Evropské akcie v úterý zdražily díky oznámení odkladu cla na některé čínské zboží

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely v pozitivním pásmu, přestože po většinu seance ztrácely. Pomohla jim zpráva, že Spojené státy odloží zavedení 10% cla na dovoz některého čínského zboží.
Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,54 % na 372,4 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,33 % na 7 250,9 bodu, francouzský CAC 40 stoupl o 0,99 % na 5 363,07 bodu a německý DAX vzrostl o 0,6 % na 11 750,13 bodu.
Nejvíce se dařilo sektorům automobilů a základních materiálů, které mají vysokou expozici vůči Číně, a pozitivně se tak na nich odrazily novinky týkající se obchodního sporu mezi USA a Čínou. Zhruba o 5,5 % například zdražily akcie největšího světového producenta oceli ArcelorMittal.
O více než 7 % se naopak propadly akcie německého výrobce spotřebního zboží Henkel, který v úterý reportoval horší než očekávané výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Firma navíc snížila odhad celoročního růstu.
Evropské akcie (13. srpna 2019), zdroj: CNBC
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu opět klesla, dostala se tak na nejnižší úroveň od konce roku 2011. Vyplývá to z průzkumu institutu ZEW. Hospodářské vyhlídky Německa podle institutu podkopává eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou i rostoucí pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie bez dohody.
- Energetické společnosti ČEZ se v tuto chvíli jeví ze všech variant, které jsou k dispozici, za ekonomicky nejvýhodnější prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače za domluvenou částku. V rozhovoru s ČTK to v úterý řekl finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Podle dřívějších informací jde o dvě miliardy korun. Předloni měl Tykač za elektrárnu nabízet deset miliard korun, dozorčí rada ČEZ ale prodej neschválila. Možnou transakci tehdy kritizoval mimo jiné současný premiér Andrej Babiš, v té době ministr financí.
- Růst mezd v Británii v tříměsíčním průměru do konce června dosáhl včetně bonusů meziročně 3,7 procenta, což je nejvíce od roku 2008. Počet zaměstnaných se pak ocitl na rekordu, ačkoliv míra nezaměstnanosti o 0,1 bodu vzrostla a činila 3,9 procenta. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Trh práce tak vykazuje výrazně lepší kondici než ekonomika jako celek, která z hlediska hrubého domácího produktu ve stejném období zaznamenala nečekaný pokles.
- České firmy by kvůli brexitu bez dohody mohly přijít asi o 30 miliard korun. Další desítky miliard by ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím. ČTK to v úterý řekl ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Britský premiér Boris Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. EU úpravy dohody odmítá.
Výsledková sezóna
- Energetická společnost ČEZ hospodařila ve druhém čtvrtletí se ziskem připadajícím akcionářům na úrovni 2,94 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA ve stejném období překonal tržní odhady a dosáhl 12,8 miliardy Kč, trh čekal 12,23 miliardy Kč. Upravený čistý zisk ve druhém čtvrtletí dosáhl 3,2 miliardy Kč, analytici předpokládali jen 2,7 miliardy Kč. Společnost potvrdila výhled na celý finanční rok.
- Zisk německé společnosti Tui se ve třetím finančním čtvrtletí meziročně propadl o 85 procent na 21,7 milionu eur. Na hospodářský výsledek podniku mělo negativní vliv zastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Oznámila to v úterý firma, která je největším turistickým koncernem na světě.
- Německému výrobci spotřebního zboží Henkel ve druhém čtvrtletí meziročně klesl zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 846 milionů eur z 926 milionů eur, a byl tak slabší, než očekávali analytici. O 0,4 procenta se pak snížily tržby, stojí v v úterním firemním sdělení. Firma už nedoufá, že se poptávka do konce roku zvedne, a proto zároveň snížila odhad celoročního růstu na nula až dvě procenta z dříve odhadovaných dvou až čtyř procent.
Zdroj: CNBC
Aktuality

