Americký trh práce opět šokoval. Mimo zemědělství v červnu vzniklo 287 tisíc pracovních míst

Americká ekonomika v červnu mimo zemědělství vytvořila zhruba 287 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo jen asi 180 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,9 % z 4,7 %, čekal se růst na 4,8 %. Nečekaně silná tvorba pracovních příležitostí do hry opět vrátila možnost relativně brzkého zvýšení sazeb ze strany Fedu.
Data za duben byla upravena na 144 tisíc ze 123 tisíc, údaj za květen byl nicméně revidován na 11 tisíc z 38 tisíc. Květnová data pro trhy byla obrovským zklamáním, očekával se přírůstek zhruba 160 tisíc míst. Nečekaně špatná statistika tvorby míst minulý měsíc dramaticky snížila pravděpodobnost brzkého zvýšení sazeb v USA, protože pokračování pozitivního vývoje na trhu práce Fed opakovaně zmiňuje jako jednu z hlavních podmínek dalšího utažení své měnové politiky.
Míra participace se v červnu zvýšila na 62,7 % z 62,6 % v květnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i lidi, kteří hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou nedobrovolně zaměstnáni jen na částečný úvazek, v červnu klesla na 9,6 % z 9,7 % v květnu.
Průměrná hodinová mzda vzrostla v červnu o 0,1 % meziměsíčně a o 2,6 % meziročně. V květnu byl meziměsíční růst průměrné hodinové mzdy 0,2 % a meziroční růst dosáhl tempa 2,5 %. Analytici čekali, že červnový meziměsíční přírůstek bude opět 0,2 %. Podle ekonomů je nutné, aby mzdy rostly alespoň tříprocentním tempem, pokud se má míra inflace dostat ke dvouprocentní úrovni, kterou si Fed stanovil jako cíl.
Červnový přírůstek pracovních míst byl nejsilnější od loňského podzimu. Soukromý sektor podle zprávy vytvořil 265 tisíc pracovních míst (odhad: 170 tisíc, květen: -6 tisíc) a veřejný sektor přidal asi 22 tisíc míst (květen: 17 tisíc). Statistika zahrnuje i přibližně 35 tisíc zaměstnanců telekomunikační firmy Verizon Communications, kteří se do práce vrátili po stávce. Růst celkové míry nezaměstnanosti a mírný pokles míry nezaměstnanosti U6 naznačují, že se na pracovní trh vrátili i lidé, kteří dříve hledání zaměstnání vzdali.
V kategorii pracovní síly v červnu přibylo 414 000 lidí, kdežto v předešlých dvou měsících z ní souhrnně více než 800 000 osob vypadlo. Zatímco počet zaměstnaných se zvýšil o 67 000, počet registrovaných nezaměstnaných narostl o 347 000.
Zpráva naznačuje, že ekonomika USA po útlumu v prvních měsících roku opět sílí. Americká centrální banka by tak mohla v nejbližších měsících přistoupit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Fed však tento krok v poslední době podmiňuje vedle ožívání trhu práce a růstu inflace též stabilizací trhů po červnovém rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie.
Podle čtvrteční zprávy soukromé organizace ADP v červnu soukromí zaměstnavatelé vytvořili zhruba 172 tisíc pracovních míst. Po revidovaných květnových 168 tisících (revidováno ze 173 tisíc) trh počítal s horším výsledkem. Analytici čekali, že vzniklo asi 159 tisíc pracovních míst.
"Zveřejněná data jsou skvělou zprávou. Krátkodobé plány Fedu to sice nezmění, protože se stále čeká, jaké budou dopady výsledku britského referenda, vysílá to ale příznivý signál," říká Art Hogan, hlavní tržní stratég Wunderlich Securities.
"Solidní ekonomická data, mimo jiné údaje o růstu HDP nebo indexy nákupních manažerů, naznačují, že situace na trhu práce se bude nadále zlepšovat, a ukazují, že růst počtu pracovních míst by měl být opět stabilní," dodávají analytici z Capital Economics.
Americký dolar v reakci na páteční zprávu k euru posílil z 1,1084 EUR/USD až na 1,1020 EUR/USD, brzy ale o zisky přišel a k euru naopak oslaboval. Kolem 15.25 SELČ se kurz EUR/USD pohyboval kolem 1,11.
"Červnová čísla byla silná, je ale potřeba mít na paměti, že přišla po velice slabé květnové statistice. Průměrný přírůstek pracovních míst ve druhém čtvrtletí je jen asi 151 tisíc," zdůrazňuje Chris Low z FTN Financial.
Květnové snížení míry nezaměstnanosti (na 4,7 % z 5 %), pokles míry participace (na 62,6 % z 62,8 %) a slabá tvorba nových míst trhy vyděsily. Podle Johna Robertsona, ekonoma atlantské pobočky Fedu, byl ale květen jistou anomálií. Americký statistický úřad data z trhu práce standardně očišťuje o sezónní vlivy. Jedním z faktorů, jež bere v potaz, je i konec školního roku přivádějící na pracovní trh mladé lidi, kteří si chtějí během prázdnin přivydělat. Jak ale Robertson upozorňuje, letos byl tento efekt slabší než obvykle, takže klasické očištění dat umocnilo úbytek počtu nezaměstnaných v kategorii pracovní síly, a tedy negativně ovlivnilo jak míru nezaměstnanosti, tak míru participace.
"Fed se stále obává možných negativních dopadů vývoje ve světě (Čína, brexit) na americkou ekonomiku. A také se pravděpodobně obává, že by zvýšení sazeb mohlo výrazněji posílit dolar, což by negativně ovlivnilo jak reálnou ekonomickou aktivitu, tak cenový vývoj. Proto bude pravděpodobně ještě chvíli vyčkávat a sledovat situaci doma i ve světě. I přesto je jedno zvýšení sazeb pro letošní rok podle nás stále ve hře, ačkoli trhy tomu příliš nevěří, což je ale dáno extrémně špatnou komunikací Fedu," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny.
Americká ekonomika v 1Q zpevnila o 1,1 %, inflace zpomalila
Americká ekonomika v prvních třech měsících letošního roku podle finálních údajů zpevnila o 1,1 % anualizovaně. Čekal se 1% růst po 1,4% růstu ve čtvrtém kvartálu minulého roku. Zpřesněná předběžná zpráva počítala s 0,8% růstem. Jádrové výdaje na osobní spotřebu se v prvním čtvrtletí zvýšily o 2 % mezikvartálně, čekal se 2,1% růst po 1,3% zvýšení v posledních třech měsících loňského roku.
Hospodářský růst v USA v prvním čtvrtletí brzdily silný dolar a slabá světová poptávka. Americký export nicméně podle opravených údajů stoupl o 0,3 % namísto dříve ohlášeného poklesu o dvě procenta.
Růst spotřebitelských cen v USA v květnu zpomalil na 0,2 % po zvýšení o 0,4 % v dubnu. Vyšší výdaje za bydlení a zdravotní péči ale podpořily jádrovou inflaci. Meziroční míra inflace se zvýšila o procento po dubnovém nárůstu o 1,1 %. Takzvaný jádrový index, který nezahrnuje ceny čerstvých potravin a energie, vzrostl o 0,2 %, což je zhruba stejný nárůst jako v předešlém měsíci. Jeho meziroční míra růstu tudíž zrychlila na 2,2 % z dubnových 2,1 %.
Zdroj: Bloomberg, WSJ, CNBC, Forbes, ČTK