Evropské burzy ve středu výrazně oslabily, akcie Marks & Spencer však zdražily o více než 3,5 %

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když investory znervóznila nejistota ohledně programu budoucí italské vlády. Pozornost poutala také slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, jenž uvedl, že není spokojen s posledním kolem jednání o obchodu mezi Čínou a Spojenými státy.
Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,09 % na 392,61 bodu, britský FTSE 100 ztratil 1,13 % na 7 788, 44 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,32 % na 5 565,85 bodu a německý DAX odevzdal 1,47 % na 12 976,84 bodu.
Nedařilo se zejména sektoru základních materiálů, který doplatil na obchodní spor mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová totiž v úterý uvedla, že snaha EU přesvědčit kabinet Donalda Trumpa, aby neuvalil sankce na import oceli a hliníku z Evropské unie, selhala.
Z konkrétních titulů se dařilo například britské maloobchodní skupině Marks & Spencer, jež sice ve středu oznámila, že jí za uplynulý finanční rok klesl zisk před zdaněním o téměř dvě třetiny na 66,8 milionu liber, analytici však s tímto poklesem počítali. Akcie firmy proto stouply o 3,72 %.
Evropské akcie (23. května 2018), zdroj: CNBC
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Česká republika v současné době plní dvě ze čtyř hospodářských kritérií nezbytných pro zavedení eura. Nesplňuje ta, která se týkají cenové stability a směnného kurzu. Ve své letošní zprávě o připravenosti zemí Evropské unie přijmout společnou evropskou měnu to ve středu uvedla Evropská komise.
- Evropská komise ve středu doporučila ukončit devět let trvající řízení, které bylo vedeno vůči Francii kvůli jejímu nadměrnému rozpočtovému deficitu. Oznámil to komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla a někdejší francouzský ministr financí Pierre Moscovici. Komise všem členským zemím unie v rámci pravidelného evropského hospodářského cyklu nabídla doporučení, co by měly dělat ke zlepšení výkonu svých ekonomik.
- Německo odškodní energetické firmy RWE a Vattenfall za předčasné ukončení provozu jaderných elektráren. Počítá s tím spolková vláda, která ve středu podpořila příslušný návrh novely zákona o jaderné energetice. Výše odškodnění zatím ještě není přesně stanovena, mohla by se ale pohybovat kolem jedné miliardy eur.
- Slovensko se dostalo do finále rozhodování nejmenované automobilky o umístění její plánované investice. Podle listu Hospodárske noviny to řekl slovenský ministr financí Peter Kažimír. Země pod Tatrami je v přepočtu na obyvatele již v současnosti největším výrobcem aut na světě.
Zdroj: CNBC