Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo říjnové zasedání ECB a jak jsou Češi spokojeni se svým životem? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek díky dobrým hospodářským výsledkům převážně zpevnily
Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování převážně v zelených číslech. K růstu jim pomohly dobré hospodářské výsledky některých velkých firem, jako je například Microsoft. Horší výsledky hospodaření konglomerátu 3M ale stáhly do mírné ztráty Dow Jonesův index. Na devizových trzích zpevňoval dolar vůči euru, k růstu mu pomohla zpráva o slabém růstu podnikatelské aktivity v eurozóně. Index Dow odepsal 0,11 % na 26 805,06 bodu, benchmark S&P 500 vzrostl o 0,19 % na 3 010,23 bodu a index Nasdaq Composite si polepšil o 0,81 % na 8 185,8 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,14 % na 13,71 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal na 1,77 %. Hlavní sektory se ve čtvrtek na směru neshodly. Nejvyšší zisk zaznamenal technologický sektor, který stoupl téměř o 1,5 %. Odvětví telekomunikačních služeb naopak odevzdalo zhruba 1,2 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasedání ECB uzavřely v zelených číslech
Evropské akciové trhy ve čtvrtek zpevnily, když se investoři zaměřili na zasedání ECB, které podle očekávání nepřineslo změnu v nastavení úrokových sazeb, a na výsledkovou sezónu. Náladu na trzích ovlivnilo také zveřejnění předběžných indexů nákupních manažerů. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,59 % na 397,39 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,91 % na 7 326,81 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,55 % na 5 684,33 bodu a německý DAX získal 0,58 % na 12 872,1 bodu. Dařilo se zejména odvětví zdravotní péče, které posílilo o 1,5 %. Proti trendu šel pouze telekomunikační sektor, jenž spadl o více než procento.
3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, akcie Avastu zdražily o 2,5 %
Pražská burza zakončila čtvrteční obchodování v zelených číslech, index PX zpevnil o 0,74 % na 1 067,14 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenaly akcie antivirové firmy Avast, které zdražily o 2,5 % na 123 Kč. Nedařilo se naopak mediální skupině CME, jejíž cenné papíry odepsaly 1,62 % na 109 Kč. Objem obchodů byl s 423 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Erste Group Bank, které posílily o 0,07 % na 823,20 Kč.
4. Očekávané události
Páteční ráno bude patřit indexům Ifo pro Německo a indexu důvěry německých spotřebitelů od GfK. Odpoledne pak v USA vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě společnosti Eni, Anheuser-Busch InBev, Barclays nebo Electrolux a v USA například VF Corp, Verizon Communications, Charter Communications nebo Phillips 66. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ECB v říjnu ponechala úrokové sazby beze změny, Draghi se rozloučil holubičím projevem
Evropská centrální banka na říjnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny. Základní úroková sazba je tak aktuálně 0 %, zápůjční sazba 0,25 % a depozitní sazba -0,5 %. Ve funkci guvernéra se zasedání naposledy zúčastnil Mario Draghi, od listopadu jej v čele instituce vystřídá bývalá šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
6. Důvěra v českou ekonomiku v říjnu opět klesla, nižší byla v srpnu 2014
Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o jeden bod a dostala se na hodnotu 93,6 bodu. Nižší byla naposledy v srpnu 2014. Příčinou je pokles důvěry mezi podnikateli, která se snížila o 1,3 bodu na 91,6 bodu. U spotřebitelů se důvěra naopak zvýšila o 0,3 bodu na 103,6 bodu. Oznámil to ve čtvrtek Český statistický úřad. Proti loňskému říjnu je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.
7. Bankovní asociace zlepšila pro letošek odhad růstu české ekonomiky
Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze počítala s růstem o 2,4 procenta. Naopak pro příští rok ČBA odhad zhoršila na dvě procenta z předchozích 2,3 procenta. Představitelé asociace o tom ve čtvrtek informovali na tiskové konferenci. Zlepšení odhadu pro letošní rok souvisí podle ČBA s překvapivě lepším vývojem ekonomiky v první polovině roku.
8. Bulhaři zablokovali prodej tamních aktivit firmy ČEZ
Bulharský antimonopolní úřad zablokoval plánovaný prodej bulharských aktiv české energetické firmy ČEZ, o která měla zájem společnost Eurohold. Podle úřadu by smlouva za 335 milionů eur vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy, informovala ve čtvrtek agentura Reuters. ČEZ v reakci ČTK sdělil, že další postup zváží, až se podrobně seznámí s odůvodněním rozhodnutí. V úvahu připadá použití opravných prostředků proti verdiktu antimonopolního úřadu, případně uplatnění nároku v mezinárodní investiční arbitráži.
9. Zisk a tržby Twitteru zaostaly ve třetím kvartálu za očekáváním
Hospodářské výsledky provozovatele sociální sítě Twitter zaostaly ve třetím čtvrtletí za odhady analytiků. Tržby meziročně stouply o devět procent na 824 milionů dolarů, čistý zisk však klesl na 37 milionů ze 789 milionů dolarů. Americká firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení.
10. Nissan prý uvažuje o prodeji svých evropských továren
Japonský výrobce automobilů Nissan Motor uvažuje o prodeji svých dvou továren v Evropě. Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Automobilka řeší budoucnost závodů v Británii a Španělsku kvůli klesajícímu prodeji na evropském trhu a tlaku na přechod k vozům s elektrickým pohonem.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Česku za 30 let vzrostla spokojenost se životem
V Česku za posledních 30 let vzrostla celková spokojenost se životem. Lidé vnímají, že se zvýšil jejich životní standard, pozitivně hodnotí i politickou pluralitu místo vlády jedné strany. Kriticky ale vnímají politiky, kteří podle nich nerozumí tomu, co obyčejné lidi trápí. Vyplývá to z průzkumu společnosti Pew Research Center.
Společnost v Česku sbírala informace v červenci a v srpnu, oslovila 1022 lidí. Data přitom porovnala i s historickými průzkumy z roku 1991. Z porovnání vyplynulo, že zatímco bezprostředně po sametové revoluci bylo se životem celkově spokojeno 23 procent Čechů, letos už to bylo 57 procent. Podle průzkumu je silná vazba mezi spokojeností se životem a ekonomickou situací země, tedy výší hrubého domácího produktu na osobu.
Podle 78 procent dotázaných se za posledních 30 let zvýšil jejich životní standard. Lidé ale zároveň vyjadřují přesvědčení, že z postkomunistické transformace více získali politici a obchodníci než obyčejní lidé. O tom, že změna politického a ekonomického systému přinesla pozitiva obyčejným Čechům, je přesvědčeno 54 procent dotázaných. O přínosu pro obchodníky je přesvědčeno 89 procent lidí, o přínosu pro politiky 91 procent.
Přechod k tržní ekonomice a k systému volné soutěže politických stran lidé vítají. Tržnímu hospodářství dává přednost před centrálně plánovaným 76 procent lidí, stranickou pluralitu hodnotí kladně 82 procent lidí. Průzkum ale zároveň ukázal negativní hodnocení politiků - podle 73 procent dotázaných politici neznají problémy obyčejných lidí.
Celkově je s demokracií a jejím fungováním spokojeno 57 procent dotázaných, opačný názor má 39 procent. Dvě třetiny lidí považují za důležité pro fungování demokracie zajištění spravedlivé justice, svobody slova a svobodná média. Menší důraz lidé kladou na význam svobody vyznání, jako důležitou pro fungování demokracie ji hodnotí 54 procent Čechů.
Aktuality
