Co musíte ráno vědět (2. července)
|

Co musíte ráno vědět (2. července)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaké byly v červnu podmínky v českém zpracovatelském sektoru a jaký obří projekt připravuje ruská církev? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí díky naději na obchodní dohodu rostly, S&P 500 stanovil nové zavírací i absolutní maximum

Akcie ve Spojených státech zahájily nový měsíc růstem. Index S&P 500 během dne stoupl na nový rekord a skončil na novém zavíracím maximu. K růstu přispěly hlavně zisky technologických firem, kterým pomohl optimismus způsobený pokrokem v obchodním jednání mezi USA a Čínou. Index Dow posílil o 0,44 % na 26 717,43 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,77 % na nové zavírací maximum 2 964,33 bodu (historické maximum posunul na 2 977,93 bodu) a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,06 % na 8 091,16 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,76 % na 14,06 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl asi o dva bazické body na 2,03 %.

Jak se investoři mohou připravit na recesi
Recese přijde, dříve nebo později, jen nikdo neví kdy. Je to vlastně jedno, po deseti letech hospodářského růstu v USA se čas do příštího poklesu zkracuje. Není důležité, co přesně přijde, podstatné je, nakolik na to budou připraveni investoři.

2. Evropské burzy v pondělí zpevnily, výrazně stoupl technologický sektor

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v pozitivním pásmu, když těžily z víkendové dohody o obnovení obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Prezidenti obou zemí se také na dvoudenním summitu zemí G20 domluvili, že zatím nebudou zavádět další cla. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,78 % na 387,87 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,97 % na 7 497,50 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,52 % na 5 567,91 bodu a německý DAX si připsal 0,99 % na 12 521,38 bodu. Dařilo se zejména technologickému sektoru, který podpořily sobotní výroky amerického prezidenta ohledně společnosti Huawei. Americké ministerstvo obchodu podle Trumpa v příštích dnech prozkoumá, zda by mělo odstranit Huawei ze seznamu podniků, kterým mohou americké firmy dodávat své produkty jen se zvláštním povolením.

KONTEXT: Burzy v roce 2029? Alfou a omegou bude počet obchodovaných titulů
Svět se mění 10krát rychleji a s 300krát větší razancí než v době průmyslové revoluce. To je dobře vidět i na cestě, kterou Investiční web urazil od svého založení v roce 2009. A jelikož je podobné jubileum vhodnou příležitostí nejen k pohledu do zpětného zrcátka, nabídl KONTEXT pětidílnou sérii expertních zamyšlení nad tím, v jakém prostředí se budeme pohybovat za dalších 10 let. V posledním dílu se zaměříme na burzy.

3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie skupiny ČEZ zlevnily zhruba o 3 %

Pražská burza zakončila pondělní obchodování v červených číslech, index PX oslabil o 0,18 % na 1 039,84 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie elektrárenské skupiny ČEZ (-3,15 % na 523 Kč), se kterými se obchodovalo poprvé bez práva na dividendu z loňského roku v hrubé výši 24 Kč na akcii. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, vzrostl o 0,72 % na 1 955,48 bodu. Zobchodovaný objem činil 276 milionů korun, a byl tak podprůměrný. V plusu uzavřely všechny finanční tituly s výjimkou Komerční banky, která klesla o 0,11 % na 890 Kč. Erste Group Bank posílila o 1,19 % na 834 Kč, MONETA Money Bank získala 0,72 % na 77,15 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 2,11 % na 582 Kč.

Investorský magazín: Akciové tipy ze střední Evropy
Region střední a východní Evropy roste ekonomicky rychleji než eurozóna a nabízí řadu zajímavých investičních příběhů. Na některé z nich upozorňuje i poslední Investorský magazín v prvním pololetí. Prostor dostanou také evropská geopolitika nebo vlastnosti správného manažera, závěr pak jako vždy patří ekonomickému kalendáři, tentokrát hned na dva příští obchodní týdny.

4. Očekávané události

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne vyjdou ve Velké Británii index cen domů od Nationwide a index nákupních manažerů ve stavebnictví, v Německu zpráva o tržbách maloobchodních prodejců a v eurozóně výrobní inflace. Spojené státy odpoledne odtajní ISM index aktivity pro oblast New Yorku a večer zprávu o prodejích aut. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Acuity Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily. Pokles zčásti pohánělo rychlejší snížení ve výrobě a nejprudší pokles nových zakázek od května 2009. Index PMI klesl na 45,9 bodu. To je nejníže od července 2009. Informovala o tom v pondělí společnost IHS Markit.

6. Nezaměstnanost v eurozóně v květnu klesla na 7,5 %, je nejníže za 11 let

Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v květnu klesla na 7,5 % z dubnových 7,6 %. Je tak nejníže od července 2008. V celé Evropské unii ukazatel klesl také o 0,1 procentního bodu a činí 6,3 %. Znamená to nejnižší hodnotu od ledna 2000, kdy se začaly tyto údaje sledovat. Ukazují to sezonně přepočtené údaje, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší míra nezaměstnanosti je nadále v České republice, kde činí 2,2 %.

7. Schodek rozpočtu ČR ke konci června klesl na 20,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ČR ke konci června klesl na 20,7 miliardy korun z květnových 50,9 miliardy korun. Loni v červnu skončilo hospodaření státu ve schodku 5,9 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

8. Applied Materials koupí firmu Kokusai Electric za 2,2 miliardy USD

Největší světový výrobce zařízení pro výrobu polovodičů Applied Materials koupí od investiční firmy KKR & Co. japonského konkurenta Kokusai Electric za 2,2 miliardy USD. Akvizice by mohla pomoci americké firmě Applied Materials zlepšit technologické know-how ve vývoji čipů pro sítě páté generace.

9. Transněfť plně obnovil dodávky ropy ropovodem Družba

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť od pondělí plně obnovil dodávky ropy ropovodem Družba, jak bylo naplánováno. Řekl to agentuře Ria Novosti poradce prezidenta Transněfti Igor Děmin. Dodávky byly zastaveny koncem dubna kvůli znečištění ropy.

10. Deficit slovenského rozpočtu za pololetí výrazně vzrostl

Schodek státního rozpočtu Slovenska za první pololetí meziročně vzrostl o 160 % na 1,49 miliardy eur, hospodaření státu ovlivnil hlavně nákup stíhaček pro armádu. ČTK o tom v pondělí informovalo slovenské ministerstvo financí, podle kterého se rozpočtové příjmy i výdaje v zásadě vyvíjejí v souladu se schváleným rozpočtem na tento rok.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ruská církev plánuje za miliardy vybudovat "pravoslavný Vatikán"

Ruská pravoslavná církev představila plány na výstavbu nového hlavního města pravoslaví, které se inspiruje Vatikánem. Předpokládaná cena mamutího projektu dosahuje 140 miliard rublů, které by se měly z velké většiny platit z federálního rozpočtu.

Církevní hodnostáři vedou jednání s představiteli města Sergijev Posad o výstavbě metropole pravoslaví již od roku 2017. Město je sídlem Trojickosergijevské lávry, která je považována za duchovní centrum Ruské pravoslavné církve.

Plány obsažené v 300stránkovém dokumentu zahrnují vybudování církevního komplexu kolem kláštera, přičemž Vatikán, Jeruzalém a Mekku návrh zmiňuje jako svou inspiraci. Strategie vybízí k celkové přeměně města Sergijev Posad, které by se rozdělilo na rezidenční a administrativní čtvrti.

Starosta města Michail Tokarev odhadl, že náklady na projekt se budou pohybovat v rozmezí 120 a 140 miliard rublů. Církevní část by měla zahrnovat až třetinu středu města. Budou v ní muzea, kulturní centra, teologická knihovna, hotel, sídlo nejvyššího církevního soudu, zdravotnické středisko i mediální centrum. Projekt počítá i se stavbou dálnice, dopravního uzlu a letiště, které by umožnilo rozvoj turismu.

"Koncept je učebnicovou ukázkou, jak na jednom místě sjednotit duchovní centrum, turismus a zájmy místních obyvatel," prohlásil Tokarev.

Vedení Moskevské oblasti nyní dokončuje schvalování jednotlivých položek. Konečné rozhodnutí však učiní federální vláda, která by se podle představ církevních představitelů měla na nákladech podílet zhruba z 90 %.

Deník Vedomosti srovnává obrovské náklady projektu s dvouletým celonárodním programem na zlepšení života ve všech ruských městech, na který stát vyčlenil zhruba třetinovou částku - 50 miliard rublů.

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
18:17

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst po celém světě. Informovala o...
Japonsko Auta Asijské akcie
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
18:00

Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
17:33

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
17:18

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
17:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika