Bank of England potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila ale ekonomický výhled
|

Bank of England potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila ale ekonomický výhled

Britská centrální banka na prosincovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP zůstává rovněž beze změny. Banka ale zhoršila hospodářský výhled pro čtvrté čtvrtletí a poukázala na výrazný nárůst nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Bank of England Centrální banky Úrokové sazby Podpora ekonomiky Spojené království

V prosinci pro ponechání základní sazby beze změny hlasovalo všech devět členů měnového výboru, stejně jako v listopadu a září. V srpnu naopak všech devět členů výboru zvedlo ruku pro zvýšení sazby o 25 bazických bodů.

Podle analytiků chce nyní dát centrální banka ekonomice čas vyrovnat se s posledním zvýšením sazeb před brexitem. Další zvýšení úrokové sazby, která je teď nejvýše od března 2009, až do brexitu odborníci neočekávají.

Centrální banka podle nové makroekonomické prognózy předpokládá, že růst britské ekonomiky bude ve čtvrtém činit pouze 0,2 % namísto dříve předpokládaných 0,3 %. V třetím čtvrtletí se HDP Británie zvýšil o 0,6 %, a dosáhl tak nejprudšího mezičtvrtletního růstu od roku 2016.

"Nejistota kolem brexitu od posledního zasedání na začátku listopadu značně nabrala na intenzitě," upozornil měnový výbor banky. "Tato nejistota tlačí dolů britské finanční trhy," dodal. Poukázal přitom na pokles britské libry i akcií.

Británie hodlá opustit Evropskou unii v březnu 2019, doposud se ale neví, jak bude rozvod Londýna s Bruselem vypadat. V polovině ledna budou v Británii poslanci hlasovat o brexitové dohodě, kterou premiérka Theresa Mayová dojednala s EU, dosavadní vývoj však naznačuje, že dohoda bude zamítnuta. Pokud se tak stane, výrazně vzroste pravděpodobnost tvrdého brexitu.

Minulý měsíc Bank of England naznačila, že pokud bude odchod země z EU hladký, mohl by v budoucnu růst sazeb zrychlit. Centrální banka minulý měsíc také upozornila, že firmy pozastavily investice do doby, než budou jasná budoucí spojení s největším obchodním partnerem Británie.

Úrokové sazby mají dopad na ekonomiku i obyvatelstvo. Hypotéku má v Británii kolem 8,1 milionu domácností, z nich má téměř polovina nějaký typ variabilního úročení, které na vývoj základní úrokové sazby reaguje s minimálním odstupem.

Nezaměstnanost je aktuálně v Británii jen těsně nad úrovní ze 70. let 20. století, inflace však dosahuje 2,4 %, takže se nachází nad cílem centrální banky na úrovni 2 %. Růst HDP ve třetím čtvrtletí dosáhl 1,5 % (2Q2018: 1,2 %, 1Q2018: 1,1 %).

Zdroj: Bank of England, ČTK