MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii
|

MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Čistý úrokový příjem se Monetě loni zvýšil o 0,6 % na 7,41 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl o 2,1 % na 1,89 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací spadl o 44,1 % na 396 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se společnosti snížily o 1,7 % na 10,16 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 4,2 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Prodejem nevýkonných úvěrů v nominální hodnotě 5,3 miliardy Kč loni MONETA vygenerovala zisk 1,092 miliardy Kč. Navrhovaná dividenda ve výši 6,15 Kč na akcii představuje výplatní poměr téměř 75 % a 8% hrubý dividendový výnos.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,1 % na 74,8 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 55,8 % na 31,4 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 6,7 % na 65,3 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 63,1 % na 4,5 miliardy Kč. On-line bylo poskytnuto 32 % úvěrů v retailovém segmentu a 23 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci čtvrtého čtvrtletí 16,4 %, na konci roku 2017 byl na úrovni 17,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci loňského roku 83 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

MONETA - dosažené výsledky vs. výhled managementu

Za samotné čtvrté čtvrtletí banka vykázala zisk 837 milionů Kč (4Q2017: 804 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,64 miliardy Kč (4Q2017: 2,58 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě ve čtvrtém čtvrtletí stoupl z 1,84 miliardy Kč na 1,97 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí klesl z 541 milionů Kč na 540 milionů Kč.

V letošním roce vedení Monety očekává čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda by měla podle banky činit nejméně 5,40 Kč na akcii. Do roku 2021 by se měl čistý zisk zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a dividenda ze zisku za rok 2021 by měla dosáhnout nejméně 5,90 Kč na akcii.

Analytici: Výsledky jsou dobré, výhled vedení pro letošní rok je spíše opatrný

"Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál, respektive za celý rok hodnotíme pozitivně. MONETA poměrně výrazně předčila naše i tržní očekávání a management s rezervou naplnil svůj několikrát zvyšovaný výhled. V úvěrové aktivitě v retailovém segmentu ve čtvrtém čtvrtletí banka rostla více než dvakrát rychleji než trh, v komerčním segmentu kopírovala vývoj trhu. Celkové poskytnuté úvěry vzrostly o 12,9 %, zatímco celý trh vzrostl o 7 %. Překvapivě vysoký je také návrh dividendy, který činí 6,15 Kč na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 %," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"S ohledem na zveřejněné údaje je pro nás možná mírným zklamáním představený výhled na letošní rok. Provozní výnosy by měly dosáhnout minimálně 10,3 miliardy Kč oproti 10,16 miliardy Kč za rok 2018. Čistý zisk je managementem odhadovaný v minimální výši 3,7 miliardy Kč oproti 4,2 miliardy Kč za loňský rok. Odhadovaný pokles čistého zisku je dán prodejem nesplácených úvěrů, jejichž dopad by měl být letos zhruba třetinový ve srovnání s loňským rokem. Nicméně z minulosti víme, že na začátku roku bývá management Monety vždy velice opatrný a v průběhu roku svoji guidance vylepšuje," dodává Kostka.

"Čísla za čtvrté čtvrtletí předčila odhad trhu. Výhled pro zisk i dividendu na letošní rok je nad našimi odhady. Plánovaná akvizice Air Bank a Home Credit v ČR a na Slovensku zůstává v centru pozornosti investorů," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"MONETA dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí čistého zisku 837 milionů eur, výrazně nad očekáváním trhu. Pozitivní překvapení pramení z výrazně lepších úrokových výnosů a výnosů z poplatků. Objem úvěrů bez selhání vzrostl meziročně o 14 %. Čistá úroková marže na úrovni 4,4 % byla mezikvartálně beze změny a mírně vyšší oproti čtvrtému čtvrtletí 2017. Za stabilizací výnosů z poplatků stojí především výrazný nárůst poplatků z prodeje produktů třetích stran a nižší náklady na poplatky. Provozní náklady byly meziročně o 7 % nižší. Výrazný pokles zaznamenaly jak personální náklady, jimž pomáhá pokles počtu zaměstnanců, tak ostatní administrativní náklady. Naopak vzhledem k investicím do IT a digitalizace výrazně narostly odpisy. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 2,8 % (3 % v třetím čtvrtletí) a opravné položky zůstaly na nízké úrovni (274 milionů Kč)," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Celkově jsou z našeho pohledu výsledky pozitivní. Rozdíl vůči odhadům je dán lepším vývojem klíčových výnosových položek a dividenda 6,15 Kč na akcii je výrazně vyšší, než trh očekával. Také střednědobý výhled na tento a další roky je mírně lepší oproti předchozím indikacím, nicméně pozitivní reakce bude částečně tlumena tím, že část investorů bude nadále vyčkávat na konečné podmínky akvizice Air Bank a pobočky Home Credit v ČR a na Slovensku," dodává Lávička.

Spojení s Air Bank a českou a slovenskou pobočkou Home Credit

Začátkem loňského října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce byla stanovena na 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z roku 2018, která by neměla být transakcí ovlivněna.

V lednu MONETA informovala, že dokončila due dilligence společností, jež jsou předmětem transakce, a pokračuje v jednáních s protistranou za účelem vyjednání změny některých podmínek plánované transakce. Tyto změny by měly lépe zohlednit stávající situaci na finančních trzích a také zpětnou vazbu od akcionářů. Finální návrh podmínek transakce by měl být managementem a dozorčí radou schvalován v druhém březnovém týdnu. Valná hromada, která bude transakci schvalovat, se uskuteční v druhé polovině dubna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě. Sama MONETA nyní obsluhuje přes milion klientů a v Česku má přes 200 poboček a více než 650 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Co musíte ráno vědět (26. června)
Co musíte ráno vědět (26. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co analytici očekávají od středeční valné hromady společnosti...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je tlačily obavy o mezinárodní obchod a menší optimismus ohledně snižování sazeb

Americké akciové indexy oslabily. Dolů je tlačily obavy ohledně obchodních sporů USA s Čínou a dalšími významnými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
včera v 18:21

Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami rozšíření programu...
Polsko Daně
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil zhruba procento

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem geopolitického napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba
včera v 17:04

SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba

Další testy a rozbory nepotvrdily novou kontaminaci ropy v ropovodu Družba. S odkazem na informace od petrochemického...
Ropa Komodity
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila úterní seanci hluboko v červených číslech, index PX spadl o 1,53 % na 1 040,05 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky
včera v 16:10

Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Americké domácnosti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 626 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022
včera v 15:22

Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022

Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak svým členským...
Slovensko
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu dosáhl 2,5 %

Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (25. června)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (25. června)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
včera v 14:16

Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne

Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec...
ČEZ Akcie ČR
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
včera v 14:03

AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan

Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou...
Americké akcie Fúze a akvizice
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
včera v 13:40

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
včera v 13:22

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
včera v 13:00

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
včera v 12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice