MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii
|

MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Čistý úrokový příjem se Monetě loni zvýšil o 0,6 % na 7,41 miliardy Kč, výnos z poplatků a provizí klesl o 2,1 % na 1,89 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací spadl o 44,1 % na 396 milionů Kč. Celkové provozní výnosy se společnosti snížily o 1,7 % na 10,16 miliardy Kč.

Čistý zisk na úrovni 4,2 miliardy Kč byl pozitivně ovlivněn prodejem části portfolia nesplácených úvěrů. Prodejem nevýkonných úvěrů v nominální hodnotě 5,3 miliardy Kč loni MONETA vygenerovala zisk 1,092 miliardy Kč. Navrhovaná dividenda ve výši 6,15 Kč na akcii představuje výplatní poměr téměř 75 % a 8% hrubý dividendový výnos.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,1 % na 74,8 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 55,8 % na 31,4 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 6,7 % na 65,3 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 63,1 % na 4,5 miliardy Kč. On-line bylo poskytnuto 32 % úvěrů v retailovém segmentu a 23 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci čtvrtého čtvrtletí 16,4 %, na konci roku 2017 byl na úrovni 17,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci loňského roku 83 %, na konci roku 2017 byl 87,4 %.

MONETA - dosažené výsledky vs. výhled managementu

Za samotné čtvrté čtvrtletí banka vykázala zisk 837 milionů Kč (4Q2017: 804 milionů Kč) při celkových provozních výnosech 2,64 miliardy Kč (4Q2017: 2,58 miliardy Kč). Čistý úrokový výnos Monetě ve čtvrtém čtvrtletí stoupl z 1,84 miliardy Kč na 1,97 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí klesl z 541 milionů Kč na 540 milionů Kč.

V letošním roce vedení Monety očekává čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda by měla podle banky činit nejméně 5,40 Kč na akcii. Do roku 2021 by se měl čistý zisk zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a dividenda ze zisku za rok 2021 by měla dosáhnout nejméně 5,90 Kč na akcii.

Analytici: Výsledky jsou dobré, výhled vedení pro letošní rok je spíše opatrný

"Hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál, respektive za celý rok hodnotíme pozitivně. MONETA poměrně výrazně předčila naše i tržní očekávání a management s rezervou naplnil svůj několikrát zvyšovaný výhled. V úvěrové aktivitě v retailovém segmentu ve čtvrtém čtvrtletí banka rostla více než dvakrát rychleji než trh, v komerčním segmentu kopírovala vývoj trhu. Celkové poskytnuté úvěry vzrostly o 12,9 %, zatímco celý trh vzrostl o 7 %. Překvapivě vysoký je také návrh dividendy, který činí 6,15 Kč na akcii a odpovídá dividendovému výplatnímu poměru téměř 75 %," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"S ohledem na zveřejněné údaje je pro nás možná mírným zklamáním představený výhled na letošní rok. Provozní výnosy by měly dosáhnout minimálně 10,3 miliardy Kč oproti 10,16 miliardy Kč za rok 2018. Čistý zisk je managementem odhadovaný v minimální výši 3,7 miliardy Kč oproti 4,2 miliardy Kč za loňský rok. Odhadovaný pokles čistého zisku je dán prodejem nesplácených úvěrů, jejichž dopad by měl být letos zhruba třetinový ve srovnání s loňským rokem. Nicméně z minulosti víme, že na začátku roku bývá management Monety vždy velice opatrný a v průběhu roku svoji guidance vylepšuje," dodává Kostka.

"Čísla za čtvrté čtvrtletí předčila odhad trhu. Výhled pro zisk i dividendu na letošní rok je nad našimi odhady. Plánovaná akvizice Air Bank a Home Credit v ČR a na Slovensku zůstává v centru pozornosti investorů," uvádí analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

"MONETA dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí čistého zisku 837 milionů eur, výrazně nad očekáváním trhu. Pozitivní překvapení pramení z výrazně lepších úrokových výnosů a výnosů z poplatků. Objem úvěrů bez selhání vzrostl meziročně o 14 %. Čistá úroková marže na úrovni 4,4 % byla mezikvartálně beze změny a mírně vyšší oproti čtvrtému čtvrtletí 2017. Za stabilizací výnosů z poplatků stojí především výrazný nárůst poplatků z prodeje produktů třetích stran a nižší náklady na poplatky. Provozní náklady byly meziročně o 7 % nižší. Výrazný pokles zaznamenaly jak personální náklady, jimž pomáhá pokles počtu zaměstnanců, tak ostatní administrativní náklady. Naopak vzhledem k investicím do IT a digitalizace výrazně narostly odpisy. Podíl nesplácených úvěrů klesl na 2,8 % (3 % v třetím čtvrtletí) a opravné položky zůstaly na nízké úrovni (274 milionů Kč)," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Celkově jsou z našeho pohledu výsledky pozitivní. Rozdíl vůči odhadům je dán lepším vývojem klíčových výnosových položek a dividenda 6,15 Kč na akcii je výrazně vyšší, než trh očekával. Také střednědobý výhled na tento a další roky je mírně lepší oproti předchozím indikacím, nicméně pozitivní reakce bude částečně tlumena tím, že část investorů bude nadále vyčkávat na konečné podmínky akvizice Air Bank a pobočky Home Credit v ČR a na Slovensku," dodává Lávička.

