Co musíte ráno vědět (25. října)
|

Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo říjnové zasedání ECB a jak jsou Češi spokojeni se svým životem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek díky dobrým hospodářským výsledkům převážně zpevnily

Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování převážně v zelených číslech. K růstu jim pomohly dobré hospodářské výsledky některých velkých firem, jako je například Microsoft. Horší výsledky hospodaření konglomerátu 3M ale stáhly do mírné ztráty Dow Jonesův index. Na devizových trzích zpevňoval dolar vůči euru, k růstu mu pomohla zpráva o slabém růstu podnikatelské aktivity v eurozóně. Index Dow odepsal 0,11 % na 26 805,06 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 0,19 % na 3 010,23 bodu a index Nasdaq Composite si polepšil o 0,81 % na 8 185,8 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,14 % na 13,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 1,77 %. Hlavní sektory se ve čtvrtek na směru neshodly. Nejvyšší zisk zaznamenal technologický sektor, který stoupl téměř o 1,5 %. Odvětví telekomunikačních služeb naopak odevzdalo zhruba 1,2 %.

Dvě proti dvěma tisícům aneb O Applu a Microsoftu jinak
O nerovnosti se s ekonomickým a technologickým vývojem hovoří v řadě souvislostí. Dnes se podíváme na jeden příklad z akciového trhu.
R.I.P. portfolio 60/40
S politováním oznamujeme, že známé a mnohými oblíbené portfolio 60/40 ukončilo svou životní pouť. Po dlouhotrvajících komplikacích způsobených nízkými úrokovými sazbami a manipulacemi trhu ze strany centrálních bank mu ránu z milosti uštědřila Bank of America.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v zelených číslech

Evropské akciové trhy ve čtvrtek zpevnily, když se investoři zaměřili na zasedání ECB, které podle očekávání nepřineslo změnu v nastavení úrokových sazeb, a na výsledkovou sezónu. Náladu na trzích ovlivnilo také zveřejnění předběžných indexů nákupních manažerů. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,59 % na 397,39 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,91 % na 7 326,81 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,55 % na 5 684,33 bodu a německý DAX získal 0,58 % na 12 872,1 bodu. Dařilo se zejména odvětví zdravotní péče, které posílilo o 1,5 %. Proti trendu šel pouze telekomunikační sektor, jenž spadl o více než procento.

Anketa: Kdy přijde recese a jak bude vypadat?
Na podzimním Investičním fóru se hovořilo především o alternativních investicích. V jednu chvíli se ale řečníci sešli na pódiu a dostali otázku, kdy podle nich přijde recese. Takto odpověděli.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, akcie Avastu zdražily o 2,5 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,74 % na 1 067,14 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenaly akcie antivirové firmy Avast, které zdražily o 2,5 % na 123 Kč. Nedařilo se naopak mediální skupině CME, jejíž cenné papíry odepsaly 1,62 % na 109 Kč. Objem obchodů byl s 423 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Erste Group Bank, které posílily o 0,07 % na 823,20 Kč.

Byty v Česku stále zdražují. Jak moc?
V posledních dnech je údajů podstatných specificky pro českou ekonomiku poskrovnu. Za pozornost ale stojí publikace Deloitte Real Index, tentokrát za druhé čtvrtletí 2019. Listoval jí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Páteční ráno bude patřit indexům Ifo pro Německo a indexu důvěry německých spotřebitelů od GfK. Odpoledne pak v USA vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě společnosti Eni, Anheuser-Busch InBev, Barclays nebo Electrolux a v USA například VF Corp, Verizon Communications, Charter Communications nebo Phillips 66. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB v říjnu ponechala úrokové sazby beze změny, Draghi se rozloučil holubičím projevem

Evropská centrální banka na říjnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Ve funkci guvernéra se zasedání naposledy zúčastnil Mario Draghi, od listopadu jej v čele instituce vystřídá bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

6. Důvěra v českou ekonomiku v říjnu opět klesla, nižší byla v srpnu 2014

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o jeden bod a dostala se na hodnotu 93,6 bodu. Nižší byla naposledy v srpnu 2014. Příčinou je pokles důvěry mezi podnikateli, která se snížila o 1,3 bodu na 91,6 bodu. U spotřebitelů se důvěra naopak zvýšila o 0,3 bodu na 103,6 bodu. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad. Proti loňskému říjnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.

