MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii
|

MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Čistý úrokový příjem se Monetě loni zvýšil o 0,6 % na 7,41 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl o 2,1 % na 1,89 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací spadl o 44,1 % na 396 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se společnosti snížily o 1,7 % na 10,16 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 4,2 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Prodejem nevýkonných úvěrů v nominální hodnotě 5,3 miliardy Kč loni MONETA vygenerovala zisk 1,092 miliardy Kč. Navrhovaná dividenda ve výši 6,15 Kč na akcii představuje výplatní poměr téměř 75 % a 8% hrubý dividendový výnos.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,1 % na 74,8 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 55,8 % na 31,4 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 6,7 % na 65,3 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 63,1 % na 4,5 miliardy Kč. On-line bylo poskytnuto 32 % úvěrů v retailovém segmentu a 23 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci čtvrtého čtvrtletí 16,4 %, na konci roku 2017 byl na úrovni 17,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci loňského roku 83 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

MONETA - dosažené výsledky vs. výhled managementu

Za samotné čtvrté čtvrtletí banka vykázala zisk 837 milionů Kč (4Q2017: 804 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,64 miliardy Kč (4Q2017: 2,58 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě ve čtvrtém čtvrtletí stoupl z 1,84 miliardy Kč na 1,97 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí klesl z 541 milionů Kč na 540 milionů Kč.

V letošním roce vedení Monety očekává čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda by měla podle banky činit nejméně 5,40 Kč na akcii. Do roku 2021 by se měl čistý zisk zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a dividenda ze zisku za rok 2021 by měla dosáhnout nejméně 5,90 Kč na akcii.

Analytici: Výsledky jsou dobré, výhled vedení pro letošní rok je spíše opatrný

"Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál, respektive za celý rok hodnotíme pozitivně. MONETA poměrně výrazně předčila naše i tržní očekávání a management s rezervou naplnil svůj několikrát zvyšovaný výhled. V úvěrové aktivitě v retailovém segmentu ve čtvrtém čtvrtletí banka rostla více než dvakrát rychleji než trh, v komerčním segmentu kopírovala vývoj trhu. Celkové poskytnuté úvěry vzrostly o 12,9 %, zatímco celý trh vzrostl o 7 %. Překvapivě vysoký je také návrh dividendy, který činí 6,15 Kč na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 %," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"S ohledem na zveřejněné údaje je pro nás možná mírným zklamáním představený výhled na letošní rok. Provozní výnosy by měly dosáhnout minimálně 10,3 miliardy Kč oproti 10,16 miliardy Kč za rok 2018. Čistý zisk je managementem odhadovaný v minimální výši 3,7 miliardy Kč oproti 4,2 miliardy Kč za loňský rok. Odhadovaný pokles čistého zisku je dán prodejem nesplácených úvěrů, jejichž dopad by měl být letos zhruba třetinový ve srovnání s loňským rokem. Nicméně z minulosti víme, že na začátku roku bývá management Monety vždy velice opatrný a v průběhu roku svoji guidance vylepšuje," dodává Kostka.

"Čísla za čtvrté čtvrtletí předčila odhad trhu. Výhled pro zisk i dividendu na letošní rok je nad našimi odhady. Plánovaná akvizice Air Bank a Home Credit v ČR a na Slovensku zůstává v centru pozornosti investorů," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"MONETA dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí čistého zisku 837 milionů eur, výrazně nad očekáváním trhu. Pozitivní překvapení pramení z výrazně lepších úrokových výnosů a výnosů z poplatků. Objem úvěrů bez selhání vzrostl meziročně o 14 %. Čistá úroková marže na úrovni 4,4 % byla mezikvartálně beze změny a mírně vyšší oproti čtvrtému čtvrtletí 2017. Za stabilizací výnosů z poplatků stojí především výrazný nárůst poplatků z prodeje produktů třetích stran a nižší náklady na poplatky. Provozní náklady byly meziročně o 7 % nižší. Výrazný pokles zaznamenaly jak personální náklady, jimž pomáhá pokles počtu zaměstnanců, tak ostatní administrativní náklady. Naopak vzhledem k investicím do IT a digitalizace výrazně narostly odpisy. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 2,8 % (3 % v třetím čtvrtletí) a opravné položky zůstaly na nízké úrovni (274 milionů Kč)," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Celkově jsou z našeho pohledu výsledky pozitivní. Rozdíl vůči odhadům je dán lepším vývojem klíčových výnosových položek a dividenda 6,15 Kč na akcii je výrazně vyšší, než trh očekával. Také střednědobý výhled na tento a další roky je mírně lepší oproti předchozím indikacím, nicméně pozitivní reakce bude částečně tlumena tím, že část investorů bude nadále vyčkávat na konečné podmínky akvizice Air Bank a pobočky Home Credit v ČR a na Slovensku," dodává Lávička.

Spojení s Air Bank a českou a slovenskou pobočkou Home Credit

Začátkem loňského října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce byla stanovena na 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z roku 2018, která by neměla být transakcí ovlivněna.

V lednu MONETA informovala, že dokončila due dilligence společností, jež jsou předmětem transakce, a pokračuje v jednáních s protistranou za účelem vyjednání změny některých podmínek plánované transakce. Tyto změny by měly lépe zohlednit stávající situaci na finančních trzích a také zpětnou vazbu od akcionářů. Finální návrh podmínek transakce by měl být managementem a dozorčí radou schvalován v druhém březnovém týdnu. Valná hromada, která bude transakci schvalovat, se uskuteční v druhé polovině dubna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě. Sama MONETA nyní obsluhuje přes milion klientů a v Česku má přes 200 poboček a více než 650 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Moskevský soud poslal amerického investora do vazební věznice
15:09

Moskevský soud poslal amerického investora do vazební věznice

Moskevský soud v sobotu poslal na dva měsíce do vyšetřovací vazby šéfa investičního fondu Baring Vostok, Američana...
Rusko Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden
včera v 22:00

Americké akcie uzavřely pátečním růstem další býčí týden

Americké akcie v pátek výrazně posílily díky rostoucím nadějím na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky
včera v 21:23

Fitch výrazně snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky

Ratingová agentura Fitch snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na 0,3 % z dříve předpokládaných 1,1 %....
Itálie Výhled na rok 2019 Eurozóna
Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil
včera v 20:50

Uber snížil čtvrtletní ztrátu, růst tržeb ale opět zpomalil

Provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ve čtvrtém čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 865 milionů...
Uber Výsledková sezóna
Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí
včera v 18:09

Při zatopení zlatých dolů v Zimbabwe nejspíše zemřelo přes 60 lidí

V zatopených zlatých dolech v Zimbabwe nejspíše zemřelo více než 60 horníků. S odvoláním na informace zveřejněné...
Zlato Afrika
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %
včera v 18:00

Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden získaly zhruba 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusu a dostaly se nejvýše za poslední tři měsíce. Pozornost...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra
včera v 17:27

Křetínský by se podle tisku brzy mohl dostat do dozorčí rady Metra

Český investor Daniel Křetínský by se v brzké době mohl dostat do dozorčí rady německého obchodního řetězce Metro. Na...
Německo EPH
Ze světa investičních doporučení (15. února)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (15. února)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 1,1 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, když index PX stoupl o 0,88 % na 1 058,23 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky
včera v 16:20

Coeuré: ECB by mohla podpořit ekonomiku levnými úvěry pro banky

Evropská centrální banka by mohla podpořit ekonomiku eurozóny prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů...
ECB Centrální banky Evropská ekonomika
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle předběžných dat stoupl na 95,5 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v únoru stoupl na 95,5 bodu z 91,2 bodu v lednu. Analytici očekávali...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi
včera v 15:01

Bílý dům prý už v rezervách našel 6,5 miliardy USD na stavbu zdi

Bílý dům hodlá do zpevnění jižní hranice Spojených států investovat přibližně osm miliard dolarů, z nichž přes 6,5...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index…
včera v 14:35

USA: Index dovozních cen v lednu meziročně klesl o 1,7 %, index vývozních cen se snížil o 0,2 %

Americký index dovozních cen se v lednu meziročně snížil o 1,7 % po poklesu o 0,6 % v prosinci. Index vývozních cen...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho
včera v 14:21

Ruská policie v Moskvě zadržela amerického manažera Calveyho

Ruská policie v pátek v Moskvě zadržela amerického investičního manažera Michaela Calveyho pro podezření z rozsáhlých...
Rusko Podvod
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut
včera v 13:22

Koncern VW v lednu prodal meziročně o 1,8 procenta méně aut

Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli slabší poptávce v...
Volkswagen Auta Německo
Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste
včera v 13:05

Trh s kryptoměnami v závěru týdne roste

Nejpopulárnější digitální měny se v pátek pohybují v plusových číslech. Bitcoin krátce po 13.00 podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin