Komerční banka loni vydělala 14,9 miliardy Kč, představenstvo navrhuje vyplatit dividendu 58 Kč na akcii
|

Komerční banka loni vydělala 14,9 miliardy Kč, představenstvo navrhuje vyplatit dividendu 58 Kč na akcii

Komerční bance v loňském roce stoupl čistý zisk o 0,4 % na 14,9 miliardy Kč. Celkové výnosy jí vzrostly o 1,1 % na 32,6 miliardy Kč. Představenstvo banky navrhuje z loňského zisku vyplatit dividendu v souhrnné výši 11 miliard Kč, tedy 58 Kč na akcii.

Komerční banka Finanční sektor Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Růst výnosů byl dán hlavně nárůstem čistých úrokových výnosů, jež se zvýšily o 3,9 % na 23,6 miliardy Kč díky nárůstu objemu úvěrů a vkladů. Čisté poplatky a provize se naopak snížily o 0,7 % na šest miliard korun, a to především v důsledku poklesu čistých transakčních poplatků. Zisk z finančních operací se bance snížil o 12,7 % na 2,8 miliardy Kč, když základna pro meziroční srovnání z roku 2018 byla navýšena několika mimořádnými zajišťovacími obchody s klienty.

"Rok 2019 byl přelomový v organizaci a kultuře celé skupiny. Přestože tyto změny vyžadovaly značné úsilí a pozornost managementu i všech zaměstnanců, dokázali jsme zvýšit výnosy a zároveň posílit vztahy s klienty. V roce 2020 nám agilní pracovní metody a vylepšené distribuční platformy pomohou dále posílit postavení Komerční banky na trhu, a to i v kontextu poněkud méně příznivého ekonomického prostředí," uvedl ve výsledkové zprávě předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Zaměstnanců ubývá, osobní náklady rostou

Po vyloučení vlivu několika jednorázových položek v letech 2019 a 2018 provozní náklady stouply o 2,7 % na 14,9 miliardy Kč. Celkové upravené osobní náklady vzrostly o 2,3 % na 7,8 miliardy Kč, ačkoli průměrný počet zaměstnanců klesl o 2,9 % na 8 167.

Úvěry klientům Komerční banky vykazovaly obecně nízkou míru selhání a banka pohledávky v selhání úspěšně vymáhala, což umožnilo přistoupit k čistému rozpouštění opravných položek na kreditní riziko v objemu 0,6 miliardy Kč. Nicméně trend tvorby opravných položek se v podnikovém segmentu začal ve druhé polovině roku normalizovat. Čistý zisk bez jednorázových položek dosáhl 14,85 miliardy Kč, a byl tedy podobný výsledku za rok 2018.

Pozitivní vývoj u všech typů úvěrů

Úvěry klientům se zvýšily o 3,1 % na 654,0 miliardy Kč. Z toho úvěry na bydlení (poskytované společnostmi Komerční banka a Modrá pyramida) se zvýšily o 4 % a spotřebitelské úvěry (poskytované Komerční bankou a společností ESSOX) vzrostly o 1,3 %. Objem úvěrů podnikům a jiným subjektům byl loni větší o 2,4 %.

Vklady klientů stouply meziročně o 2,6 % na 816,3 miliardy Kč. Objem aktiv klientů skupiny Komerční banka v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 9,7 % na 183,8 miliardy Kč.

Kapitálová přiměřenost banky dosahovala na konci roku silných 19,7 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech byl 19,1 %.

Dividenda za rok 2019: 58 Kč na akcii

S ohledem na hospodářské výsledky, silnou kapitálovou pozici banky na horní hranici cílového rozpětí a výhled růstu rizikově vážených aktiv a kapitálových požadavků se představenstvo KB rozhodlo dozorčí radě navrhnout výplatu dividendy 11 miliard Kč, tedy 58 Kč na akcii. Výplatní poměr činí 74 % z čistého zisku. Ve vztahu k ceně akcií banky na konci loňského roku dosahuje dividendový výnos 7,0 %. Rozhodnutí o dividendě bude předmětem hlasování valné hromady.

Ve 4. čtvrtletí KB vydělala 3,84 miliardy Kč

Za samotné čtvrté čtvrtletí Komerční banka vykázala výnosy 8,14 miliardy Kč (meziročně -4 %) a čistý zisk 3,84 miliardy Kč (meziročně -1,2 %). Čistý úrokový výnos bance klesl o 1,8 %, výnosy z poplatků a provizí se snížily o 2,3 % a čistý zisk z finančních operací byl meziročně nižší o 20,6 %.

Výhled: Další růst úvěrového portfolia s rizikem zpomalení ekonomické expanze

Ve výhledu pro rok 2020 Komerční banka uvedla, že očekává tempo růstu úvěrového portfolia ve středních jednociferných procentech. Ve srovnání s rokem 2019 si Komerční banka klade za cíl vyšší tempo růstu zejména u nezajištěných spotřebitelských úvěrů. Úvěry na bydlení by měly podle KB růst podobným tempem jako trh. Celkové čisté provozní výnosy skupiny v roce 2020 by se měly ve srovnání s rokem 2019 mírně zvýšit. Růst by měl být tažen zejména čistým úrokovým výnosem, který by měl být podpořen rostoucími objemy půjček a vkladů, zatímco čistá úroková marže by měla být negativně ovlivněna pokračujícím konkurenčním tlakem na úrokové rozpětí a postupně rostoucími náklady na vklady.

Management očekává, že Komerční banka vytvoří v roce 2020 dostatečný zisk k pokrytí kapitálových potřeb, vyplývajících z rostoucího objemu aktiv, a k výplatě dividend představujících 65 % čistého zisku.

Mezi klíčová rizika řadí Komerční banka scénář, kdy evropská a v jejím rámci i česká ekonomika zpomalí více, než se očekává, včetně dramatičtějšího poklesu prodeje automobilů v Evropě.

Analytici: Výsledky z konce roku jsou slabé, pozitivní je navržená dividenda

"Zisk za čtvrté čtvrtletí byl pod odhady trhu. Jako mírně negativní vnímáme zpomalení růstu čistých úrokových výnosů, naopak pozitivně hodnotíme fakt, že se bance daří držet náklady na uzdě," uvedl analytik ze společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler.

"Celkově jsou z našeho pohledu čísla výrazným zklamáním, a to zejména kvůli nečekanému propadu provozních výnosů. Podle dosavadního vývoje se i výhled managementu pro růst výnosů v letošním roce jeví jako velice ambiciózní. Naopak pozitivní je vysoká dividenda a silná kapitálová pozice banky. Je tak těžké odhadnout, který faktor z pohledu investorů v krátkodobém horizontu převáží a kam se vydají akcie banky," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Výsledky za čtvrté čtvrtletí vnímáme negativně. V podstatě na všech úrovních zaostaly za našimi i konsenzuálními tržními odhady. Všechny výnosové kategorie banky zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí meziroční zhoršení. Komerční banka tak nedostála svému výhledu na zvrácení trendu klesajících výnosů z poplatků. Jediným pozitivním překvapením výsledkového reportu je pro nás zvýšený výplatní poměr pro dividendu," dodal analytik Michal Křikava z Fio banky.

"Výsledky za čtvrtý kvartál zaostaly za odhady na více úrovních, a tak čistý zisk klesl pod prognózy. Pozitivním překvapením byla dividenda. Zatímco v roce 2019 byla ziskovost banky silná s ROE na dvouciferných hodnotách a velmi silnou kapitalizací, pro rok 2020 počítáme se slabšími čísly," potvrdil analytik Thomas Unger z Erste.

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Komerční banka a její dceřiné společnosti obsluhovaly na konci loňského roku 2,37 milionu klientů, samotná Komerční banka měla 1,66 milionu klientů.

Zdroj: Komerční banka, ČTK
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
za 17 minut

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
před hodinou

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus
MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
14:20

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus