MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii
|

MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Čistý úrokový příjem se Monetě loni zvýšil o 0,6 % na 7,41 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl o 2,1 % na 1,89 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací spadl o 44,1 % na 396 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se společnosti snížily o 1,7 % na 10,16 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 4,2 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Prodejem nevýkonných úvěrů v nominální hodnotě 5,3 miliardy Kč loni MONETA vygenerovala zisk 1,092 miliardy Kč. Navrhovaná dividenda ve výši 6,15 Kč na akcii představuje výplatní poměr téměř 75 % a 8% hrubý dividendový výnos.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,1 % na 74,8 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 55,8 % na 31,4 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 6,7 % na 65,3 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 63,1 % na 4,5 miliardy Kč. On-line bylo poskytnuto 32 % úvěrů v retailovém segmentu a 23 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci čtvrtého čtvrtletí 16,4 %, na konci roku 2017 byl na úrovni 17,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci loňského roku 83 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

MONETA - dosažené výsledky vs. výhled managementu

Za samotné čtvrté čtvrtletí banka vykázala zisk 837 milionů Kč (4Q2017: 804 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,64 miliardy Kč (4Q2017: 2,58 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě ve čtvrtém čtvrtletí stoupl z 1,84 miliardy Kč na 1,97 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí klesl z 541 milionů Kč na 540 milionů Kč.

V letošním roce vedení Monety očekává čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda by měla podle banky činit nejméně 5,40 Kč na akcii. Do roku 2021 by se měl čistý zisk zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a dividenda ze zisku za rok 2021 by měla dosáhnout nejméně 5,90 Kč na akcii.

Analytici: Výsledky jsou dobré, výhled vedení pro letošní rok je spíše opatrný

"Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál, respektive za celý rok hodnotíme pozitivně. MONETA poměrně výrazně předčila naše i tržní očekávání a management s rezervou naplnil svůj několikrát zvyšovaný výhled. V úvěrové aktivitě v retailovém segmentu ve čtvrtém čtvrtletí banka rostla více než dvakrát rychleji než trh, v komerčním segmentu kopírovala vývoj trhu. Celkové poskytnuté úvěry vzrostly o 12,9 %, zatímco celý trh vzrostl o 7 %. Překvapivě vysoký je také návrh dividendy, který činí 6,15 Kč na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 %," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"S ohledem na zveřejněné údaje je pro nás možná mírným zklamáním představený výhled na letošní rok. Provozní výnosy by měly dosáhnout minimálně 10,3 miliardy Kč oproti 10,16 miliardy Kč za rok 2018. Čistý zisk je managementem odhadovaný v minimální výši 3,7 miliardy Kč oproti 4,2 miliardy Kč za loňský rok. Odhadovaný pokles čistého zisku je dán prodejem nesplácených úvěrů, jejichž dopad by měl být letos zhruba třetinový ve srovnání s loňským rokem. Nicméně z minulosti víme, že na začátku roku bývá management Monety vždy velice opatrný a v průběhu roku svoji guidance vylepšuje," dodává Kostka.

"Čísla za čtvrté čtvrtletí předčila odhad trhu. Výhled pro zisk i dividendu na letošní rok je nad našimi odhady. Plánovaná akvizice Air Bank a Home Credit v ČR a na Slovensku zůstává v centru pozornosti investorů," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"MONETA dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí čistého zisku 837 milionů eur, výrazně nad očekáváním trhu. Pozitivní překvapení pramení z výrazně lepších úrokových výnosů a výnosů z poplatků. Objem úvěrů bez selhání vzrostl meziročně o 14 %. Čistá úroková marže na úrovni 4,4 % byla mezikvartálně beze změny a mírně vyšší oproti čtvrtému čtvrtletí 2017. Za stabilizací výnosů z poplatků stojí především výrazný nárůst poplatků z prodeje produktů třetích stran a nižší náklady na poplatky. Provozní náklady byly meziročně o 7 % nižší. Výrazný pokles zaznamenaly jak personální náklady, jimž pomáhá pokles počtu zaměstnanců, tak ostatní administrativní náklady. Naopak vzhledem k investicím do IT a digitalizace výrazně narostly odpisy. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 2,8 % (3 % v třetím čtvrtletí) a opravné položky zůstaly na nízké úrovni (274 milionů Kč)," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Celkově jsou z našeho pohledu výsledky pozitivní. Rozdíl vůči odhadům je dán lepším vývojem klíčových výnosových položek a dividenda 6,15 Kč na akcii je výrazně vyšší, než trh očekával. Také střednědobý výhled na tento a další roky je mírně lepší oproti předchozím indikacím, nicméně pozitivní reakce bude částečně tlumena tím, že část investorů bude nadále vyčkávat na konečné podmínky akvizice Air Bank a pobočky Home Credit v ČR a na Slovensku," dodává Lávička.

Spojení s Air Bank a českou a slovenskou pobočkou Home Credit

Začátkem loňského října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce byla stanovena na 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z roku 2018, která by neměla být transakcí ovlivněna.

V lednu MONETA informovala, že dokončila due dilligence společností, jež jsou předmětem transakce, a pokračuje v jednáních s protistranou za účelem vyjednání změny některých podmínek plánované transakce. Tyto změny by měly lépe zohlednit stávající situaci na finančních trzích a také zpětnou vazbu od akcionářů. Finální návrh podmínek transakce by měl být managementem a dozorčí radou schvalován v druhém březnovém týdnu. Valná hromada, která bude transakci schvalovat, se uskuteční v druhé polovině dubna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě. Sama MONETA nyní obsluhuje přes milion klientů a v Česku má přes 200 poboček a více než 650 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace