Evropské trhy mají za sebou úspěšný začátek týdne

Evropské akciové trhy v pondělí od rána posilovaly. Investorům dodávalo optimismus zejména uvolňování restriktivních opatření spojených s šířením koronaviru a možné opětovné nastartování ekonomiky. Naděje investorů se upírají také na další podpůrné kroky centrálních bank, které mohou být oznámeny v průběhu týdne.
Panevropský index Stoxx Europe 600 přidal v pondělí 1,77 % na 335,44 bodu, především díky výsledkům automobilek, které jako celek, díky otevírání svých výrobních závodů, přidaly přes 4,5 %.
Německý index DAX posílil o 3,13 % s velkou pomocí akcií Deutsche Bank, které díky předběžným zprávám o překvapivém zisku společnosti posílily o 11,84 %. Dařilo se také akciím společnosti Bayer, které přidaly díky dobrým výsledkům přes 5,5 % a aerolinkám Lufthansa, jejich akcie po zprávách o možné pomoci od státu posílily o 10,5 %.
Otevírání závodů a provozoven po celé Evropě a očekávání dalších kroků centrálních bank v boji s následky koronaviru pak pomáhalo i ostatním trhům k tomu, aby zakončily první obchodní den v týdnu v plusu. Britský index FTSE 100 přidal 1,64 % na 5 846,79 bodu a francouzský index CAC 40 vzrostl o 2,55 % na 4 505,26 bodu.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Německá ekonomika letos vykáže propad o 6,3 %. Předpokládá to prognóza spolkové vlády, o níž v pondělí informuje list Süddeutsche Zeitung. Oficiálně ji vláda představí ve středu. Berlín očekává, že příští rok se ekonomika vrátí k růstu, který by měl být poměrně rychlý. Propad z letoška, který pravděpodobně bude nejhorší v dějinách spolkové republiky, ale ani tento růst nevyrovná.
- Německá automobilka Volkswagen v pondělí po odstávce kvůli koronaviru obnovila v omezeném režimu výrobu ve svém největším závodě v dolnosaském Wolfsburgu. Chce, aby si zaměstnanci nejprve zvykli na nová hygienická opatření zavedená kvůli pandemii. V omezeném provozu v České republice obnovila výrobu ve všech třech svých závodech také Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen.
- Británie se zdá být z nejhoršího venku, omezení zavedená v boji proti koronaviru ale musí zůstat v platnosti a jednotlivci i firmy musí být trpěliví. S takovým vzkazem v pondělí vystoupil premiér Boris Johnson, který se po třítýdenní absenci způsobené nemocí covid-19 vrací do čela kabinetu. Nepochybuje, že pokud Britové zachovají "odhodlání a odvahu" z posledních týdnů, Spojené království z krize vyjde "silnější, než kdy bylo".
- Evropský výrobce letecké techniky Airbus upozornil své zaměstnance, aby se připravili na potenciálně výrazné propouštění. Bez okamžité reakce na dopady koronaviru je podle šéfa podniku Guillauma Fauryho v sázce přežití firmy. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, která se odvolává na interní zprávu, jež Faury v pátek adresoval 135 000 zaměstnanců. Airbus na žádost o komentář odpověděl, že interní komunikaci nekomentuje.
- Evropská komise v pondělí schválila Německu plán poskytnout charterové letecké společnosti Condor garanci za úvěr v objemu 550 milionů eur. Německá vláda chce aerolinkám pomoct překonat krizi, kterou v letecké dopravě vyvolala pandemie způsobená šířením koronaviru. Komise uvedla, že plán splňuje požadavky na státní pomoc, a proto ho schvaluje.
- Finanční ústav Deutsche Bank očekává za první čtvrtletí čistý zisk 66 milionů eur, který značně překonává pesimistické odhady analytiků. Největší banka v Německu to uvedla v noci na pondělí, mimo plánované zveřejnění výsledků. Podrobnosti chce oznámit ve středu. Banka také vyčlenila 500 milionů eur na krytí problematických úvěrů, ale varovala, že možná dočasně nedostojí požadavku na kapitálovou přiměřenost.
- Počet Francouzů, kteří v březnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, se proti únoru zvýšil o rekordních 7,1 %. Oznámilo to v pondělí ministerstvo práce. Jde o jasnou známku, že situace na pracovním trhu se kvůli šíření koronaviru a jeho dopadům na ekonomiku rychle zhoršuje.
- Rozhovory o podobě budoucí smlouvy o vztazích Evropské unie a Británie se stále může podařit dokončit ve stanovené lhůtě, která vyprší na konci letošního roku. Podle agentury Reuters to v pondělí prohlásil člen britského kabinetu Michael Gove. Londýn by podle něj měl svůj návrh dohody zveřejnit do několika týdnů.
Výsledková sezóna
- Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Adidas klesl v prvním čtvrtletí provozní zisk o 93 % na 65 milionů eur. Na hospodaření měla dopad omezení související se snahou zabránit šíření nemoci covid-19. Slabší byly i tržby. Firma v pondělí uvedla, že ve druhém čtvrtletí očekává propad tržeb o více než 40 % a dodala, že kvůli nejistému vývoji není schopna poskytnout prognózu na celý rok.
Zdroj: CNBC, MarketWatch