Evropské burzy v pondělí klesly, náladu na trzích určuje obchodní napětí mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v negativním pásmu, když se investoři soutředili na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, který vyhrotilo rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit cla ve výši 25 procent na čínské zboží, jehož roční dovoz dosahuje hodnoty 50 miliard USD.
Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,79 % na 386,06 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,03 % na 7 631,33 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,93 % na 5 450,48 bodu a německý DAX ztratil 1,36 % na 12 834,11 bodu.
Z jednotlivých sektorů nejvíce ztratilo automobilové odvětví, které dolů stáhly akcie německého koncernu Volkswagen, jež zlevnily o necelá 3 % poté, co německé úřady v pondělí v souvislosti s aférou kolem podvodů s měřením emisí zadržely šéfa automobilky Audi Ruperta Stadlera.
Pomyslným vítězem dne se staly akcie norské nízkonákladové letecké firmy Norwegian Air, o kterou projevila zájem německá společnost Lufthansa. Cenné papíry norské firmy díky tomu vyletěly vzhůru zhruba o 13,8 %.
O více než 2 % naopak klesly akcie nizozemského pivovaru Heineken, jenž oznámil, že v tomto roce investuje zhruba 58,4 miliardy dolarů do svých britských aktivit.
Evropské akcie (18. června 2018), zdroj: CNBC
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Ceny zemědělských výrobců v květnu meziročně klesly o 4,2 procenta po dubnovém poklesu o 1,9 procenta. Naopak ceny průmyslových výrobců, stavebních prací a tržních služeb rostly. Vyplývá to z pondělních údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil i dubnové výsledky zahraničního obchodu. Podle nich ceny vyváženého i dováženého zboží meziročně opět klesly.
- Kvůli nejistotám spojeným s odchodem Británie z Evropské unie, vyšším cenám ropy a obavám z obchodní války britská ekonomika zřejmě letos vykáže nejpomalejší růst od roku 2009. Uvedla to v pondělí Britská obchodní komora (BCC). Zvýšení hrubého domácího produktu v letošním roce předpovídá na 1,3 procenta, v příštím roce pak na 1,4 procenta.
- Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu nepřijatelný, řekl v pondělí premiér Andrej Babiš novinářům v Pardubicích. "Je nedokonalý stejně jako ten na současné období," prohlásil. Evropa podle něj Česku nadiktovala na léta 2014 až 2020 programy, kde je velká část peněz vyčleněna na sociální oblast, ale ty se nedaří vyčerpat.
- Maďarská centrální banka se rozhodla od října zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték. Snaží se tak podpořit zájem o úvěry s delší fixací úrokových sazeb, aby omezila rizika při splácení úvěrů v budoucnosti. Zpřísnění podmínek pro hypotéky nedávno oznámila i Česká národní banka.
Zdroj: CNBC