Americké akciové indexy uzavřely ve středu smíšeně, akcie IBM stáhly Dow do mínusu

Akcie ve Spojených státech se ve středu vydaly oběma směry a uzavřely bez větších změn. Díky růstu cen ropy se dařilo energetickým titulům, které částečně vykompenzovaly slabost průmyslového sektoru, technologií a finančnictví. Zpevňoval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,16 % na 24 748,07 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,08 % na 2 708,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,19 % na 7 295,24 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,30 % na 15,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než čtyři bazické body na 2,8 %. Nejpopulárnější kryptoměny, tedy bitcoin a ethereum, shodně posílily o více než 3 %.
Propad zaznamenala technologická společnost IBM (-7,54 %, nejhlubší denní pokles od října 2014), jejíž zveřejněné ziskové marže zklamaly očekávání analytiků. Energetický sektor přidával 2,3 %, když jej podpořil růst cen ropy, které se během středy vyšplhaly na nejvyšší úrovně od roku 2014.
Celkově burzy aktuálně podporuje výsledková sezóna. V USA zatím překonává odhady na úrovni zisků i tržeb okolo 80 % firem. "Zatím firmy předkládají opravdu silná čísla. Kdo chce k akciím zaujmout medvědí postoj, neměl by sledovat výsledkovou sezónu," uvedl Nick Raich, ředitel společnosti The Earnings Scout.
Žádné velké překvapení nepřinesla takzvaná Béžová kniha, v níž americká centrální banka pravidelně hodnotí stav ekonomiky. Ve všech oblastech USA pokračuje mírný hospodářský růst, bankéři vyjadřují rostoucí obavy ze zaváděných cel a jejich dopadů na hospodářství.
Kolem 22.00 SELČ přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, asi 0,13 % na 89,34 bodu. Dolar těžil mimo jiné z poklesu obav z obchodní války a s tím spojené ochoty investorů více riskovat. Poptávku po americké měně ale zvýšily i obecně solidní výsledky hospodaření klíčových amerických firem, které přiměly investory k nákupu jejich akcií.
Euro k dolaru přidávalo ve stejný čas 0,08 % na 1,2380 USD, libra na něj naopak ztrácela zhruba 0,6 % na 1,4206 USD. Libra se propadla na čtyřdenní minimum v reakci na nečekaný březnový pokles spotřebitelských cen ve Spojeném království na nejnižší hodnotu za 12 měsíců. Míra inflace se snížila na 2,5 % z únorových 2,7 %.
Podle části analytiků se dolar dostane opět pod zvýšený prodejní tlak, a to kvůli nárůstu amerického obchodního a rozpočtového deficitu v nadcházejících čtvrtletích. "Jakmile se dostaneme ze současného rizikového období, stále budeme v režimu oslabování dolaru," řekl agentuře Reuters analytik Ilya Gofshteyn z newyorské banky Standard Chartered.
Ceny ropy tlačí vzhůru údaje o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že se zásoby ropy v USA minulý týden snížily o 1,1 milionu barelů. Ke zdražování přispěly rovněž informace od zdrojů agentury Reuters, podle kterých by Saúdská Arábie byla ráda, kdyby ceny vystoupaly k 80 USD, či dokonce 100 USD za barel.
Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta se předloni s několika dalšími předními těžařskými zeměmi dohodla na omezení dodávek ropy na trh s cílem podpořit ceny.
V pátek se setká ministerský výbor OPEC, který dohodu monitoruje. "Navzdory ceně ropy přesahující 70 USD za barel a skutečnosti, že nadměrná nabídka byla eliminována, nebude na programu jednání postupné ukončování těžebních omezení," uvedl analytik Carsten Fritsch z Commerzbank.
Ceny ropy tlačí vzhůru také obavy z narušení těžby v důsledku napětí na Blízkém východě. K růstu cen přispívá i možné obnovení amerických sankcí vůči Íránu a klesající těžba ropy v krizí zmítané Venezuele.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa sdělila ruskému velvyslanectví ve Spojených státech, že se Washington v dohledné době nechystá uvalit na Rusko žádné další sankce. Ve středu o tom s odvoláním na zdroje z ruského ministerstva zahraničí informovala agentura TASS. V neděli přitom americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová oznámila, že USA vůči Rusku kvůli jeho pokračující podpoře režimu syrského prezidenta Bašára Asada zavedou nové sankce.
- Ruský úřad pro dozor nad internetem a komunikacemi Roskomnadzor varoval, že oblíbená sociální síť Facebook (ve středu -1,36 %) může být v zemi zablokována, pokud nesplní ruské požadavky. V rozhovoru pro deník Izvestija to prohlásil šéf Roskomnadzoru Alexandr Žarov. Klíčovou ruskou podmínkou je povinnost data o ruských uživatelích ukládat v Rusku, nikoli v zahraničí.
- Facebook se začal dotazovat svých uživatelů, zda může v jejich fotografiích a videích používat technologii pro rozpoznávání obličeje, zda chtějí nadále sdílet informace ze svých profilů, anebo si přejí, aby se jim zobrazovaly reklamy cílené na jejich zájmy. Společnost tak reaguje na nová pravidla ochrany osobních údajů (GDPR) v Evropské unii, která vstoupí v platnost 25. května. Úplné vyřazení cíleného marketingu však prý nebude možné.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 13. dubna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 4,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 1,071 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 1,429 milionu barelů po růstu o 3,306 milionu barelů v předchozím týdnu.
- Amazon má globálně přes 100 milionů zákazníků registrovaných ve službě Prime. Ve svém výročním dopisu akcionářům to uvedl šéf firmy a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos.
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií McDonald's (ve středu -0,46 %) na 165 ze 172 USD.
Výsledková sezóna
- Americké bance Morgan Stanley (ve středu +0,04 %) stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 40 % na 2,58 miliardy USD. Hospodaření podpořila nižší sazba daně z příjmů a vysoký růst příjmů z obchodování, oznámila ve středu šestá největší banka v USA.
- Výsledky Abbott Laboratories (ve středu -0,47 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,58 USD), tržby 7,4 miliardy USD (odhad: 7,29 miliardy USD).
- Výsledky American Express (ve středečním after-marketu +3,7 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,86 USD (odhad: 1,71 USD, před rokem: 1,35 USD), tržby 9,72 miliardy USD (odhad: 9,08 miliardy USD, před rokem: 8,71 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa (ve středečním after-marketu +4 %) v 1Q: Zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 3,09 miliardy USD (odhad: 3,08 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK