Radovan Kolombo: Průmysl 4.0 bude něco stát, ale nabídne vyšší produktivitu a nižší náklady
|

Radovan Kolombo: Průmysl 4.0 bude něco stát, ale nabídne vyšší produktivitu a nižší náklady

Podle ředitele Regionálního korporátního centra České spořitelny v Ústí nad Labem Radovana Kolomba je Průmysl 4.0 velkou příležitostí nejen pro velké hráče, ale i střední a malé firmy na tuzemském trhu. Největší potenciál přináší strojírenskému a automobilovému, ale i elektrotechnickému a chemickému průmyslu či logistice, říká Kolombo. Odhaduje, že digitalizací a optimalizací výroby a podnikových procesů mohou české firmy zvýšit produktivitu o více než 30 %.

Inovace

Česká spořitelna často financuje ty firmy, které zavádějí nové technologie jako první. Proč?

Protože si uvědomujeme, nakolik je pro naše klienty klíčové udržet krok minimálně s evropskou špičkou. A samozřejmě také platí, že ty podniky, které hledí dopředu a nebojí se novinek, jsou pro nás jako klienti mnohem perspektivnější než firmy, které dosáhly určitého stupně vývoje a mají za to, že lépe už to nejde.

Proč jako banka přikládáte Průmyslu 4.0 tak velký význam?

Protože žijeme v době, již proměňují nové technologie. Kdo tento trend nezachytí, zaostane. To u průmyslu platí dvojnásob. První průmyslová revoluce představovala zvýšení efektivity výroby zapojením parního a vodního pohonu a prvních mechanických strojů, druhá přinesla využití elektrické energie a montážních linek, třetí pak automatizaci průmyslu díky elektronice a IT. A nyní v rámci Průmyslu 4.0 dochází zjednodušeně řečeno k odstraňování hranic mezi digitálním a fyzickým světem. Firmy využívají roboty, pracují s inteligentními přístroji, které spolu vzájemně komunikují, a umožňují tak obrovský přehled o všech výrobních a jiných procesech uvnitř společnosti, ale uplatňují se i v logistice a marketingu včetně kontaktu s koncovým zákazníkem. Vše se zrychluje a zjednodušuje, jakkoli za tím vším stojí komplikované a sofistikované stroje. Výsledkem je vyšší produktivita a nižší náklady.

Máte mezi klienty takové, kteří již nyní pracují v duchu Průmyslu 4.0?

Samozřejmě, většina našich průmyslových klientů si dobře uvědomuje, že pokud se chtějí udržet na trhu a zůstat konkurenceschopní, neobejdou se bez investic do moderních technologií, digitalizace a podobně. Čtvrtá průmyslová revoluce nepřichází do všech oblastí stejně rychle, ale přichází velice jistě a zřetelně. Zatímco některé obory budou zažívat rychlé a radikální zvraty, v jiných bude docházet jen k pomalým a spíše evolučním změnám. Jisté ale je, že se výrobní a dodavatelský řetězec stejně jako dosavadní obchodní modely se i díky Průmyslu 4.0 dříve či později výrazně promění.

Hovoříte o zavádění moderních technologií ve výrobě, logistice, obsluze klienta. Jak dále vidíte moderní průmyslovou firmu současnosti?

Už vzhledem k regionu, v němž působíme, moderní průmyslová firma je i taková, která se chová ohleduplně nejen ke svým zaměstnancům, ale i k životnímu prostředí. A to tím, že hledá způsoby, jak prostřednictvím energeticky úsporných opatření snížit náklady. Energetická efektivita je bezesporu jedním z dalších současných, ale i budoucích trendů.

Jaké konkrétní dopady bude mít na české průmyslové firmy Průmysl 4.0?

Předně doufám, že jim pomůže se lépe vymanit z role dílčích subdodavatelů, že budou přicházet na trh s komplexnějšími výrobky a nabídnou vyšší přidanou hodnotu. V tomto ohledu má Česká republika jako druhý nejprůmyslovější evropský stát obrovský potenciál.

Co mohou očekávat české firmy od Průmyslu 4.0?

Podle mého názoru přinese mnohem více svobody a volnosti do výrobního procesu, díky čemuž bude možné vyrábět zakázky na míru jednotlivým zákazníkům při relativně nízkých nákladech, a to i v malých objemech. Přání zákazníků mohou klidně putovat po internetu přímo na výrobní linku. Už jen to může za pomoci robotů a 3D tiskáren od základu proměnit například současný automobilový průmysl, jenž prozatím produkuje tisíce stejných výrobků.

A dále?

Změní se i výrobní model, kdy putovat budou hlavně data, zatímco fyzickou produkci bude možné provádět lokálně. A to i malými či středními společnostmi. Velcí výrobci mohou reagovat zřízením malých autonomních výrobních jednotek, které budou posílat na místa, kde budou potřeba, aniž by tam budovali továrny. Průmysl bude také mnohem více fungovat na službách. Lidé ani firmy také možná již nebudou chtít vlastnit výrobky ani stroje, raději si je pronajmou. A to ať už na několik let, nebo jen na určitý počet zakázek. Zdroj zisku tak nebude v samotném výrobku, ale ve službách, v designu, v nastavení procesů či v analýze dat zákazníků.

A co roboty?

Ty částečně nahradí zaměstnance, což ale neznamená, že vezmou práci lidem. Budoucí dělník už jen nebude pracovat se soustruhem, ale s tabletem a na něj napojeným chytrým robotem a plně automatizovanou produkcí. To povede ke změně struktury zaměstnanců v průmyslu, poroste poptávka po pracovní síle schopné roboty ovládat. Některá pracovní místa zaniknou, jiná vzniknou. Promění se i pracovní náplň. Roboty zvládnou výrobu, logistiku či distribuci dokumentů, což mohou zaměstnanci kontrolovat dálkově. A roboty přitom mohou pracovat 24 hodin denně, nebude tedy potřeba nočních směn a produktivita se dramaticky zvýší.

Co Průmysl 4.0 přinese majitelům a managementům firem?

Lepší hospodářské výsledky, pokud společnosti dokáží pružně reagovat na rychle přicházející inovace, nové obchodní modely, přání zákazníků či na dramaticky se zkracující životní cyklus výrobků. Jsou tu ale i rizika. Ty společnosti, které se novým technologiím a obchodním modelům nedokáží přizpůsobit, se ztratí v souboji s úspěšnější konkurencí. Je potřeba klást důraz na bezpečnost podnikových dat, dostatek kvalitních zaměstnanců v technologické a IT oblasti i harmonizaci standardů, pomocí nichž bude firma komunikovat jak uvnitř, tak navenek. Průmysl 4.0 si také jistě vyžádá velké investice, jež je nutné provést tak, aby se firmám vrátily co nejdříve.

Více informací o Průmyslu 4.0 najdete na adrese www.investicniweb.cz/inovace

28. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Aktivní vs. pasivní investování

Pasivně, nebo aktivně spravovaný podílový fond? Investorský magazín probírá přednosti a nedostatky obou strategií....
Investiční strategie Podílové fondy ETF
24. 9. 2020 09:58

Chaos jako nový normál: Nechutná nerovnost ve společnosti může vyvolávat další šoky

Chaos se stává normálem, o vítězích tak bude napříště rozhodovat odolnost vůči nečekaným šokům. Ty může mimo jiné...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
22. 9. 2020 17:54

Jan Bureš: ČNB nemá nyní důvod měnit politiku, silnější koruna by mohla vést k verbálním intervencím

Česká národní banka nemá kam spěchat, jádrová inflace v Česku je vysoká. Ačkoli se čeká, že převáží dezinflační...
Česká koruna Maďarský forint Polský zlotý
21. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: 200. díl jako all-star game na pražské střeše

Protože je v době koronavirové nejlepší natáčet někde na vzduchu, a navíc v polovině září bylo krásné počasí,...
Investorský magazín Rozhovor Světová ekonomika
17. 9. 2020 17:46

Šrámek (Longevitytech.fund): Peníze investované do vývoje vakcín na covid-19 mohou chybět, má smysl uvažovat komplexněji

Koronavirová doba ukázala, že mnoho věcí, které se jevily jako nemožné nebo komplikované, vlastně tak složitých není....
Krása a zdraví Zdravotnictví a zdravotní péče Koronavirus
16. 9. 2020 17:41

Turismus v době koronavirové: Na někdejší úrovně se odvětví může vrátit až za několik let, říká analytik

Cestovní ruch se během jarních měsíců zařadil mezi poražené koronavirové krize. Navzdory jeho oživení nejsou jeho...
Česká ekonomika Česká republika Koronavirus
16. 9. 2020 10:12

