Americký trh práce hlásí další prudké zlepšení, v červnu mimo zemědělství vzniklo rekordních 4,8 milionu míst
|

Americký trh práce hlásí další prudké zlepšení, v červnu mimo zemědělství vzniklo rekordních 4,8 milionu míst

Ve Spojených státech v červnu mimo zemědělství vzniklo 4,8 milionu pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila asi 3 miliony míst po 2,7 milionu v květnu (revidováno z 2,5 milionu). Celková míra nezaměstnanosti spadla na 11,1 % z 13,3 %, čekal se pokles na 12,3 %. Údaje ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Investoři zprávu přijali pozitivně, futures na americké akcie zamířily výše a dolar posílil.

Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Pracovní trh

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v červnu stoupla na 61,5 % z 60,8 % v květnu. Míra nezaměstnanosti U6, jež bere v úvahu také ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 18 % z 21,2 %.

USA - míra nezaměstnanosti a míra participace

V soukromém sektoru vzniklo v červnu 4,77 milionu míst po přírůstku 3,23 milionu míst v květnu (revidováno z 3,09 milionu). Očekával se vznik zhruba 2,9 milionu míst. Zpracovatelský sektor ohlásil vytvoření asi 356 tisíc míst (odhad: +311 tisíc, květen: +250 tisíc) a vládní sektor vytvořil v červnu asi 33 tisíc míst (květen: -533 tisíc).

Návrat k normálu i vládní podpora

K tvorbě pracovních míst přispělo uvolňování koronavirových restrikcí. Mimo jiné v červnu otevřelo více restaurací a barů. Podle analytiků jsou údaje známkou toho, že by recese způsobená koronavirovou krizí mohla být zažehnána, i když růst počtu nově nakažených ohrožuje pokračující proces hospodářské obnovy.

"Přijímaní pracovníků by mělo pokračovat. Řada firem přestřelila, když propustila prakticky všechny zaměstnance," poznamenal Michael Gapen, hlavní ekonom Barclays, který odhadoval, že v červnu vznikly v USA asi dva miliony pozic. Odhady ekonomů se pohybovaly mezi jedním a sedmi miliony.

Nejvíce míst vzniklo v červnu v segmentu pohostinství a volnočasových aktivit (2,09 milionu), maloobchodě (740 tisíc) a v oblasti vzdělávání a zdravotní péče (568 tisíc). Úbytek pracovních pozic za červen ohlásily odvětví utilit (-3,2 tisíce) a sektor těžby (-10 tisíc).

USA - pracovní místa podle sektorů a meziroční vývoj mezd

Tento týden investory potěšil index nákupních manažerů ve výrobě za červen, který stoupl na 52,6 bodu z květnových 43,1 bodu. Aktivita ve zpracovatelském sektoru USA tak v červnu rostla nejrychleji za 14 měsíců.

"Zhruba 11% nezaměstnanost je samozřejmě stále velice vysoká, v kontextu aktuálního dění je ale trend příznivý. Je ovšem pravda, že data vyšla jen chvíli poté, co Spojené státy informovaly o přírůstku 50 tisíc případů nákazy koronavirem za 24 hodin, takže obezřetnost je namístě," uvedl Ulas Akincilar, šéf obchodování v INFINOX.

Údaj o počtu zaniklých míst za duben byl revidován na 20,79 milionu z 20,69 milionu. Červnový přírůstek 4,8 milionu míst je rekordní, údaj za květen (+2,7 milionu) byl nejvyšší od roku 1939.

USA - změna počtu pracovních míst

Tvorbu pracovních míst za červen připisují ekonomové zčásti také vládnímu programu, díky kterému mohou podnikatelé požádat o půjčku a ta jim bude následně částečně odpuštěna, pokud ji použijí na mzdy. Tyto prostředky ale postupně "vysychají".

Průměrná hodinová mzda v červnu meziročně vzrostla o 5 %, v květnu růst činil 6,6 % (revidováno z 6,7 %). Proti květnu mzda v červnu klesla o 1,2 % po poklesu o 1 % v předchozím měsíci. Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce byla pandemií zasažena hůře placená místa.

USA - meziměsíční vývoj mezd

Americký dolar v reakci na zveřejněná data posílil, euro k americké měně oslabilo z 1,129 k 1,126 USD. Futures na americké akciové indexy skokově zpevnily. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se výrazněji nezměnil.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v červnu vytvořili asi 2,37 milionu míst. Analytici v průměru odhadovali, že vznikly asi tři miliony pracovních příležitostí po přírůstku přibližně 3,07 milionu míst v květnu (revidováno z -2,76 milionu).

USA - tvorba míst v soukromém sektoru podle ADP

Další čtvrteční data z trhu práce ukázala, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu 1,427 milionu lidí. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,482 milionu (revidováno z 1,480 milionu), ale horší, než čekali analytici (1,355 milionu).

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

USA - nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Katastrofické scénáře se zatím nenaplňují, obavy se ale vracejí s přírůstky nakažených

Dopady pandemie covidu-19 na americký trh práce byly poprvé vidět v číslech za březen, tehdy v americké ekonomice mimo zemědělství zaniklo asi 1,37 milionu míst. Šlo o první úbytek míst od roku 2010. Dramaticky se situace zhoršila v dubnu, kdy úbytek míst dosáhl 20,79 milionu. Míra nezaměstnanosti v březnu stoupla na 4,4 % z květnových 3,5 %, v dubnu vyskočila na 14,7 %, a byla tak nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let 20. století. V poválečné historii byl dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. V květnu se čekalo další zhoršení situace, na trh ale dorazila opačná čísla.