7. Bankovní asociace zlepšila pro letošek odhad růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze počítala s růstem o 2,4 procenta. Naopak pro příští rok ČBA odhad zhoršila na dvě procenta z předchozích 2,3 procenta. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci. Zlepšení odhadu pro letošní rok souvisí podle ČBA s překvapivě lepším vývojem ekonomiky v první polovině roku.

8. Bulhaři zablokovali prodej tamních aktivit firmy ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad zablokoval plánovaný prodej bulharských aktiv české energetické firmy ČEZ, o která měla zájem společnost Eurohold. Podle úřadu by smlouva za 335 milionů eur vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. ČEZ v reakci ČTK sdělil, že další postup zváží, až se podrobně seznámí s odůvodněním rozhodnutí. V úvahu připadá použití opravných prostředků proti verdiktu antimonopolního úřadu, případně uplatnění nároku v mezinárodní investiční arbitráži.

9. Zisk a tržby Twitteru zaostaly ve třetím kvartálu za očekáváním

Hospodářské výsledky provozovatele sociální sítě Twitter zaostaly ve třetím čtvrtletí za odhady analytiků. Tržby meziročně stouply o devět procent na 824 milionů dolarů, čistý zisk však klesl na 37 milionů ze 789 milionů dolarů. Americká firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení.

10. Nissan prý uvažuje o prodeji svých evropských továren

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor uvažuje o prodeji svých dvou továren v Evropě. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Automobilka řeší budoucnost závodů v Británii a Španělsku kvůli klesajícímu prodeji na evropském trhu a tlaku na přechod k vozům s elektrickým pohonem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Česku za 30 let vzrostla spokojenost se životem

V Česku za posledních 30 let vzrostla celková spokojenost se životem. Lidé vnímají, že se zvýšil jejich životní standard, pozitivně hodnotí i politickou pluralitu místo vlády jedné strany. Kriticky ale vnímají politiky, kteří podle nich nerozumí tomu, co obyčejné lidi trápí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pew Research Center.

Společnost v Česku sbírala informace v červenci a v srpnu, oslovila 1022 lidí. Data přitom porovnala i s historickými průzkumy z roku 1991. Z porovnání vyplynulo, že zatímco bezprostředně po sametové revoluci bylo se životem celkově spokojeno 23 procent Čechů, letos už to bylo 57 procent. Podle průzkumu je silná vazba mezi spokojeností se životem a ekonomickou situací země, tedy výší hrubého domácího produktu na osobu.

Podle 78 procent dotázaných se za posledních 30 let zvýšil jejich životní standard. Lidé ale zároveň vyjadřují přesvědčení, že z postkomunistické transformace více získali politici a obchodníci než obyčejní lidé. O tom, že změna politického a ekonomického systému přinesla pozitiva obyčejným Čechům, je přesvědčeno 54 procent dotázaných. O přínosu pro obchodníky je přesvědčeno 89 procent lidí, o přínosu pro politiky 91 procent.

Přechod k tržní ekonomice a k systému volné soutěže politických stran lidé vítají. Tržnímu hospodářství dává přednost před centrálně plánovaným 76 procent lidí, stranickou pluralitu hodnotí kladně 82 procent lidí. Průzkum ale zároveň ukázal negativní hodnocení politiků - podle 73 procent dotázaných politici neznají problémy obyčejných lidí.

Celkově je s demokracií a jejím fungováním spokojeno 57 procent dotázaných, opačný názor má 39 procent. Dvě třetiny lidí považují za důležité pro fungování demokracie zajištění spravedlivé justice, svobody slova a svobodná média. Menší důraz lidé kladou na význam svobody vyznání, jako důležitou pro fungování demokracie ji hodnotí 54 procent Čechů.

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let
14:15

Analytik: EU může některé projekty proplatit až za několik let

Systém čerpání evropských dotací je založený na principu předfinancování ze státního rozpočtu. Evropská komise může...
Evropská unie Česká republika Česká ekonomika
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA
13:44

Čínský vývoz překvapivě klesl, výrazně méně zboží odešlo do USA

Čínský vývoz v listopadu překvapivě meziročně klesl o 1,1 % na 221,7 miliardy dolarů. Do Spojených států se v...
Čína Emerging Markets Mezinárodní obchod
MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu
09:40

MMF se dohodl s Ukrajinou na novém úvěrovém programu

Mezinárodní měnový fond a Ukrajina dospěly k dohodě o novém tříletém úvěrovém programu v objemu 5,5 miliardy dolarů,...
Ukrajina Mezinárodní měnový fond Střední a východní Evropa
Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům
09:10

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla až ke třem procentům

Meziroční míra inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9-3,0 % z říjnových 2,7 %. Za růstem cen je...
Česká republika Česká ekonomika Inflace
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu
08:45

Tržby ČEZ ESCO za tři čtvrtletí meziročně vzrostly o pětinu

Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly za první tři čtvrtletí letošního roku...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy
včera v 17:21

Reddit: Corbyn zřejmě v kampani použil dokument vypuštěný Rusy

Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani využila opoziční...
Spojené království Politika Rusko
Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU
včera v 15:14

Senát možná zpřísní možnost členství v radě pro fondy EU

Senát možná výslovně doplní do novely o vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy, že její předseda...
Česká republika Politika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA
včera v 11:50

Ericsson zaplatí přes miliardu dolarů kvůli korupci v USA

Společnost Ericsson se přiznala k dlouholetému korupčnímu chování ve Spojených státech a dalších zemích včetně Číny,...
Telekomunikace Spojené státy americké (USA) Evropské akcie
Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek
včera v 09:24

Boeing zaplatí 3,9 milionu USD za montáž vadných součástek

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů za montáž vadných součástek do 133 letadel...
Boeing Americké akcie
Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023
včera v 07:12

Plán: Náročné profese by mohly chodit do penze dříve od roku 2023

Pracovníci v náročných profesích by mohli od roku 2023 chodit do penze dříve než ostatní. Počítá s tím návrh...
Důchody Česká republika Česká ekonomika
O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném…
6. 12. 2019 23:18

O2 Czech Republic v týdnu do 6. prosince pokračovala ve zpětném odkupu akcií

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v uplynulém týdnu pokračovala ve zpětném odkupu akcií, tentokrát v...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Zpětné odkupy akcií
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za…
6. 12. 2019 22:30

Americké akcie v pátek v reakci na data z trhu práce posílily, za celý týden ale z hlavních indexů stoupl jen S&P 500

Americké akcie na závěr týdne posílily. K nákupu cenných papírů v pátek povzbudila investory příznivá zpráva o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu
6. 12. 2019 20:39

Rakouská firma AMS uspěla s nabídkou na převzetí Osramu

Rakouský výrobce čipů AMS uspěl se svou nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za 4,6 miliardy eur....
Evropské akcie Fúze a akvizice
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké…
6. 12. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně stouply, v týdenním horizontu velké západoevropské burzy ztratily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investory potěšila data z amerického trhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re
6. 12. 2019 17:44

Phoenix koupí za 3,2 miliardy GBP divizi zajišťovny Swiss Re

Pojišťovací skupina Phoenix Group Holdings se dohodla na koupi ReAssure, britské divize švýcarské zajišťovny Swiss Re...
Fúze a akvizice Pojišťovny Evropské akcie
Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky
6. 12. 2019 17:22

Průzkum: Kladně hodnotí svou životní úroveň nejméně lidí za 3 roky

Čechů hodnotících kladně svou životní úroveň je nejméně za poslední více než tři roky. Životní úroveň své domácnosti...
Česká republika Životní úroveň
Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7…
6. 12. 2019 17:04

Digitální měny v závěru týdne posilují, bitcoin se drží nad úrovní 7 400 USD

Trh s kryptoměnami se v závěru pracovního týdne pohybuje v plusu. Bitcoin kolem 17.00 SEČ podle serveru coinmarketcap...
Kryptoměny Bitcoin
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento
6. 12. 2019 16:45

Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala procento

Pražská burza zakončila páteční obchodování v pozitivním pásmu, index PX vzrostl o 0,67 % na 1 091,19 bodu. Nejvyšší...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince
6. 12. 2019 16:32

S akciemi firmy Aramco se začne obchodovat v Rijádu 11. prosince

S akciemi saúdskoarabského státního ropného gigantu Saudi Aramco se začne obchodovat na burze v Rijádu 11. prosince....
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie