Evropské akcie ve středu ztrácely kvůli slabým makrodatům

Evropské akcie se ve středu po rozporuplné zprávě z amerického trhu práce obchodovaly smíšeně. Commerzbank díky spekulacím o možné fúzi s Deutsche Bank vystřelila vzhůru o 4 %.
Britský FTSE 100 odepsal 0,58 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,43 % a německý DAX oslabil o 0,61 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztratil 0,35 %.
Investoři ve středu sledovali evropská makrodata i údaje z USA. Míra nezaměstnanosti v eurozóně i EU proti očekávání stagnovala, ačkoli trh predikoval pokles, a stejně tak inflace zůstala na předchozí hladině, přestože trh doufal v mírné zrychlení tempa růstu cen.
Americká zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru sice očekávání předčila, ale ke vzniku 177 tisíc nových pracovních míst přispěl především sektor služeb, naproti tomu výrobní sektory zaměstnance propouštěly, což investoři přijali rozpačitě.
Akcie Commerzbank i Deutsche Bank ve středu posilovaly díky spekulacím o možné fúzi společností. Ani jedna z bank se ke zprávám nechtěla vyjádřit, jejich akcie přesto reagovaly růstem.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červenci podle dat Eurostatu stagnovala na 10,1 %, tedy na nejnižší hladině od července 2011. Trh vyhlížel mírný pokles na 10 %. V červenci 2015 dosahovala míra nezaměstnanosti v regionu 10,8 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti rovněž stagnovala na červnové hladině, zůstala tedy na 8,6 %, což je nejnižší zaznamenaný výsledek od března 2009. V červenci 2015 dosahovala míra nezaměstnanosti 9,4 %.
- Podle informací serveru CNBC zvažuje německá Deutsche Bank fúzi s Commerzbank. Obě banky se ke spekulacím odmítly vyjádřit, ale ředitel Deutsche Bank John Cryan na středeční konferenci ve Frankfurtu prohlásil, že Německo má "příliš mnoho bank a příliš nízké marže" a že prioritou pro evropské banky nyní musí být snižování nákladů. "Potřebujeme více fúzí, a to jak na národní úrovni, tak přes hranice," prohlásil Cryan.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v srpnu zůstala beze změny na 6,1 %, tedy nejníže od sjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezónně očištěných údajů, které ve středu zveřejnil spolkový úřad práce.
- Podle předběžných dat Eurostatu spotřebitelské ceny v eurozóně v srpnu meziročně vzrostly o 0,2 %, tedy stejným tempem jako v červnu, ačkoli se očekávalo mírné zrychlení na 0,3 %. Jádrová inflace si také udržela červnové tempo, a to 0,8 %, ačkoli se čekalo zrychlení na 0,9 %.
- Rakouský vicekancléř a ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner ve středu vyzval k zastavení rozhovorů o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Postavil se tak na stranu Francie, která hodlá v září o přerušení jednání požádat Evropskou komisi. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodních vztazích mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.
Zdroj: CNBC