US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie ve čtvrtek převážně klesly, pokračoval výprodej technologických titulů

Americké akcie uzavřely čtvrteční obchodování převážně poklesem. Již druhým dnem za sebou se na tom podepsaly převážně ztráty internetových firem, které doplatily na obavy o jejich zvýšenou regulaci. Směrem dolů zamířily i akcie výrobců čipů NAND, jež do mínusu poslala zpráva o snížení cen paměťových čipů ve třetím čtvrtletí.

Redakce IW
Redakce IW
6. 9. 2018 | 22:30
Americké akcie

Index Dow zpevnil o 0,08 % na 25 995,87 bodu, a šel tak proti trendu. Širší index S&P 500 klesl o 0,37 % na 2 878,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,91 % na 7 922,73 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,32 % na 14,65 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,88 %.

Jednotlivé sektory se ve čtvrtek na směru neshodly. Největší propad zaznamenalo energetické odvětví, nedařilo se ale ani technologiím a sektoru komunikačních služeb. Zhruba o půl procenta naopak stouply utility.

Středeční ztrátu ve čtvrtek prohloubily nejpopulárnější kryptoměny a dostaly se na nejnižší úroveň za devět měsíců. Důvodem je středeční rozhodnutí americké banky Goldman Sachs pozastavit střednědobé plány na zřízení samostatného oddělení pro obchodování s virtuálními měnami. Bitcoin krátce po 22.00 SELČ ztrácel podle serveru coinmarketcap.com 6,8 % na 6 480 USD a ethereum odepisovalo 8,1 % na 226 USD.

Američtí zákonodárci po slyšení zástupců internetových firem naznačili, že bude možná nutné schválit novou legislativu tak, aby se dalo zabraňovat snahám o zasahování do diskusí na sociálních sítích a ovlivňování voleb ve Spojených státech ze zahraničí.

Akcie Facebooku uzavřely čtvrteční obchodování se ztrátou 2,78 %, Twitter odepsal 5,87 % a majitel Snapchatu, společnost Snap, přišel o 3,36 %. Akcie amerického výrobce paměťových čipů Micron Technology pak klesly dokonce o 9,87 %.

Dolar ve čtvrtek mírně oslaboval, ropa kvůli růstu zásob benzínu v USA zlevňovala

Americký dolar během čtvrtečního obchodování mírně oslaboval, britská libra naopak díky naději na dohodu o brexitu posilovala. A to přesto, že Německo středeční zprávu agentury Bloomberg o pokroku ve vyjednávání s Británií o uspořádání vzájemných vztahů po jejím odchodu z Evropské unie nepotvrdilo.

Kolem 22.00 SELČ ztrácela jednotná evropská měna na dolar zhruba 0,06 procenta na 1,1624 USD. Britská libra si k dolaru připisovala 0,15 procenta na 1,293 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval 0,13 procenta na 95,06 bodu.

Výraznějšímu oslabení dolaru brání obavy, že by americký prezident Donald Trump mohl uvalit cla na další čínské výrobky. Ve čtvrtek skončilo období, kdy jeho návrh procházel ve Spojených státech připomínkovým řízením. Nejistota v mezinárodním obchodu americkou měnu, považovanou za bezpečnou investici, vždy posiluje.

Ceny ropy se ve čtvrtek výrazně snižovaly po zprávě o překvapivém růstu zásob benzinu ve Spojených státech. Na trhu navíc přetrvávají obavy ohledně budoucího vývoje globální poptávky po ropě.

Severomořská ropa Brent vykazovala kolem 22.00 SELČ pokles o 0,78 procenta na 76,67 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela 1,14 procenta na 67,94 dolaru za barel.

Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) ve čtvrtek oznámil, že zásoby benzinu ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 1,8 milionu barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 810 000 barelů. Zásoby ropy v USA se nicméně podle EIA snížily o 4,3 milionu barelů.

Vyhlídky pro globální poptávku po ropě nyní zastiňují obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, za kterými stojí mimo jiné obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Americká internetová společnost Facebook vloží přes jednu miliardu dolarů do výstavby datového centra v Singapuru. Oznámila to ve čtvrtek firma. Její první zařízení svého druhu na asijském kontinentu má být otevřeno v roce 2022.
  • Americká automobilka Ford Motor svolává v Severní Americe dva miliony vozů F-150 kvůli problému s bezpečnostními pásy, který může vést k požáru. Oznámila to ve čtvrtek firma, která obdržela ze Spojených států a Kanady 23 zpráv o požáru či kouři v souvislosti s předpínači bezpečnostních pásů. Zatím však podle ní nebyly hlášeny žádné nehody ani zranění.
  • Americký řetězec kaváren Starbucks v pátek otevře svou první pobočku v Itálii. Expanzi do země, odkud pochází espresso a která má velkou kulturu pití kávy, dlouho odkládal. Reprezentativní pražírnu otevře v srdci Milána a kromě kávy ze 30 zemí zde bude nabízet i pečivo, chléb a pizzu pečené v peci vytápěné dřevem a zmrzlinu z kapalného dusíku, napsal zpravodajský server BBC.
  • Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 163 000 nových pracovních míst. Ve čtvrtek to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 190 000 pracovních příležitostí. V červenci vzniklo 217 000 nových pracovních míst.
  • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 1. září 203 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 213 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 214 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se snížil na 1,707 milionu žádostí z 1,71 milionu (odhad: 1,71 milionu).
  • Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v srpnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 54,8 bodu z červencových 56 bodů. Analytici počítali s poklesem na 55,2 bodu. Kompozitní PMI se snížil na 54,7 bodu z 55,7 bodu v předchozím měsíci (odhad: 55 bodů).
  • USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v srpnu stoupl na 58,5 bodu z 55,7 bodu v červenci (odhad: 56,8 bodu).
  • Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v červenci o 0,8 % nižší než v červnu. Po červnovém meziměsíčním růstu o 0,7 % trh očekával pokles o 0,6 %.
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 4,302 milionu barelů (odhad: -1,294 milionu barelů, předchozí týden: -2,566 milionu barelů).

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie