Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když investory potěšila zpráva, že se v úvodu příštího týdne u jednacího stolu sejdou zástupci Spojených států a Číny, kteří budou jednat o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi.
Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 2,83 % na 343,38 bodu, za celý týden pak získal 2,13 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 2,16 % na 6 837,42 bodu (týden: +1,53 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 2,72 % na 4 737,12 bodu (týden: +1,25 %) a německý DAX vzrostl o 3,37 % na 10 767,69 bodu (týden: +1,98 %).
Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který citlivě reaguje na novinky týkající se obchodování s Čínou. Ze stejného důvodu rostl i automobilový sektor.
Nedařilo se naopak německé mediální společnosti ProSiebenSat.1 Media, jejíž akcie spadly o více než 3 % poté, co jejich cílovou cenu snížila banka Morgan Stanley.
Investoři se v pátek soustředili také na zveřejnění inflace v eurozóně, která podle rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat v prosinci meziročně klesla na 1,6 % z 1,9 % v listopadu. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali mírnější zpomalení růstu cen, a to na 1,8 procenta.
Evropské akcie (4. ledna 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Pro zvýšení úrokové sazby o 0,25 procentního bodu hlasovali na prosincovém jednaní bankovní rady ČNB dva její členové, Vojtěch Benda a Aleš Michl. Pro rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny hlasovalo pět zbylých členů rady. Vyplývá to ze záznamu z jednání, který v pátek ČNB zveřejnila. Rada tak úrokové sazby nezměnila. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, zůstala na 1,75 procenta.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci zůstala na pěti procentech, a nadále je tak nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které v pátek zveřejnil spolkový úřad práce. Počet nezaměstnaných se proti listopadu snížil zhruba o 14 000 na 2,261 milionu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější pokles, zhruba o 11 000 osob.
- Tempo meziročního růstu cen v eurozóně podle předběžných dat v prosinci kleslo na 1,6 % z 1,9 % v předchozím měsíci. Analytici počítali s poklesem na 1,8 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v prosinci pode očekávání stagnovala na 1 %.
- Index výrobních cen v eurozóně v listopadu meziročně vzrostl o 4 % po růstu o 4,9 % v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst o 4,1 %. Meziměsíčně index klesl o 0,3 % po říjnovém růstu o 0,8 %.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen stouply v listopadu o 11,6 miliardy korun na 1,646 bilionu Kč. Meziročně bylo zadlužení domácností vyšší o 119 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Dluhy firem v listopadu klesly ve srovnání s říjnem o 12,5 miliardy korun na 1,12 bilionu Kč. Meziročně přesto stouply o 75,5 miliardy korun.
- Tokijský soud znovu prodloužil o dalších deset dní vazbu exšéfovi automobilky Nissan Motor. Carlos Ghosn má ve vězení nově zůstat až do 11. ledna, informují světové agentury. Ghosna, který je ve vyšetřovací vazbě již déle než měsíc, vyšetřovatelé viní ze závažného zneužití důvěry. Podle prokuratury přenesl na svého zaměstnavatele, jehož dříve zachránil před krachem, ztráty ze svých soukromých investic ve výši 1,85 miliardy jenů (378,4 miliardy Kč).
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v prosinci zhoršily na nejnižší úroveň od července 2016. Index PMI klesl pod hranici 50 bodů na 49,7 bodu. Informovala o tom ve středu společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.
- Schodek státního rozpočtu Slovenska loni meziročně mírně klesl na 1,18 miliardy eur. Oproti plánu byl rozpočtový deficit o dvě pětiny nižší, řekl ve středu novinářům slovenský ministr financí Peter Kažimír. Předloni schodek slovenského rozpočtu dosáhl 1,22 miliardy eur.
- Počet výdělečně činných osob v Německu v loňském roce navzdory stárnoucí populaci vzrostl o 1,3 procenta na 44,8 milionu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země. Oznámil to ve středu spolkový statistický úřad.
- Evropská centrální banka pověřila řízením italské banky Carige tři dočasné nucené správce, kteří mají pomoci zachránit banku poté, co se jí minulý měsíc nepodařilo navýšit kapitál. Obchodování s akciemi bylo pozastaveno. Carige je desátou největší bankou v Itálii a dostala se do problémů kvůli finanční krizi a slabé italské ekonomice.
- Ke vzorové žalobě na koncern Volkswagen kvůli emisnímu skandálu se připojilo přes 300 000 lidí, což je o poznání více, než se čekalo. Uvedl to server veřejnoprávní televize ARD. Institut vzorové žaloby, díky němuž se spotřebitelé nemusejí s velkými firmami soudit jednotlivě, je možné v Německu využít od 1. listopadu loňského roku.
-
Na Slovensku loni zbankrotovalo nejvíce obyvatel v novodobé historii země. Hlavním důvodem tohoto vývoje bylo zmírnění podmínek pro oddlužení, které v zemi vstoupily v platnost v březnu roku 2017. Informovala o tom ve čtvrtek společnost CRIF - Slovak Credit Bureau (CRIF SK), která na Slovensku spravuje úvěrové registry.
- Maďarské komerční banky zahájily testovací fázi domácího systému pro okamžité platby, který by měl začít fungovat od letošního července. Oznámila to ve čtvrtek clearingová společnost GIRO. Nový systém se vyvíjí od roku 2017.
- Index aktivity britského stavebnictví dosáhl v prosinci loňského roku hodnoty 52,8 bodu. Po listopadových 53,4 bodu očekával trh nepatrně mírnější pokles na 52,9 bodu.
- V prosinci bylo ve Španělsku o 50 600 lidí bez práce méně než v listopadu, kdy meziměsíční úbytek čítal jen 1840 lidí. Index důvěry španělských spotřebitelů ve výkonnost tamní ekonomiky však v prosinci také poklesl: z listopadových 91,4 bodu na 90,9 bodu.
- Objem půjček poskytnutých domácnostem v zemích eurozóny byl loni v listopadu ve shodě s očekáváním trhu o 3,3 procenta větší než o rok dříve. V říjnu čítal meziroční rozdíl 3,2 procenta.
Zdroj: CNBC