Co musíte ráno vědět (5. prosince)

Jak se ve středu vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak se ve finančním roce 2019 dařilo likérce Stock Spirits a do čeho investují australští miliardáři? to vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy napravily část úterních ztrát, trh stále řeší budoucnost obchodních vztahů USA s Čínou
Americké akcie ve středu posílily po předchozích třech poklesech za sebou. Za růstem akciového trhu stál obnovený optimismus investorů ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,53 % na 27 649,78 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,63 % na 3 112,76 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,54 % na 8 566,67 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,27 % na 14,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o šest bazických bodů na 1,77 %. Ceny ropy se zvýšily o zhruba 4 %, zlato a stříbro naopak ztrácely a stejně tak nejsledovanější kryptoměny.
2. Evropské akcie ve středu zpevnily díky optimismu ohledně obchodní dohody
Evropské akciové trhy zakončily středeční seanci v plusu poté, co agentura Bloomberg napsala, že se Spojené státy a Čína blíží uzavření dílčí obchodní dohody, která je označovaná za první fázi komplexní dohody. Zpráva uklidnila investory, které v úterý vyděsil Donald Trump prohlášením, že by mohlo být lepší uzavřít dohodu s Čínou až po prezidentských volbách v USA, tedy na konci roku 2020. Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 1,18 % na 403,19 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,42 % na 7 188,5 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 1,27 % na 5 799,68 bodu a německý DAX si polepšil o 1,16 % na 13 140,57 bodu. V zelených číslech obchodování uzavřely všechny hlavní sektory.
3. Pražská burza v polovině týdne mírně zpevnila, akcie Stock Spirits zdražily o 3,4 %
Pražská burza zakončila středeční obchodování v pozitivním pásmu, index PX stoupl o 0,16 % na 1 079,35 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie likérky Stock Spirits, které po odtajnění výsledků hospodaření posílily o 3,39 % na 61 Kč. Objem obchodů byl s 369 miliony korun podprůměrný.
4. Očekávané události
Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, zpřesněné zprávě o vývoji ekonomiky eurozóny v třetím čtvrtletí a datům o vývoji maloobchodních tržeb a zaměstnanosti v evropském měnovém bloku. V USA se odpoledne investoři zaměří na obchodní bilanci, tovární objednávky a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve Vídni se bude navíc konat jednání členů ropného kartelu OPEC. Kvartální hospodářská čísla odtajní ve Spojených státech mimo jiné Tiffany & Co, Dollar General, Kroger, Brown-Forman nebo American Outdoors Brands. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2019 vydělala 28,31 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,31 centu na akcii
Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2019, který skončil v září, čistý zisk 28,31 milionu eur. Srovnatelný výsledek za finanční rok 2018 činil 13,63 milionu eur, meziročně tak zisk vyskočil o 107,8 %. Společnost také oznámila, že představenstvo rozhodlo o vyplacení finální dividendy 6,31 centu na akcii.
6. Průměrná mzda v Česku ve 3. čtvrtletí vzrostla o 6,9 % na 33 697 Kč
Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 % na 33 697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2 163 korun více než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Analytici očekávali, že reálný růst mezd zpomalí pod čtyři procenta.
7. Jihokorejský soud potvrdil rekordní pokutu pro Qualcomm
Jihokorejský soud ve středu potvrdil pokutu 873 milionů dolarů americkému výrobci čipů Qualcomm za nekalé obchodní praktiky při licencování patentů a prodeji čipů do modemů. Soudce odmítl odvolání společnosti proti pokutě, kterou jí v roce 2016 vyměřila Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC). Qualcomm podle něj zneužil svého dominantního postavení na trhu. Americká společnost se hodlá proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.
8. Primární nabídka akcií Saudi Aramco by mohla být rekordní
Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco zvažuje, že pro akcie nabízené v primární nabídce stanoví cenu na horní hranici avizovaného rozsahu. V takovém případě by to byla největší primární nabídka akcií na světě. Rekord dosud drží čínský internetový prodejce Alibaba s hodnotou 25 miliard dolarů. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.
9. Světová banka zlepšila odhad letošního růstu ruské ekonomiky
Světová banka ve středu zlepšila odhad letošního růstu ruské ekonomiky na 1,2 %, zatímco dosud počítala s jednoprocentním růstem. V příštích dvou letech pak očekává zrychlování růstu, ke kterému by měly přispět vyšší státní výdaje a uvolněnější měnová politika.
10. Renault, Nissan a Mitsubishi mají společného generálního sekretáře
Francouzsko-japonská automobilová aliance Renault, Nissan a Mitsubishi má společného generálního sekretáře. Nově vytvořené koordinační funkce se podle středečního sdělení firem v pondělí ujme dosavadní seniorní viceprezident aliance pro obchodní rozvoj, devětačtyřicetiletý Hadi Zablit. Jeho úkolem bude zvýšit efektivitu spolupráce a maximalizovat tak zisky všech tří společností.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V Austrálii má vzniknout největší solární farma na světě
V Austrálii ožívá megaprojekt na dodávky solární energie ze severní Austrálie do Singapuru prostřednictvím nejdelšího podmořského vysokonapěťového kabelu na světě. Zhruba 50 milionů australských dolarů do něj nyní investovali dva australští miliardáři.
Celý projekt v hodnotě zhruba 22 miliard australských dolarů vede singapurská firma Sun Cable. Ta plánuje postavit v Austrálii solární farmu na ploše 15 000 hektarů o instalované kapacitě deseti gigawattů, bateriové úložiště o výkonu 22 gigawatthodin a 4 500 kilometrů dlouhou přenosovou síť do Singapuru. Všechny tři části budou největší svého druhu na světě. Singapur by z Austrálie měl dostávat zhruba pětinu dodávek elektřiny, které potřebuje. To by pomohlo snížit závislost země na dovozu zkapalněného zemního plynu.
Sun Cable získala nejnověji peníze od soukromého rodinného fondu spoluzakladatele firmy Atlassian Mikea Cannona-Brookese a soukromé firmy těžařského magnáta Andrewa Forresta Squadron Energy. Společnost doufá, že se podaří získat finance na celý projekt do konce roku 2023. Komerční provoz má být zahájen v roce 2027.
"Je to nesmírně vzrušující projekt s potenciálem změnit svět. Pokud se nám to podaří, můžeme pro Austrálii vybudovat nové vývozní odvětví, vytvořit pracovní místa a nastavit budoucnost pro svoji ekonomiku," uvedl Cannon-Brookes, který se v minulosti proslavil svou sázkou s Elonem Muskem. Šéfa Tesly přes Twitter vyzval, aby vytvořil za 100 dní v Austrálii největší baterii na světě, která by zabránila výpadkům proudu v zemi. Tesla baterii ve stanovené lhůtě opravdu postavila.
Aktuality