Před třemi měsíci pobočka Fedu v Saint Louis upozornila, že dopady šíření koronaviru by mohly v USA vést k zániku až 47 milionů pracovních míst. Míra nezaměstnanosti by v takovém případě snadno překročila 30 %. V době Velké deprese v letech 1929-1933 se ve Spojených státech dostala nezaměstnanost "jen" na 25 %. Ekonomové v uplynulých týdnech obavy mírnili a uklidňovali, že k naplnění tohoto scénáře díky znovuotevírání ekonomiky nedojde, nyní je ovšem na trhu cítit jistá nervozita plynoucí z razantního zrychlování šíření nákazy a hrozby druhé vlny restrikcí.

Navrátil (ČS): Přístup americké vlády k nezaměstnanosti může podpořit odraz

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil upozornil, že zatímco za normálních okolností by při asi 11% nezaměstnanosti měly prudce padat výdaje spotřebitelů, nyní nejsou jejich poklesy až tak výrazné (výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby v květnu dokonce o 2 % vzrostly). To je podle něj důsledkem vládního programu CARES, který mimořádně zvýšil dávky v nezaměstnanosti o 600 dolarů. Díky tomuto programu tak mají dvě třetiny lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti (21 milionů) nárok na dávky, které převyšují jejich ušlé mzdy. "Mediánová týdenní mzda je asi 950 dolarů. S touto mzdou se dostanete k dávkám, které mírně převyšují vaši předchozí mzdu. Čím nižší mzda, tím vyšší kompenzační poměr," vysvětluje Navrátil.

"V USA tedy sice došlo k dramatickému nárůstu nezaměstnanosti, ale zároveň nedošlo k dramatickému poklesu příjmů. Proto ožití spotřeby domácností může být relativně svižné. Zatímco Evropa najela na různé modely kurzarbeitu, USA mají CARES. Navíc nedochází k problémům s hledáním zaměstnanců při obnově podnikání, protože zaměstnanci a zaměstnavatelé zůstali v kontaktu (asi třetina míst už byla obnovena)," dodává Navrátil.

Růst cen v USA v květnu zpomalil na 0,1 %, HDP v prvním čtvrtletí spadl o 5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok snížil o 5 % po růstu o 2,1 % v předešlém čtvrtletí.

USA mají za sebou rekordně dlouhou ekonomickou expanzi, která trvala od roku 2009. Ve druhém čtvrtletí, v němž se naplno projeví negativní vliv pandemie nemoci covid-19, se očekává další propad HDP, někteří ekonomové hovoří až o 40 %, guvernér Fedu Jerome Powell připustil pokles HDP v druhém kvartálu o 30 %. První odhad vývoje HDP v druhém čtvrtletí bude zveřejněn 30. července.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu meziročně vzrostly o 0,1 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci. Jde o nejnižší roční míru inflace od roku 2015. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny klesly o 0,1 % po poklesu o 0,8 % v předchozím měsíci.

USA - vývoj HDP a meziroční inflace

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku
17:12

Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku

Americká internetová společnost Facebook spouští ve Spojených státech a desítkách dalších zemí službu pro sdílení...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
16:55

Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů

Pražská burza počtvrté po sobě posílila. Index PX ve středu stoupl o 0,96 procenta na 906,41 bodu, po týdnu se tak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru rostla nad očekávání
16:05

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru rostla nad očekávání

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v červenci hodnoty 58,1 bodu....
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla
16:00

Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla

Indonéská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za více než 20 let klesla. Snahy o zastavení šíření nemoci způsobené...
Indonésie Ekonomika HDP
Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na…
15:14

Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na dodání 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru

Americký výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson oznámil, že od americké vlády dostane miliardu dolarů na dodání...
Americké akcie Farmacie Koronavirus
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
15:00

Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled

Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters ve druhém čtvrtletí klesl provozní zisk o 18 procent...
Média Výsledková sezóna Kanada
USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i…
14:30

USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i vývoz

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v červnu klesla na 50,7 miliardy USD. V květnu čítal schodek 54,8 miliardy...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167…
14:15

ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167 tisíc lidí, očekávalo se půl druhého milionu

V americkém soukromém sektoru si v červenci našlo práci 167 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po květnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Britské aerolinky Virgin Altantic v USA vyhlásily bankrot
Britské aerolinky Virgin Altantic v USA vyhlásily bankrot
14:00

Britské aerolinky Virgin Altantic v USA vyhlásily bankrot

Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou...
Spojené království Bankrot Doprava
Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad…
13:14

Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 403,8 milionu USD (odhad: 390 milionů USD)

Americkému vydavateli novin The New York Times klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o šest procent na 23,7 milionu...
Americké akcie Média Zpravodajství
Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla
Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla
13:00

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla

Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o...
Švédsko Ekonomika HDP
V Česku začalo v prvním pololetí podnikat přes 31 tisíc živnostníků
12:10

V Česku začalo v prvním pololetí podnikat přes 31 tisíc živnostníků

V prvním pololetí začalo v Česku podnikat 31 250 živnostníků. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o...
Byznys a podnikání Česká republika
Maloobchodní tržby v EU i v eurozóně v červnu vzrostly
11:40

Maloobchodní tržby v EU i v eurozóně v červnu vzrostly

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v červnu vzrostly. Objem tržeb se vrátil na úroveň z února, kdy...
Maloobchod Evropská unie Eurozóna
Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 %
Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 %
11:15

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 %

Nezaměstnanost v Česku stoupla v červenci na 3,8 % z červnových 3,7 %, oznámil ve středu Úřad práce ČR. Příčinou...
Nezaměstnanost Česká republika Česká ekonomika
BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur
BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur
11:00

BMW má kvůli koronaviru za čtvrtletí ztrátu 666 milionů eur

Německý výrobce luxusních automobilů BMW se ve druhém čtvrtletí propal do ztráty před zdaněním a úroky 666 milionů...
Německo BMW Auta