Americké akcie zahájily rok růstem na nová maxima, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech zahájily rok růstem na nová rekordní maxima. Náladu na burze v poslední době zlepšily naděje na zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou a lepší výhled globální ekonomiky. Investoři ve čtvrtek také přivítali nová opatření Číny na podporu ekonomického růstu.
Index Dow stoupl o 1,16 % na nové zavírací maximum 28 868,80 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,84 % na nové zavírací maximum 3 257,85 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,33 % na nové zavírací maximum 9 092,19 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,51 % na 12,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,88 %.
Absolutní rekord posunul Dow na 28 872,80 bodu, S&P 500 na 3 258,14 bodu a Nasdaq Composite na 9 093,43 bodu.
Nejlépe si vedly technologické a průmyslové společnosti, které mají vysoké napojení na čínskou ekonomiku. Naopak realitní společnosti a poskytovatelé energetických služeb klesly. Rostly i provozovatelé kasin v reakci na zprávu, že příjmy z her na Macau v prosinci klesly méně, než se čekalo.
Čínská centrální banka ve středu oznámila, že sníží částku, kterou musí komerční banky povinně držet jako rezervy. Bylo to již osmé snížení požadovaných rezerv od počátku roku 2018. Tento krok pomohl k růstu akcií po celém světě.
Náladu zlepšila také statistika z USA. Zpráva ministerstva práce ukázala, že počet Američanů žádajících o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl.
Dolar na úvod roku posílil k euru i koši měn
Americký dolar zahájil první obchodní den nového roku růstem ke koši šesti předních světových měn. Ukončil tak sérii poklesů z konce roku, která trvala čtyři seance a v rámci níž se propadl až nejníže za šest měsíců. Euro a libru navíc oslabily špatné statistické údaje z Německa a Británie.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, stoupl o 0,5 % na 96,82 bodu. Euro k dolaru oslabilo o 0,4 % na 1,1169 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
Šéfové amerických podniků se začínají obávat recese. Strach z propadu ekonomiky se dostal na první příčku mezi obavami, jež ředitelé nejčastěji zmiňují při hodnocení vyhlídek na letošní rok. Ukázal to průzkum společnosti Conference Board, o kterém ve čtvrtek napsal list The Wall Street Journal. Před rokem byly obavy z recese až na třetím místě, pokud jde o šéfy amerických firem, ale celkově už na prvním, pokud jde o ředitele firem ve světě.
- Americká společnost Tesla v úterý dodá elektromobily Model 3 vyrobené v nové továrně v Šanghaji prvním zákazníkům z řad veřejnosti. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělil zástupce firmy. Tesla už začátkem tohoto týdne předala 15 automobilů zájemcům, kteří jsou jejími zaměstnanci.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v prosinci podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 52,4 bodu z listopadových 52,6 bodu. Analytici počítali s poklesem na 52,5 bodu.
- Američtí zaměstnavatelé oznámili během prosince úmysl propustit 32 843 lidí. V listopadu to bylo 44 569 lidí. Vyplývá to ze zprávy Challenger Jobs-Cut Report.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. prosince 222 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 224 tisících žádostí z předcházejícího týdne trh očekával 225 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 21. prosince zvýšil na 1,728 milionu z 1,719 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,717 milionu žádostí).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK