US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Roman Major: Na levnou pracovní sílu nelze spoléhat donekonečna

Na tuzemském trhu je stále mnoho firem, které fungují určitým samospádem. Neřeší, zda by nemohly věci dělat lépe než posledních několik desítek let. Takových společností dle mého skromného odhadu bude zhruba polovina, říká vedoucí týmu plzeňského Regionálního korporátního centra České spořitelny Roman Major.

Redakce IW
Redakce IW
8. 10. 2017 | 14:00

Na tuzemském trhu je stále mnoho firem, které fungují určitým samospádem. Neřeší, zda by nemohly věci dělat lépe než posledních několik desítek let. Takových společností dle mého skromného odhadu bude zhruba polovina, říká vedoucí týmu plzeňského Regionálního korporátního centra České spořitelny Roman Major.

Je pro vás Průmysl 4.0 blízká sci-fi, nebo aktuální současnost?

Průmysl 4.0 je současnost i budoucnost průmyslu jako takového. Bez zavádění nových trendů a inovací mohou mít firmy problém na současných trzích fungovat. Jedním z důvodů je skutečnost, že se celý trh globalizuje, a tak je jedno, jestli je z Plzně nebo třeba z Berlína. Záleží na kvalitě výrobku a servisu. Firmy na to musejí reagovat. Když to vztáhnu na Plzeňský kraj, kde působím, v němž jsou klienti zdejších firem hlavně z Německa, ale i dalších zemí, tak firmy, které nedokáží nabídnout kvalitní, variabilní výrobu bez prodlení, mnoho šancí do budoucna nemají. Poptávky jsou stále složitější a změny výrobků častější a reakce na to, která by ještě před deseti lety snad byla účinná, dnes není.

Myslíte si, že jsou s touto skutečností tuzemské firmy dostatečně obeznámeny, nebo že spoléhají na ve srovnání s vyspělou Evropou nadále levnou pracovní sílu?

Překvapivě si nemyslím, že si to uvědomují všechny firmy. Na českém trhu je stále mnoho firem, které fungují určitým samospádem a neřeší, zda by nemohly věci dělat lépe, než je dělaly posledních několik desítek let. Takových dle mého skromného odhadu bude zhruba polovina. Můj názor ale také je, že i tyto firmy Průmysl 4.0 dožene. To se stává velice často ve chvíli, kdy se majitelé třeba rozhodnou podnik prodat. Investoři se zajímají o to, jak je na tom daná firma s automatizací a novými výrobními kapacitami a jak je připravena na další rozvoj.

V Česku a Německu

Jaká situace panuje v Plzeňském kraji na trhu práce?

Stejně jako jinde je ovládán jedním zásadním tématem, a to nedostatkem zaměstnanců všeobecně. Zaměstnanců i odborníků, ve všech firmách je to velké téma, na které narážíme. Plzeňsko je stále hodně investičně se rozvíjející oblast, čemuž napomáhá dálnice D5 a blízkost Německa. Roli hraje i to, že naši lidé chodí pracovat za hranice. Od Plzně na západ je práce v Německu běžná záležitost. Dojezd je bezproblémový a lidé toho využívají. Na to musejí zdejší firmy reagovat kvalitními platovými a sociálními podmínkami.

Jak hodnotíte úroveň tamějších a zdejších firem v oblasti modernizace výroby?

Mnoho zdejších firem má své matky v Německu. U těchto podniků je oproti většině českých firem patrný rozdíl ve vybavenosti. Nicméně Němci jsou v tomto ohledu na vyšší úrovni. Dost často se setkávám i s tím, že něco, co je v německé mateřské společnosti nahrazeno novým výrobním zařízením, je převedeno k nám do ČR, kde to slouží ještě několik let. Není to vždy úplně rovné postavení.

Jedná se o propastný rozdíl?

Rozdíl tam je, ale propastný, to bych neřekl. Vybavenost se zlepšuje i v českých firmách. České firmy si dobře uvědomují, jak zásadní je německý trh, a určitě se postupně snaží se svým vybavením zahraniční firmy dohánět, a nepřicházet tak o zakázky.

Proč některé z tuzemských firem investují do modernizace spíše zvolna?

Každý sebechytřejší robot potřebuje kvalifikovanou obsluhu. Firmy se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, o ty, kteří jsou schopní takto moderní stroje a software ovládat, je nouze. Na druhou stranu, mnoho firem tomu jde naproti tím, že spolupracují se školami a snaží se pro svůj obor nové pracovníky vychovat. Jsou tu ale samozřejmě i firmy, které tento způsob uvažování opomíjejí. Hřeší třeba na to, že u nás je oproti Německu nízká cena práce, což ovšem v posledních letech přestává platit. Na levnou pracovní sílu nelze spoléhat donekonečna.

V čem jsou podle vás největší výhody zavádění trendů vyplývajících z Průmyslu 4.0?

Modernizace vede ke zkvalitnění výroby i vyšší produktivitě. Řeší také problém nedostatku zaměstnanců na trhu, přičemž v tomto bodě bude vše podle mého spíše horší.

Výhodná doba investovat

Každá modernizace je spojena s investicemi. Jak je ideálně financovat?

V současnosti je velice vhodné investovat do modernizace prostřednictvím úvěrů, protože jejich ceny jsou díky nízkým úrokovým sazbám velice atraktivní. Finanční návratnost investic je velice dobrá. Je určitým rizikem modernizovat pouze z vlastních zdrojů, protože to trvá déle, a firma tak může zaspat a zaostat za současným vývojem. I naše banka nabízí specializované programy financování, které přímo zvýhodňují firmy inovující, sledující trendy a myslící na budoucnost.

Jak vidíte vývoj českého průmyslu?

Nemyslím si, že je Česko pouze montovnou Evropy. I ty montovny navíc mají opodstatnění. Je jasné, že by každý chtěl vyrábět sofistikované výrobky s velkou přidanou hodnotou, roli ale hrají i finanční možnosti tuzemských firem a třeba i to, že v ČR po letech planých diskuzí stále není dostatek technicky vzdělaných lidí, kteří jsou v průmyslu nejvíce potřeba.

Roman Major působí v České spořitelně 23 let. Dlouhé roky působil v Praze v mnoha bankovních pozicích. Nyní je šest let vedoucím obchodního týmu plzeňského Regionálního korporátního centra České spořitelny (Firemní klientela). K jeho koníčkům patří sport, zejména cyklistika.

Více informací o Průmyslu 4.0 najdete na adrese www.investicniweb.cz/inovace

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná