Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD
|

Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.

CME (CETV) Média Televize Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk OIBDA se loni meziročně zvýšil ze 179,77 milionu dolarů na 222,67 milionu dolarů (+23,9 %). Čisté tržby se zvýšily o 9,5 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 5,3 %). OIBDA marže stoupla o 3,6 procentního bodu na 31,6 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací vykázala firma za loňský rok výsledek 97,07 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala CME výsledek 51,06 milionu dolarů.

Příjmy z televizní reklamy loni stouply o 7 % (bez vlivu FX o 3 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků o 19 % (bez vlivu FX o 15 %).

Za samotné čtvrté čtvrtletí vykázala společnost tržby 228,25 milionu USD a čistý zisk 55,83 milionu USD. O rok dříve měla ve stejném období tržby 221,28 milionu USD a čistý zisk 40,64 milionu USD.

Programové náklady CME loni stouply z 293,73 milionu USD na 309,44 milionu USD a ostatní provozní náklady se zvýšily z 55,92 milionu USD na 56,73 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 31,26 milionu USD na 32,93 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 8,59 milionu USD na 9 milionů USD.

"Pátým rokem v řadě jsme dosáhli růstu ukazatele OIBDA o více než 20 %. Před týdnem jsme splatili dalších 60 milionů eur (68 milionů dolarů - pozn. red.) dluhu, díky čemuž objem dluhu splaceného za posledních 18 měsíců dosáhl téměř 440 milionů dolarů," uvedl ve výsledkové zprávě jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin.

"Už druhým rokem za sebou jsme zaznamenali dvouciferný růst výnosů z předplatného a přenosových poplatků. Základním pilířem naší strategie zůstává tvorba originálního obsahu," dodal druhý z šéfů CME Christoph Mainusch.

V samotné České republice firmě loni výnosy vzrostly o 11,9 % na 233,99 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 14,4 % na 94,58 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 5,6 % a zisk OIBDA stoupl o 9,2 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME ve Slovinsku (+57,9 %) a v Bulharsku (+33,1 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v loňském roce 155,97 milionu dolarů po 120,89 milionu dolarů předloni.

Analytici: Tržby za čtvrté čtvrtletí byly slabší, pozitivní je oddlužování firmy

"Zveřejněné výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí v oblasti ziskovosti překonaly naše odhady a jsou i nad tržním konsenzem. Pouze tržby mírně zaostaly za odhady trhu i těmi našimi. Zveřejněné hospodářské výsledky nově zahrnují slovinské aktivity, a to po lednovém ohlášení upuštění od jejich prodeje. Tržby vzrostly o 3,2 % na 228,3 milionu USD. Napomohl tomu především silnější růst na Slovensku, kde se tržby meziročně zvýšily o 5,4 % na 35,4 milionu USD. Zisk OIBDA vzrostl meziročně o 18,6 %, kdy nejvíce překvapily výkony Slovenska a Rumunska. Ty zaznamenaly zisk OIBDA ve výši 17,9 milionu USD, respektive 27 milionů USD oproti 12,9 milionu USD, respektive 21,6 milionu USD ve srovnatelném období roku 2017. Velkým překvapením je pro nás OIBDA marže, která dosáhla 39,8 % v porovnání s 34,6 % o rok dříve," říká analytik z Komerční banky Jiří Kostka.

"Velice pozitivní je pohled na celý rok z pohledu snižování zadluženosti firmy. Ta poklesla přibližně o 312 milionů USD, díky čemuž se podařilo snížit průměrné náklady na dluh o 250 bazických bodů na 3,5 %. V minulém týdnu udělala společnost další mimořádnou splátku úvěru, tentokrát ve výši 60 milionů eur, tedy přibližně 68 milionů USD. Díky tomu jsou očekávané náklady na dluh pro letošní rok nastavené na 27 milionů USD," pokračuje Kostka.

"Zveřejněné výsledky překonaly odhad trhu, když došlo k meziročnímu růstu většiny ukazatelů ziskovosti spolu s vyšší marží. Předpokládáme tak, že by cena akcií CME mohla reagovat růstem," dodává Jiří Kostka.

"Tržby stouply ve čtvrtém čtvrtletí meziročně po očištění o měnové vlivy o 7 % na 228 milionů USD. Jedná se o mírně slabší výsledek, než který vyhlížel trh. Společnosti se dařilo na českém trhu (+8 %), na Slovensku (+9 %) a ve Slovinsku (+7,5 %). Zlepšení dynamiky růstu na klíčovém českém trhu vnímáme jako pozitivní příslib pro letošní rok. Zvedá se i rumunský trh, jeho vyhlídky pro rok 2019 jsou ale s ohledem na tamní sektorové daně nejisté. Provozní zisk OIBDA se vyšplhal na 90,7 milionu USD, a vykázal tak tempo růstu 19 %. Po očištění o vlivy změn měnových kurzů by růst dosáhl dokonce 23 %. Zejména marže v Rumunsku byly překvapivé. Dobrou zprávou je pokračující snaha skupiny kontrolovat nákladovou stranu podnikání. Nižší úrokové náklady odrážejí nižší zadlužení a přecenění dluhových závazků. Čistý dluh vůči provoznímu zisku OIBDA klesl z 5,4násobku na 3,5násobek," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Z pohledu celého loňského roku společnost dosáhla tržeb 703,9 milionu USD (+9,5 %) a zisku OIBDA 222,7 milionu USD (+23,9 %). Podotýkáme, že poslední výhled managementu, který počítal se ziskem OIBDA asi 200 milionů USD, nezahrnoval slovinskou televizi, která byla určena k prodeji, firma si ji ovšem nakonec ponechá. Srovnání dosaženého zisku OIBDA s výhledem tedy není možné," upozorňuje analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Konferenční hovor: Provozní zisk OIBDA by letos měl vzrůst o 10-12 %

Během konferenčního hovoru management CME uvedl, že výhled pro rok 2019 počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 10-12 %. Tržby by měly být podporovány příznivým vývojem ekonomiky a zvyšováním cen reklamy na klíčových trzích. Čistý dluh vůči provoznímu zisku by se na konci prvního kvartálu měl dostat na trojnásobek, do konce roku pak na 2,5násobek.

Management s ohledem na snižující se zadlužení začíná uvažovat také o dividendě a akciovém odkupu. Předpokladem pro dividendu je úroveň dluhu vůči provoznímu zisku OIBDA na úrovni 2,75násobku.

Sektorové daně v Rumunsku prozatím nemají žádný dopad na tamější poptávku po televizní reklamě, management ovšem zůstává směrem k dalšímu vývoji ostražitý.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července společnost CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. Později skupina CME oznámila, že United Group získala díky prodeji placené chorvatské televize Total TV finální souhlas regulátora k dokončení transakce. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech dokončení transakce v lednu nakonec zrušen.

Zdroj: CME, ČTK
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra