US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,59 %
Erste-0,54 %

Americké akcie ve čtvrtek po zveřejnění maloobchodních tržeb převážně zlevnily

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek v reakci na zprávu o vývoji amerických maloobchodních tržeb za prosinec oslabily. Díky naději na pokrok v jednáních o obchodní dohodě mezi USA a Čínou se jim však podařilo ztráty zmírnit a Nasdaq uzavřel se ziskem.

Redakce IW
Redakce IW
14. 2. 2019 | 22:30
Americké akcie

Index Dow klesl o 0,41 % na 25 439,39 bodu, širší index S&P 500 odepsal 0,27 % na 2 745,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,09 % na 7 426,95 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,64 % na 16,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o pět bazických bodů na 2,65 %.

Hlavní sektory zakončily obchodování smíšeně. Nejvíce ztratila odvětví financí (-1,22 %) a necyklického spotřebního zboží (-1,12 %). V plusu naopak uzavřely například reality, energetika či komunikační služby.

V minusu se ve čtvrtek pohybovala také většina digitálních měn. Bitcoin podle serveru coinmarketcap.com kolem 22.00 SEČ oslaboval o 0,25 % na 3 616,9 USD, ethereum odevzdávalo 0,4 % na 121,6 USD a ripple posiloval o 0,45 % na 0,304 USD.

Negativní vliv na indexy měly hlavně finanční společnosti, které jsou citlivé na vývoj úrokových sazeb, protože výnosy amerických státních dluhopisů kvůli slabším makrodatům klesly. Ztráta za uplynulé čtvrtletí poslala dolů akcie pojišťovny AIG (-9,03 %), která tak zažila nejhorší den za čtyři roky. Oslabil i nápojový gigant Coca-Cola (-8,38 %) kvůli slabšímu výhledu na letošní rok.

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že maloobchodní tržby se v prosinci snížily o 1,2 procenta, což byl nejvyšší propad od září 2009. Listopadový růst pak byl zpřesněn směrem dolů. Prudký pokles za prosinec podle analytiků naznačuje zpomalení tempa růstu spotřebitelských výdajů ve čtvrtém čtvrtletí. Výdaje spotřebitelů mají na výkonu americké ekonomiky asi dvoutřetinový podíl.

Také další čtvrteční statistické údaje naznačily zpomalení ekonomické aktivity v USA. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v uplynulém týdnu překvapivě vzrostl a výrobní ceny nečekaně klesly.

Dolar oslaboval, ropa se vymanila z úvodního poklesu

Americký dolar ve čtvrtek oslaboval. Ke ztrátám přispěla již zmiňovaná zpráva o nečekaně výrazném poklesu maloobchodních tržeb ve Spojených státech, která naznačila, že výkon americké ekonomiky ke konci loňského roku výrazně zpomalil.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22.00 odepisoval 0,1 procenta na 97,03 bodu.

Euro k dolaru přidávalo 0,33 procenta na 1,1292 USD, dolar k japonskému jenu pak ztrácel 0,43 procenta na 110,51 JPY. Euro vůči jenu odepisovalo 0,1 procenta na 124,79 JPY.

"S dolarem to vypadalo dobře, dokud nepřišly mnohem slabší údaje o maloobchodních tržbách, než se čekalo," uvedl analytik Daniel Katzive ze společnosti BNP Paribas. Zpráva podle něj ukázala, že ekonomika je slabší, než si lidé mysleli, a to stáhlo dolar dolů.

Euro se ve čtvrtek v reakci na údaje o vývoji německé ekonomiky a ekonomiky eurozóny propadlo až na nejnižší hodnotu za tři měsíce. Ztráty však smazalo, mimo jiné i díky naději na pokrok v obchodním jednání mezi USA a Čínou.

Někteří analytici se však obávají, že americký prezident Donald Trump by nyní mohl přesunout pozornost na dovoz z Evropy a případně zavést dovozní cla na evropská auta. Spojené státy jsou hlavní vývozní destinací pro auta z EU, daleko před Čínou. Dopady by pocítilo především Německo.

Ceny ropy ve čtvrtek po počátečním růstu klesaly, večer se však vrátily do plusu. Trh ovládal optimismus, že se brzy podaří urovnat obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou. Zkalily jej ale nepříznivé hospodářské statistiky z Německa a Spojených států.

Severomořská ropa Brent kolem 22.00 zdražovala o 1,7 procenta na 64,7 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu posilovala o 1,2 procenta na 54,56 dolaru za barel.

Od začátku letošního roku ropa zdražila zhruba o 20 procent. Nahoru ji táhnou vyhlídky na nižší dodávky ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších významných exportérů, jako je Rusko. Podle nejnovější zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) ale růst nabídky suroviny i tak letos převýší růst poptávky na trhu.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americký prezident Donald Trump vyhlásí stav nouze, aby zajistil financování zdi na hranicích s Mexikem. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters oznámil Bílý dům. Zároveň uvedl, že prezident podepíše nadstranický návrh zákona, jehož cílem je předejít opětovné platební neschopnosti části federálních úřadů. Kompromisní návrh ale neobsahuje Trumpem požadované peníze na zeď, což chce prezident vyřešit právě stavem nouze, který mu umožní čerpat peníze z krizových fondů.

  • Írán je největší hrozba Blízkého východu a některé evropské státy v otázce Íránu nespolupracují dostatečně. Na varšavské konferenci o Blízkém východě to ve čtvrtek řekl americký viceprezident Mike Pence. Požádal také evropské partnery Spojených států, aby odstoupili od dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. 
  • Rakouský antimonopolní úřad ve čtvrtek zahájil vyšetřování amerického internetového obchodu Amazon kvůli podezření, že firma porušuje rakouské i evropské zákony na ochranu hospodářské soutěže. Informovaly o tom agentury APA a Reuters.
  • Index cen amerických výrobců se v lednu meziročně zvýšil o dvě procenta; čekal se 2,1 % růst po 2,5 % zvýšení v prosinci. Meziměsíčně index cen výrobců poklesl o 0,1 procenta (odhad: +0,1 %, prosinec: -0,1 %).
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 9. února 239 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 235 tisících žádostí z předcházejícího týdne (revidováno z původního odhadu 234 tisíc) očekával trh pouze 225 tisíc žádostí.
  • Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 8. února zmenšil o 78 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 237 miliard kubických stop, očekával trh, že ubyde dalších 85 miliard krychlových stop. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA).

Výsledková sezóna

  • Americký nápojový gigant Coca-Cola vykázal v závěrečném čtvrtletí loňského roku čistý zisk 870 milionů dolarů. Ve stejném období předchozího roku byla firma kvůli daňové reformě ve ztrátě 2,75 miliardy dolarů. Její akcie v reakci na čtvrteční oznámení přesto oslabily, solidní výkon ve čtvrtém čtvrtletí totiž zastínil výhled na letošní rok.
  • Výsledky Avon ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,07 USD (odhad: 0,07 USD), tržby 1,40 miliardy USD (loni: 1,57 miliardy USD, odhad: 1,43 miliardy USD).
  • Výsledky Nvidia ve 4Q: Zisk na akcii 0,8 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 2,21 miliardy USD (odhad: 2,2 miliardy USD). Akcie v after-marketu +8,21 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně