Donadl Trump v první debatě prezidentských kandidátů hájil svůj přístup k pandemii covidu-19. Setkání bylo plné osobních výpadů a urážek
|

Donadl Trump v první debatě prezidentských kandidátů hájil svůj přístup k pandemii covidu-19. Setkání bylo plné osobních výpadů a urážek

Americký prezident Donald Trump v úterní první debatě kandidátů na prezidenta USA odmítl kritiku svého přístupu k pandemii covidu-19, která si v Americe vyžádala přes 200 000 mrtvých a sedm milionů nakažených. Podle Trumpa by bilance byla ještě horší, kdyby prezidentem byl Biden. Trump prohlásil, že by v takovém případě byly obětí dva miliony. Podobných konfrontací byla diskuze plná.

Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Koronavirus Donald Trump Volby Politika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika

"Tohle je člověk, který tvrdil, že do Velikonoc bude pandemie pryč," řekl Biden. Prezident čekal a čekal, až virus dorazí k americkým břehům a stále nemá plán, prohlásil také demokratický kandidát. Podle něj by měl prezident dát dohromady demokraty a republikány a najít prostředky na "to, co je potřeba k tomu, aby byly zachráněny životy".

Podle Bidena byl Trumpův přístup k pandemii "naprosto nezodpovědný", choval se podle něj v této záležitosti "jako blázen". Prezident prohlásil, že jeho velká předvolební shromáždění nemají na šíření nemoci "negativní efekt". "Lidé chtějí slyšet, co říkám," řekl Trump.

"Udělali jsme to skvěle," řekl Trump. Podle něj by to Biden nikdy tak nezvládl. "Nemáš to v krvi," řekl Bidenovi.

Trump rovněž odmítl tvrzení listu The New York Times, podle něhož neplatil některé roky federální daň z příjmů a první rok v Bílém domě zaplatil jen 750 dolarů. "Platil jsem miliony dolarů daní z příjmů," řekl Trump.

Neuvedl, kdy zveřejní svá daňová přiznání, jak sliboval již v minulé kampani před čtyřmi roky a jak to udělali všichni prezidenti od 70. let. Uvidíte je, řekl Trump bez dalšího upřesnění na otázku, kdy to bude.

Podle Bidena prezident využívá daňových zákonů tak, aby "platil menší daně než učitel". Trump řekl, že to byznysmeni dělají stejně, "pokud nejsou hloupí".

Trump a Biden se přeli také o obsazení nejvyššího soudu, násilí kolem demonstrací v amerických městech, klimatické změně či o regulérnosti voleb. Především demokratický obhájce úřadu byl ve svých výpadech hodně osobní, skákal do řeči a urážel.

Podstatným tématem v době pandemie jsou možné komplikace s počítáním hlasů, a tedy i možné neuznání výsledků ze strany poraženého kandidáta. Biden řekl, že výsledek přijme, až budou spočítány hlasy. Trump přímo neodpověděl, ale opět mluvil o neprokázaném riziku volebních podvodů, které sebou podle něj nese korespondenční hlasování, kvůli pandemii daleko rozšířenější než v minulosti. Podle Trumpa by mohl o výsledku voleb rozhodnout až nejvyšší soud.

Jedním z témat bylo právě jmenování hlavy nejvyššího soudu. Biden upozornil, že by bylo vhodné vyčkat na výsledek voleb a poté učinit takto závažný krok, přičemž takové řešení aplikoval i Barack Obama, když se ucházel o své druhé funkční období.

Co se týká obecně americké ekonomiky, oba kandidáti argumentovali, že jsou schopni úspěšně vést zemi během hospodářsky nepříznivého období. Trump neopomenul zmínit pozitivní efekty, které přineslo jím provedené snížení daní a pozitivní vývoj na akciových trzích v předpandemickém období. Dobrou kondici akciových trhů pak Trump ztotožnil s tvorbou mnoha pracovních míst. Na to Biden odvětil, že za Obamovy administrativy byl vytvořen taktéž dostatek pracovních míst, a tudíž není příliš relevantní, aby se stávající prezident na tento bod neustále odkazoval.

