Co musíte ráno vědět (2. srpna)
|

Co musíte ráno vědět (2. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním pololetí dařilo Komerční bance a Monetě Money Bank a co spoluzakladatel Applu Steve Wozniak radí uživatelům Facebooku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily po oznámení dalších cel na čínský dovoz

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek navzdory počátečnímu růstu oslabily. Dolů je stáhlo oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že od 1. září uvalí dodatečné desetiprocentní clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů. Index Dow klesl o 1,05 % na 26 583,42 bodu, širší benchmark S&P 500 odepsal 0,9 % na 2 953,56 bodu a index Nasdaq Composite přišel o 0,79 % na 8 111,12 bodu. Index volatility VIX stoupl o 10,86 % na 17,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dvanáct bazických bodů na 1,9 %. V červených číslech uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou utilit (+0,92 %) a realit (+0,27 %). Nejvíce ztratilo energetické odvětví, které oslabilo téměř o 2,5 %. O více než dvě procenta si pohoršily také sektory průmyslu a financí.

USA vs. Čína: Souboj dvou těžkých ekonomických vah
Spojené státy se již zhruba 140 let mohou chlubit tím, že jsou největší ekonomikou světa. Na globálním HDP se podílejí více než pětinou. V posledních letech jim ale stále silněji šlape na paty Čína, přičemž u ukazatele výkonu ekonomiky podle parity kupní síly je dokonce předběhla. Následující grafika shrnuje vše podstatné ze souboje dvou těžkých ekonomických vah.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání britské centrální banky převážně zdražily

Většina evropských akciových trhů zakončila čtvrteční obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se soustředili na zasedání britské centrální banky, která ponechala úrokové sazby beze změny, zhoršila ale výhled růstu ekonomiky na letošní a příští rok, a také na hospodářské výsledky řady velkých evropských firem. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,5 % na 387,68 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,03 % na 7 584,87 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,7 % na 5 557,41 bodu a německý DAX vzrostl o 0,53 % na 12 253,15 bodu. Zhruba o 3 % spadl sektor základních materiálů, za jehož poklesem stála zejména lucemburská ocelářská společnost Teneris, jež reportovala horší než očekávané výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Akcie firmy kvůli tomu zlevnily zhruba o 4 %.

Sledování trendu jako (ne)dobrá strategie?
Z dlouhodobého hlediska může působit sledování trendu jako poměrně zajímavá strategie. Ve srovnání s hrou na jistotu, tedy strategií "kup a drž", nabízí nižší volatilitu a omezení dopadů výrazných propadů na trhu. Dlouhá období bez silných medvědích trendů ale "trendařům" příliš do karet nehrají.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala necelé procento, do červených čísel ji stáhly akcie KB a Erste

Pražská burza ve čtvrtek uzavřela v červených číslech, index PX přišel o 0,91 % na 1 047,08 bodu. Nedařilo se zejména akciím Komerční banky a Erste Group Bank, které ve čtvrtek reportovaly výsledky hospodaření. Komerční banka oslabila o 2,57 % na 872 Kč a Erste Group ztratila 1,21 % na 819 Kč. Cenné papíry mediální skupiny CME naopak zdražily o 2,07 % na 108,60 Kč. Objem obchodů byl s 481 miliony korun průměrný.

Investorský magazín: Hlavní trendy v českém stavebnictví a trochu jiný pohled na kauzu Huawei
České stavebnictví jede na plný plyn. Jaké jsou hlavní důvody růstu a jaké dominantní trendy tento růst provázejí? Nejen o tom je aktuální Investorský magazín, který nabízí také trochu jiný pohled na kauzu Huawei a přehled inovací, které mají potenciál ovlivňovat společenské a ekonomické pořádky. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit v eurozóně maloobchodním tržbám a výrobní inflaci a ve Spojeném království indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. V USA budou investoři odpoledne vyhodnocovat výsledek obchodní bilance, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, podnikové objednávky nebo index aktivity pro oblast New Yorku, většina jejich pozornosti ale bude směřovat ke zprávě z trhu práce. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí v USA například firmy ExxonMobil, Chevron a Arconic, v Evropě Crédit Agricole, Allianz či Royal Bank of Scotland Group, na pražské burze O2 Czech Republic a v Asii mimo jiné Honda Motor, Isuzu Motors, Toyota Motor a Yahoo! Japan. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Komerční banka v prvním pololetí vydělala 7,21 miliardy Kč, meziročně téměř o 7 % více

Komerční bance v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 6,8 % na 7,21 miliardy Kč. Čisté provozní výnosy se jí meziročně zvýšily o 5 % na 16,17 miliardy Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům.

6. MONETA Money Bank za prvních šest měsíců roku vykázala čistý zisk přes dvě miliardy korun, mírně zlepšila celoroční výhled

Monetě Money Bank v prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 5,1 % na 2,01 miliardy Kč. Provozní výnosy se jí ale zvýšily o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

7. Trump: Těšíme se na další pozitivní dialog s Čínou, ale zároveň zavedeme nová cla na zboží za 300 miliard USD ročně

Spojené státy od 1. září uvalí dodatečné 10% clo na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje 300 miliard dolarů. Oznámil to americký prezident Donald Trump. Obchodní rozhovory s Čínou podle něj budou pokračovat. Washington začal kvůli obchodním sporům s Pekingem cla zavádět už loni, na což Čína odpověděla vlastními cly.

8. ČNB v srpnu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok

Česká národní banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni hlasovali pro potvrzení nastavení sazeb. V nové prognóze ČNB zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok.

9. Britská centrální banka na srpnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky, zhoršila ale výhled

Britská centrální banka na srpnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. Banka ovšem zhoršila výhled růstu britské ekonomiky na letošní i příští rok kvůli rostoucím obavám z odchodu Velké Británie z Evropské unie bez dohody a ze zpomalení růstu globální ekonomiky. Nenaznačila ale, že by se jako další centrální banky chystala úroky snížit.

10. Podmínky v českém zpracovatelském sektoru jsou nejhorší od června 2009

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci opět výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 43,1 bodu z červnových 45,9 bodu. To je nejníže od června 2009. Informovala o tom ve čtvrtek společnost IHS Markit.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Lidé by podle spoluzakladatele Applu měli odejít z Facebooku

Spoluzakladatel technologické společnosti Apple Steve Wozniak smazal svůj osobní účet na Facebooku v loňském roce a svého rozhodnutí zjevně nelituje. V minulém měsíci totiž stejný krok doporučil i dalším lidem.

Když Wozniaka na začátku července na Reaganově národním letišti odchytili lidé z webu TMZ, nešetřil na adresu Facebooku tvrdými slovy. Podle Wozniakových slov výhody, které užívání této sociální sítě přináší, nepřeváží ztrátu soukromí. Mobilní telefony a další elektronická zařízení nás totiž podle Wozniaka neustále monitorují a v současnosti již nemáme kontrolu nad tím, kdo se k těmto datům dostane.

Jak z toho ven? Kromě odchodu z Facebooku Wozniak zmiňuje například i možnost placení za ochranu soukromí. Účty na sociálních sítích by pak mohly být buď zdarma, uživatel by ale platil svými daty za jejich užívání, nebo by si uživatel připlatil za ochranu svých dat.

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
před hodinou

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
14:03

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání
HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů
12:57

HN: Avast prodával data uživatelů svých produktů

Vývojář antivirového softwaru Avast prodával podrobná data uživatelů svých produktů. Píší o tom Hospodářské noviny s...
Avast Software Informační technologie
E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta
12:07

E15: Národní rozvojový fond bude řídit bývalý bankéř ČSOB Barta

Národní rozvojový fond státu a soukromých investorů bude řídit bývalý bankéř ČSOB Jan Barta. Deníku E15 to řekl Jiří...
Evropské banky Banky Management
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce
11:48

Airbus se předběžně dohodl na urovnání obvinění z korupce

Evropský výrobce letecké techniky Airbus dosáhl s úřady ve Francii, Británii a Spojených státech předběžné dohody o...
Airbus Evropské akcie