Petr Koblic (BCPP): Firmy jako Pilulka.cz, eMan nebo Česká zbrojovka Group mohou otevřít oči skeptikům

Letošní podzim se podle všeho na pražské burze stane jedním z nejživějších období za mnoho let. Co by úpisy akcií...
Akcie ČR Pražská burza eMan
15. 9. 2020 09:50

Šindel (Citibank): Dalšímu uzavření ekonomiky kvůli covidu-19 se politici budou chtít vyhnout, dopady na hospodářství jsou extrémní

Velké téma zbytku roku je samozřejmě covid-19, a to nejen počty pozitivně testovaných, ale také smrtnost viru. Lidem...
Koronavirus Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby
14. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Proč jsou akcie firmy Pilulka.cz zajímavé i pro drobné investory?

Letošní podzim může být na pražské burze nejzajímavější v historii. Hned dvě výrazné společnosti se chystají...
Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO) Pilulka.cz
12. 9. 2020 13:28

Rychlost oživení ekonomiky po pandemii bude záviset (i) na kvalitě zdravotnického systému, říká ekonom

Země, které mají kvalitnější a kapacitně velkorysejší zdravotnické systémy, případně zkušenosti s podobnými...
Světová ekonomika Emerging Markets Koronavirus
11. 9. 2020 06:49

Tomáš Kálal (Conseq IM): Vládní dluhopisy nenabízejí atraktivní výnosy, alternativou jsou firemní bondy nebo přímé půjčky firmám

Reakce centrálních bank na koronavirovou krizi vymetla z trhu další část státních dluhopisů, které ještě nabízely...
Státní dluhopisy České státní dluhopisy Firemní dluhopisy
10. 9. 2020 12:05

Vláda by měla v podpoře hospodářství chtít za málo peněz hodně muziky, říká ekonom Jan Bureš

Investiční pobídky, které přimějí firmy rozhýbat peníze, ne je šetřit na (ještě) horší časy. A investice například do...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
9. 9. 2020 09:56

Šindel (Citibank): Krátkodobě je prostor pro oslabení dolaru omezený, v dvouletém horizontu je ve hře i hladina 1,25 EUR/USD

Koronavirová krize a na ni reagující opatření americké centrální banky a vlády sebraly dolaru výhodu úrokového...
EUR/USD Americký dolar Měny
7. 9. 2020 12:00

Investorský magazín: Zlato a stříbro pod lupou a rozborka akcií na pražské burze

Lámání rekordů na akciových trzích jde v posledních týdnech ruku v ruce s růstem volatility. Jak může na vývoj...
Zlato Stříbro Vzácné kovy
31. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Jak stavět portfolia po historickém obratu na trzích?

Kapitálové trhy letos zažily jeden z historicky největších poklesů a růstů zároveň. Jak v tak divokém období skládat...
Světové akcie Investiční portfolio Diverzifikace investic
24. 8. 2020 12:00

Investorský magazín: Bude pro trhy lepším americkým prezidentem Trump, nebo Biden?

Trump, nebo Biden? Kdo bude lepším americkým prezidentem pro trhy? Americké volby mohou burzami zahýbat více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americké akcie
12. 8. 2020 09:34

Obrací se trend na trhu se zlatem?

Ceny zlata a stříbra v úterý 11. srpna prodělaly výrazný pokles a unce žlutého kovu se obchodovala poměrně hluboko...
Zlato Vzácné kovy Technická analýza
11. 8. 2020 16:48

Analytik: Index S&P 500 je blízko hranice překoupenosti, na historickém maximu by měla přijít konsolidace

Americký akciový index S&P 500 atakuje únorový historický rekord. Index relativní síly je blízko hladině 70 bodů,...
Technická analýza Americké akcie S&P 500
11. 8. 2020 09:57

Virgin Galactic jako tip pro ty, kdo zkoušejí "trefit" další Teslu

Společnost Virgin Galactic má nakročeno ke komerčním "výletům" do vesmíru, nově ale možná shání kapitál na něco, co...
Doprava Technologie Americké akcie
8. 8. 2020 06:26

Chcete investovat úspěšně, levně a bez starostí? Zkuste robo-advisory

Chcete investovat pravidelně, třeba i malé částky a s minimálními poplatky? Máte (oprávněnou) obavu, že si vyberete...
Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Investiční strategie