Americké akciové indexy zahájily týden prudkým propadem, ztráty vedly technologické společnosti

Akcie ve Spojených státech v pondělí výrazně oslabily v čele s akciemi Applu a internetových firem. Investoři jsou také nadále obezřetní kvůli pokračujícímu obchodnímu napětí mezi USA a Čínou. Objem obchodování byl však kvůli zkrácenému obchodování v tomto týdnu nízký.
Index Dow klesl o 1,56 % na 25 017,44 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,66 % na 2 690,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,03 % na 7 028,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o 10,80 % na 20,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se prakticky nezměnil a je na 3,06 %. Bitcoin odepsal 12 % a obchoduje se pod 5 000 USD.
Akcie Applu (-3,96 %) oslabily v reakci na zprávu listu The Wall Street Journal, že firma snížila v posledních týdnech objednávky na výrobu všech svých tří nových modelů iPhonů, které představila v září. Od říjnového rekordu již akcie Applu klesly o zhruba 20 % (intradenně v pondělí ztratily od vrcholu přes 20 %, ale medvědímu trendu se na základě závěrečné ceny zatím vyhnuly) kvůli slabému výhledu prodeje v posledním čtvrtletí roku a slabému výhledu několika dodavatelů firmy.
Ztrácely i další velké technologické a internetové firmy, jako Facebook (-5,72 %), Amazon (-5,09 %), Netflix (-5,45 %) a Alphabet (-3,82 %). Skupina FAANG se tak již jako celek ocitla v medvědím trendu.
Zemím Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) se na víkendovém summitu poprvé nepodařilo shodnout na závěrečném komuniké. V popředí summitu byly hlavně obchodní spory mezi USA a Čínou. Viceprezident USA Mike Pence v sobotu uvedl, že USA neustoupí od obchodního sporu s Čínou, pokud Peking nesplní požadavky Washingtonu. To zakalilo páteční optimismus vyvolaný komentáři prezidenta Donalda Trumpa.
Tlak na akcie zvýšil také pondělní komentář prezidenta newyorského Fedu Johna Williamse. Ten uvedl, že americká centrální banka bude příští měsíc nadále prosazovat svůj plán pozvolného zvyšování úrokových sazeb. Někteří investoři pochybovali, zda Fed bude schopný pokračovat ve zvyšování úroků.
Nicméně další dva představitelé Fedu také v pátek naznačili, že centrální banka by mohla být již blízko konce zpřísňování měnové politiky, což stáhlo níže hodnotu amerického dolaru. Fed letos zvýšil sazby již třikrát a další růst úroků se čeká v prosinci.
Dolar na úvod týdne oslabil, ropa zlevnila
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,2 % na 96,22 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,3 % na 1,1451 USD a k jenu o 0,2 % na 112,55 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,1 % na 128,88 JPY.
Slabost dolaru souvisí jak s některými zhoršujícími se ukazateli ze samotné americké ekonomiky, tak s výroky některých členů americké centrální banky. Prezident Fedu v Dallasu Robert Kaplan například varoval před zpomalením hospodářského růstu v Evropě a Číně.
Hodnota dolaru se v porovnání s dubnovým minimem zvýšila o 10 %. Zásluhu na tom měly růst úrokových sazeb a příznivá data z americké ekonomiky. Nyní ale měna USA zisky ztrácí, protože se prosazuje názor, že americká ekonomika je již za zenitem.
Analytici z Goldman Sachs odhadují, že americká měna by v roce 2019 mohla odepsat až 6 % vůči většině měn rozvinutých ekonomik.
Ceny ropy v pondělí odpoledne přišly o předchozí zisky a klesaly. Na trhu převládly obavy z očekávaného růstu nabídky a investoři přehodnocovali názor na případné snížení těžby suroviny v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC).
OPEC v čele se Saúdskou Arábií tlačí na své členy i na spojence, aby snížili těžbu až o 1,4 milionu barelů denně. "Trh má zřejmě snížení produkce za jisté. Jestli je to správně, uvidíme po příštím zasedání OPEC 6. prosince. Očekávat cenovou stabilitu do té doby spíše nelze," řekl Tamas Varga z analytické firmy PVM Oil Associates.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pondělí prohlásil, že jeho země, která není členem OPEC, hodlá s kartelem podepsat dohodu o partnerství. Podrobnosti budou projednány na prosincové schůzce.
Cena ropy Brent je nyní téměř 25 % pod vrcholem 86,74 USD za barel z letošního října, a je tedy zjevné, že na trhu se projevuje zpomalení růstu poptávky, jakož i vysoká těžba v USA, Rusku a Saúdské Arábii.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple (v pondělí -3,96 %) snížila výrobní objednávky na tři nové modely přístrojů iPhone, které teprve před nedávnem uvedla na trh. Poptávka po nich je totiž slabší, než se očekávalo, a rozhodnutí firmy nabídnout více modelů jí ztěžuje odhad, kolik bude od dodavatelů potřebovat součástek, píše list WSJ.
- Čínské úřady schválily mediální firmě Walt Disney (v pondělí -0,66 %) bezpodmínečné převzetí filmových a televizních aktivit konkurenční 21st Century Fox (+1,56 %). S odkazem na server televize CNBC o tom informovala agentura Reuters. Dohoda za 71,3 miliardy dolarů již začátkem měsíce získala podmínečný souhlas od Evropské komise.
- Index cen domů NAHB v listopadu klesl na 60 bodů (odhad: 67 bodů, říjen: 68 bodů).
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Marriott Vacations (v pondělí -0,03 %) ze 147 na 125,50 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Agilent Technologies (v pondělním after-marketu +5 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,61 USD, tržby 1,294 miliardy USD.
- Výsledky L Brands (v pondělním after-marketu -4,4 %) v 3Q: Firma snížila roční dividendu o 50 % 1,2 USD. Zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 2,77 miliardy USD (odhad: 2,77 miliardy USD).
- Výsledky Urban Outfitter (v pondělním after-marketu +3,5 %) v 3Q: Zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 974 milionů USD (odhad: 968 milionů USD).
Zdroj: ČTK, CNBC