Co musíte ráno vědět (2. července)
|

Co musíte ráno vědět (2. července)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaké byly v červnu podmínky v českém zpracovatelském sektoru a jaký obří projekt připravuje ruská církev? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí díky naději na obchodní dohodu rostly, S&P 500 stanovil nové zavírací i absolutní maximum

Akcie ve Spojených státech zahájily nový měsíc růstem. Index S&P 500 během dne stoupl na nový rekord a skončil na novém zavíracím maximu. K růstu přispěly hlavně zisky technologických firem, kterým pomohl optimismus způsobený pokrokem v obchodním jednání mezi USA a Čínou. Index Dow posílil o 0,44 % na 26 717,43 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,77 % na nové zavírací maximum 2 964,33 bodu (historické maximum posunul na 2 977,93 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,06 % na 8 091,16 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,76 % na 14,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl asi o dva bazické body na 2,03 %.

Jak se investoři mohou připravit na recesi
Recese přijde, dříve nebo později, jen nikdo neví kdy. Je to vlastně jedno, po deseti letech hospodářského růstu v USA se čas do příštího poklesu zkracuje. Není důležité, co přesně přijde, podstatné je, nakolik na to budou připraveni investoři.

2. Evropské burzy v pondělí zpevnily, výrazně stoupl technologický sektor

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v pozitivním pásmu, když těžily z víkendové dohody o obnovení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Prezidenti obou zemí se také na dvoudenním summitu zemí G20 domluvili, že zatím nebudou zavádět další cla. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,78 % na 387,87 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,97 % na 7 497,50 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,52 % na 5 567,91 bodu a německý DAX si připsal 0,99 % na 12 521,38 bodu. Dařilo se zejména technologickému sektoru, který podpořily sobotní výroky amerického prezidenta ohledně společnosti Huawei. Americké ministerstvo obchodu podle Trumpa v příštích dnech prozkoumá, zda by mělo odstranit Huawei ze seznamu podniků, kterým mohou americké firmy dodávat své produkty jen se zvláštním povolením.

KONTEXT: Burzy v roce 2029? Alfou a omegou bude počet obchodovaných titulů
Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabídl KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. V posledním dílu se zaměříme na burzy.

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie skupiny ČEZ zlevnily zhruba o 3 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v červených číslech, index PX oslabil o 0,18 % na 1 039,84 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie elektrárenské skupiny ČEZ (-3,15 % na 523 Kč), se kterými se obchodovalo poprvé bez práva na dividendu z loňského roku v hrubé výši 24 Kč na akcii. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, vzrostl o 0,72 % na 1 955,48 bodu. Zobchodovaný objem činil 276 milionů korun, a byl tak podprůměrný. V plusu uzavřely všechny finanční tituly s výjimkou Komerční banky, která klesla o 0,11 % na 890 Kč. Erste Group Bank posílila o 1,19 % na 834 Kč, MONETA Money Bank získala 0,72 % na 77,15 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 2,11 % na 582 Kč.

Investorský magazín: Akciové tipy ze střední Evropy
Region střední a východní Evropy roste ekonomicky rychleji než eurozóna a nabízí řadu zajímavých investičních příběhů. Na některé z nich upozorňuje i poslední Investorský magazín v prvním pololetí. Prostor dostanou také evropská geopolitika nebo vlastnosti správného manažera, závěr pak jako vždy patří ekonomickému kalendáři, tentokrát hned na dva příští obchodní týdny.

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne vyjdou ve Velké Británii index cen domů od Nationwide a index nákupních manažerů ve stavebnictví, v Německu zpráva o tržbách maloobchodních prodejců a v eurozóně výrobní inflace. Spojené státy odpoledne odtajní ISM index aktivity pro oblast New Yorku a večer zprávu o prodejích aut. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Acuity Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily. Pokles zčásti pohánělo rychlejší snížení ve výrobě a nejprudší pokles nových zakázek od května 2009. Index PMI klesl na 45,9 bodu. To je nejníže od července 2009. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit.

6. Nezaměstnanost v eurozóně v květnu klesla na 7,5 %, je nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v květnu klesla na 7,5 % z dubnových 7,6 %. Je tak nejníže od července 2008. V celé Evropské unii ukazatel klesl také o 0,1 procentního bodu a činí 6,3 %. Znamená to nejnižší hodnotu od ledna 2000, kdy se začaly tyto údaje sledovat. Ukazují to sezonně přepočtené údaje, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší míra nezaměstnanosti je nadále v České republice, kde činí 2,2 %.

7. Schodek rozpočtu ČR ke konci června klesl na 20,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR ke konci června klesl na 20,7 miliardy korun z květnových 50,9 miliardy korun. Loni v červnu skončilo hospodaření státu ve schodku 5,9 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

8. Applied Materials koupí firmu Kokusai Electric za 2,2 miliardy USD

Největší světový výrobce zařízení pro výrobu polovodičů Applied Materials koupí od investiční firmy KKR & Co. japonského konkurenta Kokusai Electric za 2,2 miliardy USD. Akvizice by mohla pomoci americké firmě Applied Materials zlepšit technologické know-how ve vývoji čipů pro sítě páté generace.

9. Transněfť plně obnovil dodávky ropy ropovodem Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť od pondělí plně obnovil dodávky ropy ropovodem Družba, jak bylo naplánováno. Řekl to agentuře Ria Novosti poradce prezidenta Transněfti Igor Děmin. Dodávky byly zastaveny koncem dubna kvůli znečištění ropy.

10. Deficit slovenského rozpočtu za pololetí výrazně vzrostl

Schodek státního rozpočtu Slovenska za první pololetí meziročně vzrostl o 160 % na 1,49 miliardy eur, hospodaření státu ovlivnil hlavně nákup stíhaček pro armádu. ČTK o tom v pondělí informovalo slovenské ministerstvo financí, podle kterého se rozpočtové příjmy i výdaje v zásadě vyvíjejí v souladu se schváleným rozpočtem na tento rok.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ruská církev plánuje za miliardy vybudovat "pravoslavný Vatikán"

Ruská pravoslavná církev představila plány na výstavbu nového hlavního města pravoslaví, které se inspiruje Vatikánem. Předpokládaná cena mamutího projektu dosahuje 140 miliard rublů, které by se měly z velké většiny platit z federálního rozpočtu.

Církevní hodnostáři vedou jednání s představiteli města Sergijev Posad o výstavbě metropole pravoslaví již od roku 2017. Město je sídlem Trojickosergijevské lávry, která je považována za duchovní centrum Ruské pravoslavné církve.

Plány obsažené v 300stránkovém dokumentu zahrnují vybudování církevního komplexu kolem kláštera, přičemž Vatikán, Jeruzalém a Mekku návrh zmiňuje jako svou inspiraci. Strategie vybízí k celkové přeměně města Sergijev Posad, které by se rozdělilo na rezidenční a administrativní čtvrti.

Starosta města Michail Tokarev odhadl, že náklady na projekt se budou pohybovat v rozmezí 120 a 140 miliard rublů. Církevní část by měla zahrnovat až třetinu středu města. Budou v ní muzea, kulturní centra, teologická knihovna, hotel, sídlo nejvyššího církevního soudu, zdravotnické středisko i mediální centrum. Projekt počítá i se stavbou dálnice, dopravního uzlu a letiště, které by umožnilo rozvoj turismu.

"Koncept je učebnicovou ukázkou, jak na jednom místě sjednotit duchovní centrum, turismus a zájmy místních obyvatel," prohlásil Tokarev.

Vedení Moskevské oblasti nyní dokončuje schvalování jednotlivých položek. Konečné rozhodnutí však učiní federální vláda, která by se podle představ církevních představitelů měla na nákladech podílet zhruba z 90 %.

Deník Vedomosti srovnává obrovské náklady projektu s dvouletým celonárodním programem na zlepšení života ve všech ruských městech, na který stát vyčlenil zhruba třetinovou částku - 50 miliard rublů.

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin