vláda odmítá návrh předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové řešit před Soudním...
Evropská unie Rozpočet Právo
Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla
27. 11. 2020 11:00

Spotřebitelská nálada v eurozóně podle očekávání klesla

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v listopadu mírně snížila, když index důvěry klesl z říjnových -15,5 bodu na -17...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra
Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy
27. 11. 2020 10:48

Analýza: Na změně daní nevydělají lidé s nejnižšími příjmy

Na aktuálně schválném návrhu Poslanecké sněmovny na zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23...
Česká ekonomika Daně
ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady
27. 11. 2020 10:35

ČEZ: ÚOHS povolil prodej elektrárny Počerady

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej uhelné elektrárny Počerady do rukou Vršanské uhelné ze...