MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii
|

MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Čistý úrokový příjem se Monetě loni zvýšil o 0,6 % na 7,41 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl o 2,1 % na 1,89 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací spadl o 44,1 % na 396 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se společnosti snížily o 1,7 % na 10,16 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 4,2 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Prodejem nevýkonných úvěrů v nominální hodnotě 5,3 miliardy Kč loni MONETA vygenerovala zisk 1,092 miliardy Kč. Navrhovaná dividenda ve výši 6,15 Kč na akcii představuje výplatní poměr téměř 75 % a 8% hrubý dividendový výnos.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,1 % na 74,8 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 55,8 % na 31,4 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 6,7 % na 65,3 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 63,1 % na 4,5 miliardy Kč. On-line bylo poskytnuto 32 % úvěrů v retailovém segmentu a 23 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci čtvrtého čtvrtletí 16,4 %, na konci roku 2017 byl na úrovni 17,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci loňského roku 83 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

MONETA - dosažené výsledky vs. výhled managementu

Za samotné čtvrté čtvrtletí banka vykázala zisk 837 milionů Kč (4Q2017: 804 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,64 miliardy Kč (4Q2017: 2,58 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě ve čtvrtém čtvrtletí stoupl z 1,84 miliardy Kč na 1,97 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí klesl z 541 milionů Kč na 540 milionů Kč.

V letošním roce vedení Monety očekává čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda by měla podle banky činit nejméně 5,40 Kč na akcii. Do roku 2021 by se měl čistý zisk zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a dividenda ze zisku za rok 2021 by měla dosáhnout nejméně 5,90 Kč na akcii.

Analytici: Výsledky jsou dobré, výhled vedení pro letošní rok je spíše opatrný

"Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál, respektive za celý rok hodnotíme pozitivně. MONETA poměrně výrazně předčila naše i tržní očekávání a management s rezervou naplnil svůj několikrát zvyšovaný výhled. V úvěrové aktivitě v retailovém segmentu ve čtvrtém čtvrtletí banka rostla více než dvakrát rychleji než trh, v komerčním segmentu kopírovala vývoj trhu. Celkové poskytnuté úvěry vzrostly o 12,9 %, zatímco celý trh vzrostl o 7 %. Překvapivě vysoký je také návrh dividendy, který činí 6,15 Kč na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 %," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"S ohledem na zveřejněné údaje je pro nás možná mírným zklamáním představený výhled na letošní rok. Provozní výnosy by měly dosáhnout minimálně 10,3 miliardy Kč oproti 10,16 miliardy Kč za rok 2018. Čistý zisk je managementem odhadovaný v minimální výši 3,7 miliardy Kč oproti 4,2 miliardy Kč za loňský rok. Odhadovaný pokles čistého zisku je dán prodejem nesplácených úvěrů, jejichž dopad by měl být letos zhruba třetinový ve srovnání s loňským rokem. Nicméně z minulosti víme, že na začátku roku bývá management Monety vždy velice opatrný a v průběhu roku svoji guidance vylepšuje," dodává Kostka.

"Čísla za čtvrté čtvrtletí předčila odhad trhu. Výhled pro zisk i dividendu na letošní rok je nad našimi odhady. Plánovaná akvizice Air Bank a Home Credit v ČR a na Slovensku zůstává v centru pozornosti investorů," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"MONETA dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí čistého zisku 837 milionů eur, výrazně nad očekáváním trhu. Pozitivní překvapení pramení z výrazně lepších úrokových výnosů a výnosů z poplatků. Objem úvěrů bez selhání vzrostl meziročně o 14 %. Čistá úroková marže na úrovni 4,4 % byla mezikvartálně beze změny a mírně vyšší oproti čtvrtému čtvrtletí 2017. Za stabilizací výnosů z poplatků stojí především výrazný nárůst poplatků z prodeje produktů třetích stran a nižší náklady na poplatky. Provozní náklady byly meziročně o 7 % nižší. Výrazný pokles zaznamenaly jak personální náklady, jimž pomáhá pokles počtu zaměstnanců, tak ostatní administrativní náklady. Naopak vzhledem k investicím do IT a digitalizace výrazně narostly odpisy. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 2,8 % (3 % v třetím čtvrtletí) a opravné položky zůstaly na nízké úrovni (274 milionů Kč)," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Celkově jsou z našeho pohledu výsledky pozitivní. Rozdíl vůči odhadům je dán lepším vývojem klíčových výnosových položek a dividenda 6,15 Kč na akcii je výrazně vyšší, než trh očekával. Také střednědobý výhled na tento a další roky je mírně lepší oproti předchozím indikacím, nicméně pozitivní reakce bude částečně tlumena tím, že část investorů bude nadále vyčkávat na konečné podmínky akvizice Air Bank a pobočky Home Credit v ČR a na Slovensku," dodává Lávička.

Spojení s Air Bank a českou a slovenskou pobočkou Home Credit

Začátkem loňského října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce byla stanovena na 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z roku 2018, která by neměla být transakcí ovlivněna.

V lednu MONETA informovala, že dokončila due dilligence společností, jež jsou předmětem transakce, a pokračuje v jednáních s protistranou za účelem vyjednání změny některých podmínek plánované transakce. Tyto změny by měly lépe zohlednit stávající situaci na finančních trzích a také zpětnou vazbu od akcionářů. Finální návrh podmínek transakce by měl být managementem a dozorčí radou schvalován v druhém březnovém týdnu. Valná hromada, která bude transakci schvalovat, se uskuteční v druhé polovině dubna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě. Sama MONETA nyní obsluhuje přes milion klientů a v Česku má přes 200 poboček a více než 650 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra