Co musíte ráno vědět (2. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním pololetí dařilo Komerční bance a Monetě Money Bank a co spoluzakladatel Applu Steve Wozniak radí uživatelům Facebooku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily po oznámení dalších cel na čínský dovoz

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek navzdory počátečnímu růstu oslabily. Dolů je stáhlo oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů. Index Dow klesl o 1,05 % na 26 583,42 bodu, širší benchmark S&P 500 odepsal 0,9 % na 2 953,56 bodu a index Nasdaq Composite přišel o 0,79 % na 8 111,12 bodu. Index volatility VIX stoupl o 10,86 % na 17,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dvanáct bazických bodů na 1,9 %. V červených číslech uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou utilit (+0,92 %) a realit (+0,27 %). Nejvíce ztratilo energetické odvětví, které oslabilo téměř o 2,5 %. O více než dvě procenta si pohoršily také sektory průmyslu a financí.

USA vs. Čína: Souboj dvou těžkých ekonomických vah
Spojené státy se již zhruba 140 let mohou chlubit tím, že jsou největší ekonomikou světa. Na globálním HDP se podílejí více než pětinou. V posledních letech jim ale stále silněji šlape na paty Čína, přičemž u ukazatele výkonu ekonomiky podle parity kupní síly je dokonce předběhla. Následující grafika shrnuje vše podstatné ze souboje dvou těžkých ekonomických vah.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání britské centrální banky převážně zdražily

Většina evropských akciových trhů zakončila čtvrteční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se soustředili na zasedání britské centrální banky, která ponechala úrokové sazby beze změny, zhoršila ale výhled růstu ekonomiky na letošní a příští rok, a také na hospodářské výsledky řady velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,5 % na 387,68 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,03 % na 7 584,87 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,7 % na 5 557,41 bodu a německý DAX vzrostl o 0,53 % na 12 253,15 bodu. Zhruba o 3 % spadl sektor základních materiálů, za jehož poklesem stála zejména lucemburská ocelářská společnost Teneris, jež reportovala horší než očekávané výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Akcie firmy kvůli tomu zlevnily zhruba o 4 %.

Sledování trendu jako (ne)dobrá strategie?
Z dlouhodobého hlediska může působit sledování trendu jako poměrně zajímavá strategie. Ve srovnání s hrou na jistotu, tedy strategií "kup a drž", nabízí nižší volatilitu a omezení dopadů výrazných propadů na trhu. Dlouhá období bez silných medvědích trendů ale "trendařům" příliš do karet nehrají.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala necelé procento, do červených čísel ji stáhly akcie KB a Erste

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v červených číslech, index PX přišel o 0,91 % na 1 047,08 bodu. Nedařilo se zejména akciím Komerční banky a Erste Group Bank, které ve čtvrtek reportovaly výsledky hospodaření. Komerční banka oslabila o 2,57 % na 872 Kč a Erste Group ztratila 1,21 % na 819 Kč. Cenné papíry mediální skupiny CME naopak zdražily o 2,07 % na 108,60 Kč. Objem obchodů byl s 481 miliony korun průměrný.

Investorský magazín: Hlavní trendy v českém stavebnictví a trochu jiný pohled na kauzu Huawei
České stavebnictví jede na plný plyn. Jaké jsou hlavní důvody růstu a jaké dominantní trendy tento růst provázejí? Nejen o tom je aktuální Investorský magazín, který nabízí také trochu jiný pohled na kauzu Huawei a přehled inovací, které mají potenciál ovlivňovat společenské a ekonomické pořádky. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit v eurozóně maloobchodním tržbám a výrobní inflaci a ve Spojeném království indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. V USA budou investoři odpoledne vyhodnocovat výsledek obchodní bilance, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, podnikové objednávky nebo index aktivity pro oblast New Yorku, většina jejich pozornosti ale bude směřovat ke zprávě z trhu práce. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí v USA například firmy ExxonMobil, Chevron a Arconic, v Evropě Crédit Agricole, Allianz či Royal Bank of Scotland Group, na pražské burze O2 Czech Republic a v Asii mimo jiné Honda Motor, Isuzu Motors, Toyota Motor a Yahoo! Japan. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční banka v prvním pololetí vydělala 7,21 miliardy Kč, meziročně téměř o 7 % více

Komerční bance v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 6,8 % na 7,21 miliardy Kč. Čisté provozní výnosy se jí meziročně zvýšily o 5 % na 16,17 miliardy Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům.

6. MONETA Money Bank za prvních šest měsíců roku vykázala čistý zisk přes dvě miliardy korun, mírně zlepšila celoroční výhled

Monetě Money Bank v prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 5,1 % na 2,01 miliardy Kč. Provozní výnosy se jí ale zvýšily o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

7. Trump: Těšíme se na další pozitivní dialog s Čínou, ale zároveň zavedeme nová cla na zboží za 300 miliard USD ročně

Spojené státy od 1. září uvalí dodatečné 10% clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 300 miliard dolarů. Oznámil to americký prezident Donald Trump. Obchodní rozhovory s Čínou podle něj budou pokračovat. Washington začal kvůli obchodním sporům s Pekingem cla zavádět už loni, na což Čína odpověděla vlastními cly.

8. ČNB v srpnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok

Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni hlasovali pro potvrzení nastavení sazeb. V nové prognóze ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok.

9. Britská centrální banka na srpnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila ale výhled

Britská centrální banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. Banka ovšem zhoršila výhled růstu britské ekonomiky na letošní i příští rok kvůli rostoucím obavám z odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody a ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Nenaznačila ale, že by se jako další centrální banky chystala úroky snížit.

10. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru jsou nejhorší od června 2009

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci opět výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 43,1 bodu z červnových 45,9 bodu. To je nejníže od června 2009. Informovala o tom ve čtvrtek společnost IHS Markit.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lidé by podle spoluzakladatele Applu měli odejít z Facebooku

Spoluzakladatel technologické společnosti Apple Steve Wozniak smazal svůj osobní účet na Facebooku v loňském roce a svého rozhodnutí zjevně nelituje. V minulém měsíci totiž stejný krok doporučil i dalším lidem.

Když Wozniaka na začátku července na Reaganově národním letišti odchytili lidé z webu TMZ, nešetřil na adresu Facebooku tvrdými slovy. Podle Wozniakových slov výhody, které užívání této sociální sítě přináší, nepřeváží ztrátu soukromí. Mobilní telefony a další elektronická zařízení nás totiž podle Wozniaka neustále monitorují a v současnosti již nemáme kontrolu nad tím, kdo se k těmto datům dostane.

Jak z toho ven? Kromě odchodu z Facebooku Wozniak zmiňuje například i možnost placení za ochranu soukromí. Účty na sociálních sítích by pak mohly být buď zdarma, uživatel by ale platil svými daty za jejich užívání, nebo by si uživatel připlatil za ochranu svých dat.

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)
před 40 minutami

Ze světa investičních doporučení (3. prosince)

Které akcie si ve čtvrtek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Evropské akcie Investiční doporučení
Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání
11:02

Eurozóna: Maloobchodní tržby v říjnu překonaly očekávání

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu zvýšily výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu zejména silný růst...
Eurozóna Evropská ekonomika Maloobchod
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila
10:37

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu prudce oslabila, reagovala na obnovené plošné uzávěry ekonomik kvůli...
Evropská ekonomika Eurozóna Indexy nákupních manažerů (PMI)
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou…
10:30

Asijské akcie zakončily čtvrteční seanci převážně v plusu, pod nulou zůstala jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo většinou v plusu. Pod nulou uzavřel jen čínský...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly
09:18

Slovenský maloobchod si v říjnu polepšil, další sektory propadly

Tržby slovenského maloobchodu v říjnu stouply meziročně o 2,8 %, tempo růstu ale kleslo ze zářijových 5,8 %, což byl...
Slovensko Maloobchod
Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA
08:53

Americký Kongres zvyšuje tlak na čínské firmy obchodované v USA

Americký Kongres ve středu večer schválil zákon, který umožňuje stáhnout čínské firmy z obchodování na amerických...
Spojené státy americké (USA) Čína Americké akcie
Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook
08:19

Státy USA plánují příští týden podat žalobu na Facebook

Skupina amerických států v čele s New Yorkem vyšetřuje firmu Facebook kvůli možnému porušení antimonopolních zákonů a...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v…
07:00

Dopis od Ježíška v dětech uchová kouzlo Vánoc a také pomáhá v Klokáncích

Společné psaní vzkazu Ježíškovi a každodenní kontrolování poštovní schránky, jestli už Ježíšek odepsal. Web Pozdrav...
Děti Rodina
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
Co musíte ráno vědět (3. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily nové zprávy o vakcíně proti...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru…
včera v 21:31

Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19...
Americká ekonomika Fed Koronavirus
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov
včera v 17:35

Bentley si dodávky pojistilo rezervací pěti letadel Antonov

Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních...
Auta Evropská unie
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR