Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD
|

Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.

CME (CETV) Média Televize Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk OIBDA se loni meziročně zvýšil ze 179,77 milionu dolarů na 222,67 milionu dolarů (+23,9 %). Čisté tržby se zvýšily o 9,5 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 5,3 %). OIBDA marže stoupla o 3,6 procentního bodu na 31,6 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací vykázala firma za loňský rok výsledek 97,07 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala CME výsledek 51,06 milionu dolarů.

Příjmy z televizní reklamy loni stouply o 7 % (bez vlivu FX o 3 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků o 19 % (bez vlivu FX o 15 %).

Za samotné čtvrté čtvrtletí vykázala společnost tržby 228,25 milionu USD a čistý zisk 55,83 milionu USD. O rok dříve měla ve stejném období tržby 221,28 milionu USD a čistý zisk 40,64 milionu USD.

Programové náklady CME loni stouply z 293,73 milionu USD na 309,44 milionu USD a ostatní provozní náklady se zvýšily z 55,92 milionu USD na 56,73 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 31,26 milionu USD na 32,93 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 8,59 milionu USD na 9 milionů USD.

"Pátým rokem v řadě jsme dosáhli růstu ukazatele OIBDA o více než 20 %. Před týdnem jsme splatili dalších 60 milionů eur (68 milionů dolarů - pozn. red.) dluhu, díky čemuž objem dluhu splaceného za posledních 18 měsíců dosáhl téměř 440 milionů dolarů," uvedl ve výsledkové zprávě jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin.

"Už druhým rokem za sebou jsme zaznamenali dvouciferný růst výnosů z předplatného a přenosových poplatků. Základním pilířem naší strategie zůstává tvorba originálního obsahu," dodal druhý z šéfů CME Christoph Mainusch.

V samotné České republice firmě loni výnosy vzrostly o 11,9 % na 233,99 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 14,4 % na 94,58 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 5,6 % a zisk OIBDA stoupl o 9,2 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME ve Slovinsku (+57,9 %) a v Bulharsku (+33,1 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v loňském roce 155,97 milionu dolarů po 120,89 milionu dolarů předloni.

Analytici: Tržby za čtvrté čtvrtletí byly slabší, pozitivní je oddlužování firmy

"Zveřejněné výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí v oblasti ziskovosti překonaly naše odhady a jsou i nad tržním konsenzem. Pouze tržby mírně zaostaly za odhady trhu i těmi našimi. Zveřejněné hospodářské výsledky nově zahrnují slovinské aktivity, a to po lednovém ohlášení upuštění od jejich prodeje. Tržby vzrostly o 3,2 % na 228,3 milionu USD. Napomohl tomu především silnější růst na Slovensku, kde se tržby meziročně zvýšily o 5,4 % na 35,4 milionu USD. Zisk OIBDA vzrostl meziročně o 18,6 %, kdy nejvíce překvapily výkony Slovenska a Rumunska. Ty zaznamenaly zisk OIBDA ve výši 17,9 milionu USD, respektive 27 milionů USD oproti 12,9 milionu USD, respektive 21,6 milionu USD ve srovnatelném období roku 2017. Velkým překvapením je pro nás OIBDA marže, která dosáhla 39,8 % v porovnání s 34,6 % o rok dříve," říká analytik z Komerční banky Jiří Kostka.

"Velice pozitivní je pohled na celý rok z pohledu snižování zadluženosti firmy. Ta poklesla přibližně o 312 milionů USD, díky čemuž se podařilo snížit průměrné náklady na dluh o 250 bazických bodů na 3,5 %. V minulém týdnu udělala společnost další mimořádnou splátku úvěru, tentokrát ve výši 60 milionů eur, tedy přibližně 68 milionů USD. Díky tomu jsou očekávané náklady na dluh pro letošní rok nastavené na 27 milionů USD," pokračuje Kostka.

"Zveřejněné výsledky překonaly odhad trhu, když došlo k meziročnímu růstu většiny ukazatelů ziskovosti spolu s vyšší marží. Předpokládáme tak, že by cena akcií CME mohla reagovat růstem," dodává Jiří Kostka.

"Tržby stouply ve čtvrtém čtvrtletí meziročně po očištění o měnové vlivy o 7 % na 228 milionů USD. Jedná se o mírně slabší výsledek, než který vyhlížel trh. Společnosti se dařilo na českém trhu (+8 %), na Slovensku (+9 %) a ve Slovinsku (+7,5 %). Zlepšení dynamiky růstu na klíčovém českém trhu vnímáme jako pozitivní příslib pro letošní rok. Zvedá se i rumunský trh, jeho vyhlídky pro rok 2019 jsou ale s ohledem na tamní sektorové daně nejisté. Provozní zisk OIBDA se vyšplhal na 90,7 milionu USD, a vykázal tak tempo růstu 19 %. Po očištění o vlivy změn měnových kurzů by růst dosáhl dokonce 23 %. Zejména marže v Rumunsku byly překvapivé. Dobrou zprávou je pokračující snaha skupiny kontrolovat nákladovou stranu podnikání. Nižší úrokové náklady odrážejí nižší zadlužení a přecenění dluhových závazků. Čistý dluh vůči provoznímu zisku OIBDA klesl z 5,4násobku na 3,5násobek," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Z pohledu celého loňského roku společnost dosáhla tržeb 703,9 milionu USD (+9,5 %) a zisku OIBDA 222,7 milionu USD (+23,9 %). Podotýkáme, že poslední výhled managementu, který počítal se ziskem OIBDA asi 200 milionů USD, nezahrnoval slovinskou televizi, která byla určena k prodeji, firma si ji ovšem nakonec ponechá. Srovnání dosaženého zisku OIBDA s výhledem tedy není možné," upozorňuje analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Konferenční hovor: Provozní zisk OIBDA by letos měl vzrůst o 10-12 %

Během konferenčního hovoru management CME uvedl, že výhled pro rok 2019 počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 10-12 %. Tržby by měly být podporovány příznivým vývojem ekonomiky a zvyšováním cen reklamy na klíčových trzích. Čistý dluh vůči provoznímu zisku by se na konci prvního kvartálu měl dostat na trojnásobek, do konce roku pak na 2,5násobek.

Management s ohledem na snižující se zadlužení začíná uvažovat také o dividendě a akciovém odkupu. Předpokladem pro dividendu je úroveň dluhu vůči provoznímu zisku OIBDA na úrovni 2,75násobku.

Sektorové daně v Rumunsku prozatím nemají žádný dopad na tamější poptávku po televizní reklamě, management ovšem zůstává směrem k dalšímu vývoji ostražitý.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července společnost CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. Později skupina CME oznámila, že United Group získala díky prodeji placené chorvatské televize Total TV finální souhlas regulátora k dokončení transakce. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech dokončení transakce v lednu nakonec zrušen.

Zdroj: CME, ČTK
Co musíte ráno vědět (26. června)
Co musíte ráno vědět (26. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co analytici očekávají od středeční valné hromady společnosti...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je tlačily obavy o mezinárodní obchod a menší optimismus ohledně snižování sazeb

Americké akciové indexy oslabily. Dolů je tlačily obavy ohledně obchodních sporů USA s Čínou a dalšími významnými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
včera v 18:21

Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami rozšíření programu...
Polsko Daně
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil zhruba procento

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem geopolitického napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba
včera v 17:04

SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba

Další testy a rozbory nepotvrdily novou kontaminaci ropy v ropovodu Družba. S odkazem na informace od petrochemického...
Ropa Komodity
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila úterní seanci hluboko v červených číslech, index PX spadl o 1,53 % na 1 040,05 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky
včera v 16:10

Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Americké domácnosti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 626 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022
včera v 15:22

Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022

Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak svým členským...
Slovensko
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu dosáhl 2,5 %

Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (25. června)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (25. června)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
včera v 14:16

Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne

Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec...
ČEZ Akcie ČR
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
včera v 14:03

AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan

Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou...
Americké akcie Fúze a akvizice
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
včera v 13:40

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
včera v 13:22

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
včera v 13:00

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
včera v 12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice