Evropské akcie v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily týden v mírném plusu, když byla v centru pozornosti statistika z amerického trhu práce, která dopadla lépe, než se čekalo. Investoři se však kvůli obavám z eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou nechtěli pouštět do výraznějšího rizika.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,03 % na 373,57 bodu, za celý týden však spadl o 2,33 %. Britský FTSE 100 odevzdal 0,56 % na 7 277,7 bodu (týden: -2,13 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,16 % na 5 252,22 bodu (týden : -2,94 %) a německý DAX vzrostl o 0,04 % na 11 959,63 bodu (týden: -3,27 %).
V červených číslech v pátek uzavřely akcie bank, které negativně ovlivnila zpráva, že čínský konglomerát HNA Group plánuje prodat svůj 7,6% podíl v německé bance Deutsche Bank.
O více než 4 % se propadly akcie největšího dánského finančního domu Danske Bank, který se v Estonsku potýká s obviněním z praní špinavých peněz. Firma již dříve zahájila interní vyšetřování této kauzy, nyní se ale podle zdrojů obeznámených se situací celá záležitost jeví jako mnohem vážnější problém.
O 1,35 % zlevnily cenné papíry skupiny International Airlines Group, která je vlastníkem britských aerolinek British Airways. Britská letecká společnost vyšetřuje krádež zákaznických údajů. Podle firmy se vyšetřování týká osobních a finančních údajů ze zhruba 380 000 platebních karet.
Evropské akcie (7. září 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německý export i průmyslová výroba se v červenci nečekaně snížily. Statistický úřad v pátek oznámil, že vývoz klesl o 0,9 procenta a výroba o 1,1 procenta, zatímco analytici očekávali v obou případech vzestup. Podle analytiků je zřejmé, že ochranářská politika prezidenta USA Donalda Trumpa už má na největší evropskou ekonomiku negativní dopady.
- Slovenská ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. V meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt zvýšil o 4,2 procenta, což byl nejlepší výsledek od konce roku 2015. Vyplývá to z pátečních údajů slovenského statistického úřadu. Vývoj byl lepší než dřívější odhad statistiků, podle něhož HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl proti předchozímu kvartálu o jedno procento a meziročně o 4,1 procenta.
- Devizové rezervy České národní banky se v srpnu proti předchozímu měsíci zvýšily o 744 milionů na 124,2 miliardy eur. Meziročně byly vyšší o 53 milionů eur. Vyplývá to z informací, které v pátek banka zveřejnila. V korunách devizové rezervy meziměsíčně stouply, oproti loňskému srpnu klesly. V dolarech byly proti letošními i loňskému červenci nižší.
- Nezaměstnanost v srpnu klesla na tři procenta z červencových 3,1 procenta, shodují se analytici. Nezaměstnanost se tak podle ekonomů vrátila k poklesu díky postupnému zaměstnávání absolventů a vrcholu sezonních prací. Úřad práce ČR zveřejní údaje v pondělí 10. září.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Přebytek státního rozpočtu ke konci srpna klesl na 14,8 miliardy korun z červencových 16,6 miliardy korun. Loni v srpnu vykázal státní rozpočet přebytek 15,6 miliardy korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.
- Spotřeba vody loni v Česku mírně stoupla. Množství celkem fakturované vody vzrostlo proti roku 2016 o půl litru na osobu na den na 131,7 litru. Objem vody fakturované domácnostem se zvýšila o 0,4 litru na 88,7 litru na osobu na den, což je nejvíce minimálně od roku 2011. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství, kterou v úterý projedná vláda.
- Britský zpracovatelský průmysl má za sebou nejhorší měsíc za déle než dva roky. Výroba nevzrostla a exportní objednávky v srpnu klesly, přestože je to pro tento měsíc neobvyklé. Na průmyslovou produkci má negativní vliv zpomalení světové ekonomiky a blížící se brexit, zjistil průzkum společností IHS Markit a CIPS UK.
- Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v srpnu zhoršily. Index PMI klesl na 54,9 bodu z červencových 55,4 bodu. Jde o nejnižší hodnotu za 12 měsíců. Celkové tempo růstu nicméně zůstalo silné a nad dlouhodobým trendem průzkumu, uvedla v pondělí společnost IHS Markit.
- Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 8,6 procenta na 31 851 korun. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen byla mzda reálně vyšší o 6,2 procenta. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Medián mezd, který představuje mzdu přesně uprostřed rozdělení hodnot mezd, vzrostl o 9,4 procenta na 27 236 korun. Průměrná mzda stoupla na rekordní hodnotu, upozornili analytici.
- Švýcarská skupina Swiss Life kupuje finančně-poradenskou společnost Fincentrum. Swiss Life se tím stává lídrem na trhu nezávislého finančního poradenství v Česku a na Slovensku, sdělila v úterý firma. Obě společnosti si ponechají své zavedené značky, obchodní strukturu a portfolio služeb. Smluvní strany se dohodly, že cena transakce nebude zveřejněna. Zakladatel, spolumajitel a ředitel Fincentra Petr Stuchlík je jedničkou kandidátky hnutí ANO do říjnových komunálních voleb v Praze. Ve firmě bez ohledu na výsledek voleb podle svých slov skončí. Analytik portálu capitalinked.com Radim Dohnal hodnotu obchodu odhadl až na miliardu korun.
- Kreml vyvíjí tlak na ruské oligarchy, aby do konce funkčního období prezidenta Vladimira Putina vydali na nové investice 120 miliard USD. To představuje růst o 15 až 20 procent. Putin si stanovil za cíl zvýšit celkové investice v Rusku na čtvrtinu hrubého domácího produktu, což by byla nejvyšší úroveň od doby Sovětského svazu. Pokud Kreml s investičním návrhem uspěje, mohlo by to znamenat, že akcionářům zůstane méně peněz, protože kapitálové výdaje firmy financují ze svého zisku, napsala agentura Bloomberg.
- Slovensko by se již letos mohlo poprvé od roku 2012 vymanit z takzvané dluhové brzdy, jejíž cílem je pod hrozbou sankcí bránit vládě ve vyšším zadlužení země. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu nezávislé rozpočtové rady, která dohlíží na hospodaření státu.
- Ještě do konce letošního roku Evropská unie finálně potvrdí, že v Japonsku jsou evropská osobní data chráněna dostatečným a odpovídajícím způsobem. O zahájení příslušného procesu na evropské straně ve středu novináře informovala komisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Vyjednávání s japonskou stranou, která skončila v Tokiu letos v červenci, nebyla podle ní jednoduchá, například také kvůli rozdílné právní kultuře obou stran.
- V srpnu bylo vyhlášeno 1027 osobních bankrotů, což bylo o 65 více než v červenci. Zároveň bylo podáno 1150 návrhů na osobní bankrot, tedy o 149 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.
- Maloobchodní tržby v Česku bez prodejů aut v červenci zrychlily meziroční růst na 5,6 procenta z červnových 2,1 procenta. Po očištění o kalendářní vlivy byly vyšší o 4,4 procenta. Nejrychleji rostly už poněkolikáté internetové obchody a zásilkové služby. Vyplývá to z informací, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
- Výrobce netkaných textilií PFNonwovens oznámil, že generální ředitel a předseda představenstva František Řezáč odstoupil ze svých funkcí. Ve společnosti byl na různých pozicích celou svoji profesní kariéru. Generální ředitelem firmy byl Řezáč posledních deset let.
- Průmyslová produkce v Česku v červenci zrychlila meziroční růst na 10,3 % z červnových revidovaných 3,1 %. Po očištění o sezonní vlivy byla výroba vyšší o 6,7 %. K růstu přispěla všechna odvětví, nejvíce výroba a rozvod energií. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad.
- Janovský soud ve čtvrtek vyhověl návrhu prokuratury obstavit finance strany Liga kvůli zpronevěře zhruba 49 milionů eur, které se dopustilo minulé vedení strany. Informoval o tom deník La Repubblica. Dosud byly Lize obstaveny tři miliony eur a nyní má strana v pokladně zhruba 5,5 milionu eur, uvedli její právní zástupci. Podle soudních zdrojů mohly být peníze vyvedeny do zahraničí, aby se tak zabránilo jejich zabavení.
- Německý ekonomický institut Ifo zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 procenta, zatímco dosud počítal s růstem o 1,8 procenta. Jako důvod ve čtvrtečním sdělení uvedl lepší výkon ekonomiky v první polovině roku.
- Bilance zahraničního obchodu Česka skončila v červenci schodkem 4,8 miliardy korun, který byl meziročně o 2,9 miliardy vyšší. Negativně ji ovlivnil obchod s ropou a zemním plynem, naopak příznivý vliv měl obchod s počítači a elektronikou. Vyplývá to z předběžných výsledků, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Jde o první letošní schodek, ale červencová bilance sklouzla do schodku i v předchozích dvou letech.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Příjmy dánského výrobce hraček Lego se v první polovině roku stabilizovaly díky prodeji stavebnic dinosaurů a sportovních aut Bugatti. Celkové příjmy se snížily o pět procent na 14,3 miliardy dánských korun, bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však zůstaly beze změny, uvedla v úterý společnost. Loni příjmy firmy poprvé po více než deseti letech klesly.
- Německé chemické a farmaceutické firmě Bayer klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 34,7 procenta na 799 milionů eur. Důvodem bylo hlavně osamostatní divize Covestro. Firma současně ve středečním prohlášení zhoršila výhled na celý letošní rok kvůli pozdějšímu schválení akvizice výrobce semen a herbicidů Monsanto.
Zdroj: CNBC