Pro Trumpa, který zaostává za Bidenem v celostátních průzkumech, byla debata příležitostí, jak přesvědčit váhající voliče. Pro Bidena byla možností, jak je přesvědčit, že může Trumpa porazit. Byla to přitom podle agentury AP nejvíce chaotická debata za poslední léta. Moderátorovi Chrisu Wallaceovi z Fox News se nedařilo ji kontrolovat. Oba soupeři si vyměňovali invektivy a nenechávali se domluvit. "Budeš už mlčet, kámo? To je tak neprezidentské," řekl například Joe Biden. "Lidé tomu rozumějí. Joe, ty jsi ve Washingtonu 47 let, ale neudělal jsi nic," reagoval stávající prezident.

Biden postupně označil Trumpa za blázna, lháře, rasistu, loutku ruského prezidenta Vladimira Putina a nejhoršího prezidenta, jakého kdy Amerika měla. Trump zase prohlásil: "Na tobě není nic chytrého, Joe." Bývalého viceprezidenta pak označil za loutkou krajní levice, ať jde o ekologii, bezpečnost nebo zdravotnictví.

Debata se dotkla i změny klimatu. Trump připustil, že člověk má na ni do určité míry vliv, ale zdůraznil, že je proti striktním regulacím, protože mají negativní dopad na byznys. I proto USA za něj odstoupily od pařížské dohody o klimatu, protože takové dohody podle něj ženou výše ceny energií. Biden naopak slíbil, že bude-li zvolen, USA se k pařížské dohodě opět připojí.

Co na to trhy

V průběhu debaty akciové indexy klesaly. Dolar nejprve v páru s eurem mírně ztrácel, později během obchodování v noci na středu ale začal posilovat. "Ostrá debata ústící v překřikování trhy utvrdila v obavách, že pokud ve volbách zvítězí Biden, rozhodně nelze očekávat hladké předání moci ze strany stávajícího prezidenta," upozornil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Podle tržních expertů oslovených televizí CNBC první debata příliš nenapověděla, kdo by mohl z listopadových voleb vyjít jako vítěz.

V souvislosti s prezidentskými volbami panuje na trzích nervozita, a tak investoři doufají, že debaty by mohly přinést určité vyjasnění situace a poukázat na budoucího vítěze voleb. Zvolení Bidena by totiž bylo spjato s rizikem v podobě zvýšení korporátních daní a vyšší míry regulace společností. Tato opatření by pak negativně dopadla na americké firmy. Na druhé straně by jeho zvolení mohlo přinést určitou úlevu v otázce obchodních sporů s Čínou, které na trhy působí rovněž nepříznivě.

V neposlední řadě se vyskytují otazníky ohledně samotných výsledků voleb. Pokud by totiž výsledné počty hlasů byly příliš těsné, existuje celkem vysoká pravděpodobnost, že by se rozhořel spor o pravost voleb. Již nyní totiž Trump upozorňuje, že volby mohou být zfalšovány. V takovém případě by došlo k prodloužení přetrvávající nejistoty na trzích, která je již tak dostatečně vysoká, a to i v důsledku nelepšící se epidemiologické situace.

Zdroj: ČTK, CNBC, New York Times, THE HILL, Komerční banka, Česká spořitelna
Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá
před 37 minutami

Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá

Více než čtvrtina malých a středních firem nebude mít na splátky svých úvěrů peníze. V sobotu přitom končí...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Asijské akcie v úterý převážně ztrácely, poklesy ale nebyly tak…
Asijské akcie v úterý převážně ztrácely, poklesy ale nebyly tak…
před 42 minutami

Asijské akcie v úterý převážně ztrácely, poklesy ale nebyly tak výrazné jako v pondělí na Wall Street

Investoři obecně sledují, jak nový nárůst počtu případů onemocnění covid-19 ovlivní ekonomiku. Nadále významným...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
V eurozóně v září přibylo úvěrů
před 42 minutami

V eurozóně v září přibylo úvěrů

Úvěrů domácnostem bylo o 3,1 % více (odhad: +2,8 %), půjček firmám přibylo 7,1 % (odhad: +7,5 %). Celková peněžní...
Eurozóna Evropská ekonomika Úvěry
Aerolinky easyJet prodaly a pronajaly část letadel za 300 milionů GBP
před 43 minutami

Aerolinky easyJet prodaly a pronajaly část letadel za 300 milionů GBP

Společnost easyJet získala 300 milionů GBP z prodeje a pronájmu části svých letadel. Firma se v době hlubokého...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Průzkum: Jak se Češi obávají o dostupnost vlastního bydlení?
Průzkum: Jak se Češi obávají o dostupnost vlastního bydlení?
před hodinou

Průzkum: Jak se Češi obávají o dostupnost vlastního bydlení?

Nejčerněji vnímají své šance na vlastní bydlení kvůli dopadům koronavirové krize obyvatelé Jihočeského kraje. Na...
Česká republika Česká ekonomika Realitní trh
Evropské akciové trhy zahajují úterní seanci smíšeně
před hodinou

Evropské akciové trhy zahajují úterní seanci smíšeně

STOXX Europe 600 -0,09 %, FTSE 100 -0,26 %, DAX +0,24 %, CAC 40 -0,2% %. Lepší než očekávané výsledky oznámily...
Evropské akcie
Výsledky HSBC ve 3Q: Zisk před zdaněním 3,07 miliardy USD (odhad: 2…
08:43

Výsledky HSBC ve 3Q: Zisk před zdaněním 3,07 miliardy USD (odhad: 2,07 miliardy USD)

Tržby HSBC dosáhly za kvartál 11,93 miliardy USD. Zisk i tržby bance sice meziročně opět klesly, překonaly ale odhady...
Evropské akcie Evropské banky Výsledková sezóna
Výsledky Novratis ve 3Q: Očištěný zisk 1,52 USD na akcii (odhad: 1,44…
08:38

Výsledky Novratis ve 3Q: Očištěný zisk 1,52 USD na akcii (odhad: 1,44 USD na akcii)

Farmaceutická společnost Novartis překonala odhady trhu na úrovni zisku. Zvýšila navíc výhled ziskovosti na celý rok.
Evropské akcie Výsledková sezóna Farmacie
Výsledky BP ve 3Q: Očištěný zisk 86 milionů USD (odhad: ztráta 116,8…
08:28

Výsledky BP ve 3Q: Očištěný zisk 86 milionů USD (odhad: ztráta 116,8 milionu USD)

Britská ropná společnost BP vykázala za třetí čtvrtletí díky lepším cenám ropy zisk 86 milionů dolarů, a překonala...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Rusnok: ČNB nečeká extrémní oslabování koruny. Kdyby nastalo,…
08:22

Rusnok: ČNB nečeká extrémní oslabování koruny. Kdyby nastalo, zasáhneme

Guverenér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že centrální banka nepředpokládá...
ČNB Česká koruna EUR/CZK
Nezaměstnanost ve Španělsku ve třetím čtvrtletí stoupla
07:16

Nezaměstnanost ve Španělsku ve třetím čtvrtletí stoupla

Průměrná míra nezaměstnanosti ve Španělsku od července do září stoupla na 16,26 %. Analytici čekali jen 15,90 % po 15...
Španělsko Nezaměstnanost Eurozóna
Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k růstu
02:52

Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila k růstu

Jihokorejská ekonomika se ve třetím čtvrtletí vrátila po nejprudším propadu za více než deset let k růstu. Hrubý...
Jižní Korea HDP Asijská ekonomika
Co musíte ráno vědět (27. října)
Co musíte ráno vědět (27. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, proč by Evropa neměla spoléhat na vítězství Joea Bidena v...
Musíte vědět
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28.…
včera v 22:45

PŘEHLED OPATŘENÍ VLÁDY v boji s epidemií covidu-19 platných od 28. října 2020

Přehled opatření, která přijala vláda 26. října kvůli šíření nového typu koronaviru a těch nadále platných.
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě
včera v 21:01

Analytici: Volby v USA ovlivní ekonomiku a burzy v Evropě

Výsledky amerických prezidentských voleb nebudou mít dopad pouze na hospodářskou situaci ve Spojených státech, ale...
Volby Spojené státy americké (USA) Evropa
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují…
včera v 21:00

Americké akciové indexy v pondělí výrazně klesly, investoři zvažují nepříznivý vývoj epidemie a balík pomoci ekonomice USA

Americké akcie na začátku týdne oslabily v obavách z prudkého nárůstu počtu případů nákazy koronavirem a kvůli...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda
včera v 20:41

NERV se shoduje na dalším zpřísnění opatření, rozhodne vláda

V rámci Národní ekonomické rady vlády panuje poměrně široká shoda na dalším zpřísnění opatření proti šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
včera v 17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...