Co musíte ráno vědět (25. října)
|

Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo říjnové zasedání ECB a jak jsou Češi spokojeni se svým životem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek díky dobrým hospodářským výsledkům převážně zpevnily

Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování převážně v zelených číslech. K růstu jim pomohly dobré hospodářské výsledky některých velkých firem, jako je například Microsoft. Horší výsledky hospodaření konglomerátu 3M ale stáhly do mírné ztráty Dow Jonesův index. Na devizových trzích zpevňoval dolar vůči euru, k růstu mu pomohla zpráva o slabém růstu podnikatelské aktivity v eurozóně. Index Dow odepsal 0,11 % na 26 805,06 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 0,19 % na 3 010,23 bodu a index Nasdaq Composite si polepšil o 0,81 % na 8 185,8 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,14 % na 13,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 1,77 %. Hlavní sektory se ve čtvrtek na směru neshodly. Nejvyšší zisk zaznamenal technologický sektor, který stoupl téměř o 1,5 %. Odvětví telekomunikačních služeb naopak odevzdalo zhruba 1,2 %.

Dvě proti dvěma tisícům aneb O Applu a Microsoftu jinak
O nerovnosti se s ekonomickým a technologickým vývojem hovoří v řadě souvislostí. Dnes se podíváme na jeden příklad z akciového trhu.
R.I.P. portfolio 60/40
S politováním oznamujeme, že známé a mnohými oblíbené portfolio 60/40 ukončilo svou životní pouť. Po dlouhotrvajících komplikacích způsobených nízkými úrokovými sazbami a manipulacemi trhu ze strany centrálních bank mu ránu z milosti uštědřila Bank of America.

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v zelených číslech

Evropské akciové trhy ve čtvrtek zpevnily, když se investoři zaměřili na zasedání ECB, které podle očekávání nepřineslo změnu v nastavení úrokových sazeb, a na výsledkovou sezónu. Náladu na trzích ovlivnilo také zveřejnění předběžných indexů nákupních manažerů. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,59 % na 397,39 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,91 % na 7 326,81 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,55 % na 5 684,33 bodu a německý DAX získal 0,58 % na 12 872,1 bodu. Dařilo se zejména odvětví zdravotní péče, které posílilo o 1,5 %. Proti trendu šel pouze telekomunikační sektor, jenž spadl o více než procento.

Anketa: Kdy přijde recese a jak bude vypadat?
Na podzimním Investičním fóru se hovořilo především o alternativních investicích. V jednu chvíli se ale řečníci sešli na pódiu a dostali otázku, kdy podle nich přijde recese. Takto odpověděli.

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, akcie Avastu zdražily o 2,5 %

Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,74 % na 1 067,14 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenaly akcie antivirové firmy Avast, které zdražily o 2,5 % na 123 Kč. Nedařilo se naopak mediální skupině CME, jejíž cenné papíry odepsaly 1,62 % na 109 Kč. Objem obchodů byl s 423 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Erste Group Bank, které posílily o 0,07 % na 823,20 Kč.

Byty v Česku stále zdražují. Jak moc?
V posledních dnech je údajů podstatných specificky pro českou ekonomiku poskrovnu. Za pozornost ale stojí publikace Deloitte Real Index, tentokrát za druhé čtvrtletí 2019. Listoval jí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Páteční ráno bude patřit indexům Ifo pro Německo a indexu důvěry německých spotřebitelů od GfK. Odpoledne pak v USA vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě společnosti Eni, Anheuser-Busch InBev, Barclays nebo Electrolux a v USA například VF Corp, Verizon Communications, Charter Communications nebo Phillips 66. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB v říjnu ponechala úrokové sazby beze změny, Draghi se rozloučil holubičím projevem

Evropská centrální banka na říjnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Ve funkci guvernéra se zasedání naposledy zúčastnil Mario Draghi, od listopadu jej v čele instituce vystřídá bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

6. Důvěra v českou ekonomiku v říjnu opět klesla, nižší byla v srpnu 2014

Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o jeden bod a dostala se na hodnotu 93,6 bodu. Nižší byla naposledy v srpnu 2014. Příčinou je pokles důvěry mezi podnikateli, která se snížila o 1,3 bodu na 91,6 bodu. U spotřebitelů se důvěra naopak zvýšila o 0,3 bodu na 103,6 bodu. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad. Proti loňskému říjnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.

