Co musíte ráno vědět (5. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (5. prosince)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak se ve finančním roce 2019 dařilo likérce Stock Spirits a do čeho investují australští miliardáři? to vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akciové indexy napravily část úterních ztrát, trh stále řeší budoucnost obchodních vztahů USA s Čínou

Americké akcie ve středu posílily po předchozích třech poklesech za sebou. Za růstem akciového trhu stál obnovený optimismus investorů ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,53 % na 27 649,78 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,63 % na 3 112,76 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,54 % na 8 566,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,27 % na 14,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 1,77 %. Ceny ropy se zvýšily o zhruba 4 %, zlato a stříbro naopak ztrácely a stejně tak nejsledovanější kryptoměny.

Americké akcie: Spotřebitelský sektor jako další (ne)důležitý příběh?
Spotřebitel je pro ekonomiku velice podstatný, pro tu americkou to pak platí dvojnásob. Když si spotřebitelé mohou dovolit utrácet, a tedy ekonomika je na tom veskrze dobře, těží z toho mimo jiné firmy, jejichž zboží a služby nepatří do koše takzvaně nezbytných. Odvětví výrobců a dodavatelů takzvaně zbytného nebo luxusního sortimentu je v USA ostře sledované, aktuálně přitom slibuje ukázat na další výraznější pohyb na trzích.
Akcie: Ocenění se věnuje větší pozornost, než si zaslouží
Investovat v současnosti velkou částku do akcií se někomu může zdát jako risk, pro někoho to může být při aktuálním ocenění akcií holý nesmysl. Jsou ale vysoké hodnoty ukazatelů ocenění tak důležité?

2. Evropské akcie ve středu zpevnily díky optimismu ohledně obchodní dohody

Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusu poté, co agentura Bloomberg napsala, že se Spojené státy a Čína blíží uzavření dílčí obchodní dohody, která je označovaná za první fázi komplexní dohody. Zpráva uklidnila investory, které v úterý vyděsil Donald Trump prohlášením, že by mohlo být lepší uzavřít dohodu s Čínou až po prezidentských volbách v USA, tedy na konci roku 2020. Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 1,18 % na 403,19 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,42 % na 7 188,5 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 1,27 % na 5 799,68 bodu a německý DAX si polepšil o 1,16 % na 13 140,57 bodu. V zelených číslech obchodování uzavřely všechny hlavní sektory.

Americká ekonomika solidně roste. Proč to pro Evropu nemusí být dobrá zpráva?
První revize odhadu růstu amerického HDP za třetí čtvrtletí ukázala na 2,1% tempo expanze největší světové ekonomiky. To bylo o dvě desetiny procentního bodu nad prvním odhadem a také nad odhady trhu. Politickou souvislost popisuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

3. Pražská burza v polovině týdne mírně zpevnila, akcie Stock Spirits zdražily o 3,4 %

Pražská burza zakončila středeční obchodování v pozitivním pásmu, index PX stoupl o 0,16 % na 1 079,35 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie likérky Stock Spirits, které po odtajnění výsledků hospodaření posílily o 3,39 % na 61 Kč. Objem obchodů byl s 369 miliony korun podprůměrný.

Kolik stojí Alza aneb skvostný jednorožec po česku
E-shopy v posledních letech zažívají nejen v Česku velice dynamický a bouřlivý rozvoj a růst. Stačí vzpomenout na americký Amazon nebo čínskou Alibabu. V Česku je jedničkou Alza.cz. I podle intenzity reklamy v pražském metru se není čemu divit.

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, zpřesněné zprávě o vývoji ekonomiky eurozóny v třetím čtvrtletí a datům o vývoji maloobchodních tržeb a zaměstnanosti v evropském měnovém bloku. V USA se odpoledne investoři zaměří na obchodní bilanci, tovární objednávky a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve Vídni se bude navíc konat jednání členů ropného kartelu OPEC. Kvartální hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech mimo jiné Tiffany & Co, Dollar General, Kroger, Brown-Forman nebo American Outdoors Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. prosince a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2019 vydělala 28,31 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,31 centu na akcii

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2019, který skončil v září, čistý zisk 28,31 milionu eur. Srovnatelný výsledek za finanční rok 2018 činil 13,63 milionu eur, meziročně tak zisk vyskočil o 107,8 %. Společnost také oznámila, že představenstvo rozhodlo o vyplacení finální dividendy 6,31 centu na akcii.

6. Průměrná mzda v Česku ve 3. čtvrtletí vzrostla o 6,9 % na 33 697 Kč

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 % na 33 697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2 163 korun více než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Analytici očekávali, že reálný růst mezd zpomalí pod čtyři procenta.

Sněmovna schválila rozpočet na rok 2020 se schodkem 40 miliard Kč
Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schválený schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve Sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu kolem dvou miliard korun. Celé středeční projednávání rozpočtu včetně hlasování trvalo zhruba 11 hodin.

7. Jihokorejský soud potvrdil rekordní pokutu pro Qualcomm

Jihokorejský soud ve středu potvrdil pokutu 873 milionů dolarů americkému výrobci čipů Qualcomm za nekalé obchodní praktiky při licencování patentů a prodeji čipů do modemů. Soudce odmítl odvolání společnosti proti pokutě, kterou jí v roce 2016 vyměřila Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC). Qualcomm podle něj zneužil svého dominantního postavení na trhu. Americká společnost se hodlá proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.

8. Primární nabídka akcií Saudi Aramco by mohla být rekordní

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco zvažuje, že pro akcie nabízené v primární nabídce stanoví cenu na horní hranici avizovaného rozsahu. V takovém případě by to byla největší primární nabídka akcií na světě. Rekord dosud drží čínský internetový prodejce Alibaba s hodnotou 25 miliard dolarů. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.

9. Světová banka zlepšila odhad letošního růstu ruské ekonomiky

Světová banka ve středu zlepšila odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 1,2 %, zatímco dosud počítala s jednoprocentním růstem. V příštích dvou letech pak očekává zrychlování růstu, ke kterému by měly přispět vyšší státní výdaje a uvolněnější měnová politika.

10. Renault, Nissan a Mitsubishi mají společného generálního sekretáře

Francouzsko-japonská automobilová aliance Renault, Nissan a Mitsubishi má společného generálního sekretáře. Nově vytvořené koordinační funkce se podle středečního sdělení firem v pondělí ujme dosavadní seniorní viceprezident aliance pro obchodní rozvoj, devětačtyřicetiletý Hadi Zablit. Jeho úkolem bude zvýšit efektivitu spolupráce a maximalizovat tak zisky všech tří společností.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Austrálii má vzniknout největší solární farma na světě

V Austrálii ožívá megaprojekt na dodávky solární energie ze severní Austrálie do Singapuru prostřednictvím nejdelšího podmořského vysokonapěťového kabelu na světě. Zhruba 50 milionů australských dolarů do něj nyní investovali dva australští miliardáři.

Celý projekt v hodnotě zhruba 22 miliard australských dolarů vede singapurská firma Sun Cable. Ta plánuje postavit v Austrálii solární farmu na ploše 15 000 hektarů o instalované kapacitě deseti gigawattů, bateriové úložiště o výkonu 22 gigawatthodin a 4 500 kilometrů dlouhou přenosovou síť do Singapuru. Všechny tři části budou největší svého druhu na světě. Singapur by z Austrálie měl dostávat zhruba pětinu dodávek elektřiny, které potřebuje. To by pomohlo snížit závislost země na dovozu zkapalněného zemního plynu.

Sun Cable získala nejnověji peníze od soukromého rodinného fondu spoluzakladatele firmy Atlassian Mikea Cannona-Brookese a soukromé firmy těžařského magnáta Andrewa Forresta Squadron Energy. Společnost doufá, že se podaří získat finance na celý projekt do konce roku 2023. Komerční provoz má být zahájen v roce 2027.

"Je to nesmírně vzrušující projekt s potenciálem změnit svět. Pokud se nám to podaří, můžeme pro Austrálii vybudovat nové vývozní odvětví, vytvořit pracovní místa a nastavit budoucnost pro svoji ekonomiku," uvedl Cannon-Brookes, který se v minulosti proslavil svou sázkou s Elonem Muskem. Šéfa Tesly přes Twitter vyzval, aby vytvořil za 100 dní v Austrálii největší baterii na světě, která by zabránila výpadkům proudu v zemi. Tesla baterii ve stanovené lhůtě opravdu postavila.

Americké akciové indexy v pátek zakončily smíšeně, za celý týden ale…
Americké akciové indexy v pátek zakončily smíšeně, za celý týden ale…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v pátek zakončily smíšeně, za celý týden ale bez výjimky posílily

Americké akcie se na závěr týdne vydaly oběma směry. Přispěla k tomu ekonomická statistika, která posílila obavy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Denník N: Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur
včera v 21:04

Denník N: Porsche postaví nový závod na Slovensku za 250 milionů eur

Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na...
Slovensko Auta Evropské akcie
Apple a Google stáhly hru Fortnite z databází mobilních aplikací
včera v 19:42

Apple a Google stáhly hru Fortnite z databází mobilních aplikací

Technologické giganty Apple a Google ve čtvrtek odstranily úspěšnou hru Fortnite ze svých nabídek mobilních aplikací...
Americké akcie Alphabet (Google) Apple
Evropské akcie v pátek ztratily, za celý týden ale přidaly více než…
Evropské akcie v pátek ztratily, za celý týden ale přidaly více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek ztratily, za celý týden ale přidaly více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek ztrácely poté, co se Velká Británie opět rozhodla zavést povinnou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza uzavřela týden poklesem, za pět obchodních dní ale…
Pražská burza uzavřela týden poklesem, za pět obchodních dní ale…
včera v 16:55

Pražská burza uzavřela týden poklesem, za pět obchodních dní ale mírně vzrostla

Pražská burza v pátek třetí den v řadě oslabila, index PX se snížil o 0,4 % na 913,06 bodu. Dolů burzu táhly hlavně...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí
včera v 16:10

Investoři se zbavují běloruských dluhopisů, obávají se sankcí

Investoři se zbavují dluhopisů běloruské vlády. Výprodej nabral na intenzitě v posledních dvou dnech, kdy ceny spadly...
Bělorusko Státní dluhopisy Volby
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila…
včera v 15:25

Největší ruská ropná společnost Rosněfť se v druhém čtvrtletí vrátila do zisku

Největší ruská ropná společnost Rosněft má za druhé čtvrtletí díky růstu cen ropy zisk 43 miliard rublů (12,9...
Rusko Ropa Výsledková sezóna
Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje
včera v 15:15

Propad průmyslové výroby v USA zpomaluje

Průmyslová výroba ve Spojených státech v červenci meziročně klesla o 8,18 %, v červnu činil pokles 11,03 (revidováno...
Spojené státy americké (USA) Průmysl
Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil
včera v 14:30

Růst maloobchodních tržeb v USA v červenci zpomalil

Maloobchodních tržby v USA v červenci vzrostly o 2,74 %. V červnu činil růst 2,12 % (revidováno z 1,1 %). Meziměsíčně...
Spojené státy americké (USA) Tržby Maloobchod
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu
včera v 13:10

Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu

Americký internetový prodejce Amazon v Indii spustil internetovou lékárnu, bude tak těžit z růstu zájmu o nákup léků...
Amazon Indie Farmacie
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy…
včera v 11:25

Ekonomika EU klesla ve druhém čtvrtletí podle zpřesněné zprávy Eurostatu o rekordních 11,7 %

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí zejména kvůli koronavirovým omezením klesla o rekordních 11,7 %....
Evropská ekonomika HDP Evropská unie
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně

Data z čínské ekonomiky ukazují, že její zotavení není tak jednoznačné, jak se předpokládalo. Průmyslová produkce v...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek…
včera v 10:10

Záznam ze zasedání ČNB: Za růstem cen je snaha kompenzovat výpadek příjmů

Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) souhlasí s tím, že pokračující svižný růst cen zřejmě odráží...
ČNB Inflace Úrokové sazby
Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %
včera v 09:26

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 8,3 %

Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů klesla proti předchozím třem měsícům o 8,3 %, v...
Slovensko Ekonomika HDP
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě
včera v 09:00

Mezinárodní energetická agentura snížila prognózu poptávky po ropě

Mezinárodní energetická agentura (IEA) snížila prognózu poptávky po ropě. Kvůli celosvětovým problémům zejména v...
OPEC Ropa
Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby…
včera v 07:19

Holdingu ČEZ ESCO v prvním pololetí stoupl provozní zisk, tržby stagnovaly

Holdingu ČEZ ESCO, který patří do energetické skupiny ČEZ, stoupl v prvním pololetí letošního roku meziročně provozní...
ČEZ Energetika Výsledková sezóna