Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD
|

Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.

CME (CETV) Média Televize Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk OIBDA se loni meziročně zvýšil ze 179,77 milionu dolarů na 222,67 milionu dolarů (+23,9 %). Čisté tržby se zvýšily o 9,5 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 5,3 %). OIBDA marže stoupla o 3,6 procentního bodu na 31,6 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací vykázala firma za loňský rok výsledek 97,07 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala CME výsledek 51,06 milionu dolarů.

Příjmy z televizní reklamy loni stouply o 7 % (bez vlivu FX o 3 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků o 19 % (bez vlivu FX o 15 %).

Za samotné čtvrté čtvrtletí vykázala společnost tržby 228,25 milionu USD a čistý zisk 55,83 milionu USD. O rok dříve měla ve stejném období tržby 221,28 milionu USD a čistý zisk 40,64 milionu USD.

Programové náklady CME loni stouply z 293,73 milionu USD na 309,44 milionu USD a ostatní provozní náklady se zvýšily z 55,92 milionu USD na 56,73 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 31,26 milionu USD na 32,93 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 8,59 milionu USD na 9 milionů USD.

"Pátým rokem v řadě jsme dosáhli růstu ukazatele OIBDA o více než 20 %. Před týdnem jsme splatili dalších 60 milionů eur (68 milionů dolarů - pozn. red.) dluhu, díky čemuž objem dluhu splaceného za posledních 18 měsíců dosáhl téměř 440 milionů dolarů," uvedl ve výsledkové zprávě jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin.

"Už druhým rokem za sebou jsme zaznamenali dvouciferný růst výnosů z předplatného a přenosových poplatků. Základním pilířem naší strategie zůstává tvorba originálního obsahu," dodal druhý z šéfů CME Christoph Mainusch.

V samotné České republice firmě loni výnosy vzrostly o 11,9 % na 233,99 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 14,4 % na 94,58 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 5,6 % a zisk OIBDA stoupl o 9,2 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME ve Slovinsku (+57,9 %) a v Bulharsku (+33,1 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v loňském roce 155,97 milionu dolarů po 120,89 milionu dolarů předloni.

Analytici: Tržby za čtvrté čtvrtletí byly slabší, pozitivní je oddlužování firmy

"Zveřejněné výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí v oblasti ziskovosti překonaly naše odhady a jsou i nad tržním konsenzem. Pouze tržby mírně zaostaly za odhady trhu i těmi našimi. Zveřejněné hospodářské výsledky nově zahrnují slovinské aktivity, a to po lednovém ohlášení upuštění od jejich prodeje. Tržby vzrostly o 3,2 % na 228,3 milionu USD. Napomohl tomu především silnější růst na Slovensku, kde se tržby meziročně zvýšily o 5,4 % na 35,4 milionu USD. Zisk OIBDA vzrostl meziročně o 18,6 %, kdy nejvíce překvapily výkony Slovenska a Rumunska. Ty zaznamenaly zisk OIBDA ve výši 17,9 milionu USD, respektive 27 milionů USD oproti 12,9 milionu USD, respektive 21,6 milionu USD ve srovnatelném období roku 2017. Velkým překvapením je pro nás OIBDA marže, která dosáhla 39,8 % v porovnání s 34,6 % o rok dříve," říká analytik z Komerční banky Jiří Kostka.

"Velice pozitivní je pohled na celý rok z pohledu snižování zadluženosti firmy. Ta poklesla přibližně o 312 milionů USD, díky čemuž se podařilo snížit průměrné náklady na dluh o 250 bazických bodů na 3,5 %. V minulém týdnu udělala společnost další mimořádnou splátku úvěru, tentokrát ve výši 60 milionů eur, tedy přibližně 68 milionů USD. Díky tomu jsou očekávané náklady na dluh pro letošní rok nastavené na 27 milionů USD," pokračuje Kostka.

"Zveřejněné výsledky překonaly odhad trhu, když došlo k meziročnímu růstu většiny ukazatelů ziskovosti spolu s vyšší marží. Předpokládáme tak, že by cena akcií CME mohla reagovat růstem," dodává Jiří Kostka.

"Tržby stouply ve čtvrtém čtvrtletí meziročně po očištění o měnové vlivy o 7 % na 228 milionů USD. Jedná se o mírně slabší výsledek, než který vyhlížel trh. Společnosti se dařilo na českém trhu (+8 %), na Slovensku (+9 %) a ve Slovinsku (+7,5 %). Zlepšení dynamiky růstu na klíčovém českém trhu vnímáme jako pozitivní příslib pro letošní rok. Zvedá se i rumunský trh, jeho vyhlídky pro rok 2019 jsou ale s ohledem na tamní sektorové daně nejisté. Provozní zisk OIBDA se vyšplhal na 90,7 milionu USD, a vykázal tak tempo růstu 19 %. Po očištění o vlivy změn měnových kurzů by růst dosáhl dokonce 23 %. Zejména marže v Rumunsku byly překvapivé. Dobrou zprávou je pokračující snaha skupiny kontrolovat nákladovou stranu podnikání. Nižší úrokové náklady odrážejí nižší zadlužení a přecenění dluhových závazků. Čistý dluh vůči provoznímu zisku OIBDA klesl z 5,4násobku na 3,5násobek," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Z pohledu celého loňského roku společnost dosáhla tržeb 703,9 milionu USD (+9,5 %) a zisku OIBDA 222,7 milionu USD (+23,9 %). Podotýkáme, že poslední výhled managementu, který počítal se ziskem OIBDA asi 200 milionů USD, nezahrnoval slovinskou televizi, která byla určena k prodeji, firma si ji ovšem nakonec ponechá. Srovnání dosaženého zisku OIBDA s výhledem tedy není možné," upozorňuje analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Konferenční hovor: Provozní zisk OIBDA by letos měl vzrůst o 10-12 %

Během konferenčního hovoru management CME uvedl, že výhled pro rok 2019 počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 10-12 %. Tržby by měly být podporovány příznivým vývojem ekonomiky a zvyšováním cen reklamy na klíčových trzích. Čistý dluh vůči provoznímu zisku by se na konci prvního kvartálu měl dostat na trojnásobek, do konce roku pak na 2,5násobek.

Management s ohledem na snižující se zadlužení začíná uvažovat také o dividendě a akciovém odkupu. Předpokladem pro dividendu je úroveň dluhu vůči provoznímu zisku OIBDA na úrovni 2,75násobku.

Sektorové daně v Rumunsku prozatím nemají žádný dopad na tamější poptávku po televizní reklamě, management ovšem zůstává směrem k dalšímu vývoji ostražitý.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července společnost CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. Později skupina CME oznámila, že United Group získala díky prodeji placené chorvatské televize Total TV finální souhlas regulátora k dokončení transakce. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech dokončení transakce v lednu nakonec zrušen.

Zdroj: CME, ČTK
Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby
před hodinou

Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesly v prvním čtvrtletí kvůli slabšímu prodeji...
Evropské akcie Auta Výsledková sezóna
Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy
před hodinou

Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy

Americký provozovatel taxislužby Uber ve čtvrtek obnovil svou činnost v Bratislavě, kterou zastavil loni na jaře...
Uber Slovensko
Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání
před hodinou

Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání

Největší švýcarské bance UBS v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 27 procent na 1,14 miliardy dolarů. Banka to...
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem
před hodinou

Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem

Ze zvažovaného sloučení největší německé banky Deutsche Bank s finančním ústavem Commerzbank sešlo. Šest týdnů...
Evropské banky Commerzbank Deutsche Bank
Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly
10:52

Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly

Petrochemický holding Unipetrol se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl do ztráty 65 milionů korun. Loni vykázal...
Unipetrol Evropské akcie Výsledková sezóna
Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla
10:24

Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla

Nezaměstnanost ve Španělsku dosahovala v prvním letošním čtvrtletí 14,7 procenta. Po 14,45 procenta v předcházejícím...
Španělsko Nezaměstnanost
PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání
10:11

PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala v prvním čtvrtletí...
PKN Orlen Evropské akcie Výsledková sezóna
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
09:50

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
09:49

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
09:36

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
09:25

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
09:16

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity