Americké akcie ve čtvrtek převážně klesly, pokračoval výprodej technologických titulů
|

Americké akcie ve čtvrtek převážně klesly, pokračoval výprodej technologických titulů

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování převážně poklesem. Již druhým dnem za sebou se na tom podepsaly převážně ztráty internetových firem, které doplatily na obavy o jejich zvýšenou regulaci. Směrem dolů zamířily i akcie výrobců čipů NAND, jež do mínusu poslala zpráva o snížení cen paměťových čipů ve třetím čtvrtletí.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Index Dow zpevnil o 0,08 % na 25 995,87 bodu, a šel tak proti trendu. Širší index S&P 500 klesl o 0,37 % na 2 878,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,91 % na 7 922,73 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,32 % na 14,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,88 %.

Jednotlivé sektory se ve čtvrtek na směru neshodly. Největší propad zaznamenalo energetické odvětví, nedařilo se ale ani technologiím a sektoru komunikačních služeb. Zhruba o půl procenta naopak stouply utility.

Středeční ztrátu ve čtvrtek prohloubily nejpopulárnější kryptoměny a dostaly se na nejnižší úroveň za devět měsíců. Důvodem je středeční rozhodnutí americké banky Goldman Sachs pozastavit střednědobé plány na zřízení samostatného oddělení pro obchodování s virtuálními měnami. Bitcoin krátce po 22.00 SELČ ztrácel podle serveru coinmarketcap.com 6,8 % na 6 480 USD a ethereum odepisovalo 8,1 % na 226 USD.

Američtí zákonodárci po slyšení zástupců internetových firem naznačili, že bude možná nutné schválit novou legislativu tak, aby se dalo zabraňovat snahám o zasahování do diskusí na sociálních sítích a ovlivňování voleb ve Spojených státech ze zahraničí.

Akcie Facebooku uzavřely čtvrteční obchodování se ztrátou 2,78 %, Twitter odepsal 5,87 % a majitel Snapchatu, společnost Snap, přišel o 3,36 %. Akcie amerického výrobce paměťových čipů Micron Technology pak klesly dokonce o 9,87 %.

Dolar ve čtvrtek mírně oslaboval, ropa kvůli růstu zásob benzínu v USA zlevňovala

Americký dolar během čtvrtečního obchodování mírně oslaboval, britská libra naopak díky naději na dohodu o brexitu posilovala. A to přesto, že Německo středeční zprávu agentury Bloomberg o pokroku ve vyjednávání s Británií o uspořádání vzájemných vztahů po jejím odchodu z Evropské unie nepotvrdilo.

Kolem 22.00 SELČ ztrácela jednotná evropská měna na dolar zhruba 0,06 procenta na 1,1624 USD. Britská libra si k dolaru připisovala 0,15 procenta na 1,293 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval 0,13 procenta na 95,06 bodu.

Výraznějšímu oslabení dolaru brání obavy, že by americký prezident Donald Trump mohl uvalit cla na další čínské výrobky. Ve čtvrtek skončilo období, kdy jeho návrh procházel ve Spojených státech připomínkovým řízením. Nejistota v mezinárodním obchodu americkou měnu, považovanou za bezpečnou investici, vždy posiluje.

Ceny ropy se ve čtvrtek výrazně snižovaly po zprávě o překvapivém růstu zásob benzinu ve Spojených státech. Na trhu navíc přetrvávají obavy ohledně budoucího vývoje globální poptávky po ropě.

Severomořská ropa Brent vykazovala kolem 22.00 SELČ pokles o 0,78 procenta na 76,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 1,14 procenta na 67,94 dolaru za barel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby benzinu ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 1,8 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 810 000 barelů. Zásoby ropy v USA se nicméně podle EIA snížily o 4,3 milionu barelů.

Vyhlídky pro globální poptávku po ropě nyní zastiňují obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, za kterými stojí mimo jiné obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americká internetová společnost Facebook vloží přes jednu miliardu dolarů do výstavby datového centra v Singapuru. Oznámila to ve čtvrtek firma. Její první zařízení svého druhu na asijském kontinentu má být otevřeno v roce 2022.
  • Americká automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe dva miliony vozů F-150 kvůli problému s bezpečnostními pásy, který může vést k požáru. Oznámila to ve čtvrtek firma, která obdržela ze Spojených států a Kanady 23 zpráv o požáru či kouři v souvislosti s předpínači bezpečnostních pásů. Zatím však podle ní nebyly hlášeny žádné nehody ani zranění.
  • Americký řetězec kaváren Starbucks v pátek otevře svou první pobočku v Itálii. Expanzi do země, odkud pochází espresso a která má velkou kulturu pití kávy, dlouho odkládal. Reprezentativní pražírnu otevře v srdci Milána a kromě kávy ze 30 zemí zde bude nabízet i pečivo, chléb a pizzu pečené v peci vytápěné dřevem a zmrzlinu z kapalného dusíku, napsal zpravodajský server BBC.
  • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 163 000 nových pracovních míst. Ve čtvrtek to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 190 000 pracovních příležitostí. V červenci vzniklo 217 000 nových pracovních míst.
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 1. září 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 213 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 214 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se snížil na 1,707 milionu žádostí z 1,71 milionu (odhad: 1,71 milionu).
  • Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v srpnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 54,8 bodu z červencových 56 bodů. Analytici počítali s poklesem na 55,2 bodu. Kompozitní PMI se snížil na 54,7 bodu z 55,7 bodu v předchozím měsíci (odhad: 55 bodů).
  • USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v srpnu stoupl na 58,5 bodu z 55,7 bodu v červenci (odhad: 56,8 bodu).
  • Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v červenci o 0,8 % nižší než v červnu. Po červnovém meziměsíčním růstu o 0,7 % trh očekával pokles o 0,6 %.
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,302 milionu barelů (odhad: -1,294 milionu barelů, předchozí týden: -2,566 milionu barelů).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Ekonomiky Francie a Itálie klesly ve čtvrtletí o 5,3 %
před hodinou

Ekonomiky Francie a Itálie klesly ve čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
před hodinou

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy
MONETA se připojila k programu COVID III
10:10

MONETA se připojila k programu COVID III

MONETA Money Bank oznámila, že se připojila k programu zajištěných úvěrů COVID III pro podnikatele a malé firmy,...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Koronavirus
S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování…
10:07

S akciemi Komerční banky se obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě

S akciemi Komerční banky se v pátek obchoduje naposledy s právem na hlasování na valné hromadě per rollam. Hlasování...
Komerční banka Akcie ČR
Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo
09:47

Maloobchodní tržby v Německu klesly méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v Německu se v dubnu snížily nejvíce od roku 2007, ale výrazně méně, než se čekalo. Meziměsíčně...
Německo Tržby Maloobchod
Co musíte ráno vědět (29. května)
Co musíte ráno vědět (29. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na…
včera v 22:00

Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan
včera v 21:33

Volkswagen se stal největším akcionářem výrobce baterií Guoxuan

Německá automobilka Volkswagen se stala největším akcionářem čínského výrobce baterií pro elektromobily Guoxuan High...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka…
včera v 21:22

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating Société Générale, vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní...
Evropské akcie Evropské banky Société Générale
AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii
včera v 20:20

AFP: Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4 600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě...
Evropské akcie Francie Auta
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy
včera v 17:23

Aerolinky American Airlines propustí 30 % administrativy

Letecká společnost American Airlines propustí 30 % zaměstnanců v administrativě, více než 5 000 lidí. Firma to uvedla...
Spojené státy americké (USA) Doprava Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu
včera v 16:26

Polská centrální banka snížila svůj základní úrok téměř na nulu

Polská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,1 % z dosavadních 0,5 %....
Polsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů se v dubnu meziročně propadly o 33,8 %

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v dubnu meziročně propadl o 33,8 % po poklesu o 16,3 % v březnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti