Americké akcie v úterý oslabily nejvíce za uplynulý měsíc, demokraté vracejí do hry impeachment

Americké akcie oslabily a indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejhlubší ztráty za poslední měsíc. Náladu na trzích ovlivnila chystaná ústavní žaloba na amerického prezidenta Donalda Trumpa, zpráva o klesající důvěře amerických spotřebitelů a obavy plynoucí z americko-čínské obchodní války.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,53 % na 26 807,77 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,84 % na 2 966,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 1,46 % na 7 993,63 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 14,35 % na 17,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o osm bazických bodů na 1,65 %. Ceny ropy klesly o více než 3 %, zlato naopak o půl procenta zdražilo. Výrazný výprodej postihl trh s kryptoměnami (bitcoin -12 %, ethereum -19 %).
Šéfka americké Sněmovny reprezentantů podle listu The Washington Post oznámí, že její parlamentní komora zahájí přípravu ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Americká média minulý týden přinesla zprávu, že Trump opakovaně naléhal na ukrajinského prezidenta, aby Kyjev vyšetřoval syna Joea Bidena, jednoho z favoritů demokratů na prezidentskou nominaci pro souboj v nadcházejících prezidentských volbách. Jeho syn Hunter na Ukrajině pracoval pro energetickou firmu.
Trh nejprve pozitivně reagoval na nadějné zprávy ohledně pokračování jednání o obchodní dohodě USA a Číny, po vystoupení amerického prezidenta na půdě OSN ovšem trh opět začal oslabovat.
Akcie společnosti Netflix (-4,26 %) klesly kvůli negativním prognózám analytiků až na desetiměsíční minimum. Ztrácely také akcie největšího světového výrobce sportovního oblečení Nike (-0,58 %), který po uzavření trhu zveřejnil hospodářské výsledky, jež naopak akciím pomohly o zhruba 5 % výše.
Společnost Conference Board uvedla, že důvěra amerických spotřebitelů v září klesla nejvíce za devět měsíců a mnohem více, než se čekalo. To přináší obavy o další vývoj výdajů spotřebitelů.
Americký dolar oslabil ke koši šesti předních světových měn. Reagoval tak právě na zprávu o poklesu důvěry amerických spotřebitelů, která vyvolala obavy o sílu ekonomiky Spojených států. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,3 % na 98,33 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,2 % na 1,1018 USD a k jenu o 0,4 % na 107,05 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,2 % na 117,96 JPY.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká internetová společnost Facebook (v úterý -3,01 %) koupila firmu CTRL-labs, která se zabývá vývojem technologií umožňujících ovládat elektronické přístroje pomocí myšlenek. Oznámil to viceprezident společnosti Facebook Andrew Bosworth, o finančních podmínkách převzetí ale nic bližšího neuvedl. Podle zdrojů televize CNBC činila hodnota transakce 500 milionů až jednu miliardu dolarů.
- O tom, kdy se budou moci letadla Boeing 737 MAX (akcie Boeingu v úterý +1,23 %) vrátit do provozu, budou rozhodovat jednotliví národní regulátoři, a to nezávisle na závěrech amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). V pondělí to na setkání regulátorů leteckého provozu v Kanadě řekl šéf FAA Stephen Dickson. Stroje Boeing 737 MAX po celém světě nelétají od března kvůli vyšetřování, které se rozběhlo po dvou leteckých katastrofách s 346 oběťmi na životech.
- Tribunál Evropské unie v úterý v Lucemburku zrušil nařízení Evropské komise, podle kterého měla americká společnost Starbucks (v úterý -1,10 %) doplatit 30 milionů eur na daních v Nizozemsku. Pro komisi je to další neúspěch ve snaze zamezit poskytování nepovolené státní pomoci v podobě daňových úlev velkým firmám. Naproti tomu italsko-americká automobilka Fiat s podobným odvoláním neuspěla a soud potvrdil rozhodnutí komise, která firmě nařídila doplatit podobnou sumu v Lucembursku.
- Internetová firma Google (Alphabet v úterý -1,29 %) nemusí odstraňovat údaje o lidech, kteří o to požádají, ze všech mutací svého vyhledávače po celém světe. Rozhodl o tom v úterý v Lucemburku Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož "právo býti zapomenut" mají lidé pouze v rámci domén v členských státech EU. Podle společnosti je verdikt pozitivním krokem k vyváženosti práva na informace a ochrany soukromí.
- Známý americký výrobce motocyklů Harley-Davidson (v úterý -3,93 %) plánuje investovat v příštích čtyřech letech do oživení svého podnikání až 1,6 miliardy USD. Oznámení společnosti ale vyvolalo obavy o její další zisk.
- Podnikatelský optimismus ve Spojených státech v letošním třetím čtvrtletí klesl na tříleté minimum. Vyplývá to z průzkumu CFO Global Business Outlook Dukeovy univerzity. Většina oslovených finančních ředitelů navíc čeká příchod recese do Spojených států ještě před prezidentskými volbami naplánovanými na listopad 2020.
- Londýn se rozhodl prodloužit provozní licenci americké alternativní taxislužby Uber (v úterý -5,15 %) o pouhé dva měsíce. Oznámil to v úterý úřad zodpovědný za londýnský dopravní systém (TfL). Dodal, že po společnosti požaduje dodatečné informace potřebné k posouzení jejích aktivit. Uber tak zůstává v nejistotě ohledně dalšího působení v Londýně, který je jeho nejdůležitějším trhem v Evropě.
- Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2 %. Analytici očekávali zvýšení o 2,2 % po stejném růstu v červnu (revidováno z +2,1 %).
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prvním poprázdninovém měsíci klesla. Index důvěry sestavovaný organizací Conference Board se v září snížil na 125,1 bodu ze 134,2 bodu v srpnu. Čekal se pokles na 132 bodů.
- Index cen domů FHFA v červenci stoupl o 0,4 % (odhad: +0,3 %, červen: +0,2 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září spadl na -9 bodů (odhad: -11 bodů, srpen: +1 bod).
- Pivotal Research snížila cílovou cenu akcií Netflix (v úterý -4,26 %) z 515 na 350 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky AutoZone (v úterý -4,41 %) v 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 20,95 USD (odhad: 21,77 USD), tržby 3,99 miliardy USD (odhad: 3,93 miliardy USD).
- Výsledky CarMax (v úterý -0,18 %) v 2QFY2020: Čistý zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,33 USD), čisté tržby 5,2 miliardy USD (odhad: 5,05 miliardy USD).
- Výsledky IHS Markit (v úterý -1,46 %) v 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 1,11 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD).
- Výsledky BlackBerry (v úterý -22,64 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,00 USD (odhad: -0,01 USD), tržby 244 milionů USD (odhad: 268 milionů USD).
- Výsledky Nike (v úterním after-marketu +5 %) v 1QFY2020: Zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 10,66 miliardy USD (odhad: 10,44 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC