Hraním pokeru k lepším investicím

Hrajete poker? Nebo jste někdy třeba jenom sledovali, jak profesionální hráči rozebírají své protivníky a šance na výhru? Některé schopnosti při hře se od nich dají převzít pro úspěšné investování.
Být úspěšný v investování a gamblingu znamená kontrolovat své emoce. Hraní pokeru vám může pomoct rozpoznat a předcházet emocionálním pastím, které ohrožují vaše portfolio.
Psychologické podněty, důležité pro rozhodování při investování a gamblingu, jsou podle Andrewa Lo stejné. Pan Lo je ředitelem Massachusetts Institute of Technology Laboratory for Financial Engineering a jeden z nejvýznamnějších představitelů behaviorálních financí.
Mnoho investičních odborníků a profesionálních hráčů pokeru s ním souhlasí, např. Daniel Negreanu, držitel čtyř náramků za vítězství na turnajích světové série a dvou ocenění z World Poker Tour, jenž tvrdí: „Emocionální stabilita a kontrola emocí je základem pro úspěch při investování i v pokeru.“
Je vůbec možné mít kontrolu nad hrou?
Aaron Brown myslí, že ano. Někdejší profesor financí a portfoliomanažer společnosti Prudential Securities je v současnosti riskmanažerem hedgového fondu a autorem knihy The Poker Face of Wall Street.
„Lidé vnímají poker jako příliš riskantní. Investování na burze je také riskantní. Raději budu dělat chyby za stolem,“ říká Brown.
Jaké chyby má Brown na mysli?
Časté emocionální chyby investorů. Rozvíjející se výzkumy v oblasti psychologie investování a behaviorálních financí o těchto chybách odhalují stále více a dokonce se staly i námětem televizního seriálu.
„Hraním pokeru můžete objevit své tendence k dělání emocionálních chyb a následně se z toho poučit,” uvádí Frank Murtha, poradce pro behaviorální finance, který radí klientům amerických investičních bank a finančních společností, jak se psychologickým chybám vyvarovat.
Murtha je také spoluzakladatelem webové stránky MarketPsych, kde nabízí psychologický trénink a online testy pro tradery, jež umožní lépe pochopit jejich psychologii při investování.
Většina investorů udělá za rok pouze několik málo investičních rozhodnutí. Přesto se experti shodnou na tom, že i pár hodin hraní pokeru vás provede spoustou finančních rozhodnutí, které se vám vyplatí při následném rozhodování o vašem investičním portfoliu.
Své chyby z pokeru je potřeba si uvědomit a zapamatovat, čímž se vám dostane praktického tréninku pro investování i během několika hodin.
Jaké jsou vlastně ty chyby?
Zde je pět nejčastějších. Nenasytnost, přílišná důvěra, pocit zklamání, vyvozování obecně platných vzorů a pokračování ve špatném rozhodnutí vedoucím až ke ztrátě.
Zdroj: Kiplinger