Spojení s Air Bank a českou a slovenskou pobočkou Home Credit

Začátkem loňského října MONETA informovala o uzavření předběžné dohody se společností Home Credit Group o koupi Air Bank a české a slovenské pobočky Home Credit. Hodnota transakce byla stanovena na 19,75 miliardy Kč.

V rámci transakce, jejíž dokončení se očekává k 1. červenci 2019, má MONETA získat 100% podíly v Air Bank a v české a slovenské divizi Home Credit. Skupina Home Credit má v rámci vypořádání transakce získat 165,6 milionu nově vydaných akcií Monety v hodnotě 13 miliard korun. Zároveň má MONETA zaplatit skupině Home Credit ještě 6,75 miliardy korun v hotovosti. Emisní kurz nových cenných papírů Monety byl stanoven na 78,50 Kč. Nově vydané akcie neponesou nárok na výplatu dividendy ze zisku z roku 2018, která by neměla být transakcí ovlivněna.

V lednu MONETA informovala, že dokončila due dilligence společností, jež jsou předmětem transakce, a pokračuje v jednáních s protistranou za účelem vyjednání změny některých podmínek plánované transakce. Tyto změny by měly lépe zohlednit stávající situaci na finančních trzích a také zpětnou vazbu od akcionářů. Finální návrh podmínek transakce by měl být managementem a dozorčí radou schvalován v druhém březnovém týdnu. Valná hromada, která bude transakci schvalovat, se uskuteční v druhé polovině dubna.

Po dokončení transakce by v bance se zhruba dvěma miliony klientů měla největší podíl (24,48 %) skupina Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nově vzniklá entita vystupující pod značkou Air Bank by byla českou bankovní dvojkou podle portfolia spotřebitelských úvěrů a trojkou podle velikosti bankovní sítě. Sama MONETA nyní obsluhuje přes milion klientů a v Česku má přes 200 poboček a více než 650 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce
před 40 minutami

Čína pořádá druhý summit o nové Hedvábné stezce

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané...
Čína Politika
Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby
před hodinou

Automobilce PSA kvůli slabšímu prodeji mimo Evropu klesly tržby

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesly v prvním čtvrtletí kvůli slabšímu prodeji...
Evropské akcie Auta Výsledková sezóna
Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy
před hodinou

Taxislužba Uber se vrátila do Bratislavy

Americký provozovatel taxislužby Uber ve čtvrtek obnovil svou činnost v Bratislavě, kterou zastavil loni na jaře...
Uber Slovensko
Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání
před hodinou

Bance UBS klesl zisk, výrazně však překonal očekávání

Největší švýcarské bance UBS v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 27 procent na 1,14 miliardy dolarů. Banka to...
UBS Evropské banky Výsledková sezóna
Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem
před hodinou

Jednání o fúzi Deutsche Bank a Commerzbank skončilo nezdarem

Ze zvažovaného sloučení největší německé banky Deutsche Bank s finančním ústavem Commerzbank sešlo. Šest týdnů...
Evropské banky Commerzbank Deutsche Bank
Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly
10:52

Unipetrol se v 1. čtvrtletí propadl do ztráty, výnosy vzrostly

Petrochemický holding Unipetrol se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl do ztráty 65 milionů korun. Loni vykázal...
Unipetrol Evropské akcie Výsledková sezóna
Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla
10:24

Španělsko: Nezaměstnanost v 1. čtvrtletí mírně stoupla

Nezaměstnanost ve Španělsku dosahovala v prvním letošním čtvrtletí 14,7 procenta. Po 14,45 procenta v předcházejícím...
Španělsko Nezaměstnanost
PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání
10:11

PKN Orlen má nižší zisk, překonal však očekávání

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, vykázala v prvním čtvrtletí...
PKN Orlen Evropské akcie Výsledková sezóna
Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických…
09:50

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích

Poslanci v úvodním čtení podpořili novelu zákona o elektronických komunikacích, která nyní zamíří do sněmovních...
Telekomunikace O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo
09:49

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo

Tesla vykázala ztrátu 702 milionů USD, mnohem více, než se čekalo Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v...
Tesla Americké akcie Auta
ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy
09:36

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, dříve mívala problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila...
Česká republika Euro
Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na…
09:25

Japonský soud schválil propuštění bývalého šéfa Nissanu Ghosna na kauci

Tokijský soud ve čtvrtek schválil návrh na propuštění bývalého šéfa automobilky Nissan Carlose Ghosna na kauci ve...
Japonské akcie Auta
Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska
09:16

Bělorusko zastavilo dodávky znečištěné ruské ropy do Polska

Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat kvůli znečištění organickým chloridem. V...
Bělorusko Rusko Ropa
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu indexů S&P 500 a Nasdaq Composite na nová zavírací maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Nasdaq Composite...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn