Co musíte ráno vědět (8. července)
|

Co musíte ráno vědět (8. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, kdo by mohl být novým generálním ředitelem Mezinárodního měnového fondu a jak se jedna bývalá basketbalová hvězda stará o to, aby jí nedošly peníze? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply

Akcie ve Spojených státech v pátek zlevnily. Reagovaly tak na nečekaně silnou zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA za červen, která přiměla investory přehodnotit názor na další postup americké centrální banky. Objem obchodování byl nízký, trhy v USA byly ve čtvrtek kvůli svátku zavřené. Index Dow odepsal 0,16 % na 26 922,12 bodu (týden: +1,21 %), širší benchmark S&P 500 klesl o 0,18 % na 2 990,41 bodu (týden: +1,65 %) a index Nasdaq Composite oslabil o 0,1 % na 8 161,79 bodu (týden: +1,94 %). Index volatility VIX vzrostl o 5,65 % na 13,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o devět bazických bodů na 2,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posouvají rekordy
Víra v uvolňování měnové politiky a zmírnění napětí v obchodních vztazích USA a Číny napomohly růstu cen amerických akcií v prvním červencovém týdnu, zkráceném o čtvrteční Den nezávislosti. Index S&P 500 s výjimkou pátku uzavíral na nových historických maximech a posílil o 1,65 %.
Co Twitter dal: Trhy naruby
Tentokrát něco o (ne)závislosti centrálních bank, akciových trzích naruby, dotacích, které nikdy nedostaneme, o knihách, které doporučují investiční profesionálové, a také o tom, že v severských zemích je nejvíce lidí, kteří se nechají oblbnout.
S&P 500: Tyto akcie čelí největšímu tlaku spekulantů
Navzdory tomu, že se americký akciový index S&P 500 vyhřívá na historických maximech, najde se na trhu řada titulů, v jejichž další posilování investoři příliš nevěří. A není pak nic jednoduššího (i když, jak se to vezme), než si tyto akcie půjčit, prodat je a doufat, že je nakupíte za nižší cenu, vrátíte a rozdíl si strčíte do kapsy. Které tituly jsou nyní pod největším tlakem spekulantů?
Americké akcie na rekordech? Ano, ale na oslavy je brzy!
Hlavní americké akciové indexy jsou na maximech a trh se těší na novou vlnu uvolňování měnové politiky. Do toho se Donald Trump dohodl se svým čínským protějškem na minimálně dočasném neútočení (či menším útočení). Ale znáte to, na trhu se vždy, podobně jako v životě, najdou škarohlídi, kteří malují čerty na zeď.

2. Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale zdražily o více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mínusu, když byly pod tlakem nečekaně silných dat z amerického trhu práce, která ztlumila naděje investorů stran červencového snížení sazeb ze strany Fedu. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,72 % na 390,11 bodu, za celý týden však zpevnil o 1,36 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,66 % na 7 553,14 bodu (týden: +1,72 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,48 % na 5 593,72 bodu (týden: +0,99 %) a německý DAX se snížil o 0,49 % na 12 568,53 bodu (týden: +1,37 %).

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2019
Erste Group Bank neočekává rychlé vyřešení sporů v mezinárodním obchodu ani v tématu brexitu, a tak připouští vyšší volatilitu v souvislosti s nejistotou ohledně hospodářského růstu. Centrální banky jsou opatrnější a zvažují nové uvolňování měnové politiky. To by nahrávalo rizikovým aktivům, zatímco bezpečné přístavy by nadále nabízely mizivé výnosy. Jako vhodné se pro příští měsíce jeví investice například do defenzivních sektorů akciového trhu.

3. Očekávané události

Týden otevřou japonská a německá obchodní bilance, německá průmyslová výroba, index investorské důvěry v eurozóně a statistika spotřebitelských úvěrů v USA. V Česku budou oznámeny obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba, vláda by pak měla mimo jiné projednat možnosti dostavby jaderných zdrojů. Hospodářské výsledky oznámí například Sodexo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Deutsche Bank představila restrukturalizační plán, plánuje se zbavit globálního obchodování s akciemi

Největší německá banka Deutsche Bank představila svůj restrukturalizační plán, který má pomoci zlepšit její hospodářské výsledky a cenu akcií. Kvůli restrukturalizaci mají bance vzniknout do roku 2022 mimořádné náklady 7,4 miliardy eur a ve druhém čtvrtletí vykáže čistou ztrátu 2,8 miliardy eur. O práci by mohlo přijít kolem 17 500 zaměstnanců. Oznámená restrukturalizace Deutsche Bank patří mezi největší v bankovním sektoru od finanční krize.

5. EU chce doporučit do čela MMF guvernéra britské centrální banky

Zástupci zemí Evropské unie jednají o možnosti, že by se novým šéfem Mezinárodního měnového fondu mohl stát guvernér britské centrální banky Mark Carney. Ten se narodil v Kanadě, má však také britský a irský pas, takže jeho výběr by technicky splnil sedm desetiletí trvající praktiku, podle které MMF vede Evropan a Světovou banku Američan. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Bloomberg.

6. Americká ekonomika v červnu vytvořila 224 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti se zvýšila na 3,7 %

Ve Spojených státech v červnu mimo zemědělství vzniklo asi 224 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst po 72 tisících v květnu (revidováno ze 75 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 49letého minima 3,6 % na 3,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v červnu zůstal na úrovni 3,1 %.

7. Provozní zisk Samsungu ve čtvrtletí předběžně klesl o 56 %

Jihokorejská společnost Samsung Electronics čeká výrazný pokles zisku. Výrobce mobilních telefonů a další elektroniky v pátek uvedl, že mu provozní zisk ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů meziročně klesl o 56 % na 6,5 bilionu wonů. Hlavním důvodem je slabý trh s čipy i potíže na trhu smartphonů, což Samsung dává do souvislosti mimo jiné s obchodní válkou mezi USA a Čínou.

8. Turecký prezident odvolal šéfa centrální banky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan odvolal šéfa turecké centrální banky Murata Çetinkayu. Oficiální důvod nebyl zveřejněn. Agentura Reuters upozornila, že mezi oběma muži panují velké rozdíly v názoru na načasování snížení úrokových sazeb, které mají pomoci oživit ekonomiku zasaženou recesí. Ve funkci Çetinkayu nahradí jeho současný zástupce Murat Uysal.

9. Írán bude obohacovat uran více, než mu dovoluje dohoda

Írán v neděli oznámil, že odstupuje od další části mezinárodní smlouvy o jeho jaderném programu z roku 2015 a že během "několika hodin" začne obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,6 %. Obohacovat jej pro energetické účely hodlá na úroveň, jakou potřebuje. Západní země daly najevo, že je sdělení Teheránu znepokojilo, a vyzvaly ho, aby přestal podnikat kroky, které jsou v rozporu se čtyři roky starou dohodou. V té se Írán zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. V neděli vypršelo 60denní ultimátum, které dal Írán zbývajícím signatářům smlouvy (Británii, Francii, Německu, Rusku a Číně) na to, aby mu pomohli v době amerických sankcí. Nyní varoval, že pokud jej nadále nepodpoří, bude vždy po 60 dnech odstupovat od dalších závazků.

10. Donald Trump opět kritizoval Fed za přísnou měnovou politiku

Americký prezident Donald Trump o víkendu opět tweetoval kritická vyjádření na adresu Fedu. Právě centrální banka podle něj může za to, že ekonomika USA nevzkvétá za jeho administrativy ještě více.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak to dělá Shaq?

Bývalá hvězda NBA Shaquille O'Neal se rozpovídala o tom, jak své sportovní úspěchy a příjmy v celkové výši několika set milionů dolarů nechce jen nechat postupně rozpouštět. Komentuje basketbal v televizi, investuje a své jméno spojuje s řadou značek. Má za sebou i několik hereckých zkušeností, ale to byly vlastně drobné. Dnes se ale Shaqovi určitě hodí, když třeba točí televizní reklamy.

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
18:17

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst po celém světě. Informovala o...
Japonsko Auta Asijské akcie
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
18:00

Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
17:33

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
17:18

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
17:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh
Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady
13:18

Zisk Harley-Davidson klesl o 19,3 procenta, překonal však odhady

Americkému výrobci motocyklů Harley-Davidson klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 19,3 procenta na 195,6 milionu...
Americké akcie Výsledková sezóna
Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson
13:06

Novým šéfem britských konzervativců se stal Boris Johnson

Boris Johnson porazil ve stranickém hlasování Jeremyho Hunta a povede Konzervativní stranu po Therese Mayové. Johnson...
Spojené království Politika