MONETA Money Bank v prvním pololetí dosáhla čistého zisku 2,28 miliardy Kč, výrazně zvýšila objem nových úvěrů v retailovém segmentu
|

MONETA Money Bank v prvním pololetí dosáhla čistého zisku 2,28 miliardy Kč, výrazně zvýšila objem nových úvěrů v retailovém segmentu

Tuzemskému finančnímu ústavu MONETA Money Bank v prvním pololetí klesl čistý zisk o 3,9 % na 2,28 miliardy Kč z 2,37 miliardy Kč ve stejném období loňského roku. Monetě se výrazně zvýšil objem nových úvěrů v segmentu retailového bankovnictví, proti loňskému prvnímu pololetí jí ovšem klesly čistý úrokový příjem a příjmy z poplatků a provizí.

Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Evropské banky MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)

Celkový objem nových úvěrů se meziročně zvýšil o 4,4 % na 20,1 miliardy Kč. Objem nových úvěrů v retailovém bankovnictví se zvýšil o 31 %, z toho objem spotřebitelských úvěrů stoupl o 32 %, objem hypoték stoupl o 24 % a objem půjček na koupi vozidel se zvýšil o 34 %. Korporátní segment byl podle banky negativně ovlivněn načasováním dotací a leasingovým portfoliem, slušně se nicméně zvýšil objem nových úvěrů poskytnutých malým firmám (+36 %).

Silný růst nových úvěrů v retailovém segmentu byl důsledkem revidované konkurenceschopné cenové politiky Monety. Bilance spotřebitelských úvěrů se za prvních šest měsíců roku zvýšila o 4,5 % na 31,9 miliardy Kč.

"Rovněž se nám daří úspěšně postupovat při plnění závazku poskytovat služby více malým a středním firmám na českém trhu, což dokazuje nárůst objemu nových úvěrů pro malé firmy," uvedl generální ředitel Monety Tomáš Spurný.

MONETA Money Bank - úvěry v retailovém a korporátním segmentu (do 2Q2016)

Podíl úvěrů v selhání Monetě klesl na 6,9 % z 12,3 % v loňském prvním pololetí a 11,7 % v loňském druhém pololetí a kapitálový poměr CET1 se udržel na úrovni z konce loňského roku 17,7 %.

Čistá úroková marže Monety byla v prvním pololetí 6,2 %, za celý loňský rok dosáhla 6,7 %. Pokles čisté úrokové marže byl způsoben změnou cenové politiky a výrazným snížením úrokových sazeb úvěrů od začátku tohoto roku. Anualizované náklady na rizika se bance proti celému loňskému roku nezměnily, stagnovaly na úrovni 0,8 %.

Čistý úrokový příjem dosáhl v pololetí 4,28 miliardy Kč a výnosy z poplatků a provizí činily 1,01 miliardy Kč. V loňském prvním pololetí byl čistý úrokový příjem 4,69 miliardy Kč a výnosy z poplatků a provizí dosáhly 1,17 miliardy Kč.

MONETA Money Bank - čistý úrokový příjem a výnosy z provizí a poplatků (do 2Q2016)

Celkový objem aktiv se bance od začátku roku zvýšil o 2,8 % na 144 miliard Kč ze 140 miliard Kč a celkový objem vkladů jí stoupl od začátku roku o 5,5 % na 115 miliard Kč ze 109 miliard Kč.

Návratnost vlastního kapitálu dosáhla v letošní první polovině roku 18,3 %, před rokem to bylo ve stejném období 19,4 %. Na konci loňského druhého pololetí, za které banka vykázala čistý zisk 2,1 miliardy Kč, dosahovala návratnost vlastního kapitálu 15,6 %.

MONETA Money Bank - základní ukazatele hospodaření (1H2016)

Celkové provozní náklady bance v prvním pololetí meziročně klesly z 2,84 miliardy Kč na 2,4 miliardy Kč. Osobní náklady se snížily z 1,12 miliardy Kč na 1,05 miliardy Kč, ostatní administrativní náklady klesly z 982 milionů Kč na 956 milionů Kč, ostatní provozní náklady se snížily z 469 milionů Kč na 248 milionů Kč a hodnota depreciací a amortizací klesla z 265 milionů Kč na 141 milionů Kč.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1H2016

Za samotné druhé čtvrtletí banka vykázala zisk 1,2 miliardy Kč (meziročně -1 %). Čistý úrokový příjem se jí ve druhém kvartálu snížil o 10 % na 2,11 miliardy Kč a čistý příjem z poplatků a provizí jí klesl o 13 % na 518 milionů Kč. Výnosy z obchodování (239 milionů Kč) podpořilo vypořádání spojené s prodejem podílu ve společnosti Visa Europe (+158 milionů Kč). Provozní náklady v samotném druhém čtvrtletí klesly proti stejnému období loňského roku o 16 % na 1,21 miliardy Kč.

Ve výhledu management uvedl, že v letošním roce počítá s náklady na rizika ve výši přibližně jednoho procenta průměrné hodnoty půjček. Dividenda se má řídit dle nastavené dividendové politiky. Objem půjček má dle odhadů růst v souladu s tempem růstu českého HDP okolo 2,2 %. Management rovněž poznamenal, že letošní úspory nákladů by měly být v rozsahu 200-250 milionů Kč, a potvrdil cíl návratnosti vlastního kapitálu na úrovni 14 %.

"Moneta dokázala ve druhém čtvrtletí udržet čistý zisk, a to i navzdory vyšším nákladům na rizika (0,69 % ve 2Q2016 proti 0,25 % ve 2Q2015 - pozn. red.) a poklesu čistého úrokového příjmu i příjmu z poplatků a provizí. Hlavní měrou k tomu dopomohly příznivý vliv prodeje podílu v kartové společnosti Visa Europe a pokles provozních nákladů," napsali analytici z České spořitelny.

"Celkově jsou pro nás výsledky pozitivní. Vývoj výnosů je prozatím víceméně v souladu s našimi celoročními projekcemi, provozní a rizikové náklady se vyvíjejí lépe," doplnil Milan Lávička, analytik z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru management banky potvrdil záměr v horizontu dvou let snížit kapitálovou přiměřenost na 15,5 %. Kapitálový přebytek hodlá banka podle Spurného využít pro další růst. V případě, že by se na trhu neobjevily žádné atraktivní příležitosti, plánuje kapitál rozdělit mezi akcionáře. Banka uvedla, že nečeká dalšího zvyšování kapitálových požadavků ze strany regulátora.

MONETA Money Bank vznikla na začátku května přejmenováním z GE Money Bank. Tehdy také společnost vstoupila na pražskou burzu. Přejmenování banky souvisí se změnou akcionářské struktury, kdy ze skupiny odchází její dosud jediný vlastník GE Capital International Holdings. MONETA Money Bank nabídla v rámci vstupu na pražskou burzu k prodeji celkem 260,61 milionu kmenových akcií za 68 Kč za kus. Nabízeny byly pouze stávající akcie, žádné nové vydány nebyly.

"První polovina roku byla pro Monetu rušným obdobím následujícím po úspěšném dokončení procesu primární nabídky akcií, který představoval největší emisi v regionu střední a východní Evropy za posledních pět let," sdělil Spurný. Značku se podle něj již podařilo představit většině klientů.

Proces osamostatnění Monety od GE a rebranding probíhají podle plánu. Oddělení IT systémů by podle managementu banky mohlo být dokončeno za 12 měsíců oproti původně deklarovaným 18 měsícům. Také náklady s tímto procesem spojené by mohly být o něco nižší, než management avizoval v průběhu IPO.

Moneta je v Česku šestou největší bankou, má asi milion klientů. Ve zhruba 230 pobočkách zaměstnává více než 3 000 lidí.

Pololetní výsledky už zveřejnily i další banky. Komerční bance stoupl čistý zisk meziročně o necelé procento na 6,7 miliardy korun, České spořitelně o 12,5 % na 8,2 miliardy korun a UniCredit Bank o necelých 12 % na 3,5 miliardy korun. Menší Equa Bank se pak v prvních šesti měsících dostala do čistého zisku 52 milionů korun, loni byla za stejné období ve ztrátě 102 milionů korun.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
Co musíte ráno vědět (25. listopadu)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v USA, kam Goldman Sachs přesune svou londýnskou centrálu pro obchodování s...
Musíte vědět
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil…
včera v 22:00

Americké akciové indexy pokračovaly v úterý v růstu a Dow prolomil hladinu 30 000 bodů

Americký akciový index Dow poprvé v historii překročil psychologicky důležitou hranici 30 000 bodů. Za růstem cen...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně
včera v 21:41

Divize VW pro výrobu nákladních aut postaví novou továrnu v Číně

Výrobce nákladních automobilů Traton, který patří do německého koncernu Volkswagen, plánuje rozšiřování čínských...
Volkswagen Auta Evropské akcie
NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky
včera v 19:16

NERV chce do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky

Zástupci Národní ekonomické rady vlády chtějí do budoucna iniciovat vznik národní rozvojové banky. Měla by se věnovat...
Česká ekonomika Banky Podpora ekonomiky
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average…
včera v 18:16

Akciový trh přepisuje historii. Index Dow Jones Industrial Average pokořil hranici 30 000 bodů

Americký akciový index Dow v úterý poprvé v historii překročil hranici 30 000 bodů. Za růstem akcií stojí pokroky při...
Americké akcie Dow Jones Indexy
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět rostly, atakují devítiměsíční maxima

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu a přiblížily se k nejvyšším hodnotám za posledních devět...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků
včera v 17:52

Slovensko zruší bankovní daň, zvýší zdanění tabákových výrobků

Slovensko od příštího roku zruší zvláštní bankovní daň, jejíž výběr dříve v tomto roce pozastavilo. Rozhodl o tom v...
Slovensko Daně
Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži
včera v 17:18

Goldman Sachs zřídí centrálu pro akciové obchody v Paříži

Americká banka Goldman Sachs zřídí centrálu pro obchodování s akciemi v Paříži. Chce se tak vyhnout možným problémům,...
Goldman Sachs Francie Americké banky
Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu
včera v 17:12

Výrobce telefonů Xiaomi zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí díky prudkému růstu prodeje meziročně zvýšil čistý zisk o...
Čína Výsledková sezóna Mobilní telefony
Pražská burza v úterý stagnovala
Pražská burza v úterý stagnovala
včera v 16:50

Pražská burza v úterý stagnovala

Pražská burza v úterý stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur
včera v 16:16

DPA: Německo se chystá v prosinci poskytnout firmám 17 miliard eur

Německá spolková vláda plánuje v prosinci v případě předpokládaného prodloužení koronavirových restrikcí poskytnout...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla
včera v 16:00

Spotřebitelská důvěra v USA v listopadu klesla

Důvěra amerických spotřebitelů v listopadu klesla výrazněji, než se čekalo. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v září dosáhl 6,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v září podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu
včera v 14:26

Boeing 737 MAX se v EU přiblížil k získání povolení k provozu

Evropský regulátor učinil další krok, který přibližuje letadla Boeing 737 MAX k návratu do vzduchu. Evropská agentura...
Doprava Boeing
EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá
včera v 14:11

EU prodává další speciální dluhopisy, vysoký zájem trvá

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur. Vysoký...
Evropská unie Státní dluhopisy Společné evropské dluhopisy