7. Bankovní asociace zlepšila pro letošek odhad růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze počítala s růstem o 2,4 procenta. Naopak pro příští rok ČBA odhad zhoršila na dvě procenta z předchozích 2,3 procenta. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci. Zlepšení odhadu pro letošní rok souvisí podle ČBA s překvapivě lepším vývojem ekonomiky v první polovině roku.

8. Bulhaři zablokovali prodej tamních aktivit firmy ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad zablokoval plánovaný prodej bulharských aktiv české energetické firmy ČEZ, o která měla zájem společnost Eurohold. Podle úřadu by smlouva za 335 milionů eur vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. ČEZ v reakci ČTK sdělil, že další postup zváží, až se podrobně seznámí s odůvodněním rozhodnutí. V úvahu připadá použití opravných prostředků proti verdiktu antimonopolního úřadu, případně uplatnění nároku v mezinárodní investiční arbitráži.

9. Zisk a tržby Twitteru zaostaly ve třetím kvartálu za očekáváním

Hospodářské výsledky provozovatele sociální sítě Twitter zaostaly ve třetím čtvrtletí za odhady analytiků. Tržby meziročně stouply o devět procent na 824 milionů dolarů, čistý zisk však klesl na 37 milionů ze 789 milionů dolarů. Americká firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení.

10. Nissan prý uvažuje o prodeji svých evropských továren

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor uvažuje o prodeji svých dvou továren v Evropě. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Automobilka řeší budoucnost závodů v Británii a Španělsku kvůli klesajícímu prodeji na evropském trhu a tlaku na přechod k vozům s elektrickým pohonem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Česku za 30 let vzrostla spokojenost se životem

V Česku za posledních 30 let vzrostla celková spokojenost se životem. Lidé vnímají, že se zvýšil jejich životní standard, pozitivně hodnotí i politickou pluralitu místo vlády jedné strany. Kriticky ale vnímají politiky, kteří podle nich nerozumí tomu, co obyčejné lidi trápí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pew Research Center.

Společnost v Česku sbírala informace v červenci a v srpnu, oslovila 1022 lidí. Data přitom porovnala i s historickými průzkumy z roku 1991. Z porovnání vyplynulo, že zatímco bezprostředně po sametové revoluci bylo se životem celkově spokojeno 23 procent Čechů, letos už to bylo 57 procent. Podle průzkumu je silná vazba mezi spokojeností se životem a ekonomickou situací země, tedy výší hrubého domácího produktu na osobu.

Podle 78 procent dotázaných se za posledních 30 let zvýšil jejich životní standard. Lidé ale zároveň vyjadřují přesvědčení, že z postkomunistické transformace více získali politici a obchodníci než obyčejní lidé. O tom, že změna politického a ekonomického systému přinesla pozitiva obyčejným Čechům, je přesvědčeno 54 procent dotázaných. O přínosu pro obchodníky je přesvědčeno 89 procent lidí, o přínosu pro politiky 91 procent.

Přechod k tržní ekonomice a k systému volné soutěže politických stran lidé vítají. Tržnímu hospodářství dává přednost před centrálně plánovaným 76 procent lidí, stranickou pluralitu hodnotí kladně 82 procent lidí. Průzkum ale zároveň ukázal negativní hodnocení politiků - podle 73 procent dotázaných politici neznají problémy obyčejných lidí.

Celkově je s demokracií a jejím fungováním spokojeno 57 procent dotázaných, opačný názor má 39 procent. Dvě třetiny lidí považují za důležité pro fungování demokracie zajištění spravedlivé justice, svobody slova a svobodná média. Menší důraz lidé kladou na význam svobody vyznání, jako důležitou pro fungování demokracie ji hodnotí 54 procent Čechů.

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 %…
před 42 minutami

Operátorovi O2 Czech Republic v prvním pololetí vzrostl zisk o 2,8 % na 2,68 miliardy Kč

Telekomunikační společnost O2 Czech Republic vykázala za letošní první pololetí provozní výnosy 19,33 miliardy korun,...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Telekomunikace Akcie ČR
Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu
před hodinou

Tisk: Microsoft má zájem o veškeré aktivity TikToku mimo Čínu

Americký softwarový gigant Microsoft se zajímá o převzetí veškerých aktivit aplikace pro sdílení krátkých videí...
Microsoft Sociální sítě Internet
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
Co musíte ráno vědět (7. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, proč se Jeff Bezos zbavuje akcií Amazonu a jak by...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily, index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11 000 bodů

Americké akcie ve čtvrtek navzdory počátečnímu poklesu posílily a index Nasdaq Composite poprvé uzavřel nad úrovní 11...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních
včera v 20:35

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát ve čtvrtek schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro...
Sociální sítě Internet Spojené státy americké (USA)
Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky
včera v 19:50

Deutsche Bank zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank ve čtvrtek zlepšila výhled letošního vývoje světové ekonomiky....
Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled HDP
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek padaly, Bank of England svou prognózou investory nepotěšila

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek uzavřely v minusu. Prognóza delšího než očekávaného ožívání ekonomiky po...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD
včera v 17:37

Šéf Amazonu Bezos prodal akcie firmy za 3,1 miliardy USD

Generální ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos prodal v posledních dnech akcie společnosti za 3,1...
Amazon Americké akcie Nejbohatší investoři a byznysmeni
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky
včera v 16:55

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza ve čtvrtek po čtyřech posíleních v řadě stagnovala, index PX se zvýšil o setinu procenta na 906,52 bodu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab
včera v 16:32

Uber se dohodl na koupi britského konkurenta Autocab

Americká alternativní taxislužba Uber se dohodla na koupi svého největšího britského konkurenta Autocab, který...
Uber Technologie
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,2…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu zhruba 1,2 milionu lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 1. srpna nově 1,186 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur
TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur
včera v 14:30

TikTok zřídí datové centrum v Irsku, investuje 420 milionů eur

Provozovatel aplikace TikTok, kterou vlastní čínská společnost ByteDance, v Irsku zřídí své první datové centrum....
Irsko Čína Investice
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové…
ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové…
včera v 14:30

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, ekonomika bude podle nové prognózy ožívat pomaleji

Bankovní rada České národní banky na čtvrtečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní...
ČNB Centrální banky Úrokové sazby
Nintendo má výrazně vyšší čtvrtletní zisk, pandemie zvýšila zájem o…
včera v 13:59

Nintendo má výrazně vyšší čtvrtletní zisk, pandemie zvýšila zájem o videohry

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo v prvním čtvrtletí svého finančního roku zvýšil čistý zisk na...
Japonské akcie Asijské akcie Výsledková sezóna
Adidas se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru propadl od ztráty
Adidas se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru propadl od ztráty
včera v 13:50

Adidas se ve druhém čtvrtletí kvůli koronaviru propadl od ztráty

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas se ve druhém čtvrtletí propadl do ztráty - velká část jeho...
Adidas Výsledková sezóna Německo
Italské bance UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 77 %
Italské bance UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 77 %
včera v 13:20

Italské bance UniCredit ve druhém čtvrtletí klesl zisk o 77 %

Italské bankovní skupině UniCredit klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 77 % na 420 milionů eur. Banka ve čtvrtek...
Itálie UniCredit Banky