Peníze z centrálních bank pomáhají (zatím) hlavně akciím
|

Peníze z centrálních bank pomáhají (zatím) hlavně akciím

V polovině března to na globálních finančních trzích vypadalo tak trochu jako na podzim 2008 po pádu americké investiční banky Lehman Brothers nebo při evropské dluhové krizi v roce 2011. Nyní je lépe, i když nikdo nevíme, zda natrvalo, upozorňuje investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Světová ekonomika Světové akcie Centrální banky Likvidita Podpora ekonomiky Firemní dluhopisy Conseq

Index volatility VIX dosáhl 16. března nového historického maxima bezmála 83 bodů. Rovněž kreditní marže (spready) u korporátních dluhopisů se masivním způsobem roztáhly. Byl cítit zvýšení stres na mezibankovním trhu.

Klíčové centrální banky v čele s Fedem a Evropskou centrální bankou ale neváhaly a rozhodným způsobem se vložily do dění na trzích. Svými bezprecedentními nákupy aktiv pomohly situaci do určité míry stabilizovat. Index globálních finančních podmínek agentury Bloomberg se vydal mírně vzhůru.

Stojí přitom za zmínku, že aktuální objem kvantitativního uvolňování ze strany Fedu je tak obrovský, že banka za jediný den nakoupí tolik aktiv, jako nakupovala při globální finanční krizi za celý měsíc. Troufám si proto tvrdit, že byť se situaci podařilo do značné míry stabilizovat, celková reakce globálních finančních trhů byla poměrně slabá, zejména na úrovni korporátních dluhopisů. Akciové trhy ovšem již oproti minimům zajímavě posílily.

Kdy (ne)nakupovat akcie: Tři otázky, které řeší (nejen) drobní investoři
Mají už akcie to nejhorší za sebou, nebo ještě spadnou pod březnová minima? Pokud ne, je jistě čas naskočit do nového růstového trendu, po poklesech jsou přece akcie atraktivněji oceněné. Ano, možná. Je to o něco složitější. Trh totiž vyvolává více otázek, než kolik nabízí odpovědí, minimálně krátkodobě. Podívejme se na tři taková témata.